Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ με τίποτα (δεν τολμώ ίσως) να δεχθώ ότι είμαστε de facto κωλόφαρα, όσο και αν καθημερινά μου αποδεικνύεται το αντίθετο...

 

Παρατηρήστε απλά τον τροπο που οδηγεί ο μέσος νεοελληνας.

Την παντελή έλλειψη περιβαλλοντικής/οικολογικής συνείδησης.

Τον απίστευτα θρασυδειλο τροπο που αντιμετωπίζει τα ζώα, αδέσποτα η μη.

Τα παρκαρισμένα οχήματα πάνω στις ράμπες αναπήρων.

Την αισχρή αντιμετώπιση ηλικιωμένων, αναξιοπαθουντων κτλ

Τα παραδείγματα κυριολεκτικά αμέτρητα.

 

Και όμως, δεν ήμασταν πάντοτε έτσι.

Κάποτε (όχι και πολυ παλιότερα) ψοφαγε η γαιδουρα του γειτονα και θρηνούσε ολόκληρο το χωριό.

Κάποτε οι τσέπες μας ήταν πολυ πιο άδειες, αλλα οι ψυχές τίγκα γεμάτες.

 

Ελπίζω απλα ότι έχουμε πιάσει πλέον πάτο, and the only way is up (με το καλό η με το κακό).

 

Ευχαριστώ και σορρυ για τη μαυρίλα, όλα αυτα ρουφηχθέντων των Erdinger  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν μπορώ να δεχτώ τα περί "κωλοφάρας" αφού όχι μόνο δεν μου κάνουν φιλοσοφικά, αλλά επιπλέον στο μυαλό μου δεν διαφέρουν σε τίποτα από όλα τα άλλα περί μοναδικότητας των Ελλήνων και της Ελλάδας και ακριβώς όπως αυτά, το μόνο που καταφέρνει η ιστορική ανάλυση της ανάποδης φύσης μας είναι να αποπροσανατολίζει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να δεχτώ τα περί "****φάρας" αφού όχι μόνο δεν μου κάνουν φιλοσοφικά, αλλά επιπλέον στο μυαλό μου δεν διαφέρουν σε τίποτα από όλα τα άλλα περί μοναδικότητας των Ελλήνων και της Ελλάδας και ακριβώς όπως αυτά, το μόνο που καταφέρνει η ιστορική ανάλυση της ανάποδης φύσης μας είναι να αποπροσανατολίζει.

 

Σπάστω και ξαναρίχτω ρε μόρτη  ;D ;D ;D ;D

Κάντω λιανά δλδής,καθόσον δε πιάνω στα βραχέα κύματα  ;D ;D

............στα σοβαρά όμως  :)

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ με τίποτα (δεν τολμώ ίσως) να δεχθώ ότι είμαστε de facto κωλόφαρα, όσο και αν καθημερινά μου αποδεικνειεται το αντίθετο...

 

 

Και όμως, δεν ήμασταν πάντοτε έτσι.

Κάποτε (όχι και πολυ παλιότερα) ψοφαγε η γαιδουρα του γειτονα και θρηνούσε ολόκληρο το χωριό.

Κάποτε οι τσέπες μας ήταν πολυ πιο άδειες, αλλα οι ψυχές τίγκα γεμάτες.

 

 

 

 

Αντιφάσκεις αγαπητέ ,που θα έλεγε και ο Trolley ο κλικαδόρος ;D ;D  ;D ,τι θα πει κάποτε ,προσωπικά η εικόνα που έχω για μας ,δεν απέχει και πολύ απ την εικόνα του Έλληνα στο ''Χριστός ξανασταυρώνεται''

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να δεχτώ τα περί "****φάρας" αφού όχι μόνο δεν μου κάνουν φιλοσοφικά, αλλά επιπλέον στο μυαλό μου δεν διαφέρουν σε τίποτα από όλα τα άλλα περί μοναδικότητας των Ελλήνων και της Ελλάδας και ακριβώς όπως αυτά, το μόνο που καταφέρνει η ιστορική ανάλυση της ανάποδης φύσης μας είναι να αποπροσανατολίζει.

 

Και ποιος σου είπε ότι οι Ελληνες είναι η μόνη κωλόφαρα;  ;D Ούννοι, Κάφροι, Μογγόλοι, Βάνδαλοι είναι λίγοι μόνο από τα καμάρια της ανθρώπινης Ιστορίας  ;D μιλάμε από μπουμπούκια άλλο τίποτα  ;D τα κεφάλια κυλάγανε σα γάργαρο νερό στους Ινκας, οι Μάγιας ήταν ανθρωποφάγοι, οι ινδιάνοι κάνανε συλλογή από σκαλπ, στην αφρική οι φαραω θαβανε μαζι τους εκατομβες απο γυναικες- παιδια- ζωα ζωντανους φυσικα, ενω πιο νοτια η καρδιά από μωρα, ιδιαιτερα αλμπινους είναι μεζεκλίκι, στην Ευρώπη δεν έχει περάσει ένας αιώνας από όταν οι φούρνοι δουλεύαν υπερωρίες, κλπ κλπ Και αν τυχόν εμφανιζόταν καμια φορά και κανενας ανθρωπος της προκοπης, η τυχη του είναι γνωστή, σταυρός, κώνειο, στην καλυτερη να την γλιτωσει με καμια εξορια δια πετροβολισμου.

 

Πως να μη γελάς μετά, με τα παραμυθια περι "ιδανικης κοινωνιας", κοινοκτημοσύνης και τις λοιπές μπούρδες.

 

Απλά ο κάθε λαός έχει την... εξειδίκευση του  ;D οι μογγόλοι τα άλογα, οι Ρωμαίοι τις λεγεώνες, ε, εμείς έχουμε τη ρεμούλα  ;D τι να κανουμε, ο καθενας με τα οπλα του. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη διαφορά ότι ο Πλούταρχος ήταν και ο ίδιος "ρωμιός", Ρωμαίος πολίτης δηλαδή.

 

Δεν υπάρχει "ταυτότητα του γένους μας", ποτέ δεν υπήρξε, μόνο ένας άκρατος τοπικισμός και κάποια συναίσθηση των κοινών χαρακτηριστικών εθίμων, γλώσσας κλπ, αλλά στην πράξη τίποτα, γι' αυτό και μια ζωή σφαζόμαστε μεταξύ μας. Μην ψάχνεις στο χριστιανισμό το πρόβλημα, μάλλον καλό μας έκανε, έτσι και αλλιώς οι προηγούμενες θεότητες είχαν ξεφτίσει, τουλάχιστον από το 500 πΧ, όχι ότι ήταν και ποτέ ελληνικές, ένα τουρλουμπούκι της μεσογείου ήταν.

 

Τον Αυτοκράτορα προσκυνάγαμε επι Πλουτάρχου, και ήμασταν κατακτημένοι από το 146 π.Χ. Τσάμπα αναζητάς 'ταυτότητα του γένους", ακόμα και ο... Αχιλλέας έσερνε τον Εκτορα με το άρμα, και ο πατέρας του Οδυσσέα κόμπαζε για το πόσο καλός... άρπαγας και πειρατής ήταν  ;D τέτοιοι ήμασταν ανέκαθεν, κανένας εκφυλισμός δεν υπήρξε, μάλλον... εμείς διδάξαμε και τους υπόλοιπους στις ρεμούλες, που είναι ρε Περικλή το ταμείο της... συμμαχίας;  ;DΤο έφαγαν οι προμήθειες της Ακρόπολης,  ;D εξεταστική, ;D ;D ;D αθώος ο κατηγορούμενος, εις υγείαν των κορόιδων  ;D.

 

Ασφαλώς και διδάξαμε τον επεκτατισμό και την αποικιοκρατία ,όχι ότι ήμασταν οι πρώτοι ,ούτε καν ο Αλέξνδρος δλδ ήταν  ο πρώτος ιμπεριαλιστής που τον κατηγορούν  κάποιοι ,συνήθως αριστερίζωντες ;D

 

Το τι καλείται έθνος ,χωρίς να είμαι εθνολόγος ,έχει κάποιον ορισμό ,μέσα στον οποίο εγώ που δεν θαυμάζω αυτή τη θρησκεία-αν και σέβομαι όλους τους θρησκευόμενους- που εσύ πιστεύεις πως έκανε καλό είναι στοιχείο ενός έθνους.

 

Οι προηγούμενες θεότητες  είχαν ξεφτίσει απ το 500πχ και δεν ήταν δικές μας ,το ''γένος μας'', μάλλον καλό μας έκανε ο χριστιανισμός,που επίσης δεν ήταν δικός μας..........άκρατος τοπικισμός,ρεμούλες ..........φραπέ ,στην Ελβετία παράγεται  ;D ;D ;D

Ελπίζω να μη με παρεξηγήσεις ,αντιλαμβάνομαι την αγωνία σου ,όπως και όλως μας ,αλλά μη τα βάζουμε όλα στο σέικερ .

Όπως μου είπε κάποια στιγμή ο Τρόλλευ ,δεν περίμενα ,κάτι τόσο ρηχό από σένα.

Φιλικά  ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος σου είπε ότι οι Ελληνες είναι η μόνη κωλόφαρα;  ;D Ούννοι, Κάφροι, Μογγόλοι, Βάνδαλοι είναι λίγοι μόνο από τα καμάρια της ανθρώπινης Ιστορίας  ;D μιλάμε από μπουμπούκια άλλο τίποτα  ;D τα κεφάλια κυλάγανε σα γάργαρο νερό στους Ινκας, οι Μάγιας ήταν ανθρωποφάγοι, οι ινδιάνοι κάνανε συλλογή από σκαλπ, στην αφρική οι φαραω θαβανε μαζι τους εκατομβες απο γυναικες- παιδια- ζωα ζωντανους φυσικα, ενω πιο νοτια η καρδιά από μωρα, ιδιαιτερα αλμπινους είναι μεζεκλίκι, στην Ευρώπη δεν έχει περάσει ένας αιώνας από όταν οι φούρνοι δουλεύαν υπερωρίες, κλπ κλπ Και αν τυχόν εμφανιζόταν καμια φορά και κανενας ανθρωπος της προκοπης, η τυχη του είναι γνωστή, σταυρός, κώνειο, στην καλυτερη να την γλιτωσει με καμια εξορια δια πετροβολισμου.

 

Το ανθολόγιο φρικαλεοτήτων που παρέθεσες, είναι η μισή μόνο ανθρώπινη ιστορία. Στις περιόδους και τις περιοχές ανάμεσα, μερικές φορές ακόμη και στον βαθύτερο Μεσαίωνα, υπήρχαν ανθρωπιστές και ιδεολόγοι, οι οποίοι όχι μόνο προστάτευσαν τους ανθρώπους τους, αλλά επίσης έθεσαν τις ιδεολογικές βάσεις για Αναγέννηση της κοινωνίας.

 

Το θεώρημα περί ****φάρας με βρίσκει κάθετα διάφωνο. Είναι το ίδιο θεώρημα που ευαγγελίζονται τύποι όπως ο Τράγκας, μόνο που αυτός ισχυρίζεται ότι οι απόγονοι των Ναζί είναι - στην καλύτερη περίπτωση - επίσης Ναζί. Αντίστοιχα, εσείς ισχυρίζεστε ότι οι απόγονοι των Ραγιάδων, δεν μπορεί παρά να είναι Ραγιάδες.

 

Τίποτε από όλα αυτά δεν ισχύει: υπάρχουν παραδείγματα για να υποστηρίξουν αυτή την άποψη, αλλά τα παραδείγματα που την ακυρώνουν είναι πολύ-πολύ-πολύ περισσότερα (εκτός αν πιστεύετε ότι οι Νορβηγοί συμπεριφέρονται όπως οι Βίκινγκς πρόγονοί τους, μια και τους μελετάμε σε αυτό το thread).

 

Στο τέλος της ημέρας (που λένε και οι Αγγλόφωνοι), το επιχείρημα περί ****φάρας, καταλήγει να είναι απλώς ένα προπέτασμα καπνού για την επιθυμία μας να μην προσπαθήσουμε, και να αποδεχτούμε κάποιο είδος καρμικής και καρμοίρικης μοίρας.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα υπάρχει το πραγματικό, αυτό δηλαδή που βλέπω γύρω μου αλλά και στην Ιστορία, και το ιδεατό, αυτό το διαστρεβλωμένο πράγμα του εγκεφάλου μου.

 

Δυστυχώς, η εικόνα που σχηματίζω για το πραγματικό είναι και αυτή προιόν του εγκεφάλου μου, συνεπώς απέχει με τη σειρά της από την πραγματικότητα. Σίγουρα πάντως η ρεμούλα είναι πραγματική, το λένε άλλωστε τα μαθηματικά, αυτό μου αρκεί.

 

Συνεπώς δεν ξέρω που την είδατε γραμμένη την αναγέννηση, ίσως στην Ιστορία του Δυτικού πολιτισμού, πάντως σίγουρα δεν αφορά την Ελλάδα, η Ελλάδα είναι σε μια συνεχής παρακμή από την εποχή των Ιώνων Φυσικών φιλοσόφων, από τότε δηλαδή που έχουμε καταγεγραμένη Ιστορία, ο Αλέξανδρος ήταν ιδιοφυΐα αλλά η κλασσική παρακμή και η αλληλοφαγομάρα είχαν ξεκινήσει πριν καλα καλα κλεισει τα ματια του, οποτε τι αλλο ηταν απο ενα "ευχαριστο διάλλειμα". Αλλωστε στρατιωτικά κατά καιρούς κάναμε διάφορα κουφα, κοινωνικά όμως ποτέ, ποτέ δεν καταφέραμε να φτιάξουμε ένα κράτος με συνέχεια,το πολύ πολύ τιποτα ουλτρα καφριλες στην καλύτερη, αλλα συνηθως ειμασταν στο στυλ "ενος ανδρός αρχή", καθενας για την παρτη του και χαος.

 

Τωρα αν αυτο ειναι τυχαιο και αν στο μελλον αυτο θα αλλαξει δεν το ξερω, με βαση παντως τα σημερινα δεδομενα ειναι αδυνατον, ενα κρατος- ανδρείκελο ειναι η post 1821 Ελλάδα, φτιαγμενο για να εξυπηρετει συγκεκριμενα συμφεροντα, τιποτα παραπανω. Βαλτε και την προαιώνια νοοτροπια μας μεσα και τελειωσαμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάστω και ξαναρίχτω ρε μόρτη  ;D ;D ;D ;D

Κάντω λιανά δλδής,καθόσον δε πιάνω στα βραχέα κύματα  ;D ;D

............στα σοβαρά όμως  :)

 

Άραξε τα κυβικά σου δικέ μου και δώσε βάση  ;D ;D

 

Ότι έγραψε ο trolley.

Επιπλέον, η αποδοχή της μοίρας όπως κι αν δικαιολογείται, οδηγεί στην απραγία και ως γνωστόν συν Αθηνά και χείρα κίνει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Τίποτε από όλα αυτά δεν ισχύει: υπάρχουν παραδείγματα για να υποστηρίξουν αυτή την άποψη, αλλά τα παραδείγματα που την ακυρώνουν είναι πολύ-πολύ-πολύ περισσότερα (εκτός αν πιστεύετε ότι οι Νορβηγοί συμπεριφέρονται όπως οι Βίκινγκς πρόγονοί τους, μια και τους μελετάμε σε αυτό το thread).

 

 

 

Επιστροφή από την... τέχνη και απ' ότι βλέπω η συζήτηση συνεχίζεται με φοβερό ενδιαφέρον.

 

 

Εδώ δράττομαι της ευκαιρίας  και της «πάσας» του Παναγιώτη για να επεκτείνω τον συλλογισμό μου.

 

Ο εκχριστιανισμός των (ως επί των πλείστων) γερμανόφωνων φύλων της βορειοδυτικής Ευρώπης, έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην δημιουργία «εθνικών» συνειδήσεων- σε μακροπρόθεσμο ορίζοντα- καθώς και στην «σφυρηλάτηση» σιδηράς κοινωνικής πειθαρχίας, όπως αυτή προέκυψε από την Μεταρρύθμιση και μετά. 

 

 

Ο Φράγκος έγινε Γάλλος, ο Αλαμανός, ο Σάξονας, ο Τεύτονας έγινε Γερμανός, ο Νορμανδός έγινε Νορβηγός κ.ο.κ

 

Και θα επιμείνω στο Προτεσταντικό στοιχείο, καθώς το θεωρώ καταλύτη για την εξέλιξη αυτών των κοινωνιών από Μεσαιωνικούς «βάρβαρους», σε συντεταγμένα κράτη.

 

 

Όχι δεν ήταν / είναι οι καλύτερες... φάρες, όχι οι κοινωνίες τους δεν ήταν / είναι τέλειες, όμως νομίζω ότι είναι σαφέστατα πιο «πειθαρχημένες» (ή «εκπαιδευμένες» αν θέλετε).

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη, στην δική μας περίπτωση η διαδικασία δούλεψε αντίστροφα. Ο εκχριστιανισμός μας, δεν μας προσέδωσε εθνική ταυτότητα- Έλληνας- αλλά μας την αφαίρεσε προς χάριν του «Ρωμιού».

 

 

Το κενό στις συνειδήσεις μας- δηλαδή ποιοι είμαστε σε συνάρτηση με το ποιοι ήμασταν- κράτησε πολλούς αιώνες.

 

Ο «επανελληνισμός» της Ευρώπης ξεκίνησε από τον 14ο αιώνα- όχι «αναίμακτα» καθώς δημιούργησε τριγμούς στο οικοδόμημα της καθολικής Εκκλησίας.

 

 

Όμως δημιούργησε το πλαίσιο της αμφισβήτησης που άλλαξε την κοσμοαντίληψη και πήγε τα πράγματα παρακάτω.

 

Αντίθετα ο «επανελληνισμός» του Ελλαδικού χώρου ίσως και να μην συνέβη ποτέ. Και εννοώ τις παρακαταθήκες που μας άφησαν οι φιλόσοφοι, η υψηλή αισθητική, η αγάπη για την καλαισθησία, τις τέχνες, την γνώση...

 

Αυτά κατά την ταπεινή μου άποψη τα κάλυψε ένα μαύρο πέπλο. Μαύρο σαν... ράσο. Και αν συνυπολογίσουμε ότι ο Διαφωτισμός πέρασε και δεν ακούμπησε- με ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις που διώχθηκαν φυσικά από το... πέπλο- την Ρωμαίικη/ ραγιάδικη νοοτροπία και διάφορα άλλα που δεν είναι της παρούσης, το συμπέρασμα μου είναι το εξής:

 

Δεν...

 

And I rest my case    ;D                   

 

 

       

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου