Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα φόρα είναι το ιντερνετικό αντίστοιχο του καφενείου/καφετέριας. Σε μια καφετέρια στην οποία συχνάζουν μουσικοί, υπάρχει, λές, πιθανότητα να μην γίνονται σχόλια - και μάλιστα πολλά - για την πολιτική/οικονομική/κοινωνική κατάσταση, όταν μάλιστα αυτή είναι τόσο φορτισμένη;

 

Σε περίεργα καφενεία συχνάζεις με μοντς και αντμινς... ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ, το μόνο που έχω να πω για όλα αυτά είναι ότι... δοκίμασα και να απέχω, γράφοντας ελάχιστα για πολλούς μήνες, αλλά πάλι τσακωνόσασταν και μάλιστα για αρλούμπες. Οπότε, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί δε δικαιούμαι (ως δεκαετές και πλέον μέλος, αν μη τι άλλο) ένα τραπεζάκι για να συζητώ θέματα της επικαιρότητας, υπό την προϋπόθεση ότι συνεργάζομαι για να μην εκτρέπεται το ύφος και το περιεχόμενο της συζήτησης.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα σε αυτές τις περιπτώσεις βρίσκεται στο γεγονός οτι οι συνομιλητές θέλουν πάντα να κάνουν τον άλλο να αλλάξει γνώμη.

Κάποιοι μάλιστα γίνονται πιεστικοί,χρησιμοποιώντας χαρακτηρισμούς όταν ο άλλος δεν ανταποκρίνεται.

 

Το σωστό είναι να λες την άποψη σου και απο κει και πέρα αν ο άλλος συμφωνεί ή διαφωνεί να μη σε ενδιαφέρει.

Άλλωστε αν είμαστε σίγουροι για κάτι,δε μας ενδιαφέρει αν κάποιος άλλος διαφωνεί,αφού ξέρουμε οτι κάνει 100% λάθος.

Συνήθως αυτοί που φωνάζουν και τρελένονται το κάνουν για να πείσουν πρώτα απ'όλους τον εαυτό του αφού κατα βάθος έχουν αμφιβολίες γι'αυτό που υποστηρίζουν.

 

Αυτή είναι και η τελευταία φιλοσοφία μου για το 2012.  ;D

Τα λέμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, το μόνο που έχω να πω για όλα αυτά είναι ότι... δοκίμασα και να απέχω, γράφοντας ελάχιστα για πολλούς μήνες, αλλά πάλι τσακωνόσασταν και μάλιστα για αρλούμπες. Οπότε, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί δε δικαιούμαι (ως δεκαετές και πλέον μέλος, αν μη τι άλλο) ένα τραπεζάκι για να συζητώ θέματα της επικαιρότητας, υπό την προϋπόθεση ότι συνεργάζομαι για να μην εκτρέπεται το ύφος και το περιεχόμενο της συζήτησης.

 

 

 

Προσωπικά Πάνο ,χαίρομαι πάντα τη κουβέντα περί κοινωνικοπολιτικών με άτομα σαν εσένα ,τον ΣΦ και μερικούς ακόμα ,αρκεί να μην ξεφεύγουμε χάνοντας κάποιες φορές την ψυχραιμία μας και φτάνουμε σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς και φυσικά η ψυχραιμία και οι χαρακτηρισμοί δεν αναφέρονται σε σένα και τον ΣΦ ,αλλά σε όλους μας .

Εγώ προσωπικά έχω πάντα να πάρω κάτι από μια κουβέντα που θα κάνω με καλλιεργημένους συνομιλητές ,έστω κι αν σε σημεία μπορεί να έχω και ριζικές διαφωνίες .Στη τελική και επειδή μονίμως νοιώθω ότι πάντα κάποιος στο τέλος προσάπτει και έναν βαρύ προσωπικό χαρακτηρισμό στον άλλο ,ξέρω πως μέσα στο φόρουμ ,απ όσο δύναμαι να γνωρίζω και να αντιλαμβάνομαι δεν υπάρχει μέλος ονόματι Χίτλερ, ή Στάλιν .

Να έχεις μια υπέροχη χρονιά γεμάτη υγεία και ευτυχία μαζί με τους ανθρώπους σου  ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό είναι να λες την άποψη σου και απο κει και πέρα αν ο άλλος συμφωνεί ή διαφωνεί να μη σε ενδιαφέρει.

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς, η ανθρώπινη φύση δεν λειτουργεί έτσι. Όταν συζητάμε ένα αμφιλεγόμενο θέμα, θέλουμε να πείσουμε πως έχουμε δίκιο. Και μια τέτοια συζήτηση μπορεί να προχωρήσει και να γίνει γόνιμη, αν όλοι κάνουν λίγο πίσω και παραδεχθούν πως και ο απέναντι έχει έγκυρα επιχειρήματα. Δυστυχώς αυτό δεν μπορούν (ή και δε θέλουν) όλοι να το κάνουν, ανάλογα με το πολιτισμικό τους επίπεδο και την καλλιέργειά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να συμμετάσχεις εποικοδομητικά σε μία τέτοια κουβέντα,αν έχεις πείσει εκ των προτέρων τον εαυτό σου οτι κατέχεις πλήρως το θέμα και οι απόψεις σου ειναι 100% σωστές.Δεν το σηκώνει το ίδιο το αντικείμενο.

Θα έπρεπε ίσως να έχουμε κατά νου πως η γνώμη μας για πολιτικά,και άλλα σοβαρά,θέματα είναι περισσότερο προιόν ενστίκτου αφού ελάχιστοι από εμάς έχουν τις παραστάσεις και εμπειρίες που απαιτούνται για να κρυσταλώσουμε μια ατόφια άποψη.

Καλό θα ήταν λοιπόν να μπαίνουμε σε μια τέτοια συζήτηση με την προδιάθεση "για να δούμε τι παραπάνω μπορώ να μάθω" και όχι αυτή του στύλ "κάντε στην άκρη,τό 'xω!"

Καλημέρα και Καλη Χρονιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ή ευτυχώς, η ανθρώπινη φύση δεν λειτουργεί έτσι. Όταν συζητάμε ένα αμφιλεγόμενο θέμα, θέλουμε να πείσουμε πως έχουμε δίκιο. Και μια τέτοια συζήτηση μπορεί να προχωρήσει και να γίνει γόνιμη, αν όλοι κάνουν λίγο πίσω και παραδεχθούν πως και ο απέναντι έχει έγκυρα επιχειρήματα. Δυστυχώς αυτό δεν μπορούν (ή και δε θέλουν) όλοι να το κάνουν, ανάλογα με το πολιτισμικό τους επίπεδο και την καλλιέργειά τους.

Συμφωνω απολυτα

 

Καλη Χρονια σε ολους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά έχω πάντα να πάρω κάτι από μια κουβέντα που θα κάνω με καλλιεργημένους συνομιλητές ,έστω κι αν σε σημεία μπορεί να έχω και ριζικές διαφωνίες.

 

+1000

 

Μακάρι να συνέχιζε το thread.Μόλις το διάβασα όλο και πήγα να γράψω,δικαίως κλειδώθηκε.Λίγη ευγένεια δεν βλάπτει.Ας μην τυφλώνομαστε από τις πεποιθήσεις μας (όχι φυσικά να τις αλλάζουμε ευκόλως)..πάντα να θυμόμαστε ότι οι εν λόγω κυρίες δεν είναι αυτονόητες για όλους.Όλοι ενδιαφερόμαστε για την χώρα μας,απλά λαμβάνουμε διαφορετικά πράγματα ως δεδομένα.Όχι μίσος λοιπόν...επιχειρηματολογία και πάλι επιχειρηματολογία.Μην δυσανασχετούμε προκειμένου να ζορίσουμε την γκλάβα μας ώστε να σκεφτεί ορθολογικά.

 

Με τον sf πχ είχαμε εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις,παρόλα αυτά σε pm τραβήξαμε αρκέτες σελίδες όμορφης κουβέντας. Άσχετα που λογικά τον κούρασε η ημιμάθεια μου και η light οπτική μου σε ορισμένα θέματα -λόγω ηλικίας - που συνεχώς προσπαθώ να περιορίζω καθημερινώς.Κυρ Νίκο ακόμα συντηρητικός αξυριστός είμαι,μην χαίρεσται    ;D

 

Καλή χρονιά να'χουμε  :)

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πολύ χρήσιμη κουβέντα. Σας ευχαριστώ όλους.

Καλή χρονιά.

 

Υ.Γ. Don't shoot the pianoman.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά παραμονιάτικα ,άλλη δουλειά δεν έχετε?

Παραμονιάτικα ήταν για όσους

α) θεωρούν ο χρόνος ξαναμετράει βάσει γέννησης Χριστού (βλ. Χριστιανοί ή τελώντες υπό χριστιανικά δεδομένα)

β) δεν είναι Χριστιανοί παλαιοημερολογίτες

 

Όπερ και σημαίνει ότι για κάθε αλήθεια υπάρχει και διαφορετική οπτική γωνία.

 

Εκτός αν την λέω γω. ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου