Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τι ... λάδι; ;D  Αφού δεν τους ακούς, δεν έχουν οι άμοιροι.

 

Φίλε  φέτος  η παραγωγή( ελαιόλαδου) πήγε καλά  ..έχει και χαμηλή τιμή  ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Ορθότατα μιλάμε για έλεγχο και άρση της μονιμότητας.

 

Αλλά για κάποιο λόγο θεωρούμε ότι αυτά θα γίνουν σε ένα ευνομούμενο κράτος και αγνοούμε όχι την πιθανότητα ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ότι το ελληνικό κράτος - το οποίο ελέγχεται απόλυτα από την κομματική βούληση - δεν είναι σε θέση να διασφαλίσει ότι η άρση της μονιμότητας δεν θα σημάνει απλώς εναλλαγή πολιτικών φρουρών (από το "φρουρά") και άρα θα (ξανα)δέσει πολύ κόσμο στο άρμα των πολιτικών γραφείων. Το ίδιο και τα αποτελέσματα του οποιουδήποτε ελέγχου. Ποιος πιστεύει ότι ο έλεγχος θα απομακρύνει τους πραγματικά άχρηστους και όχι αυτούς που δεν έχουν υποστήριξη από κάποια γραφεία;

 

 

 

;D ;D ;D ;D

 

+ 100000000000000000

 

Έτσι ακριβώς, όπως τα λες και μάλλον και λίγο χειρότερα.  ;D

 

 

Εγώ ένα μόνο θα συμπληρώσω: Πλατεία Κλαυθμώνος  ;D

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα μόνο θα συμπληρώσω: Πλατεία Κλαυθμώνος  ;D

Κι εγώ.

Pendleton Civil Service Reform Act

 

Μία σκέψη......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορθότατα μιλάμε για έλεγχο και άρση της μονιμότητας.

 

Αλλά για κάποιο λόγο θεωρούμε ότι αυτά θα γίνουν σε ένα ευνομούμενο κράτος και αγνοούμε όχι την πιθανότητα ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ότι το ελληνικό κράτος - το οποίο ελέγχεται απόλυτα από την κομματική βούληση - δεν είναι σε θέση να διασφαλίσει ότι η άρση της μονιμότητας δεν θα σημάνει απλώς εναλλαγή πολιτικών φρουρών (από το "φρουρά") και άρα θα (ξανα)δέσει πολύ κόσμο στο άρμα των πολιτικών γραφείων. Το ίδιο και τα αποτελέσματα του οποιουδήποτε ελέγχου. Ποιος πιστεύει ότι ο έλεγχος θα απομακρύνει τους πραγματικά άχρηστους και όχι αυτούς που δεν έχουν υποστήριξη από κάποια γραφεία; Εσείς που το πιστεύετε δεν ζείτε στην Ελλάδα;

 

(Άσχετο αλλά ένα ωραίο άρθρο για την κατάσταση στην Ελλάδα: http://www.georgakopoulos.org/work/ideas/greeks/)

 

 

Αν και οι προτάσεις του φίλου Παναγιώτη (trolley) είναι ορθές, νομίζω πως ο Ray έχει δίκιο. Τις αξιολογήσεις δεν τις σηκώνει το "Ρωμέϊκο". Είδαμε που πήγαν και οι υποτιθέμενες αξιολογήσεις των εκπαιδευτικών. Φρονώ λοιπόν πως οι οποιεσδήποτε αξιολογήσεις των Δ.Υ θα έχουν πάντοτε κομματική και συντεχνιακή χροιά και συνεπώς δεν θα φέρουν τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Θα είναι κάτι ανάλογο με τις "προσπάθειες" εξυγίανσης της Ολυμπιακής. Η προσωπική μου άποψη είναι πως το κράτος είναι  κομμένο και ραμμένο στα μέτρα των Δ.Υ που "εργάζονται" σε αυτό. Η οποιαδήποτε προσπάθεια ριζικής αναδόμησης πάντα θα σκοντάφτει πάνω σε Φωτόπουλους και Μπαλασόπουλους, κομματικές σκοπιμότητες, συντεχνίες, διαπλοκές κλπ .

 

Πρόσφατα μιλούσα με γείτονα εφοριακό που αφού μου είπε για τις μεγάλες περικοπές στο μισθό του, στο τέλος μου αποκάλυψε πως κατάφερε να πάρει πίσω τα χρήματα των μειώσεων: Εργαζόμενος τα απογεύματα στους λογιστές των εταιριών που ελέγχει!

 

Καλή συνέχεια σε όλους και χρόνια πολλά στον αφεντικό και όποιον άλλον γιορτάζει σήμερα.

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το ουσιαστικό κέρδος από την άρση της μονιμότητας και τη θέσπιση κανόνων αξιολόγησης (αλλαγή νοοτροπίας και βελτίωση της λειτουργίας του κράτους) θα έχει πολλαπλάσιο θετικό αντίκτυπο από το όποιο άμεσο ταμειακό όφελος.  

 

Σαφώς...  Έγραψες για αλλαγή νοοτροπίας και βελτίωση της λειτουργίας του κράτους, επέτρεψε μου μια μικρή διόρθωση,  λέγοντας,  για αλλαγή νοοτροπίας για την βελτίωση της λειτουργίας του κράτους.

 

Και η αλλαγή πρέπει να γίνει με κάθε τρόπο (προφανώς  με τον δημοκρατικό  και όχι με τις πέτρες που έλεγα)  απο μας ,την κοινωνία έτσι ώστε να αποκτήσουμε ενα σωστο  πολίτικο σύστημα  ,που θα θεσπίσει τα απαραίτητα  για την διασφάλιση των αναγκών μας .

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ΄ότι σέβομαι τις αντιρρήσεις που εκφράστηκαν, υπογραμμίζω τα εξής:

 

α) ότι ο harilatron έχει δίκηο (αυτό άλλωστε νομίζω πως είπα)

 

β) ότι η πρότασή μου είναι πλήρης, όσο μπορεί να είναι η πρόταση ενός μη-ειδικού, με την έννοια ότι καταλήγει στη συνταγματική κατοχύρωση των ιδεών που περικλείει.

 

Ray και Terry, είσαστε απαισιόδοξοι ρε άτομα, μου θυμίζετε λίγο τους Pet Shop Boys :) :)

 

Πέραν της πλάκας, αν το ΣΥΝΟΛΟ της ελληνικής κοινωνίας είχε κομματικές εξαρτήσεις, αυτή η συζήτηση δε θα γινόταν. Άρα κάποιο κρατούμενο έχετε ξεχάσει στην πρόσθεση.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και σε διαβλητά περιβάλλοντα, εφόσον υπάρχει πρόθεση, υπάρχουν δυνατότητες υλοποίησης διαδικασιών αξιολόγησης οι οποίες μπορούν να είναι απλές, δημοκρατικές και αδιάβλητες.

Οι τεχνικές που μπορούν να εφαρμοστούν στη Διαχείριση Ανθρωπίνων Πόρων, έχουν προχωρήσει πάρα πολύ από την εποχή της Πλατείας Κλαυθμώνος.

Εφόσον πάντα, υπάρχει πρόθεση.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OFF TOPIC (αν τελικά είναι)

Ας με βοηθήσει κάποιος να βρω στο ιντερνέτ μια τηλεοπτική διαφήμιση της τράπεζας Κύπρου στην οποία δύο δημόσιοι υπάλληλοι έδιναν συχαρίκια ο ένας στον άλλον (επειδή ήταν και οι δύο στο δημόσιο). Η διαφήμιση μιλούσε για έναν προνομιακό τραπεζικό λογαριασμό που ήταν μόνο για Δ.Υ. Δεν ξέρω αν κανείς άλλος τη θυμάται αλλά προσωπικά την είχα καταγράψει ως εξαιρετικά προκλητική.  

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και σε διαβλητά περιβάλλοντα, εφόσον υπάρχει πρόθεση, υπάρχουν δυνατότητες υλοποίησης διαδικασιών αξιολόγησης οι οποίες μπορούν να είναι απλές, δημοκρατικές και αδιάβλητες.

Οι τεχνικές που μπορούν να εφαρμοστούν στη Διαχείριση Ανθρωπίνων Πόρων, έχουν προχωρήσει πάρα πολύ από την εποχή της Πλατείας Κλαυθμώνος.

Εφόσον πάντα, υπάρχει πρόθεση.

 

Σωστά. Δεν χρειάζεται να ξανα-ανακαλύψουμε τον τροχό. Copy-paste και λίγο editing χρειάζεται. Και στην τελική από κάπου πρεπει να αρχίσουμε, αλλιώς απλά μοιρολογούμε και γκρινιάζουμε.

 

Καλύτερα να δοκιμάσεις μια λύση και να ανακαλύψεις μετά ότι δεν δούλεψε, παρά τις καλές προθέσεις, παρά να μην την δοκιμάσεις καν απλά και μόνο γιατί προβλέπεις την αποτυχία της. Εξ' ορισμού, στην πρώτη περίπτωση υπάρχει μια πιθανότητα επιτυχίας, στην δεύτερη καμία.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου