Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια τεραστια και αραιοκατοικημενη χωρα η οποια εχει τοσους μεταναστες οσους και...κατοικους ,νομιζω μαλιστα οτι οι Νορβηγοι μεταναστες ειναι διπλασιοι απο τους κατοικους,μια χωρα που εχει τεραστια πετρελαϊκα αποθεματα,πραγματικα,οχι φανταστικα,μια χωρα με τεραστιο φυσικο πλουτο ...μηδενικο ελλειμα και αστειο δημοσιο χρεος,και μια χωρα με ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ που φτανει και το 60%....

 

ΙΔΙΑ δηλ. με την Ελλαδα δηλαδη...... ;D

 

 

 

 

Οι σκανδιναβοί είναι πολύ προσεκτικοί σε θέματα μεταναστευτικής πολιτικής ,απ ότι διάβασα πριν λίγο ,μια και έχουν περάσει αρκετά χρόνια που έκατσα σχεδόν ένα χρόνο σε Σουηδία-Νορβηγία-Φιλανδία και προκειμένου να μην πω καμιά μπαρούφα  :D αυτή τη στιγμή στη Νορβηγία είναι γύρω στο 7% του πληθυσμού και απ αυτό αρκετοί είναι σκανδιναβοί και λιγώτερο μαύροι  :) που συνήθως τους συναντάς στο κέντρο του Όσλο και των μεγάλων πόλεων .

 

Ασφαλώς δεν συγκρίνω τη Νορβηγία με την Ελλάδα ,την ανέφερα απλώς σαν παράδειγμα ανεξάρτητης χώρας ,έξω από την ΕΕ και το Ευρώ ,όπως και η Ισλανδία και η Γροιλανδία οι οποίες έχουν ακόμα πιο αυστηρή μεταναστευτική πολιτική-δέχονται μόνο σκανδιναβούς υπηκόους . Τότε που είχα πάει επιχείρησα να μεταναστεύσω στη Γροιλανδία καθότι τα ημερομίσθια ήταν απίστευτα ,αλλά δεν μασάνε με τη καμία ;D

 

Απλά την ανέφερα σαν ανεξάρτητη χώρα ,αλλά αφού δεν σου άρεσε η σύγκριση ,ανέφερα και την Ισλανδία και Γροιλανδία .Τώρα όσο για το κατά πόσο αυτές-οι σκανδιναβικές χώρες πιέστικαν απ το περίγυρό τους ,ίσως να μην είναι γνωστό ,αλλά ειδικά στη περίοδο του ψυχρού πολέμου τράβηξαν φοβερά ζόρια με τους σοβιετικούς δίπλα τους ,πράγμα που τους ανάγκαζε να διατηρούν ιδιαίτερα αξιόμαχους στρατούς και πολεμική βιομηχανία.

Αντιμετωπίζουν προβλήματα? Φυσικά και ποιά χώρα δεν αντιμετωπίζει στις μέρες μας .Τα πετρέλαια τελειώνουν στη Νορβηγία,στη Φιλανδία η Νόκια ,δεν πολυτραβάει τελευταία ,οι Σουηδοί χάνουν συνέχεια εργοστάσια και εταιρίες μεταναστεύουν ,παρόλα αυτά έχουν εμπεδώσει μια συγκεκριμένη συνείδηση πολίτη στο κράτος ,το οποίο είναι εγγυητής ενός κράτους δικαίου-στα πλαίσια του εφικτού και ανά πάσα στιγμή είναι ικανό να βάλει στη θέση του τις ''αγορές''. Εξάλλου οι δυνατώτεροι παίχτες-βιομηχανίες, στις σκανδιναβικές οικονομίες ελέγχονται απ το κράτος .

 

Σε αυτά τα κράτη προηγείτε ο πολίτης και έπονται οι αγορές ,δεν σέρνεται το κράτος και οι πολίτες πίσω απ το κάθε αεριτζή κεφαλαιούχο που παράγει αέρα κοπανιστό κουβαλώντας χαρτοφυλάκια πέρα-δώθε.Ακόμα και η Ισλανδία που τη πάτησε με τα τραπεζικά κολπέτα που έστησαν κάποιοι ,αντέδρασε με γνώμωνα ,πρώτα το συμφέρον των πολιτών σε μια αξιοπρεπή διαβίωση και όχι εξαθλίωση .

Είναι παραδείγματα φωτεινά οι σκανδιναβικές χώρες στο πως στέκονται στο παγκόσμιο στερέωμα ,προσφέροντας τόσα πολλά σους πολίτες τους και μη κολλάμε στα πετρέλαια της Νορβηγίας που τελειώνουν εξάλλου ,ας κοιτάξουμε και την Φινλανδία που φαινομενικά έχει λιγώτερους πόρους από την Ελλάδα και όμως είναι πολύ ψηλώτερα από εμάς. Το κυριώτερο δε ,είναι πως ότι έφτιαξαν ,το έφτιαξαν μόνοι τους ,δεν περίμεναν τους ξένους επενδυτές να τους σώσουν,γιατί θα ζούσαν ακόμα σε ιγκλού  ;D

 

Τέλος πάντων δεν συγκρίνω την Ελλάδα με καμιά τέτοια χώρα ,οι άνθρωποι αυτοί ''έχτισαν'' νοοτροπία πολίτη ,άλλωστε είναι δύσκολο να επιβιώσει κάποιος στις πολικές συνθήκες αεριτζίδικα όπως κάνουμε εμείς όλα αυτά τα χρόνια sea-sun and sex ,γαρούφαλα στη Λίτσα Διαμάντη και επίσκεψη στη μεγαλόχαρη με το Δημητρούλα με την ευγενική χορηγία της Αγούδημος λάινς  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τα πετρέλαια τελειώνουν στη Νορβηγία

 

Τα πετρελαια διαρκουν τουλαχιστον 30 - 40 χρονια με τα υπαρχοντα κοιτασματα της χωρας.... εντωμεταξυ ολο και βρισκουν καινουργια, συν οτι το υπαρχον οικονομικο αποθεμα της Νορβηγιας αρκει για να δινει συνταξεις για ΠΟΛΛΕΣ δεκαετιες...  εχω ζησει καιρο εκει, ειμουνα και το καλοκαιρι και βλεπω πεντε πραματα.

 

 

  ετσι για διευκρινιση....

 

Αλλα μετα που γυρισα ελεγα για καιρο "τι δραχμη και ευρω και μ@λακιες? Νορβηγικη κορωνα να βαλει η Ελλαδα!!"  ;D ;D

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Αφρικανοί (όλοι) είναι απείθαρχος λαός και δύσκολο να τιθασευτούν. Πρέπει να τους χτυπήσουμε βαθιά στις πολιτισμικές τους ρίζες και να τους βάλουμε να μαλώσουν μεταξύ τους για να τους πάρουμε το rosewood.

Χένρυ Κίσσιγκερ

 

 

Κατερίνα Στανίση - Σε έχω κάνει Θεό - Katerina Stanisi

 

 

Προσωπικά νομίζω γνωρίζεις από παλαιώτερη κουβέντα πως είμαι εναντίον της ΕΕ σύμφωνα με τις αντιλήψεις μου περί συμμετοχής ισότιμων εταίρων σε συνασπισμούς χωρών κλπ .Θα προτιμούσα τον απομονωτισμό για κάποιο διάστημα ,μέχρι να τα βρούμε με τον εαυτό μας και να ετοιμαστούμε σα  χώρα ,ώστε να μπει άξια και ως ισότιμο μέλος σε μια ένωση χωρών.

Πέραν αυτού ,αυτή η ένωση θα έπρεπε να είναι πραγματική και όχι στα χαρτιά, με κοινό φορολογικό καθεστώς-βλ Ζεράρ Κουραμπιέ ,βλ γάλλοι που φορολογούνται στην Ελβετία κλπ ,έλληνες με βουλγαρικές πινακίδες κα.

 

ΟΦ σορ εταιρείες είχε και έχει και η Κύπρος ,αλλά τι εταιρείες ήταν ?  ;D

Ακόμα και η Ιρλανδία που αναφέρεις γνώρισε μια τρομερή άνοδο στα 90 με αυτό το φορολογικό σύστημα ,αλλά τελικά κατέρρευσε,όχι βέβαια σαν εμάς ,πάντως έπεσε σε μνημόνιο .

Προσωπικά και χωρίς να είμαι γνώστης οικονομικών ,αυτή η συνεχής και ουσιαστικά ανεξέλεγκτη ροή κεφαλαίων με ασσύληπτους ρυθμούς ,ούτε ελέγχεται φορολογικά,αλλά ούτε προσφέρει μακροπρόθεσμα στα κράτη και τους λαούς.

 

Από τα ελληνικά παραδείγματα που συναντώ καθημερινά ,βλέπω κάτι βιλάρες να ανήκουν σε οφσορ ,κάποιες θαλαμηγούς σημαίας Κύπρου και μερικά πορσικά εταιρείας στο Παναμά ,αλλά δεν βλέπω τπτ κεφάλαια και τπτ κύκλους εργασιών των εν λόγω εταιρειών στη χώρα ,οπότε για πιο λόγω θα πρέπει να τις ανέχομαι ? Μήπως για το χαράτσι της ΔΕΗ που θα πληρώνουν? ή για τις βενζίνες που θα καίνε και θα εισπράττουμε το φόρο κατανάλωσης?

 

Η Ιρλανδία είναι ένα παράδειγμα που για συγκεκριμένους λόγους -μορφωτικό επίπεδο και φορολογία-μάζεψε έξυπνα τότε κάμποσες εταιρίες λογισμικού κλπ ,νομίζω όμως πως είναι το μόνο και όπως πρωείπα ,ή είμαστε ένωση ,ή είμαστε σκορποχώρι .

Αν δλδ αύριο πάω τη φορολογία των επιχειρήσεων στο 0 -λέμε τώρα- και μαζέψω εδώ -αστειεύομαι  ;D- όλες τις εταιρίες που ήταν στην Ιρλανδία ,αυτό τι θα έδειχνε στα περί ΕΕ ιδανικά ? Μάλλον ότι την έχω γραμμένη και την ένωση και τα ιδανικά της .

 

Εν κατακλείδι πιστεύω πως ηΕΕ σαν ένα μεγάλο ''κράτος'' που θα μπορούσε να είναι θα είχε λόγο και επιρροή στο πως θα κινηθούν τα κεφάλαια και όχι όπως τώρα συμβαίνει να παριστάνει το τροχονόμο τερματοφύλακα

8)

 

Eχεις μια μανια με τις offshore, μονο που ουτε η Κυπρος, ουτε η Ιρλανδια, ουτε η Πορτογαλια, μπηκαν σε μνημονιο εξαιτιας των offshore. Πολυ δε περισσοτερο η Ισπανια.

         Εγω γιατι υποπτευομαι οτι αυτη η δαιμονοποιηση  των offshore, τοσο διαδεδομενη στους ελληνες πολιτικαντηδες , και τους οπαδους συγκεκριμενων ιδεολογικων αποχρωσεων (εκ των οποιων αμφιβαλλω αν ενα 1% γνωριζει τι ειναι οffshore και τι σημαινει παγκοσμια οικονομια  ;D ;D ;D ;D ;D ;D), υποκρυπτει στην πραγματικοτητα ενα αγχος για ακομα μεγαλυτερο κρατος με τα συν αυτω παρελκομενα.

 

Στα περι ΕΕ, αν και ειμαι εντελως αντιθετος στην αποψη σου περι απομονωτισμου μεχρι να ετοιμαστουμε κ.λ.π θεωρητικολογιες, συμφωνω οτι χρειαζεται αλλαγη την οποια ουσιαστικα εσυ ο ιδιος περιγραφεις, και αυτη ειναι η ομοσπονδιοποιηση. Βλεπεις ομως οτι αυτο ηδη εχει ξεκινησει με πολυυυυυυυυυυ αργα βηματα, ομως εχει ξεκινησει(τραπεζικη ενοποιηση???). Θα παρει δεκαετιες, οπως ολες οι διεργασιες εντος ΕΕ, αλλα αν δεν συμβει καποια ανωμαλια (επικρατηση νοοοτροπιας-ιδεων die linke-λαφαζανη-σακοραφας, προφητεια των μαγια, βλακωδεις ιδεες περι φορολογιας 75%, ευρωπαικη ηγεσια μικροτερου διαμετρηματος και απο τον Σκουρλετη)  θα πραγματοποιηθει.  Σε αυτη την αργη και βασανιστικη πορεια προτιμω να παιξω  στο ματς παρα να το δω απο την εξεδρα σαν προπονητης, διαβαζοντας ενιοτε κοκκινα, μαυρα κλπ εγχειριδια περι διαιτησιας, θεωρητικολογωντας, με την πραγματικοτητα και τις εξελιξεις να με ξεπερνανε ανα 2msec.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Αφρικανοί (όλοι) είναι απείθαρχος λαός και δύσκολο να τιθασευτούν. Πρέπει να τους χτυπήσουμε βαθιά στις πολιτισμικές τους ρίζες και να τους βάλουμε να μαλώσουν μεταξύ τους για να τους πάρουμε το rosewood.

Χένρυ Κίσσιγκερ

 

;D

 

 

αυτό ακριβώς!  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Eχεις μια μανια με τις offshore, μονο που ουτε η Κυπρος, ουτε η Ιρλανδια, ουτε η Πορτογαλια, μπηκαν σε μνημονιο εξαιτιας των offshore. Πολυ δε περισσοτερο η Ισπανια.

         Εγω γιατι υποπτευομαι οτι αυτη η δαιμονοποιηση  των offshore, τοσο διαδεδομενη στους ελληνες πολιτικαντηδες , και τους οπαδους συγκεκριμενων ιδεολογικων αποχρωσεων (εκ των οποιων αμφιβαλλω αν ενα 1% γνωριζει τι ειναι οffshore και τι σημαινει παγκοσμια οικονομια  ;D ;D ;D ;D ;D ;D), υποκρυπτει στην πραγματικοτητα ενα αγχος για ακομα μεγαλυτερο κρατος με τα συν αυτω παρελκομενα.

 

 

Δεν νομίζω να ανέφερα τπτ για Πορτογαλία,Ισπανία ,ούτε πως οι Ιρλανδοί είχαν οφσορ εταιρίες και γι αυτό έπαθαν ζημιά .

Για την Κύπρο απ αυτά που έχω διαβάσει λέγεται πως μαζεύτηκε χρήμα από ρώσους ''άγνωστης προέλευσης'',βασικά δεν είδα να επενδύεται και κάπου .

Οφσορ εταιρίες έχει και ο Βουλγαράκης ,ο Άκης , ο Βερνίκος ,αρκετοί γιατροί,δικηγόροι κλπ προφανώς και δεν δαιμονοποιώ έναν οικονομικό όρο ,αλλά τη χρήση που κάποιοι κάνουν βρίσκοντας πάτημα στο παράθυρο του νόμου .

Παρόμοιο παράδειγμα έφερα και με τις δηλώσεις πάγιων στοιχείων εταιριών που δεν έχουν σχέση με το παραγωγικό τους αντικείμενο πχ μεζονέτες, ακριβά αυτοκίνητα,θαλαμηγούς .

Παρόμοια επίσης με ενοχλεί χώρες της ΕΕ όπως το Λουξεμβούργο ,ή και εκτός όπως η Ελβετία το Λιχνενστάιν λειτουργούν κλείνωντας το μάτι στη βρωμιά.

 

Αν θέλω περισσότερο κράτος? Από το ανύπαρκτο δικό μας ? Ναι ,θέλω κράτος ,γιατί το κράτος είμαι εγώ ο πολίτης που επιλέγω τους εκπροσώπους μου και δεν μου τους επιβάλει ο κάθε ''επενδυτής'' .

Θέλω κράτος ,όχι τη μαριονέτα  που έχω. Τώρα αν αυτό στα δικά σου αυτιά φαντάζει κουμμουνιστικό μόρφωμα τι να πω .Υποθέτω πάντως πως πουθενά σε κανένα κείμενό μου δεν εξέφρασα θαυμασμό σε ανατολικά καθεστώτα και περελκόμενα......τι παρελκόμενα αλήθεια τπτ ξηροκάρπια και κανά φρουτάκι ?  ;D ;D ;D

 

Το αν πρέπει να είσαι η όχι σε μια ΕΕ που προσπαθεί με αργά βήματα να μετασχηματιστεί σε μια ομοσπονδία κρατών στη κατάσταση που βρισκόμαστε εμείς ,θα το κρίνει η ιστορία και όχι η δική μου προσωπική άποψη ή όχι .

Και δεν ήμαστε μόνο εμείς σε άνιση μοίρα ,είναι και οι πρώην ανατολικές χώρες.

Χωρίς να θέλω να το παίξω ξύπνιος ,απλά σκέφτομαι καμιά φορά πως δεν θα έκανα συνεταιριλίκια με έναν συνεργάτη πολύ πιο πλούσιο από μένα ,τη στιγμή που δεν ξέρω εγώ ο ίδιος και τι δουλειά έχω στο μυαλό μου να κάνω μαζί του............άσε δε που αυτή τη στιγμή ,δεν με αντιμετωπίζει ισότιμα ,ούτε καν σα συνέταιρο ,αλλά σαν οφειλέτη .

Όχι ότι δεν είμαι ,αλλά τόσα χρόνια τι έκανε ? Αδιαφορούσε? ή μήπως καλοκοίταγε τις μετοχές μου?

 

Προσωπικά ο ίδιος για πολλά χρόνια ήμουν συνέταιρος σε επιχείρηση και μάλιστα με ''μειοψηφικό πακέτο μετοχών'' ;D Λουζώμουνα όλες τις στραβές αποφάσεις της πλειοψηφίας και την ώρα του κέρδους τα κέρδη μου πενιχρά . Αυτός είναι ο λόγος που είπα πως θα έπρεπε να κοιτάξουμε τι ζητάμε από έναν συνεταιρισμό και μετά να πάμε σαν αξιοπρεπή μέλη-αν δεν έχουμε τις ανάλογες μετοχές ώστε να είμαστε ισότιμοι. Εμείς και τότε που μπήκαμε στην ΕΟΚ χαριστικά μπήκαμε ,όπως κάτι βουλγαρίες ,ρουμανίες και ξέρεις οι χάρες δημιουργούν και υποχρεώσεις ,αν δεν καταφέρεις να αποδειχθείς αντάξιος ,πόσο μάλλον όταν μπήκαμε και στο Ευρώ .Που ούτε άξιοί του ήμασταν ,ούτε κάναμε κάτι για να βελτιωθούμε  όλα αυτά τα χρόνια .

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλάδα των «αναξιοπαθούντων κεφαλαιοκρατών»

 

«Φορολογικός παράδεισος» φαίνεται πως είναι για αρκετούς επιχειρηματίες η Ελλάδα με τον φορολογικό νόμο να τους επιτρέπει να παρουσιάζουν εισοδήματα «αναξιοπαθούντων κεφαλαιοκρατών».

 

Το περιοδικό Unfollow, σε ρεπορτάζ του Λευτέρη Χαραλαμπόπουλου, δημοσιεύει ενδεικτικά τα εκκαθαριστικά σημειώματα τεσσάρων μεγάλων επιχειρηματιών τα οποία έχει στην κατοχή του. Ειδικότερα:

 

Ο βιομήχανος Νικόλαος Μάνεσης έχει συνολικό δηλωθέν ατομικό εισόδημα 30.714, 52 ευρώ.

Ο επιχειρηματίας Σωκράτης Κόκκαλης έχει συνολικό δηλωθέν ατομικό εισόδημα 26.870, 11 ευρώ.

Ο εφοπλιστής και μιντιάρχης Ιωάννης Αλαφούζος έχει συνολικό δηλωθέν ατομικό εισόδημα 26.160, 40 ευρώ.

Ο τραπεζίτης Ανδρέας Βγενόπουλος έχει συνολικό δηλωθέν ατομικό εισόδημα 18.217, 41 ευρώ.

 

Όπως αναφέρεται στο ρεπορτάζ του περιοδικού, ο νόμος, «και ο παλιός και ο καινούργιος και ...

κάθε «μεταρρύθμιση» που παρουσιάζεται ως λύση», δίνει τη δυνατότητα στους επιχειρηματίες να παρουσιάζουν χαμηλά εισοδήματα και όχι τα πραγματικά κέρδη τους.

 

Τα κέρδη των εταιριών δεν διανέμονται όλα στους μετόχους, αντιθέτως, μοιράζονται και φορολογούνται στην υψηλότερη κλίμακα μόνο τόσα όσα χρειάζονται για να καλυφθούν «τρύπες».

 

Έτσι, όπως αναφέρεται στο σχετικό ρεπορτάζ, τα υπόλοιπα κέρδη υποτίθεται ότι παραμένουν στις εταιρείες, έχοντας γλιτώσει την φορολόγηση μέχρι και την υψηλότερη κλίμακα - σε αντίθεση με τα έσοδα μισθωτών και συνταξιούχων που φορολογούνται όλα (αλλά και τα κέρδη εταιρειών σε άλλες χώρες).

 

Ο φόρος με τον νόμο που ίσχυε μέχρι και το 2012 για κάποιον που δηλώνει πάνω από 100.000 ατομικό εισόδημα ήταν 45%. Οι ιδιοκτήτες των ΑΕ και των ΕΠΕ, για παράδειγμα, παίρνουν όσο μερίδιο χρειάζονται από τα κέρδη των όποιων εταιρειών τους με επιπλέον φορολογία 25% για να καλύψουν το τεκμήριο διαβίωσης, και τα υπόλοιπα κέρδη τους μένουν στο ταμείο της εταιρείας φορολογημένα με 20%.

 

 

«Νομίμως το κάνουν. Όπως νομίμως αφήνουν τα κέρδη τους στο ταμείο της εταιρείας τους φορολογημένα με το «ταπεινό» 20%. Και αν προκύψει και μία χρονιά εμφανίσουν ζημιές, τις καλύπτουν με τα κέρδη προηγουμένων ετών, τα οποία δεν έχουν φορολογηθεί γιατί «ξέχασαν» να μοιράσουν τα μερίδια. Επαναλαμβάνουμε, νομίμως γίνονται αυτά στο ελληνικό Ελντοράντο», σχολιάζει το περιοδικό.

 

http://tvxs.gr/news/ellada/i-ellada-ton-anaksiopathoynton-kefalaiokraton

 

 

 

 

 

Ευτυχως που εχουμε και τους μεγαλοεπιχειρηματιες που στηριζουν την οικονομια της χωρας και δεν γινομαστε ...κομμουνιστικη Αφρικη.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης στο ερώτημα για το Λουξεμβούργο να προσθέσω και την Ελβετία.

 

Καλο ειναι να ψαχνουμε και λιγο πριν...ρωτησουμε... ;)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Switzerland

 

αν βαριεσαι κρατα απλα αυτα

 

Exports $308.3 billion (2011 est.)

Imports $299.6 billion (2011 est.)

 

χωρις να υπολογισουμε τις υπηρεσιες τον τραπεζικο τομεα,φυσικα και τη καθαρη συναλλαγματικη θεση της χωρας καθως και το δημοσιο χρεος της....

 

Revenues $222 billion (2011 est.)

Expenses $216.8 billion (2011 est.)

 

 

@samy paraga

 

δεν καταλαβες μαλλον τι ειπα

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Norwegian_American

 

αυτα τα 5 εκ ΝΟΡΒΗΓΩΝ μεταναστων ,κυριως στις ΗΠΑ,στηριζαν και εξακολουθουν να στηριζουν και την μητερα χωρα.

 

 

Τα πετρέλαια τελειώνουν στη Νορβηγία

 

στα...παπαρια τους μια και δεν εχουν ξοδεψει ουτε ΕΝΑ ευρω απο τα εσοδα που τους εφεραν,μια και δεν προσελαβαν εκατομμυρια ΔΥ με τα χρηματα αυτα αλλα τα επενδυσαν ΟΛΑ σε funds για τις μελλοντικες γενεες... ;)

 

ασε που ηδη εχουν αναπτυξει καμμια 10αρια ινστιτουτα που ασχολουνται με την τεχνολογικη και βιομηχανικη αναπτυξη της χωρας για...οταν  τελειωσει το πετρελαιο και ηδη εχουν αρχισει να αναπτυσουν νεους τομεις τις οικονομιας για το μελλον...

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

στα...παπαρια τους μια και δεν εχουν ξοδεψει ουτε ΕΝΑ ευρω απο τα εσοδα που τους εφεραν,μια και δεν προσελαβαν εκατομμυρια ΔΥ ....

 

Μιας και αναφερομαστε στον Νορβηγους ας σημειωσουμε οτι εχουν περιπου 780.000 μονιμους ΔΥ σε περιπου 5 εκατομμυρια πληθυσμου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να υπολογισουμε τις υπηρεσιες τον τραπεζικο τομεα

τι να μην υπολογίσουμε αφού αυτό και μόνο είναι η Ελβετία.

 

από το Link σου:

 

μια μικρή μειοψηφία των εργαζομένων συμμετέχουν στον Γεωργικό τομέα (3,8% του πληθυσμού, το 2006 ),

ενώ 23%  στο μεταποιητικό τομέα (23% το 2006 ).

Η πλειοψηφία του εργαζόμενου πληθυσμού συμμετέχει σε υπηρεσιες στον τομέα της οικονομίας (73,2% το 2006 ).

 

Με αποτέλεσμα:

 

Switzerland had the highest average wealth per adult at US$540,000, making Swiss residents the richest in the world (για να μην νομίζουμε ότι έγιναν πλούσιοι με το ελβετικό τυρί και κατηγορούμε τη φέτα αδίκως)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφερομαστε στον Νορβηγους ας σημειωσουμε οτι εχουν περιπου 780.000 μονιμους ΔΥ σε περιπου 5 εκατομμυρια πληθυσμου.

 

Πρώτον, ποια ακριβώς είναι η πηγή σου γι' αυτή την πληροφορία;

 

Δεύτερον, πως ακριβώς (σε) βοηθά αυτή η πληροφορία σε αυτή τη συζήτηση; Χρησιμοποιείς αυτή την αναλογία ως πρότυπο για άλλες χώρες;

 

Τρίτον, θυμάσαι ότι η Ελλάδα δεν έχει πετρέλαια, ή προτείνεις (από τώρα) ένα τρόπο διαχείρισης των υδρογονανθράκων από μία ενδεχόμενη κυβέρνηση Ολύμπιανς;

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου