Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν λέμε ότι το πλήθος των ΔΥ στην Ελλάδα είναι πρόβλημα, δεν εννοούμε ότι είναι από ΜΟΝΟ του πρόβλημα. Εννοούμε ότι το πλήθος σε συνδυασμό με το γεγονός ότι το κράτος δεν έχει λεφτά να τους συντηρεί, σε συνδυασμό με το ότι οι περισσότεροι (ή τέλοσπάντων πάρα πολλοί) απ' αυτούς δεν παρέχουν τις υπηρεσίες που θα έπρεπε, είναι το πρόβλημα. Αν είχαμε λεφτά ΚΑΙ ήταν οι περισσότεροι τους χρήσιμοι και ικανοί (όλοι δεν γίνεται, άνθρωποι είναι), τότε δεν θα το συζητάγαμε.

 

Τώρα, όσον αφορά το ότι όταν κάποιος εκφράζει άλλη άποψη οι άλλοι του την πέφτουν, δεν ισχύει ούτε για αστείο. Οποιοσδήποτε θέλει να εκφράσει άποψη φυσικά και μπορεί (στα πλαίσια των κανονισμών) αρκεί να μην λέει αερολογίες που προφανώς δεν στοιχειοθετούνται. Τι να κάνουμε, για να αντέξει ένα επιχείρημα πρέπει να είναι όντως επιχείρημα. Ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι τόσο το πόσοι ΔΥ υπάλληλοι υπάρχουν, αλλά το τι ποσοστό του ΑΕΠ απατείται για τη συντήρησή τους. Εκεί είμαστε off the charts. Φυσικά αυτό οι συνδικαλισταράδες κάνουν πως δεν το βλέπουν. Επιπλέον, στα δικά τους νούμερα, φροντίζουν πάντα να εξαιρούν υπάλλήλους που δεν είναι αυστηρά ΔΥ με το νι και με το σίγμα, ώστε το νούμερο να βγει μικρώτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον, στα δικά τους νούμερα, φροντίζουν πάντα να εξαιρούν υπάλλήλους που δεν είναι αυστηρά ΔΥ με το νι και με το σίγμα, ώστε το νούμερο να βγει μικρώτερο.

 

Δηλαδη θες τωρα να μου πεις οτι οι υπαλληλοι,των φαληρισμενων,ΔΕΚΟ και οι διαφοροι συμβασιουχοι επιβαρύνουν τον ΠΥ του κρατους?

 

Τι μαθαινει κανεις ρε παιδι μου... ;D

 

Για να σοβαρευτουμε και λιγακι να ενα ωραιο αρθρο για το θεμα

 

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=8861

 

απομονωνω τα παρακατω

 

Όντως,  οι εργαζόμενοι στον δημόσιο τομέα, στο σύνολό τους - στενού και ευρύτερου, μόνιμοι, με σύμβαση ορισμένου και αορίστου χρόνου, με σχέση ιδιωτικού και δημοσίου δικαίου, σε θέσεις οργανικές και μη, σε Υπουργεία, ΔΕΚΟ, ΟΤΑ, δημόσιες υπηρεσίες, σχολεία, νοσοκομεία, κλπ - είναι 1.000.000: για την ακρίβεια ήταν 1.022.000 το 2008.

 

Μια  πιο ολοκληρωμένη θεώρηση των πραγμάτων αποκαθιστά την Αλήθεια. Οι δημόσιοι υπάλληλοι στην Ελλάδα ήταν, το 2008, 1.022.000 σε σύνολο 4.582.500 εργαζομένων (σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα). Αυτό μας κάνει το 22% επί του συνόλου των εργαζομένων, σχεδόν 1 στους 4. Είναι «πολλοί»; Πρόκειται για ένα ερώτημα που ο καθένας θα απαντήσει για τον εαυτό του. Εμείς εδώ απλώς θα σας πούμε αν είναι περισσότεροι απ ’ ότι στις άλλες χώρες της Ευρώπης και του «πολιτισμένου κόσμου».

 

Μια  πιο ολοκληρωμένη θεώρηση των πραγμάτων αποκαθιστά την Αλήθεια. Οι δημόσιοι υπάλληλοι στην Ελλάδα ήταν, το 2008, 1.022.000 σε σύνολο 4.582.500 εργαζομένων (σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα). Αυτό μας κάνει το 22% επί του συνόλου των εργαζομένων, σχεδόν 1 στους 4. Είναι «πολλοί»; Πρόκειται για ένα ερώτημα που ο καθένας θα απαντήσει για τον εαυτό του. Εμείς εδώ απλώς θα σας πούμε αν είναι περισσότεροι απ ’ ότι στις άλλες χώρες της Ευρώπης και του «πολιτισμένου κόσμου».

 

πλεον βεβαια με 1 εκ ανεργους στον ιδιωτικο τομεα ειναι το 30% (μια και απο το 2008 δεν εχει απολυθει κανεις)

 

Σύμφωνα με τη Διεθνή Οργάνωση Εργασίας (στοιχεία διαφορετικών ετών ανά χώρα, από το 2006 ως το 2009), η Ελλάδα αναλογικά έχει περισσότερους εργαζομένους σε κρατικούς φορείς από: το Λουξεμβούργο με 11%, την Πορτογαλία, με 13%, τη Γερμανία και την Ιταλία με 14%, την Ισπανία και την Ελβετία με 15%, την Αυστραλία και τις ΗΠΑ με 16%, την Κύπρο και την Ιρλανδία με 18%, τον Καναδά και το Ηνωμένο Βασίλειο με 20%, ίσους με τη Σλοβακία, και λιγότερους από: την Εσθονία με 24%, τη Φινλανδία με 26%, την Ολλανδία με 27%, τη Σλοβενία με 28%, τη Γαλλία με 29%, τη Μάλτα και το Βέλγιο με 31%, τη Δανία με 32%, τη Νορβηγία και τη Σουηδία με 34%.

 

Παρ’ ότι δεν φιλοδοξούμε να επεκταθούμε στο ζήτημα πόσοι πρέπει να είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι, επιτρέψτε μας να παρατηρήσουμε ότι: i) οι χώρες  που λειτουργούν με περισσότερους από της Ελλάδας αποτελούν χώρες σε καλύτερη οικονομική κατάσταση από τη δική μας, ενώ ii) κατά πολύ λιγότερους διαθέτουν μεταξύ άλλων οι δύο μοναδικές χώρες της ΕΕ που χρειάστηκαν τη βοήθεια του ΔΝΤ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α,μη μου απαντησεις με το κλασσικο.."μα αυτες ειναι..πολυεθνικες που πινουν το αιμα του εργατη"επιχειρημα γιατι ...ουτε οι...προαναφερθεντες ...φυλαρχοι δεν χαυουν τετοιες μπουρδες πλεον...

 

Δεν χρειάζεται να απαντήσω, είπες την άποψη σου και εγώ την δική μου.  Παμε γι άλλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να απαντήσω, είπες την άποψη σου και εγώ την δική μου.  Παμε γι άλλα.

 

 

Εδω κανεις ενα μικρο λαθος: ΕΣΥ ειπες την αποψη σου,εγω παραθεσα ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ψυχρα νουμερα δηλαδη που δεν δεχονται αμφισβητηση).

 

Υπαρχει σημαντικη διαφορα μεταξυ των δυο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον βεβαια με 1 εκ ανεργους στον ιδιωτικο τομεα ειναι το 30% (μια και απο το 2008 δεν εχει απολυθει κανεις)

 

Η κυβέρνηση όπως έχει δηλώσει είναι αντίθετη με τις απολύσεις στο δημόσιο τομέα.

 

Αντίθετα στηρίζει διαχρονικά το δικαίωμα απόλυσης στον ιδιωτικό τομέα.

 

Άλλο ένα σημείο υπεροχής του ιδιωτικού τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίθετα στηρίζει διαχρονικά το δικαίωμα απόλυσης στον ιδιωτικό τομέα.

 

Και επιπλέον κάνει το παν για να γίνονται και ευκολότερες στο όνομα της ανταγωνιστικότητας βέβαίως βεβαίως.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επιπλέον κάνει το παν για να γίνονται και ευκολότερες στο όνομα της ανταγωνιστικότητας βέβαίως βεβαίως.

 

Η εφορία πρέπει να λαμβάνει τα δέοντα  απο τον ιδιωτικό τομέα, γιατί, διαφορετικά, δεν θα μπορούν να πληρωθούν (και μάλιστα εγκαίρως!) οι μισθοί των ΔΥ!!!!!!!!!!!!!   :'(  :'(  :'(  :'(

 

Κάτι τέτοιο είναι συνώνυμο της καταστροφής του πλανήτη και δεν πρέπει να επιτραπεί ΠΟΤΕ._

 

Οι εκάστοτε πρωθυπουργοί μας το θυμίζουν αυτό με αυστηρό και λυπημένο ύφος, σαν να λένε "είμαι ΒΕΒΑΙΟΣ πως δεν επιθυμείτε ένα τέτοιο φρικτό ενδεχόμενο."

 

Οπότε οι ιδιωτικές επιχειρήσεις λυγίζουν υπό το βάρος της φορολογίας και κλείνουν ή συρρικνώνονται.

 

Ωστόσο η Ελλάδα μπορεί ακόμη περήφανα να πει "Πάντως ΔΥ δεν έχουμε απολύσει. Αντέχουμε ακόμη."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα περί συνωμοσιών και κλίκας κλπ κλπ τα ακούω βερεσε και δείχνουν αδυναμία από αυτούς που τα χρησιμοποιούν σαν επιχείρημα ,κάθε φορά που η κουβέντα φτάνει στο κόμπο.

Σκοπός μας είναι μια φιλική κουβέντα απ την οποία ο καθένας μπορεί και έχει να πάρει κάτι .

 

ΔΥ και το κακό συναπάντημα.........

1.Είναι πολλοί ? Με στοιχεία δεν γνωρίζουμε ,το μόνο που γνωρίζουμε-σύμφωνα με συμφορουμίτες που δεν έχω γνώση και λόγο να αμφισβητίσω- είναι πως αδυνατεί το κράτος να τους πληρώσει.

 

 

2.Είναι άξιοι ? Στα σοβαρά και με επιχειρήματα του στυλ ,πήγα στη τάδε υπηρεσία και τα ξύνανε απάντηση δεν δίνουμε καθότι αγνοούμε τις δομές λειτουργίας της εκάστοτε υπηρεσίας.

Αυτό που γνωρίζουμε σίγουρα εκ των αποτελεσμάτων στις συναλλαγές μας με το δημόσιο ,είναι πως οι υπηρεσίες που μας παρέχουν είναι άθλιες.

 

3.Υπάρχουν επίορκοι ΔΥ που ακόμα είναι στην υπηρεσία? Ναι υπάρχουν.

 

4.Οι αρχισυνδικαλισταράδες μας-ιδιωτικού και δημοσίου- κάθονται και ξύνονται και συγχρόνως είναι κράτος εν κράτει? Ναι είναι και μάλιστα αμοίβονται με υπέρογκα ποσά χωρίς να δουλέυουν.

 

5.Υπάρχουν συνταξιούχοι ΔΥ και του ευρύτερου δημόσιου τομέα 45 χρονώ ? Ναι υπάρχουν.

 

6.Έχουμε 25% ανεργία και 1,5 μύριο ανέργοι ? Ως επί τω πλείστων ιδιωτικούς υπαλλήλους και ελεύθερους επαγγελματίες......υπάρχουν και μερικοί συμβασιούχοι του δημοσίου βέβαια .

 

7.Η αγορά όλη έχει βουλιάξει και κάθε μέρα που περνάει κλείνουν κι άλλες επιχειρήσεις και νέοι άνεργοι προστήθενται.

 

8.Έχουν οι μόνιμοι ΔΥ το κεκτημένο της μονιμότητας? Μέχρι σήμερα ναι . 

 

Αυτά είναι κάποια γεγονότα που λίγο πολύ γνωρίζουμε απ το περίγυρό μας έτσι? δεν χρειάζεται να τα διαβάσουμε κάπου.

 

 

Κάποιες ερωτήσεις τώρα από μένα με μερικές κατά τη γνώμη μου απαντήσεις.

 

Α. Υπάρχουν υπηρεσίες του δημοσίου υποστελεχωμένες σε βαθμό κακουργήματος τη στιγμή που σε άλλες πίνουν φραπέ και δεν έχουν καρέκλα να κάτσουν?

 

Β. Υπάρχουν ΔΥ που το γνωστικό τους αντικείμενο είναι για άλλη θέση και υπηρεσία απ αυτή που υπηρετούν?

 

Γ.Υπάρχουν υπηρεσίες του δημοσίου που τα έγγραφα είναι στοιβαγμένα σε φακκέλους που ξεχυλίζουν σε διαδρόμους αγνοόντας την ύπαρξη μηχανοργάνωσης?

 

Δ.Σαν πολίτης καθημερινά υποχρεώνομαι να ζητάω ,ένα σωρό πιστοποιιτικά ,παραστατικά και άλλα σκ@τ@ και με τρέχουν απ τον Άννα στο Καιάφα?

 

Ε.Υπάρχουν μπατιριμένες ΔΕΚΟ?

 

Οι απαντήσεις σ' αυτά τα 5 νομίζω είναι εύκολες. Το ίδιο το κράτος έχει φαλίρει ,δεν θα είχε ΔΕΚΟ φαλιρισμένες? πόσο μάλλον ,όταν αρκετές απ αυτές έχουν μαζέψει κι από ένα σκασμό κρατικά φέσια.

Μέχρι και τα κόμματα που μας κυβερνούν φαλιρισμένα είναι.

Λέγανε από παλιά, προ μνημονίων για αξιολόγιση ,για μετατάξεις. Θα πουν κάποιοι βγαίναν όλοι στα κάγγελα με πρώτους τους συνδικαλιστές. Εμένα μου ακούγεται αστείο σα δικαιολογία, αλλά θα μου πεις,

όλους αυτούς τους αρχισυνδικαλισταράδες και υπαλλήλους δεν τους διόρισα εγώ σαν εκπροσώπους του κόμματός που δεν έχω.

Μέχρι πριν λίγο καιρό δεν γνώριζε η κεντρική διοίκηση πόσους ανθρώπους απασχολεί και ακόμα διατηρώ κάποιες αμφιβολίες για το αν τα νούμερα που παρουσιάζουν είναι σωστά.

 

Συνεχίζεται........ 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου