Προς το περιεχόμενο

Με αφορμή την αγορά MacBook απο Καναδά.


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερωτηση:

Ποσοι απο εσας στο παρελθον (δεν λεω για περυσι, βαλε και καποια χρονια πισω) εχουν ψωνισει απο εξω και δεν εχει περασει τελωνειο αυτο που αγορασαν? Εδω στο φορουμ πααααααααρα πολλοι (μη σου πω και καποιοι που κραζουν τωρα)

Το επιστρεψαν και ζητησαν να πληρωσουν τον φορο? Δεν νομιζω.

Επισης ποσοι ζητησαν απο τον πωλητη να τους γραψει GIFT πανω στο κουτι και διαφορα τετοια?

Ετσι απλα ρωταω και δεν κρινω τι ειναι σωστο και τι οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κοιτα πετωντας στον αερα διαφορα ασχετα νουμερα...

 

Τα "ασχετα" νουμερα τα γραφει εδω αγαπητε http://www.economist.com/content/global_debt_clock

 

Δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο αναξιοπιστο το economist  ::)

 

Κατα τα αλλα ξερω,ο φιλος εχει μερσεντες,οι Ελληνες λαμογια κλπ,και εμεις στο ντοιτσλαντ ειμαστε ανθρωποι τιμιοι και εργατικοι σε αντιθεση με τους Ελληνες που ξυνουν τα @@ τους,εχω δει και γω Πρετεντερη το ξερω το ποιημα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα οντως η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την πληρη αμαθεια....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν το γνωριζω,αν κανει και εκει τα ιδια προφανως και καποτε θα αποκαλυφθει και το εκει σκανδαλο.

Αν δεν τα κανει,δεν θα αποκαλυφθει.

Αυτο αθωωνει τις γερμανικες εταιριες για τον τροπο που κινηθηκαν στην Ελλαδα και για αυτα που πληρωσαμε-πληρωνουμε και θα συνεχισουμε να πληρωνουμε εξαιτιας τετοιων τακτικων?

 

Δλδ οι Γερμανοί φταίνε έτσι; Αυτοί φέρανε τα άθλια χρήματά τους να μας τα χώσουν στο λαιμό. Δεν τους τα ζήτησε κανείς. Και αν δεν ήταν οι Γερμανοί, οι άλλες εταιρείες θα κέρδιζαν τους σχετικούς διαγωνισμούς χωρίς να πληρώσουν τίποτα και σε κανέναν.

Οκ. Σόρρυ man... I quit...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Βρε georgekz750 την απάντηση σου την έχεις πάρει απο τον Ray

 

Δυστυχώς δεν μπερδεύει ο SF χορδές με κουνουπίδια...

 

Όσο για το κατά κεφαλήν χρέος που έβαλες (το οποίο σημειωτέον είναι το μικτό δημόσιο χρέος και όχι το εξωτερικό δημόσιο χρέος), για να έχεις πλήρη εικόνα, θα πρέπει να βάλεις δίπλα και το κατά κεφαλήν εισόδημα (GDP per capita).

 

Ή, όπως πολύ σωστά λέει ο SF, να συγκρίνεις απευθείας ΑΕΠ με χρέος.

 

Αλλιώς είναι σαν να λες ότι το χρέος €10.000 που έχει μια π.χ. πωλήτρια γυναικείων ενδυμάτων με μισθό €800 έχει την ίδια βαρύτητα με χρέος €10.000 που έχει π.χ. στέλεχος πολυεθνικής με μισθό €3.500.

και συνεχίζεις την προσωπική σου κόντρα με τον Superfunk με νουμερα που ζαλίζουν χωρίς να σημαίνουν τίποτα στην συνολική εικόνα. Διάβασε ήσυχα πρώτα την απάντηση και δες αν έχεις κατι ν' αντιτάξεις.

 

Εσύ βρε Superfunk ακόμα και οταν λες σωστα πράγματα, χάνεις το δίκιο σου απο τον τρόπο που υπερβάλεις όπως πολύ σωστά αναφέρει και για εσένα ο RayDTutto.

 

Το γεγονός ότι διαφωνείς με κάποια πράγματα που λέει κάποιος - κυρίως όσον αφορά στον τρόπο που τα λέει - δεν σημαίνει ότι πρέπει να διαφωνείς με την ουσία αυτών που λέει (όπως σου απέδειξα παραπάνω αλλά δεν το σχολίασες).

 

Το πρόβλημα όμως είναι ότι εμείς οι Έλληνες διαφωνούμε πολύ εύκολα με κάποιον που λέει δύσκολες αλήθειες - ψάχνοντας μια αφορμή όπως π.χ. εδώ οι υπερβολές του SF - αλλά συμφωνούμε πολύ εύκολα με όποια εύπεπτη ιστορία μας προσφέρουν η οποία βολεύει το σενάριό μας, το οποίο συνήθως εξαντλείται στη φράση "φταίνε οι άλλοι".

 

Και συνεχίζουμε την κουβεντα, ειτε εχει απαντηθεί το ερώτημα με επιχειρήματα είτε δεν έχει. Καφενείον style. Και φυσικά θα επέλθει κλείδωμα αφού είναι θέμα χρόνου να καταλήξει σε dead end με προσωπικές επιθέσεις μόνο. Μην απαντάτε αμέσως... ηρεμήστε, διαβάστε και μετά...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σαν κράτος αποδεχόμαστε πλήρως το χρέος. Δεν θέλουμε να ξέρουμε πόσα πήραμε, με τι επιτόκια και που τελικά κατέληξε αυτό το χρήμα; Αναλυτικά;

Έχει συστηθεί κάποια επιτροπή, από τις χίλιες και μία που έχουμε, λογιστικού ελέγχου; Πού θα μπορούσαμε να βρούμε τα πορίσματά της;

Ή απλά δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα επειδή είμαστε όπως και να το κάνουμε large;

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χάνεις το δίκιο σου απο τον τρόπο που υπερβάλεις όπως πολύ σωστά αναφέρει και για εσένα ο RayDTutto.

 

Λοιπον ο Γιωργακης (ετσι δεν σε λενε?) μας ειπε οτι

 

1.ειναι ακριβως το ΙΔΙΟ το να χρωσταει ο Bill Gates 10.000 euros με επιτοκιο 0,2% με το να χρωσταει η ΑΝΕΡΓΗ κομμωτρια Μάρω 9.000 με επιτοκιο 7%..

 

2.η Γερμανια με αστειο πληρωρισμο,μηδενικα επιτοκια,παγωμενες τιμες ακινητων απο το 1991 και παγμενους μισθους απο το 1989..εχει...φουσκα και η Ελλαδα με..αυξηση των τιμων απο το 2001 γυρω στο 200%,6% πληθωρισμο..και τη γκαρσονιερα στα Πετραλωνα να κανει οσο ενα δυαρι στο Χαμπστεντ...ΔΕΝ εχει φουσκα..

 

3.Η Γερμανια ειναι..διεφθαρμενη χωρα γιατι ΜΙΑ εταιρεια..λαδωσε ΕΛΛΗΝΕΣ πολιτικους.... παρολο που εχει μονο 3 εκ ΔΥ,εκ των οποιων μονο οι μισοι ειναι μονιμοι,αλλα παιρνουν μειωμενο μισθο για αυτο,παρολο που δεν εχει ουτε εναν 50αρη συνταξιουχο (ΟΛΟΙ βγαινουν στα 67 χωρις πλασματικα χρονια).....και ας εχει πανισχυρα ασφαλιστικα ταμεια, μια χωρα στην οποια δεν εχει ακουστει ΠΟΤΕ καποιος εφοριακος να τα παιρνει ουτε εχει ποτε συλληφθει καποιος πολιτικος για λεφτα στην Ελβετια..(επισης μιλαμε για μια..διεφθαρμενη  χωρα με ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ γυρω στο.... 5% και με πληρη διαφανεια στις σχεσεις πολιτη-κρατους ...χωρις σημεια συναλλαγης μεταξυ τους μια και τα παντα ειναι ηλεκτρονικα)

 

Αντιθετα η Ελλαδα με φοροδιαφυγη γυρω στο 40%,μια χωρα  οπου 1 εκ ξυσορχηδες κατασπαταλανε το δημοσιο χρημα μισθοδοτουμενοι απο εναν προυπολογισμο που δεν τους αντεχει,ενω το 10% απο αυτους κλεβουν και παιρνουν μιζες και για να βαλεις ηλεκτρικο στο σπιτι σου πρεπει να..πουλησεις το παιδι σου ...μια χωρα που οι 45αρηδες συνταξιουχοι γελανε σε βαρος των κοροϊδων ,μια χωρα που τα αποθεματικα των ταμειων εγιναν...ομολογα (κολοχαρτα) του δημοσιου για να το..συντηρησουν.....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ διεφθαρμενη χωρα..αλλα θυμα....

 

Παντως στη Γερμανια τετοιο σαϊτ

 

http://www.edosafakelaki.org/reports?field_report_type_tid=1048

 

δεν υπαρχει.. ;D

 

οπως βεβαια και τετοιο σαϊτ δεν υπαρχει..

 

http://www.apergia.gr/

 

;D

 

Εχεις δικιο..ΕΓΩ υπερβαλω...

 

Δηλαδή σαν κράτος αποδεχόμαστε πλήρως το χρέος. Δεν θέλουμε να ξέρουμε πόσα πήραμε, με τι επιτόκια και που τελικά κατέληξε αυτό το χρήμα; Αναλυτικά;

Έχει συστηθεί κάποια επιτροπή, από τις χίλιες και μία που έχουμε, λογιστικού ελέγχου; Πού θα μπορούσαμε να βρούμε τα πορίσματά της;

Ή απλά δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα επειδή είμαστε όπως και να το κάνουμε large;

 

για οποιον ξερει ΒΑΣΙΚΑ οικονομικα το μεγεθος του χρεους (με το roll over του) ειναι CRYSTAL CLEAR....για...οικονομολογους τυπου..Στρατουλη βεβαια...ειναι...επαχθες....(λες και τοσα χρονια το κτηνωδες σε μεγεθος δημοσιο στην Ελλαδα συντηρουνταν με...μπανανες και χανδρες...και οχι με αλλεπαλληλες εκδοσεις ομολογων,υποτιμησεις,δανεικα και πληθωρισμο...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εσύ απαντάς πόντο-πόντο στον noizy αλλά δεν έκρινα ότι είσαι υποψήφιος βουλευτής (ας πούμε της Χρυσής Αυγής) ''αγαπητέ'' trolley.....

 

Εγώ αγαπητέ (χωρίς εισαγωγικά) ζήτησα συγνώμην από τον Noizy για το ύφος της πρώτης μου απάντησης. Όταν δεις βουλευτή της ΧΑ να το κάνει αυτό, τότε (και μόνο τότε) να διανοηθείς να αναφέρεις το ιντερνετικό μου όνομα κοντά στο δικό τους.

 

Και γενικώς επείδή μου αρέσει το μπλε δεν σημαίνει και απαραίτητα ότι είμαι Ηρακλής.

 

Νόμιζα ότι ήταν προφανώς πως κάνω λίγη πλακίτσα, αλλά ακόμη και αν δεν έκανα, θεώρησε ότι απλώς προσπάθησα να σου πω ότι εκπέμπεις μία εικόνα κάπως.. θολή για το ποιες είναι οι πραγματικές απορίες σου και για το τι περιμένεις από τους συζητητές σου. Βέβαια, ίσως αυτό δεν σε απασχολεί, οπότε.. πάω πάσο.

 

---

 

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τον yameth περί της αναγκαιότητος για ευγένεια. Σε όλα τα θέματα.

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το περίεργο είναι ότι ενώ μιλάμε για το αυτονόητο (δηλαδή τι ισχύει σε σχέση με φόρους και δασμούς) συντηρείται μια συζήτηση με αδιανόητες προεκτάσεις:

1. Η διαπίστωση ότι πρέπει να πληρώνουμε φόρους είναι πολιτικό θέμα (ντόινγκ!!!) και χωράει συζήτηση.

2. Ο κάθε πολίτης μπορεί να αποφασίζει αν είναι σωστό ή όχι να πληρώσει κάποιο φόρο αξιολογώντας το επίπεδο των κοινωνικών παροχών και την οργάνωση του κράτους γενικότερα.

3. Ο κάθε πολίτης μπορεί να νομιμοποιεί ηθικά την απόφασή του να φοροδιαφύγει καθώς ο "κάθε Λαυρεντιάδης" έφαγε περισσότερα.

4. Οι έννοιες της οφειλής και του χρέους είναι σχετικές: Ο κάθε μεγαλο-οφειλέτης που πήρε "πέτσινο" δάνειο πρέπει να φυλακιστεί και να του δημευτεί η περιουσία ώστε να επιστραφούν τα χρήματα (δεν διαφωνώ) αλλά τα στεγαστικά τα καταναλωτικά και τα πάσης φύσεως μικροδάνεια πρέπει να διαγραφούν/ρυθμιστούν και όλοι μαζί (δηλαδή οι Ευρωπαίοι) να δώσουν λεφτά στις τράπεζες για να μοιράσουν καινούρια. Η ίδια λογική επικρατεί και ως προς τη φοροδιαφυγή: Αισθάνομαι ότι πιθανότατα φοροδιαφεύγει ο "Χ" επιχειρηματίας άρα εγώ (με το μικροποσό μου) έχω δικαίωμα να βγω και να πω (με τσαμπουκά) ότι δεν χρωστάω τίποτα.

5. Όποιος επισημάνει ότι η πληρωμή των φόρων δεν είναι προαιρετική, μέσω κάποιου θολού συνειρμού θεωρείται λίγο πολύ συνυπαίτιος της μουρδελοποίησης του δημοσίου ή κάποιος που αποδέχεται τις μίζες και τη διαπλοκή:

 

Με άλλα λόγια: "Παιδί μου.... σου λέω ότι πρέπει να πληρώσεις το ΦΠΑ και μου λες ότι τα υποβρύχια γέρνουν? Τι μου το λες? Λες εγώ να γουστάρω που γέρνουν ή να τα παρήγγειλα εγώ?"

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγαπητέ (χωρίς εισαγωγικά) ζήτησα συγνώμην από τον Noizy για το ύφος της πρώτης μου απάντησης. Όταν δεις βουλευτή της ΧΑ να το κάνει αυτό, τότε (και μόνο τότε) να διανοηθείς να αναφέρεις το ιντερνετικό μου όνομα κοντά στο δικό τους.

 

Εντάξει ένα ''ας πούμε βουλευτής της ΧΑ''είπα, ήταν ανάγκη να καρφωθείς κι εσύ τόσο....

 

Αν πραγματικά έκανες ''πλακιτσα'' όμως, σου ζητώ κι εγώ συγγνώμη αν σε παρεξήγησα.

Παρ'όλα αυτά δεν νομίζω ότι ήταν τίποτα θολό σ'αυτό που ρώτησα. Ξαναδες τα ποστ μου και θα δεις ότι δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για αυτό που ρωτάω.

 

Ξαναλέω..... το οτι μου αρεσει το μπλε δε σημαίνει οτι ειμαι Ηρακλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου