Προς το περιεχόμενο

Αγορά Jack and Danny μπάσσου


Rene

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν σήμερα ήρθε τελικά το Sx Gypsy Rose σε μαυρο χρώμα και είπα να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου.

Το παράγειλα απο ενα μικρο αγγλικό eshop (το μόνο που το είχε σε μαυρο και το έστελνε Ελλάδα) υστερα από επικοινωνία μαζι τους με mail και συνεννόηση για τα μεταφορικά και τον τρόπο πληρωμής.

http://www.hwaudio.co.uk/product/63160.aspx

 

Τελικά μου κόστισε μαζι με τα μεταφορικά 138 λίρες που τη στιγμή πληρωμής απο paypal ηταν περίπου 175 ευρώ. (50 ευρώ παραπάνω από το Jack & Danny PJ)

Ήρθε στο κουτί του με μια μαυρη νάυλον θήκη χωρίς padding και μια μαύρη ζώνη (2 dan  ;D) , ένα "φυσητήρι" 6άνοτο EADGBE για κούρδισμα και ένα DVD με μαθήματα για αρχάριους.

 

Το μπασάκι παίζει μια χαρά και αν και αρχάριος στα μπάσα χωρις μεγάλη εμπειρία δεν παρατηρώ προβλήματα στο finish ή την κατασκευή (made in China). Τα κλειδιά φαίνονται στιβαρά με νορμαλ διαδρομή και κρατάνε το κουρδισμα μια χαρά. Τα τάστα φαίνονται καλοβαλμένα και το action από το εργοστάσιο είναι ρυθμισμένο σε πολύ βολικό setting. O λαιμός είναι πολύ βολικός και άνετος  με satin finish για να γλιστρά πιο έυκολα το χέρι και είναι ελαφρώς στενότερος από άλλα μπάσα που έχω παίξει , θα τον έλεγα μάλλον C προς U Shape αλλά μπορεί να κάνω και λάθος (είπαμε αρχάριος μπασίστας). Το nut είναι προφανώς πλαστικό , τo input jack είναι επίσης μια χαρά και μου αρέσει το γεγονός οτι βρίσκεται στο πλάι του σώματος και όχι πάνω στο pickguard όπως στο J&D.

Η γέφυρα θέλει λιγο ρύθμισμα για πιο σωστό intonation αλλά δεν με έχει αποσχολήσει γενικά ούτε μπορώ να εκφέρω γνωμη για την ποιότητα της. Οι μαγνήτες ακουγονται "νορμάλ" ;D ;D αλλά από ότι κατάλαβα δεν πρέπει να λειτουργει το tone pot, ή απλά εγώ δεν κατάλαβα διαφορά καθώς το δοκίμασα στο PC σε σχετικά χαμηλή ένταση. Θα ξεβιδώσω το pickguard και θα κοιτάξω την καλωδίωση αυριο.

 

Γενικά είναι αρκετά μαζεμένο και ελαφρύ (πολύ ελαφρύτερο από τα 2 squier precision που έχω δοκιμάσει) κάτι που θα βολέψει και την μέση μου σε πολύωρη όρθια χρήση.

 

Είναι ένα αρκούντως ποιοτικό (αρκετά καλύτερο από ένα short scale Luna neo bass ενός φίλου και ένα stagg που έχω παίξει στην ίδια περίπου τιμή) και βολικό μπασάκι που καλύπτει μέχρι στιγμής όλες τις απαιτήσεις μου και από ότι φαίνεται δεν θα το αλλάξω για αρκετό καιρό.

 

ΥΓ. medium scale pickguard που θα βρούμε online? όποιος ξέρει κάτι ας δώσει τα φώτα.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@Loki Με γεια,καλόπαιχτο ;) Φαίνονται καλό deal για τα χρήματα τους και στο site έχει ενδιαφέροντα πραγματάκια.Με βλέπω να κάνω καμιά αγορά :D

Νιώσε την δύναμη του Black Dragon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks, είναι γενικά καλό deal τα SX. Με 170κάτι ευρώ πλέον μπορείς να βρεις αρκετά μπάσα που ίσως να είναι καλύτερα (με 199 παίρνεις το squier affinity P Bass) και ειδικά στα μεταχειρισμένα αλλά σε Medium scale PJ σε αυτά τα λευτά είναι μονόδρομος.

 

Το HWaudio είναι μικρό eshop και θέλει αρκετή υπομονή. Εγώ περίμενα καμια βδομάδα μετα την πληρωμή για να μου στειλουν το μπάσο και όταν τους ειδοποίησα πως περίμενα το mail με το tracking number χθές μου απάντησε ο στανταρ τυπος που μου απαντούσε σε όλα τα mail ότι ήταν άρρωστος και δεν μπορεσε, και τελικά το έστειλε την επόμενη.

Δηλαδή ένας άνθρωπος το τρέχει το πράγμα οπότε έχει αρκετή αναμονή , δεν θα ξαναψωνιζα απο εκεί εκτός αν πάλι δεν έβρισκα αυτό που ήθελα πουθενά αλλού. 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks, είναι γενικά καλό deal τα SX.

Με γεια το γυφτολούλουδο.

Είμαι σίγουρος πως θα το φχαριστηθείς.

Για τα λεφτά του είναι πολύ καλό μπάσο και στα 32" μάλλον μονόδρομος σε αυτή τη κατηγορία.

Οι μαγνήτες και τα pots θέλουν άλλαγμα (όχι άμεσα αλλά σιγά σιγά).

 

Εγώ το μόνο που του άλλαξα είναι οι μαγνήτες (Tonerider) και η γέφυρα (badass imitation) και δεν έχω κανένα παράπονο (το αντίθετο μάλιστα) από το μπασάκι.

Και live έχει παίξει και studio έχει μπει και μια χαρά τα κατάφερε.

 

Το μπράτσο του (όντως σχεδόν U shape Jazz) είναι το μεγάλο του ατού για μένα.

 

Είχα την εντύπωση ότι pickguard θα ταίριαζε από MIJ Squier P-Bass 32" αλλά τελικά δεν.... Άρα custom μόνο. Αγοράζεις φύλλο της αρεσκείας σου και με πατρόν από το υπάρχον Pickguard κόβεις μόνος σου (αν έχεις τα εργαλεία) ή πας στην Πραξιτέλους στο κέντρο στα πλεξιγκλασάδικα και στο κόβουν αυτοί.

 

Και πάλι μεγειές και καλόπαιχτο.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι μεγειές και καλόπαιχτο.

 

Thanks audiokostas.

Τα ηλεκτρικά σκεφτομαι και εγώ να τα αλλάξω αλλά οπως είπες σιγά σιγά.

 

Ώστε μόνο σε καστομιά πάμε για pickguard. Μέχρι τότε μπορεί να το βάψω ή να του βάλω κανα vinyl sticker, θα δείξει. thanks again.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εμένα τώρα, αυτή η κινεζιά γιατί μου αρέσει ;

 

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Basses/4-strings/Jack-and-Danny-JB-Vintage-1975-SKBL-Sky-Blue/art-BAS0006420-000#FullDetails

 

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τώρα, αυτή η κινεζιά γιατί μου αρέσει ;

 

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Basses/4-strings/Jack-and-Danny-JB-Vintage-1975-SKBL-Sky-Blue/art-BAS0006420-000#FullDetails

 

 

:D

Τςςςς και εμένα μου αρέσει  8)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τώρα, αυτή η κινεζιά γιατί μου αρέσει ;

 

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Basses/4-strings/Jack-and-Danny-JB-Vintage-1975-SKBL-Sky-Blue/art-BAS0006420-000#FullDetails

 

 

:D

Πανέμορφο :o Δε το είχα δει μέχρι τώρα στο musicstore.

Νιώσε την δύναμη του Black Dragon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου