Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι κάτι τυπάκια που οδηγούν φεράρι παίζουν στο χρηματιστήριο με διακύβευμα την ευημερία μιας Χ χώρας, με τα CDS και τα options και τα hedge funds, πώς σου φαίνεται;

 

Αυτά είναι τα κακά των ελεύθερων αγορών του καπιταλισμού. Είπαμε, το δικαίωμα στην επίτευξη οικονομικής ευημεριας είναι σεβαστό, αλλά πρέπει να μπορεί και να οριοθετείται. Κάτι πήγαν να πούν οι του occupy wallstreet αλλά το καπιλεύτηκαν οι ελαφρά τη καρδία αριστεροί wannabes ρασταφάρις και μετατράπηκε σε γραφική μάζωξη.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτά είναι τα κακά των ελεύθερων αγορών του καπιταλισμού.

 

1. είναι κακά, αλλά δεν είναι αναγκαία κακά. Ας διορθωθούν. Βέβαια the powers that be δεν το θέλουν, οι πολιτικοί ανέκαθεν στήριζαν ορισμένες κοινωνικές/επαγγελματικές τάξεις

 

2. από τα λίγα που ξέρω, οι αγορές ως πριν κάποια χρόνια δεν είχαν ΤΟΣΗ επίπτωση στην οικονομία μιας χώρας, δηλαδή το τι μπορεί να παιχτεί σήμερα είναι πολύ πιο ευρύ και κρίσιμο, έχουν ανοίξει το πεδίο και πλέον οι επιπτώσεις είναι πολύ σοβαρές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασυνήθιστα (για 'σένα) ρηχή προσέγγιση.

 

Τι εννοείς, να μην υπάρχουν οφφ-σορ εταιρείες; Ότι πρέπει ο καθένας να κάνει επιχειρήσεις μόνο στη χώρα που γεννήθηκε και ανατράφηκε; Και γιατί δεν έχει το δικαίωμα μία χώρα να εξασφαλίσει καλύτερο (βλέπε, ελαφρύτερο) φορολογικό καθεστώς για τους επιχειρηματίες; Η Ιρλανδία (που δεν την λες και οφ-σορ) είχε εξασφαλίσει ελαφριά φορολογία ειδικά για τις επιχειρήσεις πληροφορικής, και τώρα έχει εκεί τα κεντρικά της Microsoft και της Google για την Ευρώπη - άσχημα θα ήταν να βρισκόντουσαν στην Ελλάδα τα κεντρικά της Google, η οποία απασχολεί (αν θυμάμαι καλά) γύρω στους 35.000 ανθρώπους;

 

Δηλαδή, η σωστή φορολογία για τις επιχειρήσεις είναι η ελληνική; Ή μήπως ένεκα της μη οφφ-σορ αντίληψης για τη φορολόγηση των επιχειρήσεων, έχει καταπολεμηθεί το φαινόμενο της απληστείας;

 

Αν θέλεις, δώσε καμία διευκρίνηση.

 

 

Προσωπικά νομίζω γνωρίζεις από παλαιώτερη κουβέντα πως είμαι εναντίον της ΕΕ σύμφωνα με τις αντιλήψεις μου περί συμμετοχής ισότιμων εταίρων σε συνασπισμούς χωρών κλπ .Θα προτιμούσα τον απομονωτισμό για κάποιο διάστημα ,μέχρι να τα βρούμε με τον εαυτό μας και να ετοιμαστούμε σα  χώρα ,ώστε να μπει άξια και ως ισότιμο μέλος σε μια ένωση χωρών.

Πέραν αυτού ,αυτή η ένωση θα έπρεπε να είναι πραγματική και όχι στα χαρτιά, με κοινό φορολογικό καθεστώς-βλ Ζεράρ Κουραμπιέ ,βλ γάλλοι που φορολογούνται στην Ελβετία κλπ ,έλληνες με βουλγαρικές πινακίδες κα.

 

ΟΦ σορ εταιρείες είχε και έχει και η Κύπρος ,αλλά τι εταιρείες ήταν ?  ;D

Ακόμα και η Ιρλανδία που αναφέρεις γνώρισε μια τρομερή άνοδο στα 90 με αυτό το φορολογικό σύστημα ,αλλά τελικά κατέρρευσε,όχι βέβαια σαν εμάς ,πάντως έπεσε σε μνημόνιο .

Προσωπικά και χωρίς να είμαι γνώστης οικονομικών ,αυτή η συνεχής και ουσιαστικά ανεξέλεγκτη ροή κεφαλαίων με ασσύληπτους ρυθμούς ,ούτε ελέγχεται φορολογικά,αλλά ούτε προσφέρει μακροπρόθεσμα στα κράτη και τους λαούς.

 

Από τα ελληνικά παραδείγματα που συναντώ καθημερινά ,βλέπω κάτι βιλάρες να ανήκουν σε οφσορ ,κάποιες θαλαμηγούς σημαίας Κύπρου και μερικά πορσικά εταιρείας στο Παναμά ,αλλά δεν βλέπω τπτ κεφάλαια και τπτ κύκλους εργασιών των εν λόγω εταιρειών στη χώρα ,οπότε για πιο λόγω θα πρέπει να τις ανέχομαι ? Μήπως για το χαράτσι της ΔΕΗ που θα πληρώνουν? ή για τις βενζίνες που θα καίνε και θα εισπράττουμε το φόρο κατανάλωσης?

 

Η Ιρλανδία είναι ένα παράδειγμα που για συγκεκριμένους λόγους -μορφωτικό επίπεδο και φορολογία-μάζεψε έξυπνα τότε κάμποσες εταιρίες λογισμικού κλπ ,νομίζω όμως πως είναι το μόνο και όπως πρωείπα ,ή είμαστε ένωση ,ή είμαστε σκορποχώρι .

Αν δλδ αύριο πάω τη φορολογία των επιχειρήσεων στο 0 -λέμε τώρα- και μαζέψω εδώ -αστειεύομαι  ;D- όλες τις εταιρίες που ήταν στην Ιρλανδία ,αυτό τι θα έδειχνε στα περί ΕΕ ιδανικά ? Μάλλον ότι την έχω γραμμένη και την ένωση και τα ιδανικά της .

 

Εν κατακλείδι πιστεύω πως ηΕΕ σαν ένα μεγάλο ''κράτος'' που θα μπορούσε να είναι θα είχε λόγο και επιρροή στο πως θα κινηθούν τα κεφάλαια και όχι όπως τώρα συμβαίνει να παριστάνει το τροχονόμο τερματοφύλακα

8)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά νομίζω γνωρίζεις από παλαιώτερη κουβέντα πως είμαι εναντίον της ΕΕ σύμφωνα με τις αντιλήψεις μου περί συμμετοχής ισότιμων εταίρων σε συνασπισμούς χωρών κλπ .Θα προτιμούσα τον απομονωτισμό για κάποιο διάστημα ,μέχρι να τα βρούμε με τον εαυτό μας και να ετοιμαστούμε σα  χώρα ,ώστε να μπει άξια και ως ισότιμο μέλος σε μια ένωση χωρών.

 

Εντάξει.. τότε διαφωνούμε ριζικά οπότε μίας διαφωνίας.. αρκετές έπονται.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς SF

Καταρχήν συγγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης μου αλλά μόλις έκατσα σε υπολογιστή και βλέπω η κουβέντα έχει πάει αλλού οπότε συγνώμη αν σας τη σπάω.

 

Το κομμουνιστικό καθεστώς με καπιταλιστικό οικονομικό πρότυπο (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) είναι ένα έκτρωμα από μόνο του.

 

Νομίζω ότι ο κομμουνισμός προϋποθέτει και σοσιαλιστική μορφή ανάπτυξης.

 

Άρα στην περίπτωση της κίνας

ή μιλάμε για στρατιωτικό καθεστώς με καπιταλιστικό οικονομικό πρότυπο

ή κομμουνιστικό καθεστώς με σοσιαλιστικό οικονομικό πρότυπο.

 

Αν ρωτάς εμένα πρόκειται για στρατιωτικό καθεστώς με  αχαλίνωτο «χωρίς κανόνες χρηματοοικονομικό καπιταλισμό» που είπε και ο πάπας Βενέδικτος στο ετήσιο μήνυμα του (θα του το σφύριξε ο Περρισός).

 

Επειδή η Κίνα αυτοπροσδιορίζεται ως λαϊκή δημοκρατία δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας.  Είναι σε μεταβατικό στάδιο και σε κάποια φάση θα το γράψει και το wiki επίσημα.

 

Άρα για μένα οι δούλοι στην κίνα έχουν δημιουργηθεί από το παραπάνω πρότυπο

(ξέρετε δούλοι υπάρχουν και στην Ελλάδα κατοικούν στην Πατησίων και στα περίχωρα να πηγαίνετε πιο συχνά γιατί αν πάτε σε πέντε χρόνια πάλι μπορεί να βρείτε σκελετούς και εμείς εδώ να μιλάμε για παντεσπάνι).

 

Ξέρετε δεν χρειάζεται να φοράς αλυσίδες στα πόδια για να είσαι δούλος.  Οι αόρατες αλυσίδες είναι χειρότερες (απειλές χρεωκοπίας, ανεργίας, θρησκεία κ.α.).

 

Και αποικίες υπάρχουν ακόμα στην Αφρική απλώς είναι άλλης μορφής.

 

Όσο για την ελευθερία έκφρασης στη δημοκρατία μας, υπάρχουν και εδώ αντισώματα γιατί όπως λένε και οι new model army στο 51st state of America “ You can say what you like But it doesn't change anything”

 

'Cos We're the 51st state of America (η όποιας άλλης χώρας θέλετε)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει.. τότε διαφωνούμε ριζικά οπότε μίας διαφωνίας.. αρκετές έπονται.

 

 

 

Και τι φοβάσαι ,μη βριστούμε,αρπαχτούμε στα χέρια και χαλάσουμε τις ράστα κομμώσεις μας?  ;D ;D ;D

Κόλλησες στη πρώτη παράγραφο του κειμένου μου ,όμως ξέχασες πως ζω και εργάζομαι εντός ΕΕ ,θεωρώ δε τον εαυτό μου νομοταγή πολίτη αυτού του κράτους .Στη συνέχεια αναφέρω και κάποια άλλα πράγματα ,γεγονότα,διαφωνείς και με αυτά?

Το να έχω μια δική μου θεωρία ,δεν σημαίνει πως θέλω να την επιβάλω στο συνομιλητή μου ,ούτε ότι θα κλείσω τα αυτιά στη δική του άποψη και γνώμη και πάντα θα τη ζυγίζω κι αν με πείθει μπορεί και να την ασπαστώ και να αλλάξω ρότα ,παρά τα 46μου .

Άλλωστε η θεωρία αυτή είναι φαντασιακά προσωπική και επ' ουδενί ενταγμένη σε κάποιο πολιτικό χώρο και φυσικά όταν λέω απομονωτισμό ,δεν εννοώ τύπου Β. Κορέας .

 

Τώρα που το σκέφτομαι ,σε κανά δίμηνο θα μπω στα 47 ,οιμέ και δεν έχω συγγράψει ακόμη τον ύμνο της επανάστασης   :o ;D ;D

 

Τέρρυ πιάσε το άΣτατο και έλα έχεις δουλειά  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι φοβάσαι ,μη βριστούμε,αρπαχτούμε στα χέρια και χαλάσουμε τις ράστα κομμώσεις μας?  ;D ;D ;D

 

Ok, θα τσιμπήσω και θα απαντήσω. Όχι τώρα όμως διότι έχω πονόδοντο. Πάρε εν' τούτοις μία προκαταβοή

 

Κόλλησες στη πρώτη παράγραφο του κειμένου μου ,όμως ξέχασες πως ζω και εργάζομαι εντός ΕΕ ,θεωρώ δε τον εαυτό μου νομοταγή πολίτη αυτού του κράτους .Στη συνέχεια αναφέρω και κάποια άλλα πράγματα ,γεγονότα,διαφωνείς και με αυτά?

 

Το κείμενό σου το διάβασα από κάτω προς τα πάνω (δηλ. η πρώτη σου παράγραφος ήταν η τελευταία που διάβασα) και όταν έφτασα στην αρχή του, απλώς βρήκα την εξήγηση για όσα είχα ήδη διαβάσει.. σκέφτηκα "α, να για ποιο λόγο διαφωνούμε". Και ναι, βεβαίως διαφωνώ με τα γεγονότα που αναφέρεις, διότι δεν τα αναφέρεις απλώς, αλλά επιχειρείς ταυτόχρονα να τα χρωματίσεις, λες π.χ. ότι και οι ιρλανδοί "πέσαν" σε μνημόνιο, αδιαφορώντας για το ότι οι ιρλανδοί είχαν την ευκαιρία τους να μην "πέσουν" αλλά επέλεξαν να "πέσουν". Βέβαια, δεν συμφωνούν όλοι οι ιρλανδοί με αυτό (πουθενά στις δημοκρατίες δεν συμφωνούν όλοι με μία απόφαση), αλλά συμφωνούν οι περισσότεροι και εμένα αυτό μου φτάνει.

 

Επίσης, λες ότι βλέπεις κάτι βιλάρες και τις αποδίδεις σε ιδιοκτήτες οφ-σορ εταιρειών (που το ξέρεις;) ενώ όλες οι βιλάρες που συνάντησα εγώ σε πρόσφατη περιοδεία μου στη νότιο αττική ανήκουν σε δημοσιο-υπαλληλαράδες του ελληνικού κράτους (που το ξέρω;.. είδες ότι δεν το ξέρουμε ούτε εγώ ούτε εσύ;) και επίσης λες ότι αυτοί (που έχουν τις βιλάρες) δεν προσφέρουν τίποτε στη χώρα, το οποίο επίσης δεν ξέρεις...

 

Το να έχω μια δική μου θεωρία ,δεν σημαίνει πως θέλω να την επιβάλω στο συνομιλητή μου ,ούτε ότι θα κλείσω τα αυτιά στη δική του άποψη και γνώμη και πάντα θα τη ζυγίζω κι αν με πείθει μπορεί και να την ασπαστώ και να αλλάξω ρότα ,παρά τα 46μου .

 

Πιστεύω ότι σύντομα (μετά τον πονόδοντο) θα αναθεωρήσεις διότι μάλλον θα σε εκνευρίσω (προσωρινά, έστω).

 

Άλλωστε η θεωρία αυτή είναι φαντασιακά προσωπική και επ' ουδενί ενταγμένη σε κάποιο πολιτικό χώρο και φυσικά όταν λέω απομονωτισμό ,δεν εννοώ τύπου Β. Κορέας .

 

Δεν ξέρω τι σημαίνει "φαντασιακά προσωπική", αλλά ναι πιστεύω ότι δεν απηχείς τις απόψεις κάποιου συγκεκριμένου πολιτικού χώρου εν' γνώσει σου. Όμως ρε φίλε, υπάρχει άλλος απομονωτισμός εκτός από εκείνον τις βόρειας κορέας; Ποιος είναι, ποιος τον έχει; Εννοείς απομονωτισμό τύπου Ιράν; Τύπου Ζιμπάμπουε; Εκούσιο ή ακούσιο; Δημοκρατικά επιλεγμένο και υποστηριζόμενο ή όχι;

 

Τώρα που το σκέφτομαι ,σε κανά δίμηνο θα μπω στα 47 ,οιμέ και δεν έχω συγγράψει ακόμη τον ύμνο της επανάστασης   :o ;D ;D

 

Ούτε εγώ.

 

:) :) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, θα τσιμπήσω και θα απαντήσω. Όχι τώρα όμως διότι έχω πονόδοντο. Πάρε εν' τούτοις μία προκαταβοή

 

Το κείμενό σου το διάβασα από κάτω προς τα πάνω (δηλ. η πρώτη σου παράγραφος ήταν η τελευταία που διάβασα) και όταν έφτασα στην αρχή του, απλώς βρήκα την εξήγηση για όσα είχα ήδη διαβάσει.. σκέφτηκα "α, να για ποιο λόγο διαφωνούμε". Και ναι, βεβαίως διαφωνώ με τα γεγονότα που αναφέρεις, διότι δεν τα αναφέρεις απλώς, αλλά επιχειρείς ταυτόχρονα να τα χρωματίσεις, λες π.χ. ότι και οι ιρλανδοί "πέσαν" σε μνημόνιο, αδιαφορώντας για το ότι οι ιρλανδοί είχαν την ευκαιρία τους να μην "πέσουν" αλλά επέλεξαν να "πέσουν". Βέβαια, δεν συμφωνούν όλοι οι ιρλανδοί με αυτό (πουθενά στις δημοκρατίες δεν συμφωνούν όλοι με μία απόφαση), αλλά συμφωνούν οι περισσότεροι και εμένα αυτό μου φτάνει.

 

Επίσης, λες ότι βλέπεις κάτι βιλάρες και τις αποδίδεις σε ιδιοκτήτες οφ-σορ εταιρειών (που το ξέρεις;) ενώ όλες οι βιλάρες που συνάντησα εγώ σε πρόσφατη περιοδεία μου στη νότιο αττική ανήκουν σε δημοσιο-υπαλληλαράδες του ελληνικού κράτους (που το ξέρω;.. είδες ότι δεν το ξέρουμε ούτε εγώ ούτε εσύ;) και επίσης λες ότι αυτοί (που έχουν τις βιλάρες) δεν προσφέρουν τίποτε στη χώρα, το οποίο επίσης δεν ξέρεις...

 

Πιστεύω ότι σύντομα (μετά τον πονόδοντο) θα αναθεωρήσεις διότι μάλλον θα σε εκνευρίσω (προσωρινά, έστω).

 

Δεν ξέρω τι σημαίνει "φαντασιακά προσωπική", αλλά ναι πιστεύω ότι δεν απηχείς τις απόψεις κάποιου συγκεκριμένου πολιτικού χώρου εν' γνώσει σου. Όμως ρε φίλε, υπάρχει άλλος απομονωτισμός εκτός από εκείνον τις βόρειας κορέας; Ποιος είναι, ποιος τον έχει; Εννοείς απομονωτισμό τύπου Ιράν; Τύπου Ζιμπάμπουε; Εκούσιο ή ακούσιο; Δημοκρατικά επιλεγμένο και υποστηριζόμενο ή όχι;

 

Ούτε εγώ.

 

:) :) :)

 

 

Κάνω διαλείμματα εν μέσω συγγραφής του ύμνου  ;D ,οπότε ταλαίπωρε και καταπονημένε λόγω πονόδοντου μη με παραξηγείς για τη καθυστέριση στην απάντηση :)

 

Να πάω λοιπόν κι εγώ ανάποδα ''φαντασιακά προσωπική θεωρία'' ,υποθετική κατάσταση που έχει παράξει η κεφάλα μου ,αλλά είναι αδύνατο να εφαρμοστεί τη στιγμή που ζω μαζί με άλλους ανθρώπους σε μια χώρα του πλανήτη  ;D

 

Η Νορβγηγία πχ είναι απομονωμένη,επειδή δεν είναι στην ΕΕ ? Αυτό εννοώ απομόνωση ,δεν εννοώ κλειστά σύνορα ,ούτε έξω από οργανισμούς εμπορίου και άλλα συναφή ,απλά μπορείς να επέμβεις κάπως παραπάνω σαν κρατική οντότητα σε σημεία που μπορεί να πονάς παραπάνω απ ότι σου επιτρέπει μια πολιτικοικονομική ένωση που ακόμα είναι σε διαδιακασία ένωσης κι εμείς στη κατάντια που είμαστε δεν μας επιτρέπεται να αρθρώσουμε λόγο.......χώρια που δεν έχουμε κατασταλάξει και στο τι πραγματικά θέλουμε ,όχι σήμερα ,αλλά και στο παρελθόν.

 

Πχ ,είπε πιο πάνω ο ΣΦ ,δεν μπορείς να βασίζεσαι στη πρωτογενή παραγωγή-γεωργία,κτηνοτροφία,αλλιεία . Πιό κάτω βέβαια έγραψε πως πρέπει να βγάζεις τουλάχιστον αυτά που τρως .

Επειδή αυτό ήταν το γνωστικό μου αντικείμενο έχω κάποιες ενστάσεις που εξηγούν και γιατί δεν ξέραμε τι θέλαμε από την ΕΕ κατά το παρελθόν που ο λόγος μας ,ίσως και να είχε κάποια αξία . Δεν θα αναφερθώ σε ''εξωτικά'' προιόντα ,θα μιλήσω για 2 που είμασταν οι μοναδική παραγωγός στην ΕΕ και όμως δεν τα στηρίξαμε .

Ζάχαρη και καπνός ,χιλιάδες θέσεις εργασίας χαμένες και φυσικά δεν φταίνε οι ξένοι ,αλλά εμείς οι ίδιοι που δεχθήκαμε αυτά που εκείνοι ήθελαν .

Στη περίπτωση του καπνού πχ ,αν οι ευρωπαίοι δεν ήθελαν το καπνό σαν προιόν για τους κατοίκους της ΕΕ ,δεν σημαίνει πως εμείς δεν μπορούσαμε να τον εξάγουμε σε άλλες αγορές ,ούτε φυσικά ακόμα και σήμερα που σχεδόν πάψαμε να τον παράγουμε δεν υφιστάμεθα ζημιά από την εισαγωγή καπνικών προιόντων από χώρες ακόμα και της ΕΕ.

 

Περί Ιρλανδίας και το ότι επέλεξε να υπογράψει  μνημόνιο, ενώ μπορούσε να κάνει και αλλιώς ,δεν το πολυγνωρίζω ,αν θες διευκρίνισε .

Για τις βιλάρες ,σαφέστατα και δεν χρειάζεται να έχεις αποδείξεις για την κατηγορία ανθρώπων που μιλάς εσύ ΔΥ ,ή ιδιωτικούς της ''διπλανής μας'' πόρτας ,όλοι μας ξέρουμε ανθρώπους και αναρωτιόμαστε που στο διάτανο τα βρήκαν και τα έφτιαξαν .

Αντίθετα εγώ αν και δεν θέλω να χρωματίσω όπως λες ,δεν μπορώ να σου αποδείξω με στοιχεία ,από που γνωρίζω για βίλες ανήκουσες σε οφσορ . Θα σου υπενθυμίσω απλά την Αργολίδα και την εφορία της που συγκεντρώνει έναν υψηλό αριθμό ιδιοκτησιών που ανήκουν σε τέτοιες εταιρίες ,καθώς και άλλο ένα παράδειγμα που έχει πέσει στην προσωπική μου αντίληψη -και αν θες το πιστεύεις -στην Άνδρο απ όπου κατάγονται αρκετοί επώνυμοι εφοπλιστές και τελευταία όλοι έχουν μεταφέρει το ιδιοκτησιακό καθεστώς τον οικιών τους  σε τέτοιες εταιρίες .

Για τις κυπριακές εταιρείες ,δεν είπαμε τπτ βέβαια τπτ ,ποιοί τις έχουν ,που βρήκαν τα λεφτά και για πιο λόγο πήγαν στη Κύπρο ,χώρα της ΕΕ και τελικά τι προσέφεραν εκεί ........άλλη μια χώρα που θα αποκτήσει οσονούπω μνημόνιο ,φυσικά κι αυτή για διαφορετικό λόγο απ την Ιρλανδία και από εμας .

 

Τελικά βέβαια είμαι αντίθετος και με τη φορολογική νομοθεσία που διέπει γενικά τις εταιρίες και τα τερτίπια που εφευρίσκωνται όλο και πιο συχνά,όχι ως προς το παραγώμενο κέρδος τους,αλλά ...... .Δεν δέχομαι μια εταιρία να έχει στη κατοχή της 10 φεράρι ,7 θαλαμηγούς και 15 βιλάρες και να τα διαθέτει δήθεν στα μεγαλοστελέχη της προκειμένου να εμφανίζει έξοδα και να τα αντισταθμίζει με τις φορολογικές της υποχρεώσεις ,εγώ λακαμάς είμαι που τεκμαίρωμαι ένα σπίτι απ το πατέρα μου 60 ετών και ένα αμάξι 12ετίας 13οο κε ? Αυτό με ενοχλεί και αυτό θα ήθελα να αλλάξει κύριε έφορα  ;D

 

Περαστικά ,στα περί πονόδοντου  ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί Ιρλανδίας και το ότι επέλεξε να υπογράψει  μνημόνιο, ενώ μπορούσε να κάνει και αλλιώς ,δεν το πολυγνωρίζω ,αν θες διευκρίνισε .

 

Υπήρξε σχετικό δημοψήφισμα στις αρχές του καλοκαιριού. Η ντόπια αντιπολίτευση πόνταρε πολλά στο ότι οι Ιρλανδοί θα απέρριπταν το δίλλημα του δημοψηφίσματος, αλλά δεν συνέβη.

 

===

 

Όσον αφορά τα υπόλοιπα επιχειρήματά σου, νομίζω ότι κατανοώ τη θέση σου, και θα την λάβω υπ όψιν μου σε μελλοντικές συζητήσεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αποικίες υπάρχουν ακόμα στην Αφρική απλώς είναι άλλης μορφής.

 

Τωρα αμφισβητεις τη wikipedia, κι αυτο δε μ'αρεσει. ;D

 

Πηγαν τα αγγλακια στην Αφρικη, αλλα το μετανιωσαν προσφατα και φυγανε βρε :) Αφησαν μονο μερικες εταιρειες, ισα ισα να διοριζουν κυβερνησεις, καλη ωρα οπως στην Ελλουαντα :)

 

Αυτη η καχυποψια σου...μη δεις ιδιωτικο στρατο, αμεσως...αποικια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου