Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξαναρωτάω : ΠΟΙΟΝ θα επιλέξετε μεθαύριο ώστε να επιφέρει το πολυπόθητο restart?

 

Το restart έχει ξεκινήσει...απλώς νομίζεις ότι θα γίνουν όλα σε 2 μέρες...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μην αγχώνεστε, για όλα υπάρχει πρώτη φορά.

 

@chris gti

Είναι λάθος να νομίζουμε ότι οι αλλαγές θα ξεκινήσουν απ' την βουλή. Η βουλή δεν είναι εξωγήινος, ακολουθεί τις κοινωνικές απαιτήσεις με μια μικρή καθυστέρηση. Αυτό που έχουμε τώρα σαν πολιτικό σύστημα είναι η εικόνα της κοινωνίας μέχρι και πρίν από ένα χρονικό διάστημα. Αρα, αν αλλάξει η κοινωνία το πολιτικό σύστημα θα ακολουθήσει θέλει δεν θέλει.

 

Ναι, τώρα επιλογές δεν υπάρχουν, ας δουλέψουμε για να δημιουργηθούν.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στη διάγνωση είμαστε όλοι μανούλες....στη θεραπεία είμαστε για γέλια.

 

Ξαναρωτάω : ΠΟΙΟΝ θα επιλέξετε μεθαύριο ώστε να επιφέρει το πολυπόθητο restart?

 

 

 

Για να ρίξω και μια αισιόδοξη νότα- μην χαρακτηριστώ ως τέζα πεσιμιστής ή ανθέλληνας  ;D- θα σου έλεγα:

 

 

Εσένα, τον SF, τον Neeq, τον Trolley, τον Marathon... τον όποιον προσπαθεί να κάνει πράξη αυτό που είπε ο Κορνήλιος Καστοριάδης.

 

«Προσπάθησε να αλλάξεις το ρωμαίικο γύρω σου».     

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ξαναρωτάω : ΠΟΙΟΝ θα επιλέξετε μεθαύριο ώστε να επιφέρει το πολυπόθητο restart?

 

 

 

 

Εχουμε mac φιλος,τι να το κανουμε το restart?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Προσπάθησε να αλλάξεις το ρωμαίικο γύρω σου».      

Μέχρι χορηγό για τη Eurovision βρήκα...απλά τον βάλαν φυλακή ;D ;D

 

 

Εχουμε mac φιλος,τι να το κανουμε το restart?  ;D

Κορυφαίο ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινώ εκφράζοντας τα συγχαρητήριά μου σε όλα τα παιδιά που συμμετέχουν σ' αυτή την κουβέντα. Συμπεριφορές κόσμιες χωρίς ειρωνείες και προσωπικές επιθέσεις σε αυτούς που πιστεύουν σε κάτι το διαφορετικό και συνεπώς έχουν άλλη άποψη. Αυτό το γεγονός από μόνο του είναι μία μικρή ένδειξη πως κάτι αλλάζει και πως μπορούμε να συζητάμε και να επιχειρούμε να βρούμε έναν κοινό τόπο όλοι μαζί για όλους μαζί.

 

Από την άλλη, οι συνομιλητές σ' αυτήν εδώ την κουβέντα συμφωνούντες και διαφωνούντες, δεν αποτελούν ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα του μέσου Έλληνα ή μάλλον κατοίκου της χώρας. Το επίπεδο της γνώσης τους αλλά και της παιδείας τους δεν θα μπορούσε να αποτελέσει συγκρίσιμο στοιχείο με αυτό που επικρατεί τριγύρω μας.

Συνεπώς, όσο και να με χαροποιεί το γεγονός ότι σ' αυτό το thread επικρατεί πολιτισμός και σεβασμός μεταξύ των συζητητών, θα ταυτιστώ με την άποψη του Τέρρυ.

 

Ο έπηλυς κάτοικος αυτής της γης έχει πίσω του μία ιστορία που όσο και αν μελετηθεί, δεν αντανακλά καμία απολύτως διάθεση για την ανοικοδόμηση ενός κράτους δικαίου, μιας ισονομίας και μιας εύρυθμης οικονομίας βασισμένης σε νόμους και στηριγμένης πάνω σε αξιοκρατικά θεμέλια.

 

Επικροτώ οποιαδήποτε προσπάθεια πραγματικής αναδόμησης της χώρας. Δυστυχώς όμως, όλα τα εντός και εκτός κοινοβουλίου κόμματα διακατέχονται από κρατιστικές μη αξιοκρατικές αντιλήψεις ενώ το μόνο που τα ενδιαφέρει είναι η κατάληψη της εξουσίας και το βόλεμα των "πελατών-ψηφοφόρων" τους. Έτσι λοιπόν ούτε ριζικές τομές στο κράτος θα γίνουν, ούτε σοβαρές αποκρατικοποιήσεις ούτε και θα εξυγιανθεί ο δημόσιος τομέας. Θα παρθούν κάποια ημίμετρα και θα επιχειρηθούν κάποια κουκουλώματα, έτσι για να αυτο-κοροϊδευτούμε ακόμα μία φορά.

 

Ειλικρινά, εύχομαι να κάνω λάθος και να είμαστε όλοι εδώ, γεροί και δυνατοί και να το παραδεχτώ και δημόσια. Επιτρέψτε μου όμως να αμφιβάλλω πολύ για τις προοπτικές αυτής της χώρας μιας και αυτές επαφίενται στη διάθεση και τη θέληση των πολιτών για ριζοσπαστικές αλλαγές.

 

Την καλησπέρα μου σε όλους και καλή συνέχεια.

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@marathon ας πάρει και 2, και 20, και 2000 ημέρες...υπομονή έχουμε...στο θέμα της αισιοδοξίας πάσχουμε...

 

@ theoctapus Αδερφε έχεις δίκιο..αυτο όμως που με χαλάει είναι ότι η βουλή προηγείται της κοινωνίας, ενω θα έπρεπε να συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο..

 

@Terry ΚΕΘ : Κόμμα Ελληναράδων Θορυβοποιών...ενδιαφέρον...πλακώσου και γράψε την μπασσογραμμή για τον ύμνο!  ;D

 

@epikouris τα ξαναγράψαμε οι σκεπτικιστές/ρεαλιστές (πέσ'το οπως γουστάρεις) συνφορουμίτες...φοβάμαι πολύ ότι έχεις δίκιο και ότι συμφωνώ μαζι σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

@Terry ΚΕΘ : Κόμμα Ελληναράδων Θορυβοποιών...ενδιαφέρον...πλακώσου και γράψε την μπασσογραμμή για τον ύμνο!  ;D

 

 

 

Φίλος για τους ύμνους έχουμε συνθέτη... Ου Σάμης ου Παράγκας, που αυτή την εποχή συνθέτει τον ύμνο της επανάστασης  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπε ο Σαββόπουλος (σε μία εκπομπή πριν λίγες εβδομάδες) ότι "εγώ πιστεύω ότι σε δέκα χρόνια η Ελλάδα θα είναι μία κούκλα, μόνο που αυτό πρέπει κάποιος να το εξηγήσει στους νέους ανθρώπους".

Ναι. Και εγώ εκεί θέλω να μείνω. Βέβαια ειπώθηκε σε ένα context που μιλούσε για έναν άνθρωπο Καλλιτέχνη (καίτοι μη αριστερός) που δημιούργησε ομορφιά μέσα στην ασχήμια.

 

Αλλά εκεί, στη ζέστη και στη γλύκα αυτής της πρότασης, θέλω να μείνω, να ξεκουραστώ, να ονειρευτώ, λίγο να ξαποστάσω βρε παιδί μου. Κι ας μην είμαι τόσο αισιόδοξος όσο ο Νιόνιος. Γιατί υπάρχει πολλή ασχήμια γύρω μας. Και όμως προσπαθώ να το εξηγήσω αυτό που είπε στα παιδιά μου.

 

Η γενιά μας και η προηγούμενη έκαψε και έχει καεί. Στο μέλλον είναι οι μάρκες μου. Ξέρω, δεν θα αλλάξουμε αύριο. Ούτε και μετά από πολύ καιρό. Δεν ποντάρω πολλά στα ακέφαλα κοτόπουλα που είμαστε τώρα και τρέχουμε γύρω γύρω πανικόβλητοι. Εξάλλου η χημειοθεραπεία είναι επίπονη διαδικασία, καταβάλλει και δεν αποφέρει πάντα αποτελέσματα ( και δυστυχώς ούτε είναι σίγουρο πως ο γιατρός μας δίνει το σωστό κοκταίηλ).

 

Έφταιξα κι εγώ. Γιατί, όπως είπε κάποιος, ήμουν κι εγώ μέρος ενός συστήματος που αποδέχθηκε την μετριότητα σαν χρυσό κανόνα. Ίσως γιατί κι εγώ ήμουν μετρίως μέτριος και πάντα μετρημένος. Και τώρα που πνίγομαι, δεν μπορώ να φωνάξω γιατί άλλοι γαβγίζουν κι άλλοι ουρλιάζουν και με καπελώνουν γιατί νομίζουν πως φωνάζουμε για το ίδιο πράγμα. 

Λόγοι, αιτίες κι αφορμές χιλιάδες και πολλές. Και πολλές ειπώθηκαν και πολλές δεν λέγονται και οι περισσότερες θα παραμείνουν.

 

Ελπίζω πάντα απ τα συντρίμμια να βγει κάτι καλύτερο. Όχι αμέσως. Όχι άμεσα. Αλλά δεν πίστεψα ποτέ στις Χολιγουντιανές επαναστάσεις αλλά στις επίπονες, βήμα βήμα αλλαγές.

 

Μαζί με τις ασχήμιες που αναδύονται (πάντα υπήρχαν, απλώς τις λέγαμε αλλιώς), κάτι καλύτερο ταυτόχρονα γίνεται. Το βλέπετε. Το ξέρετε. Και μόνο που αρχίζουμε να αναιρούμε ως κοινωνία "δεδομένα" και "θέσφατα" δεκαετιών, είναι κάτι κι αυτό.

 

Ξέρω ότι πολύ μίλησα (πάλι) και τίποτα μάλλον δεν σας είπα αλλά και το thread δεν (μου) λέει τίποτα που δεν είπαμε, ξανάπαμε, επιμείναμε, μαλώσαμε και τα ξαναβρήκαμε. Όχι ότι είναι κακό που τα λέμε και τα ξαναλέμε. Εξάλλου γι αυτό δεν μαζευόμαστε στο καφενείο μας;  ;D

 

Χρόνια Πολλά παιδιά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

... Και τώρα που πνίγομαι, δεν μπορώ να φωνάξω γιατί άλλοι γαβγίζουν κι άλλοι ουρλιάζουν και με καπελώνουν γιατί νομίζουν πως φωνάζουμε για το ίδιο πράγμα.  ...

 

Δυστυχώς έτσι έχει η κατάσταση. Και αντί να αναζητούμε λύσεις διαγωνιζόμαστε στην περιγραφή των προβλημάτων κι των αστοχιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου