Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To να βρεθουν αμεσα συλλογικες λυσεις και να δουμε μια συλλογικη αλλαγη της κοινωνιας ειναι σχεδον ουτοπικο - ειναι κατι που δυσκολα θα γινει σε μια πενταετια, ποσο μαλλον εν μια νυκτι. Αυτο που σιγουρα μπορει να γινει ειναι ο καθενας μας σε προσωπικο επιπεδο να επιχειρησει μια βελτιωση του ιδιου, μια βελτιωση που ισως καταφερει να επεκτεινει στους ανθρωπους γυρω του και ποιος ξερει, μπορει καποτε να δημιουργηθουν οι καταλληλες συνθηκες και για μια πιο συλλογικη κοινωνικη αλλαγη.

 

Ειναι προβλημα παιδειας. Γκρινιαζουμε συνεχως για την παιδεια μας, και οχι αδικα. Ξεχναμε συχνα ομως οτι με το που τελειωσαμε το Γυμνασιο - Λυκειο δεν αποποιηθηκαμε ξαφνικα απο καθε ευθυνη σχετικα με τη μορφωση και την παιδεια μας. Ναι η παιδεια σε αυτη τη χωρα πασχει αλλα αυτο δεν εμποδιζει τον καθενα μας απο το να προσπαθησει να την αποκτησει σε προσωπικο επιπεδο και ισως να την περασει στους διπλα του.

 

Προσωπικα το προσπαθω αυτο εδω και μερικα χρονια - μεχρι στιγμης θελω να πιστευω οτι εχει αποφερει κατι. Ειτε με το να υπακουω τον ΚΟΚ και σαν πεζος, ειτε με το να μη συμπεριφερομαι σαν καφρος στο λεφωρειο, ειτε με το να βρισκω κατι πιο επικοδομητικο να κανω το βραδυ απο το να κλαιω τη μοιρα μου στο δελτιο των 8, ειτε, ειτε...small, simple things really. Πραγματα που θα επρεπε να ειναι αυτονοητα αλλα δεν ειναι - θα τα κανω τουλαχιστον αυτονοητα για εμενα και οσο μπορω για το αμεσο μου περιβαλλον. Φιλοδοξω οτι χαμενος δε βγαινω ουτε εγω ουτε κανενας αλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτο που σιγουρα μπορει να γινει ειναι ο καθενας μας σε προσωπικο επιπεδο να επιχειρησει μια βελτιωση του ιδιου, μια βελτιωση που ισως καταφερει να επεκτεινει στους ανθρωπους γυρω του

 

Αυτο που λες ομως (και που συμφωνω κι εγω), ειναι εκ διαμετρου αντιθετο απο την αποψη "να ερθουν οι Γερμανοι να μας κανουν ανθρωπες", που βρωμαει οριζοντια και τυφλη παρεμβαση.

 

Αν δεν το καταλαβες, ακομα κι εσυ που τηρεις τον ΚΟΚ, και γενικα φερεσαι ως πολιτισμένος και υπευθυνος πολιτης...θα πληρωσεις τα κερατα σου. Εισαι το ίδιο με τον τελευταιο κάφρο, επειδή ειστε και οι 2 Ελληνες. Ο Γερμανος θα σε κάνει ανθρωπα.

 

Να δεις τι λενε για τη γενικευση...οτι ειναι η αρχη της δεδηλωμενης...η αρχιμηνια κι αρχιχρονια...δε θυμαμαι τώρα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που σιγουρα μπορει να γινει ειναι ο καθενας μας σε προσωπικο επιπεδο να επιχειρησει μια βελτιωση του ιδιου

 

Η ειρωνία είναι ότι, ο άνθρωπος που βλέπει αυτή την ανάγκη και καταβάλλει τη σχετική προσπάθεια, είναι ΗΔΗ αξιόλογος άνθρωπος. ΔΕΝ είναι αυτός που έχουμε ως κοινωνία ανάγκη να αυτο-βελτιωθεί. Αυτός, έχει το κεφάλι  βαθιά χωμένο στον ορθό του. Βλέπει τα στραβά μόνο γύρω του, όχι μέσα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Και εγώ εκεί θέλω να μείνω. Βέβαια ειπώθηκε σε ένα context που μιλούσε για έναν άνθρωπο Καλλιτέχνη (καίτοι μη αριστερός) που δημιούργησε ομορφιά μέσα στην ασχήμια.

 

Αλλά εκεί, στη ζέστη και στη γλύκα αυτής της πρότασης, θέλω να μείνω, να ξεκουραστώ, να ονειρευτώ, λίγο να ξαποστάσω βρε παιδί μου. Κι ας μην είμαι τόσο αισιόδοξος όσο ο Νιόνιος. Γιατί υπάρχει πολλή ασχήμια γύρω μας. Και όμως προσπαθώ να το εξηγήσω αυτό που είπε στα παιδιά μου.

 

Η γενιά μας και η προηγούμενη έκαψε και έχει καεί. Στο μέλλον είναι οι μάρκες μου. Ξέρω, δεν θα αλλάξουμε αύριο. Ούτε και μετά από πολύ καιρό. Δεν ποντάρω πολλά στα ακέφαλα κοτόπουλα που είμαστε τώρα και τρέχουμε γύρω γύρω πανικόβλητοι. Εξάλλου η χημειοθεραπεία είναι επίπονη διαδικασία, καταβάλλει και δεν αποφέρει πάντα αποτελέσματα ( και δυστυχώς ούτε είναι σίγουρο πως ο γιατρός μας δίνει το σωστό κοκταίηλ).

 

Έφταιξα κι εγώ. Γιατί, όπως είπε κάποιος, ήμουν κι εγώ μέρος ενός συστήματος που αποδέχθηκε την μετριότητα σαν χρυσό κανόνα. Ίσως γιατί κι εγώ ήμουν μετρίως μέτριος και πάντα μετρημένος. Και τώρα που πνίγομαι, δεν μπορώ να φωνάξω γιατί άλλοι γαβγίζουν κι άλλοι ουρλιάζουν και με καπελώνουν γιατί νομίζουν πως φωνάζουμε για το ίδιο πράγμα.  

Λόγοι, αιτίες κι αφορμές χιλιάδες και πολλές. Και πολλές ειπώθηκαν και πολλές δεν λέγονται και οι περισσότερες θα παραμείνουν.

 

Ελπίζω πάντα απ τα συντρίμμια να βγει κάτι καλύτερο. Όχι αμέσως. Όχι άμεσα. Αλλά δεν πίστεψα ποτέ στις Χολιγουντιανές επαναστάσεις αλλά στις επίπονες, βήμα βήμα αλλαγές.

 

Μαζί με τις ασχήμιες που αναδύονται (πάντα υπήρχαν, απλώς τις λέγαμε αλλιώς), κάτι καλύτερο ταυτόχρονα γίνεται. Το βλέπετε. Το ξέρετε. Και μόνο που αρχίζουμε να αναιρούμε ως κοινωνία "δεδομένα" και "θέσφατα" δεκαετιών, είναι κάτι κι αυτό.

 

Ξέρω ότι πολύ μίλησα (πάλι) και τίποτα μάλλον δεν σας είπα αλλά και το thread δεν (μου) λέει τίποτα που δεν είπαμε, ξανάπαμε, επιμείναμε, μαλώσαμε και τα ξαναβρήκαμε. Όχι ότι είναι κακό που τα λέμε και τα ξαναλέμε. Εξάλλου γι αυτό δεν μαζευόμαστε στο καφενείο μας;  ;D

 

Χρόνια Πολλά παιδιά.

 

 

Για'αυτο πληρώνουμε συνδρομή στο noiz κάθε μήνα  ;D ;D... Για να διαβάζουμε κανά τέτοιο μέσα-μέσα και να μην νιώθουμε μόνοι και έρημοι...

 

@ gdevelek έστω ότι είναι έτσι...(που έτσι είναι)...τι να τους κάνουμε?? Να τους εξορισουμε? Να τους κρεμασουμε? Να τους στερησουμε το δικαίωμα ψήφου/οδήγησης/τεκνοποιησης?

Να ανοίξουμε και εμεις (σαν το Γερμανικό μοντέλο που τόσο καμαρώνουμε) φούρνους και ντουζιέρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για'αυτο πληρώνουμε συνδρομή στο noiz κάθε μήνα... Για να διαβάζουμε κανά τέτοιο μέσα-μέσα και να μην νιώθουμε μόνοι και έρημοι...

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ gdevelek έστω ότι είναι έτσι...(που έτσι είναι)...τι να τους κάνουμε?? Να τους εξορισουμε? Να τους κρεμασουμε? Να τους στερησουμε το δικαίωμα ψήφου/οδήγησης/τεκνοποιησης?

Να ανοίξουμε και εμεις (σαν το Γερμανικό μοντέλο που τόσο καμαρώνουμε) φούρνους και ντουζιέρες?

 

Έγραψα νωρίτερα σήμερα τις προτάσεις μου, ίσως δεν τις διάβασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες SF

"Ακομα εχουν δουλους στην Ασια

 

ΠΟΥ ακριβως?

 

Ξερω ειναι οτι το μεγαλύτερο ποσοστο αυτων των δουλων ειναι στη ΚΙΝΑ (η οποια γνωριζουμε τι καθεστως εχει).Εκει νομιζω οτι οντως εχουν αναφερθει περιστατικα δουλειας....:"

 

και λιγο μετά

 

"Ε....ουτε η ΙΑΠΩΝΙΑ περασε αλλα ουτε και η ΚΙΝΑ (που εβαλε μυαλο εγκατελειψε το ηλιθιο κομμουνιστικο οικονομικο προτυπο και σε λιγα χρονια θα ειναι η μεγαλυτερη οικονομια στον κοσμο..)"

 

δηλ εννοείς ότι η Κίνα έχει κομμουνιστικό καθεστώς με καπιταλιστικό οικονομικό προτυπο?

(έτσι φαίνεται απλώς μην κάνουμε επιλεκτικές αναφορές κατά πως μας συμφέρει)

 

Συγχαρητήρια και από μένα για την συζήτηση.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Όταν γίνει η επανάσταση/ανατροπή ρίχτε μου κάποιος σύρμα....till then, πάμε να δούμε το Hobbit σε 3d...το είδε κάνεις? Κριτικές?  :)

 

@ gdevelek φίλε μου συμφωνώ και επαυξανω με τις προτάσεις που διατύπωσες προηγουμένως. Όμως για να καταλάβεις το πρόβλημα (και κατα επέκταση τη λύση) θα πρέπει να διαθέτεις μια στοιχειώδη λογική...

Αντε και εσυ/ο άλλος/ εγω τη διαθέτουμε...με το τραγικα μεγαλο ποσοστό που ΔΕΝ τη διαθέτει τί θα κάνουμε? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ gdevelek φίλε μου συμφωνώ και επαυξανω με τις προτάσεις που διατύπωσες προηγουμένως. Όμως για να καταλάβεις το πρόβλημα (και κατα επέκταση τη λύση) θα πρέπει να διαθέτεις μια στοιχειώδη λογική...

Αντε και εσυ/ο άλλος/ εγω τη διαθέτουμε...με το τραγικα μεγαλο ποσοστό που ΔΕΝ τη διαθέτει τί θα κάνουμε? :)

 

Δεν χρειάζεται να την έχουν τη λογική που λες παρα μόνο όσοι κυβερνούν και Νομοθετούν. Τα στραβά όλοι τα ξέρουμε. Λείπει η πολιτική βούληση να διορθωθούν. Περισσεύει ο φόβος του πολιτικού κόστους, του δαίμονα που βρίσκεται πίσω από τα περισσότερα προβλήματα της χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καίτη ( ;) ) πολύ νωρίς το πρωί, το διάβασα πέντε φορές μέχρι να καταλάβω ποια είναι η απορία σου, οπότε θα επιδιώξω μία απάντηση[/size]

 

Αν και με μπέρδεψες ,δεν με λένε Καίτη ,Αγλαία με λένε ;D,την πιάσατε την απορία μου κι εσύ και ο ΣΦ.

Καίτη λοιπόν αδειούχος μετά από 14 ώρες στη δουλειά γύρισα και βρήκα καμιά 15αριά σελίδες ενδιαφέροντος διαλόγου.

Ξεπέρασα τις 12πμ ,οπότε τι να απαντήσω και σε ποιόν  ;D

Δεν υπάρχουν κιόλας απαντήσεις ,κοινές αγωνίες για τις ζωές μας και των παιδιών σας .

Παραταύτα αστειευώμενος και χωρίς να μπορώ να στηρίξω με σαφή στοιχεία το συλλογισμό μου ,υποθέτω πως αυτοί που θα κληθούν να μας φτάσουν στα ίσια μας -όπως και οι βυζαντινο-οθωμανοί στο παρελθόν-έχουν αρχίσει ήδη να ζηλεύουν τα μουχαμπέτια μας .

Είπε πχ ο ΣΦ κάποια στιγμή ''τι νομίζεις πως θα κάνει η χοντρή,μόλις γίνουν οι εκλογές ,θα μας τραβήξει και ένα βαρβάτο κούρεμμα'' Ελληνικότατη πατέντα νομίζω και θα έπρεπε να της ζητήσουμε και δικαιώματα για το πως πολιτεύονται πλέον οι ηγέτες των σύγχρονων δεμοκρατιώνε  ;D ;D ;D

 

.........Και κάτι στα σοβαρά ,είτε το αποφασίζει ο εντολοδόχος ,είτε ο εκάστοτε υπαλληλίσκος του .

Αποφασίζεις περικοπές ,περιστολές κλπ κλπ . Οκ δεκτόν καθότι η γενική παραδοχή είναι πως ξεφύγαμε με τα μπούνια . Βάλε ένα δύχτι προστασίας ,η 30 οικονομία του πλανήτη είναι ;D, μην αφήνεις το κόσμο στο έλαιος του ΣΚΑΙ, της αρχιεπισκοπής και του κάθε τυχαίου ,γιατί στο τέλος δεν θα μείνει κόσμος ,ή και αυτός που θα μείνει θα είναι υπήκοος και όχι πολίτης ευνομούμενης πολιτείας .

 

ΥΓ Μου έλεγε ένας πελάτης πριν καιρό για έναν συγγενή του που πήγε στο Αμέρικα τέλη 60 κατόπιν προτροπής των συγγενών του απ το χωριό ,προκειμένου να μη μείνει εδώ και πεινάσει .

Εφτασε Κυριακή πρωί ,τον υποδέχθηκαν οι εκεί συγγενείς ,τονε τρατάρανε καφέ κλπ και αυτός μετά επέμενε να τον πάνε να δει τη δουλειά και το εργασιακό περιβάλλον ;D

Παρά τις προτροπές των δικών του ,πως κι αύριο μέρα είναι ,κάτσε να ξεκουραστείς ,αυτοί υποχρεώθηκαν να τον πάνε στο ιδιόκτητο εστιατόριό τους . Το ξενάγισαν στη σάλα ,τον πήγαν στη κουζίνα ,του έδειξαν και τη λάτζα. Είδε και τη πίσω πόρτα που βγάζει στο μπακ άλει ,του άνοιξαν να του δείξουν που πετάν τα σκουπίδα και καθώς βγήκε ,μέσα απ το κάδο πετάχτηκε ένας μαύρος ..............και είπε ο άνθρωπας ,''εδώ ήρθα για να μην πεινάσω?''

Άσχετο  :)  

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου