Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

Ε, ναι, οχι θρησκόληπτοι, γι' αυτό τα τάματα στα μαντεία φτάνανε... χιλιόμετρα έξω από το ναο,  ;D και ενταξει, τι ειναι τωρα τα χρυσελεφαντινα του Δια, της Αθηνάς, οι Κολλοσοί της Ρόδου και τα άλλα... μικροαντικείμενα  ;D ψιλοπράματα, ε, και αν το έπαιζες έξυπνος και έλεγες και τίποτα παραπάνω σε κυνηγούσαν να σε σκοτώσουν σαν τον Αισχύλο ή σου έδιναν και κάνα κώνειο διότι εισήγαγες καινά δαιμόνια, αλλά κατα τα άλλα όλα κυριλέ  ;D

 

Ψάχνεις για κάτι που δεν υπήρξε ποτέ, με τα γυαλιά και τις αξίες του σήμερα.

 

 

 

 

Φτου... πάλι θα έχω ενστάσεις  ;D ;D ;D Α παπα πα παπα  ;D ;D ;D

 

 

Η ένσταση μου είναι ότι στις γνωστές περιπτώσεις θρησκευτικών διωγμών εκείνης της εποχής, τα αίτια ήταν αμιγώς πολιτικά με «θρησκευτικό περιτύλιγμα»  ;D

 

Ας πούμε, Αλκιβιάδης: Τον κατηγόρησαν ότι έσπασε τις Έρμες, αλλά φοβόντουσαν την δύναμη του ως στρατηγού και «αγαπημένου παιδιού» των Αθηναίων. Την έφαγαν στην εκστρατεία της Σικελίας και ηρέμησαν  ;D

 

Σωκράτης: Σε μια περίοδο «πνευματικής αποχαύνωσης» για την Αθήνα, ξυπνούσε συνειδήσεις. Δεν βόλευε και «φαγώθηκε».

 

Και ας μην ξεχνάμε ότι ο Πλάτωνας έζησε παρότι ουσιαστικά κατέρριψε το θρησκευτικό mainstream του πολυθεϊσμού, κάνοντας λόγο για τον ένα θεό- το οποίο χρησιμοποίησε κατά κόρον ο άγιος Αυγουστίνος (ο μέγας άγιος του καθολικισμού) αιώνες αργότερα.         

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εδώ θα μου επιτρέψεις μια μικρή διαφωνία.

 

Το individuality, τουλάχιστον όπως το αντιλαμβάνομαι είναι μια πιο «καπιταλιστική» έννοια (με την καλή έννοια έτσι  ;D ;D ;D )

 

Η μονάδα που «κατακτά» τον κόσμο.

 

Όμως στην εν λόγο ιστορική περίοδο η ουσία ήταν στην ένωση των ατομικοτήτων κάτω από μία κοινή σημαία- ταυτότητα και η αίσθηση του «ανήκουμε» σε ένα όλον.

 

Η «υποταγή» της μονάδας σε μια υπέρ ομάδα, σε ένα υπερσύνολο, που ξεπερνά το άτομο, με το άτομο να προσδιορίζεται ως οντότητα από το σύνολο καθώς αυτό πλέον του προσδίδει ταυτότητα (πλέον εθνική ταυτότητα).

 

Τουλάχιστον αυτή είναι η αντίληψη μου για τον 19ο αιώνα.    

   

 

Σιγουρα δε μπορω να μιλήσω με σιγουρια κι εγω (καθως ημουν μικρος τότε ;D) αλλά νομίζω πως, ακόμα κι αν μιλάμε για ένταξη σε εθνική ομαδα (μπασκετ), αυτο είναι απλά ενα σκαλί κάτω απο την οικουμενική αυτοκρατορία. Δηλαδή εν τέλει η ομαδα μίκρυνε.

 

Ο καθε άνθρωπος, ήθελε να εχει μεγαλύτερη επιρροή και αξία υπαρξης στο κοινωνικό του περιβαλον. Πιο πριν δεν υπηρχε τετοια αντιληψη περι ατομικότητας. Πανω στη ζωή σου ειχε λόγο μονο ο βασιλιάς και ο φεουδαρχης σου.

 

Ακομα και στη μουσική, αναπτυχθηκαν τα ρεσιταλς των βιρτουόζων, δηλαδή η έννοια του πρότυπου ανδρα, του ήρωα, που η διανοια του φτάνει ακομα και αυτή του θεου...του υπερανθρωπου...

 

Πολυ individualiκι δηλαδή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φτου... πάλι θα έχω ενστάσεις  ;D ;D ;D Α παπα πα παπα  ;D ;D ;D

 

 

Η ένσταση μου είναι ότι στις γνωστές περιπτώσεις θρησκευτικών διωγμών εκείνης της εποχής, τα αίτια ήταν αμιγώς πολιτικά με «θρησκευτικό περιτύλιγμα»  ;D

 

Ας πούμε, Αλκιβιάδης: Τον κατηγόρησαν ότι έσπασε τις Έρμες, αλλά φοβόντουσαν την δύναμη του ως στρατηγού και «αγαπημένου παιδιού» των Αθηναίων. Την έφαγαν στην εκστρατεία της Σικελίας και ηρέμησαν  ;D

 

Σωκράτης: Σε μια περίοδο «πνευματικής αποχαύνωσης» για την Αθήνα, ξυπνούσε συνειδήσεις. Δεν βόλευε και «φαγώθηκε».

     

 

 

Από μένα καμία ένσταση  ;D Εχεις δίκιο.

 

Το ίδιο ακριβώς συνέβαινε και επί χριστιανισμού, από πίσω υπήρχαν πολιτικά, όπως και σήμερα ακόμα, ο μουσουλμανικός εξτρεμισμός π.χ. που το παίζει και καλα "ιερος πολεμος", απο πισω παιζονται ΤΡΕΛΑ λεφτα και συμφέροντα.

 

 

Παντα οι απο πανω το μπαγιοκο κυνηγουν, και αλίμονο σε οποιον πεσει θυμα της προπαγανδας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σιγουρα δε μπορω να μιλήσω με σιγουρια κι εγω (καθως ημουν μικρος τότε ;D) αλλά νομίζω πως, ακόμα κι αν μιλάμε για ένταξη σε εθνική ομαδα (μπασκετ), αυτο είναι απλά ενα σκαλί κάτω απο την οικουμενική αυτοκρατορία. Δηλαδή εν τέλει η ομαδα μίκρυνε.

 

Ο καθε άνθρωπος, ήθελε να εχει μεγαλύτερη επιρροή και αξία υπαρξης στο κοινωνικό του περιβαλον. Πιο πριν δεν υπηρχε τετοια αντιληψη περι ατομικότητας. Πανω στη ζωή σου ειχε λόγο μονο ο βασιλιάς και ο φεουδαρχης σου.

 

Ακομα και στη μουσική, αναπτυχθηκαν τα ρεσιταλς των βιρτουόζων, δηλαδή η έννοια του πρότυπου ανδρα, του ήρωα, που η διανοια του φτάνει ακομα και αυτή του θεου...του υπερανθρωπου...

 

Πολυ individualiκι δηλαδή.

 

 

 

Χα, εδώ είναι το ωραίο...  ;D

 

Στην δημιουργία των εθνικών κρατών, ο υπεράνθρωπος είναι απαραίτητο συστατικό  ;)

 

Όμως ένας υπεράνθρωπος βαγκνερικών διαστάσεων, από το παρελθόν, που αποτελεί τον προπάτορα.

 

Ένα «εργαλείο ομογενοποίησης» των ατομικοτήτων και μια κοινή συνιστώσα που θα τις ενώσει στο όλον.

 

 

Μανούλες σε αυτό υπήρξαν (ποιοι άλλοι  ;D) οι Γερμανοί. Στις σχολές γραφής της ιστορίας, ο 19ος αιώνας χαρακτηρίζεται από την Ιστοριογραφία.

 

Η σχολή που δημιούργησε ο Lepold Von Ranke και ο σκοπός της ήταν η δημιουργία της εθνικής συνείδησης των Γερμανών, με «εργαλεία» μύθους, θρύλους και ήρωες- πχ ο Armin- τα οποία θα έκαναν τον γερμανό να νοιώσει πιο... γερμανός  ;D

 

 

Περιττό να πω ότι αυτή η σχολή ιστορικής καταγραφής πέρασε σε όλα τα εθνικά κράτη της εποχής που ήθελαν να παγιώσουν τους ανάμεσα στις ατομικότητες δεσμούς τους- ομοίως και στην χώρα μας.

               

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από μένα καμία ένσταση  ;D Εχεις δίκιο.

 

Το ίδιο ακριβώς συνέβαινε και επί χριστιανισμού, από πίσω υπήρχαν πολιτικά, όπως και σήμερα ακόμα, ο μουσουλμανικός εξτρεμισμός π.χ. που το παίζει και καλα "ιερος πολεμος", απο πισω παιζονται ΤΡΕΛΑ λεφτα και συμφέροντα.

 

 

Παντα οι απο πανω το μπαγιοκο κυνηγουν, και αλίμονο σε οποιον πεσει θυμα της προπαγανδας τους.

 

Έχω τη γνώμη πως κάνεις λάθος .Μέχρι την εμφάνιση των μονοθειστών δεν έγινε ποτέ πόλεμος με αφορμή τις θρησκείες .

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έτσι λοιπόν, σταμάτησαν να σφάζονται ως καθολικοί εναντίων προτεσταντών, και ξεκίνησαν να σφάζονται ως Γάλλοι εναντίων Γερμανών. Εξέλιξη  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τη γνώμη πως κάνεις λάθος .Μέχρι την εμφάνιση των μονοθειστών δεν έγινε ποτέ πόλεμος με αφορμή τις θρησκείες .

 

Με αφορμή ίσως όχι. Οι αιτίες πάντως ειναι από την εποχή της Μεσοποταμίας οι ίδιες, τα αιώνια συμφέροντα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και έτσι λοιπόν, σταμάτησαν να σφάζονται ως καθολικοί εναντίων προτεσταντών, και ξεκίνησαν να σφάζονται ως Γάλλοι εναντίων Γερμανών. Εξέλιξη  ;D

 

 

 

Ναι... αλλά...  ;D ;D ;D ;D

 

Για παράδειγμα στην κορυφαία σφαγή του 17ου αιώνα- τον Τριακονταετή πόλεμο- η οποία συνέβη μεταξύ Καθολικών - Προτεσταντών ( «καθάρισε» το 1/3 του πληθυσμού της Δυτικής Ευρώπης), είχαμε ένα αξιομνημόνευτο γεγονός.

 

 

Η καθολική Γαλλία (κατά το τρίτο σκέλος του πολέμου) συμμάχησε με την Προτεσταντική Σουηδία κατά των λοιπών Καθολικών   :o

 

Και το όνομα του εμπνευστή της... ανίερης συμμαχίας  ;D ήταν Ρισελιέ, καρδινάλιος Ρισελιέ- ο γνωστός  ;D

 

Bottom line: Its only politics  ;D  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή ίσως όχι. Οι αιτίες πάντως ειναι από την εποχή της Μεσοποταμίας οι ίδιες, τα αιώνια συμφέροντα.

 

 

 

Δεν διαφωνώ καθόλου με αυτό που λες ,αλλά όπως μου είπε και ο Τρόλεις  ;D-λόξυγγα θάχει ο άνθρωπος σήμερα-μιας διφωνίας ....................κλπ κλπ.

 

ΥΓ δεν είμαι δωδεκαθειστής ,ούτε αρχαιολάγνος ,παρ'εκτός θειασώτης και θαυμαστής των ρωμαικών οργίων  ;D ;D ;D......... όπου ο μέγας Μπουκόφσκι έλεγε πως ενώ είχε στριμώξει κάποια πάνω σε ένα πάγκο ? νεροχύτη,δεν θυμάμαι ? αισθάνθηκε να τον τσούζει ο πωπός του,εκεί τα έκοψε τα όργια  8) ;D ;D ;D 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα, εδώ είναι το ωραίο...  ;D

 

Στην δημιουργία των εθνικών κρατών, ο υπεράνθρωπος είναι απαραίτητο συστατικό  ;)

 

Όμως ένας υπεράνθρωπος βαγκνερικών διαστάσεων, από το παρελθόν, που αποτελεί τον προπάτορα.

 

Ένα «εργαλείο ομογενοποίησης» των ατομικοτήτων και μια κοινή συνιστώσα που θα τις ενώσει στο όλον.

 

 

Μανούλες σε αυτό υπήρξαν (ποιοι άλλοι  ;D) οι Γερμανοί. Στις σχολές γραφής της ιστορίας, ο 19ος αιώνας χαρακτηρίζεται από την Ιστοριογραφία.

 

Η σχολή που δημιούργησε ο Lepold Von Ranke και ο σκοπός της ήταν η δημιουργία της εθνικής συνείδησης των Γερμανών, με «εργαλεία» μύθους, θρύλους και ήρωες- πχ ο Armin- τα οποία θα έκαναν τον γερμανό να νοιώσει πιο... γερμανός  ;D

 

 

Περιττό να πω ότι αυτή η σχολή ιστορικής καταγραφής πέρασε σε όλα τα εθνικά κράτη της εποχής που ήθελαν να παγιώσουν τους ανάμεσα στις ατομικότητες δεσμούς τους- ομοίως και στην χώρα μας.

               

 

Δεν εχεις αδικο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου