Προς το περιεχόμενο

Αγορά Jack and Danny μπάσσου


Rene

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους και Χρόνια Πολλά :) Για ακόμη μια φορά θα ζητήσω την βοήθεια σας και τις συμβουλές σας.Μιας και είναι Χριστούγεννα θα ήθελα να..μου κάνω ένα δωράκι έτσι για το καλό!Λοιπόν,παίζω κιθάρα αλλά θα ήθελα να πάρω και ένα μπασσάκι να ασχολούμαι όταν έχω χρόνο και όρεξη.Για αυτό το λόγο θέλω μια οικονομική λύση.Έτσι όπως έψαχνα έπεσα στα μπασσάκια Jack and Danny που έχει το Musicstore σε πολύ χαμηλές τιμές με σχετικά καλά specs για τα χρήματα τους.Μου άρεσε αυτό: http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Basses/4-strings/Jack-and-Danny-YC-PB-3Tone-SB-/art-BAS0000912-002 . Το έχετε ακούσει κάπου ή έχετε παίξει με αυτό?Κυρίως με ενδιαφέρει να μην χαραμίσω τα χρήματα μου για κάτι που δε αξίζει.Είναι value for money?Φυσικά δε περιμένω να ακούσω κάτι παραπάνω από ένα φθηνό μπασσάκι.Κάθε άλλη οικονομική πρόταση στα χρήματα αυτά ευπρόσδεκτη.Ρίξτε γνώμες και ευχαριστώ εκ των προτέρων  ;D

Νιώσε την δύναμη του Black Dragon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν ξέρω γι αυτό που λές, αλλά αυτό εδώ που το εχω (http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Basses/Electric-basses/Jack-and-Danny-JB-Vintage-1975-BK-Black/art-BAS0004370-000) είναι σίγουρο value for money. Μόνο που αν το θέλεις για αναβάθμιση δεν ειναι καλή ιδέα. Το σώμα είναι της πλάκας ξύλο, και θα χαραμιστούν καλοί μαγνήτες κλπ πάνω του. Για τα λεφτα του παιζει χάρμα παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γι αυτό που λές, αλλά αυτό εδώ που το εχω (http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Basses/Electric-basses/Jack-and-Danny-JB-Vintage-1975-BK-Black/art-BAS0004370-000) είναι σίγουρο value for money. Μόνο που αν το θέλεις για αναβάθμιση δεν ειναι καλή ιδέα. Το σώμα είναι της πλάκας ξύλο, και θα χαραμιστούν καλοί μαγνήτες κλπ πάνω του. Για τα λεφτα του παιζει χάρμα παντως!

Οπότε δε σηκώνει αναβαθμίσεις; Δε θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο αν κάνω μερικές αλλαγές στο μέλλον;

Νιώσε την δύναμη του Black Dragon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Όπως έχει υπεραναλυθεί στο παρελθόν.......παίρνεις ένα ξύλο στα 100+, μετά βάζεις 100 σε μαγνήτες, 50 σε γέφυρα, 40 σε pots και καταλήγεις να έχεις κάτι μέτριο χωρίς μεταπωλητική αξία.

Βάλτα απ΄την αρχή και πάρε ένα μεταχειρισμένο αξιοπρεπές (fender mexico), παίζουν πολλά σε αγγελίες ή στην χειρότερη κάτι σε καινούριο αλλά keeper, πχ squier για να μην ξεφύγεις σε τιμή

ΜΦΧ

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Όπως έχει υπεραναλυθεί στο παρελθόν.......παίρνεις ένα ξύλο στα 100+, μετά βάζεις 100 σε μαγνήτες, 50 σε γέφυρα, 40 σε pots και καταλήγεις να έχεις κάτι μέτριο χωρίς μεταπωλητική αξία.

Βάλτα απ΄την αρχή και πάρε ένα μεταχειρισμένο αξιοπρεπές (fender mexico), παίζουν πολλά σε αγγελίες ή στην χειρότερη κάτι σε καινούριο αλλά keeper, πχ squier για να μην ξεφύγεις σε τιμή

ΜΦΧ

Τα Squier ξεφεύγουν σε τιμή αφού έχουν πάνω από 100 ευρώ μεταχειρισμένα και δεν μπορώ να διαθέσω τόσα οπότε ψάχνω για μια φθηνή αξιοπρεπή λύση στα χρήματα που μπορώ να διαθέσω.

Νιώσε την δύναμη του Black Dragon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα κι απο μενα και καλες γιορτες.

προτεινω να δωσεις λιιιγα παραπανω και να τσιμπισεις αυτο

 

http://www.rondomusic.com/ursa3mnvwh.html

 

εχει πιο στιβαρη κατασκευη και καλυτερη ταστοδουλεια απο τα J&D

οτι και να επιλεξεις καλες αγορες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Squier ξεφεύγουν σε τιμή αφού έχουν πάνω από 100 ευρώ μεταχειρισμένα και δεν μπορώ να διαθέσω τόσα οπότε ψάχνω για μια φθηνή αξιοπρεπή λύση στα χρήματα που μπορώ να διαθέσω.

 

Θα προτιμούσα αυτό εδώ, με ελάχιστο παραπάνω κόστος φαίνεται σοβαρότερη κατασκευή.

 

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Basses/Electric-basses/Jack-and-Danny-150A-STBN-Satin-Brown/art-BAS0003160-000

 

Τώρα, αν είσαι αποφασισμένος να μείνεις κάτω από τα 100Ε για καινούριο όργανο, νομίζω πως δεν θα πρέπει να έχεις, αντίστοιχα, και καμία απαίτηση σε ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ αυτα τα φραγκα που διαθετεις (κατω απο 100 ευρω) ολα ειναι το ιδιο πραγμα.

Δεν θελω να σε ριξω αλλα ειναι ψιλοχαλια οργανακια.

Λογικο δε αφου αυτη ειναι η τιμη τους.

Δεν θα σου προτεινω κατι αλλο καινουριο να παρεις. Σε αυτο το budget οργανων μην σε απασχολει το τι ηχο θα βγαζει το οργανο, τι ξυλα φοραει και τι μαγνητες εχει αλλα το πλεον σημαντικο ειναι ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ.

Να μην σε κουραζει στο παιξιμο και μετα απο καποια ωρα νιωθεις ενοχλησεις στους καρπους, στα δαχτυλα, στην παλαμη ή σε καποιους αλλους μυες του χεριου σου.

Καλυτερα κανε υπομονη μαζεψε λιγα παραπανω και χτυπα ενα επωνυμο μεταχειρισμενο απο τις αγγελιες του noiz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει το πιο οικονομικό P-bass της J&D σε άσπρο, ίδιο δηλ. με αυτό που πόσταρες.

 

  Τα καλά: για τα χρήματά του ακούγεται καλά σε νορμάλ ενισχυτές (ακούγεται σαν καλό Squier που έχει τα 3πλάσια λεφτά) και παίζει καλά μετά από ένα σετάπ! Το κυριότερο: έχει βολικό μπρατσάκι.

 

 

  Τα αρνητικά του:

-το μεταλλικό string tree στο κεφάλι ήταν χάλι και το άλλαξα με 2,5 ευρώ(πήρα ένα άλλο απ το musicstore). Άρα, αν το πάρεις, παραγγέλνεις και string tree μπάσου μαζί.

 

-Το αρχικό σετάπ ήταν χάλι μαύρο και ήθελε ρύθμιση μόλις βγήκε απ την κούτα του musicstore. Μόλις το ρυθμίσεις καλά (setup), παίζει Οκ και οι χορδές δεν ήταν κακές

 

Συμφωνώ πως ΔΕΝ πρέπει να του ρίξεις άλλα λεφτά επάνω στο μέλλον. Πάρε απλά ένα ακριβότερο Fender Mex ή τέτοιας κατηγορίας κι άνω για να δεις τη διαφορά. Μην πάρεις κανένα άλλο φθηνό καινούργιο γιατί δε θα κερδίσεις κάτι ουσιαστικό... Έχε το J&D για 2ο και practice κι ένα καλό για 1ο μπάσο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οταν ξεκινησα να παιζω ειχα ενα τετοιο...

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=111113

 

και ηταν μια χαρα....

δεν μου επαθε ποτε τιποτα(εχτος απο λιγο στραβωμα στην βεργα που οκ... και στις καλυτερες οικογενειες...)

 

Δεν εχω καμμια αναμιξη με την αγγελια, απλα το ειδα και ειδα και το μηνυμα σου και στο προτεινω αν ειναι σε καλη κατασταση.

 

Απο θεμα ηχο δεν συγκρινεται με μπασα που μπορεις να παρεις με 300...

Αλλα αν εχεις μπατζετ εκει.... Πιστευω ειναι καλη επιλογη....

Στα πολυ συν... Ο λαιμος του που ειναι οτι πιο ελαφρυ και βολικο εχω παιξει μεχρι σημερα.... Ασχετα με την ποιοτητα του ξυλου που εγω προσωπικα δεν εχω και καθολου πειρα για να εκφερω αποψη.

 

Παντως καινουργιο δεν νομιζω να ξεπερνα τα 150.Αν βγαινει πια...

Ο νακας τα εφερνε....

Γ@μιουνται οι ΠΑΕ - @στερα ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου