Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

qn quote author=harilatron link=topic=196796.msg709295#msg709295 date=1357324430]

Δυστυχώς έτσι έχει η κατάσταση. Και αντί να αναζητούμε λύσεις διαγωνιζόμαστε στην περιγραφή των προβλημάτων κι των αστοχιών.

Γνώμη λύση είπα , και άλλοι το ίδιο έκαναν και όλοι μαζί αν ήταν εφικτο

ό ,αλλά φοβηθηκες την λέξη πέτρα,( μπουλντόζα. Ψυχή) όπως όλοι μας

Να ξέρεις όμως οτι θα  την κουβαλάω (την πέτρα)παντα πάνω μου

Η μάνα μου με μάθε

 

 

Ποιος μετρήστε την λέξη "δυστυχώς" σε αυτό το thread

 

respect

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτό το thread, αν και πολιτικό, έμεινε ανοικτό κατα εξαίρεση αν δεν κάνω λάθος.

Τα πολιτικά threads θεωρητικά είναι κλειδωμένα για την αποφυγή διαφωνιών, καντηλιών κλπ.

Ενα περίεργο πράγμα όμως....τόσες σελίδες και ΚΑΜΙΑ ουσιαστική πολιτική διαφωνία.

Σαν να συμφωνούμε όλοι ένα πράγμα....

 

Για να δούμε....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες SF

"Ακομα εχουν δουλους στην Ασια

 

ΠΟΥ ακριβως?

 

Ξερω ειναι οτι το μεγαλύτερο ποσοστο αυτων των δουλων ειναι στη ΚΙΝΑ (η οποια γνωριζουμε τι καθεστως εχει).Εκει νομιζω οτι οντως εχουν αναφερθει περιστατικα δουλειας....:"

 

και λιγο μετά

 

"Ε....ουτε η ΙΑΠΩΝΙΑ περασε αλλα ουτε και η ΚΙΝΑ (που εβαλε μυαλο εγκατελειψε το ηλιθιο κομμουνιστικο οικονομικο προτυπο και σε λιγα χρονια θα ειναι η μεγαλυτερη οικονομια στον κοσμο..)"

 

δηλ εννοείς ότι η Κίνα έχει κομμουνιστικό καθεστώς με καπιταλιστικό οικονομικό προτυπο?

(έτσι φαίνεται απλώς μην κάνουμε επιλεκτικές αναφορές κατά πως μας συμφέρει)

 

 

 

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ διαβασες...και δεν κανω επιλεκτικες αναφορες.

 

Η Κινα εχει κομμουνιστικο / απολυταρχικο πολιτευμα και για αυτο δεν προστατευονται τα δικαιωματα του ανθρωπου,οπως στις δημοκρατικες δυτικες χωρες που ΔΕΝ υπαρχουν δουλοι (και τις οποιες ο..Neeq κατηγορει οτι εχουν...δουλους...και που μαλιστα...?στην...ΑΣΙΑ..που δεν υπαρχουν πλεον αποικιες αρα ολα τα κρατη ειναι κυριαρχα και αυτονομα...και ποσο μαλλον η Κινα  :o).

 

Επισης η ΚΙΝΑ εχει καπιταλιστικη ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ η οποια την εχει βοηθησει να ξεφυγει απο την αθλιοτητα ,την πεινα και την απομονωση που ειχε τοσα χρονια που ακολουθουσε το κομμουνιστικο οικονομικο συστημα (δεν εχεις ξεχασει τα 50 εκ νεκρους απο πεινα την εποχη του Μαο ετσι δεν ειναι? )

 

Σε λιγα χρονια που μοιραια θα αλλαξει και ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ και θα γινει δημοκρατια ,μοιραια και θα εξαληφθουν και τα ακραια αυτα φαινομενα εκμεταλευσης ανθρωπων ,οσο βεβαια το επιτρεπει και η κουλτουρα και νοοτροπια του λαου της (μη ξεχνας οτι η δημοκρατια & η ισονομια ειναι σχετικα...αγνωστη ως concept στις περισσοτερες  μουσουλμανικες και  ασιατικες χωρες & αυτο μπορεις να το καταλαβεις βλεποντας τη θεση της γυναικας σε αυτες) .

 

TI σε μπερδεψε ακριβως?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθω το θεμα απ'την αρχη, και θελοντας να πω μια αποψη...  :P

 

  Ασχετα απο ιστορια,θεσμους κουλτουρα δομες κλπ Ελλαδας κι αλλων χωρων, το προβλημα συνοψιζεται στη λεξη ατιμωρησία.  ειναι απλο βασικα, αν ξερεις οτι δε θα τιμωρηθεις οτι κι αν κανεις κι εχεις τα μεσα και τον τσαμπουκα ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

 

  Οποτε πρακτικα η πρωτη κινηση για να στηριχθει η χωρα ειναι η ριζικη αναμορφωση της δικαιοσυνης, ωστε να γινει αυστηρη,αδιαφθορη - να βρουν ισχυρα κινητρα! Αλλου πως το κανουν? - δικαιη γρηγορη και αποτελεσματικη! Το πως βεβαια δεν το ξερω.... ;D

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθω το θεμα απ'την αρχη, και θελοντας να πω μια αποψη...  :P

 

   Ασχετα απο ιστορια,θεσμους κουλτουρα δομες κλπ Ελλαδας κι αλλων χωρων, το προβλημα συνοψιζεται στη λεξη ατιμωρησία.  ειναι απλο βασικα, αν ξερεις οτι δε θα τιμωρηθεις οτι κι αν κανεις κι εχεις τα μεσα και τον τσαμπουκα ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

 

   Οποτε πρακτικα η πρωτη κινηση για να στηριχθει η χωρα ειναι η ριζικη αναμορφωση της δικαιοσυνης, ωστε να γινει αυστηρη,αδιαφθορη - να βρουν ισχυρα κινητρα! Αλλου πως το κανουν? - δικαιη γρηγορη και αποτελεσματικη! Το πως βεβαια δεν το ξερω.... ;D

 

Το πρόβλημα της ατιμωρησίας ΛΙΓΟ έχει να κάνει με τη δικαιοσύνη. Το πρόβλημά μας έιναι ότι ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ η διαφθορά ενώπιον της δικαιοσύνης.

 

Να σου δώσω ένα πολύ απλό παράδειγμα: το ότι ο νεοέλληνας παρκάρει ΟΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ και  περνάει το κόκκινο με τέρμα γκάζι 7 φορές κάθε μέρα προσπαθώντας να σκοτώσει εμένα που κυκλοφορώ με μηχανή, δεν είναι επειδή παίρνει την κλήση, και διεκδικώντας την αθωώτητά του πάει στο δικαστήριο, και απαλλάσσεται, αλλά επειδη ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΟΤΕ την κλήση του μπιγκίν γουίθ, που λένε και στο χωριό μου.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθω το θεμα απ'την αρχη, και θελοντας να πω μια αποψη...  :P

 

   Ασχετα απο ιστορια,θεσμους κουλτουρα δομες κλπ Ελλαδας κι αλλων χωρων, το προβλημα συνοψιζεται στη λεξη ατιμωρησία.  ειναι απλο βασικα, αν ξερεις οτι δε θα τιμωρηθεις οτι κι αν κανεις κι εχεις τα μεσα και τον τσαμπουκα ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

 

   Οποτε πρακτικα η πρωτη κινηση για να στηριχθει η χωρα ειναι η ριζικη αναμορφωση της δικαιοσυνης, ωστε να γινει αυστηρη,αδιαφθορη - να βρουν ισχυρα κινητρα! Αλλου πως το κανουν? - δικαιη γρηγορη και αποτελεσματικη! Το πως βεβαια δεν το ξερω.... ;D

Αυτο ειναι μεγαλο θεμα!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όμως περίεργο να ζητάμε από τους αστυνομικούς να κάνουν σωστά τη δουλειά τους, όταν εμείς οι ίδιοι (η πλεινότητα εξ ημών τέλος πάντων) θεωρούμε ότι είναι χαφιεδισμός να καταγγείλουμε αυτόν που παραβαίνει το νόμο ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είναι όμως περίεργο να ζητάμε από τους αστυνομικούς να κάνουν σωστά τη δουλειά τους, όταν εμείς οι ίδιοι (η πλεινότητα εξ ημών τέλος πάντων) θεωρούμε ότι είναι χαφιεδισμός να καταγγείλουμε αυτόν που παραβαίνει το νόμο ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ.

Θυμάτε κανείς ένα θέμα για το τσιγάρο που είχα κάνει πριν 2-3 χρόνια? "Ο Έλληνας και το τσιγάρο" νομίζω λεγόταν... Για ψάξτε λίγο...

 

(δεν το λέω σε σένα Ray... Γενικά το αναφέρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όμως περίεργο να ζητάμε από τους αστυνομικούς να κάνουν σωστά τη δουλειά τους, όταν εμείς οι ίδιοι (η πλεινότητα εξ ημών τέλος πάντων) θεωρούμε ότι είναι χαφιεδισμός να καταγγείλουμε αυτόν που παραβαίνει το νόμο ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ.

 

Λοιπόν... τώρα τα είπες όλα (σκοπίμως θαρρώ). Υπάρχει μία κακο-τοποθετημένη αντίληψη αλληλλεγγύης η οποία δεν παλεύεται. Δες τι έγινε εδώ πριν μερικές σελίδες. Ένα μέλος (με το οποίο έχω αρπαχτεί στο παρελθόν), επαίνεσε δύο άλλα μέλη για τις απόψεις τους, αφήνοντας στην απ' έξω εμένα (που - αν κρίνω από τα υβριστικά π.μ. που έχω λάβει τις τελευταίες ημέρες - έχω ταυτόσημες απόψεις με αυτά τα δύο μέλη, άλλωστε συχνά μας κατηγορούν ότι είμαστε συντεχνία).

 

Δηλαδή, αυτός ο άνθρωπος, δεν είναι μόνο ότι θέλει να ακούει απόψεις με τις οποίες συμφωνεί (και μόνον άραγε;), αλλά επίσης θέλει να τις ακούει από αυτούς που συμπαθεί. Αν - τυχαία ή σκόπιμα - κάποιος άλλος έχει τις ίδιες απόψεις, δεν θα τον μνημονεύσει καν, ούτε έστω στα πλαίσια της ειδικής ατμόσφαιρας που επιδιώκουμε να συντηρηθεί στο παρόν thread...

 

Τι ελπίδες να έχει ο οποιοσδήποτε Γερμανός πολιτικός να πείσει τον έλληνα μαλάκα ότι έχει δίκηο, αφού ο έλλην μαλάκας θα τον αντιμετωπίσει με το παραπάνω συναισθηματικο-γκομενιστικο ροζ σκεπτικό; Καμία απολύτως. Ο έλληνας θα προτιμήσει την οποιαδήποτε γλοιώδη ελληνόφατσα (επειδή την αναγνωρίζει στον καθρέπτη), παρά τον "ξένο". Όσο δε για τις γυναίκες... μαύρο φίδι που τις έφαγε... η έρμη η Μέρκελ έχει γίνει ξεκάθαρα αντικείμενο σεξιστικού ρατσισμού (με πρώτο διδάξαντα τον Τράγκα που της "έδειχνε" το μόριό του σε τηλεοπτική διαφήμιση).. για να μην πούμε για την Λανγκαρντ που έπαψαν να την βρίζουν όταν μας έδωσε την περιβόητη "λίστα"... μέχρι τότε την έβριζαν για τις δηλώσεις της όσον αφορά το ελληνικό πρόβλημα... ναι οι ίδιοι ψηφοφόροι του Σύριζα το έκαναν αυτό...

 

Επειδή είμαι καλύτερος από το εθνικό χάλι που περιέγραψα, γι' αυτό δεν έχω ποτέ δισταγμό να ζητήσω συγνώμην, όταν καταλάβω ότι είμαι λάθος, και μάλιστα θα κάνω την υπέρβαση και θα γράψω (όπως έκανε ο ez νωρίτερα) ότι εγώ ψηφίζω στεγνά gdevelek, όσον αφορά τις προτάσεις που διατύπωσε στο παρόν thread.

 

Μόνο μαλακο-γκόμενες κρίνουν τους άλλους επί τη βάσει συναισθηματικών παρορμήσεων, και μόνο τέτοιες επιμένουν να το κάνουν ακόμη και όταν η συζήτηση οφείλει να είναι πολύ σοβαρή. Και εγώ δεν είμαι του συναφιού.

 

 

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Sorry... το thread για το τσιγάρο: http://www.noiz.gr/index.php?topic=172282.0

 

40 σελίδες σαν και τούτο. Καλό διάβασμα (προ μνημονίου πιστεύω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου