Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμάτε κανείς ένα θέμα για το τσιγάρο που είχα κάνει πριν 2-3 χρόνια? "Ο Έλληνας και το τσιγάρο" νομίζω λεγόταν... Για ψάξτε λίγο...

 

(δεν το λέω σε σένα Ray... Γενικά το αναφέρω).

Αλήθεια, ο νόμος περί απαγόρευσης στους κλειστούς χώρους είναι ακόμη σε ισχύ;

Γιατί δεν έχω πετύχει έστω ένα μαγαζί που να τον τηρεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θυμάτε κανείς ένα θέμα για το τσιγάρο που είχα κάνει πριν 2-3 χρόνια? "Ο Έλληνας και το τσιγάρο" νομίζω λεγόταν... Για ψάξτε λίγο...

 

(δεν το λέω σε σένα Ray... Γενικά το αναφέρω).

 

Ακριβώς αυτό είχα κι εγώ στο μυαλό μου... ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, ο νόμος περί απαγόρευσης στους κλειστούς χώρους είναι ακόμη σε ισχύ;

Γιατί δεν έχω πετύχει έστω ένα μαγαζί που να τον τηρεί.

 

Όταν ξεκινούσε η εφαρμογή πριν 2-3 χρόνια, κάποιος δημοσιογράφος μπήκε σε κλειστή καφετέρια και ρώτησε ένα νεαρό που κάπνιζε, για το νέο νόμο.

 

Η απάντηση - μετά την απαραίτητη τζούρα - ήταν: "Τώρα φίλε, σοβαρά, το πιστεύεις;";

 

Δηλαδή, πιστεύεις πραγματικά πως θα εφαρμοστεί ένας τέτοιος νόμος στην Ελλάδα;

 

Το θλιβερό αυτό τυπάκι είχε, βέβαια, δίκιο, όπως αποδείχθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξεκινούσε η εφαρμογή πριν 2-3 χρόνια, κάποιος δημοσιογράφος μπήκε σε κλειστή καφετέρια και ρώτησε ένα νεαρό που κάπνιζε, για το νέο νόμο.

 

Η απάντηση - μετά την απαραίτητη τζούρα - ήταν: "Τώρα φίλε, σοβαρά, το πιστεύεις;";

 

Δηλαδή, πιστεύεις πραγματικά πως θα εφαρμοστεί ένας τέτοιος νόμος στην Ελλάδα;

 

Το θλιβερό αυτό τυπάκι είχε, βέβαια, δίκιο, όπως αποδείχθηκε.

Έτσι ακριβώς είναι.Χθές είχα μια συζήτηση με ένα φίλο μου φοιτητή.Αφού μου ανέλυσε ότι για την σημερινή κατάσταση της Ελλάδος ευθύνονται αποκλειστικά οι πολιτικοί, μου αποκάλυψε ότι ο πατέρας του, υδραυλικός στο επάγγελμα, δεν έχει κάνει ποτέ φορολογική δήλωση όσο δουλεύει.Μετά τι να του πεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεργάτης μου στη δουλειά, άνθρωπος 50+ ετών, επιμένει πως οι φοροδιαφεύγοντες αναγκάζονται να το κάνουν, γιατί το κράτος δεν λειτουργεί. Πιστεύει δηλαδή πως, αν η παιδεία και η υγεία και η δημόσια διοίκηση διορθωθούν, το αρχι-λαμόγιο που βγάζει 50.000Ε το χρόνο και δηλώνει 5.000, θα πει "ε, εντάξει, ας δηλώνω απο δω και στο εξής  50.000Ε το χρόνο"

 

Άνθρωπος σπουδαγμένος, εμπορικός διευθυντής σε εταιρία πληροφορικής, με πολύ καλή γνώση της πιάτσας, και, ναι, είναι ΤΟΣΟ αφελής. Δεν καταλαβαίνει πως, όσο ο φοροφυγάς ΜΠΟΡΕΙ να φοροδιαφεύγει ατιμώρητα, ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ, ό,τι κράτος κι αν έχουμε στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν είχατε την ευκαιρία να έρθετε σε επαφή με τον μέσο Έλληνα ψηφοφόρο της Ελληνικής επαρχίας, και δη μη αστικών κέντρων (τα οποία από μια διαστροφή προτιμώ και επιλέγω να διορισθώ στις εκλογές ;D ;D ;D ;D), ο οποίος σαν στατιστικό δείγμα- αλλά και σαν βαρόμετρο εκλογικού αποτελέσματος δεν είναι αμελητέος,...αν λοιπόν παρατηρούσατε  πως κινείται στον χρονοχώρο, εύκολα θα βγάζατε το ίδιο συμπέρασμα:

 

Αν δεν αλλάξουν οι εκλογικοί κατάλογοι...με διαγραφή λόγω θανάτου ....και αν η νέα γενιά δεν γίνει σαν τα μούτρα τους (μας)...ΔΕΝ θα αλλάξει και τίποτα επί της ουσίας...

 

Αυτά. (Και μιλάω για τόν μέσο...όχι για τα άκρα) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Άνθρωπος σπουδαγμένος, εμπορικός διευθυντής σε εταιρία πληροφορικής, με πολύ καλή γνώση της πιάτσας, και, ναι, είναι ΤΟΣΟ αφελής. Δεν καταλαβαίνει πως, όσο ο φοροφυγάς ΜΠΟΡΕΙ να φοροδιαφεύγει ατιμώρητα, ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ, ό,τι κράτος κι αν έχουμε στην Ελλάδα.

Μα το ίδιο ακριβώς΄συμβαίνει παντού -έστω και σε πολύ μικρώτερο βαθμό-είναι στη φύση του ανθρώπου η απληστία ,ότι παιδεία κι αν πάρεις ,όσο δίκαιο κι αν είναι το κράτος σου ,ή τέλος πάντων προσπαθεί,πάντα θα βρεθόύν κάποιοι που θα επιχειρήσουν να τη κάνουν .

Αυτός είναι και ο λόγος που έχουν κάνει την εμφάνισή τους και οι διάφορες λίστες-Ελβετίας,Λιχνεστάιν κλπ ,αναφέρονται σε πολίτες διαφόρων χωρών-και όχι μόνο ελλήνων- με κλάσεις ανώτερη λειτουργία των εφοριών και καλύτερη φορολογική συνείδηση των πολιτών τους και όμως έχουν κι εκεί πρόβλημα.

 

Δυστυχώς θεωρώ πως η ΕΕ σε αυτό το θέμα δεν έχει κινηθεί όπως θα έπρεπε .Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο να επιτρέπεται η ύπαρξη φορολογικών παραδείσων και οφσόρ εταιρειών ,δίνουν διέξοδο στην απληστία .

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς θεωρώ πως η ΕΕ σε αυτό το θέμα δεν έχει κινηθεί όπως θα έπρεπε .Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο να επιτρέπεται η ύπαρξη φορολογικών παραδείσων και οφσόρ εταιρειών ,δίνουν διέξοδο στην απληστία .

 

Κι αυτό δεν είναι το μόνο στραβό.

 

Το ότι κάτι τυπάκια που οδηγούν φεράρι παίζουν στο χρηματιστήριο με διακύβευμα την ευημερία μιας Χ χώρας, με τα CDS και τα options και τα hedge funds, πώς σου φαίνεται;

 

Μέχρι κι ο Πάπας μίλησε πριν λίγες μερες για την ασυδοσία των "αγορών".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αυτό δεν είναι το μόνο στραβό.

 

Το ότι κάτι τυπάκια που οδηγούν φεράρι παίζουν στο χρηματιστήριο με διακύβευμα την ευημερία μιας Χ χώρας, με τα CDS και τα options και τα hedge funds, πώς σου φαίνεται;

 

Μέχρι κι ο Πάπας μίλησε πριν λίγες μερες για την ασυδοσία των "αγορών".

 

Θα είχε πάρει προηγουμένος την άδεια του διευθυντή της τράπεζας του Βατικανού  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς θεωρώ πως η ΕΕ σε αυτό το θέμα δεν έχει κινηθεί όπως θα έπρεπε .Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο να επιτρέπεται η ύπαρξη φορολογικών παραδείσων και οφσόρ εταιρειών ,δίνουν διέξοδο στην απληστία .

 

Ασυνήθιστα (για 'σένα) ρηχή προσέγγιση.

 

Τι εννοείς, να μην υπάρχουν οφφ-σορ εταιρείες; Ότι πρέπει ο καθένας να κάνει επιχειρήσεις μόνο στη χώρα που γεννήθηκε και ανατράφηκε; Και γιατί δεν έχει το δικαίωμα μία χώρα να εξασφαλίσει καλύτερο (βλέπε, ελαφρύτερο) φορολογικό καθεστώς για τους επιχειρηματίες; Η Ιρλανδία (που δεν την λες και οφ-σορ) είχε εξασφαλίσει ελαφριά φορολογία ειδικά για τις επιχειρήσεις πληροφορικής, και τώρα έχει εκεί τα κεντρικά της Microsoft και της Google για την Ευρώπη - άσχημα θα ήταν να βρισκόντουσαν στην Ελλάδα τα κεντρικά της Google, η οποία απασχολεί (αν θυμάμαι καλά) γύρω στους 35.000 ανθρώπους;

 

Δηλαδή, η σωστή φορολογία για τις επιχειρήσεις είναι η ελληνική; Ή μήπως ένεκα της μη οφφ-σορ αντίληψης για τη φορολόγηση των επιχειρήσεων, έχει καταπολεμηθεί το φαινόμενο της απληστείας;

 

Αν θέλεις, δώσε καμία διευκρίνηση.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου