Προς το περιεχόμενο

λαμπάτος ενισχυτής για σπίτι και για Live


nikos11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οριακά στα λεφτά που διαθέτεις παίζει και ο πολύ καλός Peavey Classic 30 που θα σε καλύψει άνετα για Blues Rock και με ένα OD μπροστά θα σε βγάλει και για πιο hard ήχο.

Πραγματικά δε βρίσκω τον λόγω να προτιμήσει κάποιος τον ελάχιστα φθηνότερο , μονοκάναλο - χωρις FX Loop , και λιγότερων βατ blues junior αλλά γούστα είναι αυτά.

 

Καλή επιλογή είναι και ο blackstar ht20 αλλά για πιο βαριά μουσικά είδη, για blues rock θα προτιμούσα τον Classic 30 πάντως.

Καλός και ο VHT12/20 αλλά μάλλον δεν θα τον βρεις να τον δοκιμάσεις πουθενά εδώ και θέλει οπωσδήποτε πεταλι για γκάζια.

 

Δες οπωσδήποτε και στις αγγελίες παίζουν καλές ευκαιρίες.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

O ibanez tsa15h και ο Blackstar πιστεύω ότι είναι αυτό που ζητάς !!! Blues Junior και Koch εκπληκτικοι ενισχυτές... αλλά όχι τόσο για σπίτι εκτός αν οι γείτονές σου είναι κουφοί !!! Ρίξε μια ματιά και σε κανέναν Champ ή διαφορετικά attenuator και παίξει με όποιον σου κάτσει στο αυτί !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον Peavey Classic 30 κι εχω παιξει τον blues jr.

Για τη μουσικη που θες (blues, rock, stevie ray vaughan,cream, hendrix) ειναι κ οι δυο απολαυση! Εχουν ωραιο, γλυκο κ γεματο καθαρο ηχο, ο,τι πρεπει για blues!

 

Ο Peavey ειναι πιο δυνατος κι εχει δικη του βρωμα, που θα σε καλυψει γι'αυτα που θες κ για λιγο περισσοτερο gain, που Marshall-ίζει (αλλα ειναι λιγοτερο επιθετικο). Εχει δυο καναλια (καθαρο/βρωμικο), ειναι φορητός (πρπ 17 κιλα) και πολυ δυνατός. Σε προβα με ντραμερ θα εχεις και καθαρο και βρωμικο ηχο (παιρνει κ footswitch για να εναλλασσεις). Κατα τη γνωμη μου παιζει τελεια με κιθαρα με μονούς μαγνητες.

 

Ο blues jr ειναι ελαφρυτερος, κι εχει λιγο πιο γλυκο/αμερικανικο καθαρο ηχο, εχει ομως μονο ενα καναλι ("καθαρο") που "αρπαζει" οσο ανεβαζεις ενταση, κι αν το τερματισεις (το volume του, οχι τη συνολικη ενταση master volume) εχει ωραιο crunch, αλλα σαφως λιγοτερο απ'το βρωμικο καναλι του Peavey. Οποτε θα χρειαστεις πεταλακι για τη βρωμα σου, και σε προβα με ντραμμερ ισως (ισως) για ν'ακουγεσαι καλα ο "καθαρός" σου ηχος θα εχει "αρπαξει". Αυτο μπορει να σ'αρεσει ή οχι, εξαρταται απ'το αν θες τελειως καθαρο ηχο ή οχι σε τετοιες εντασεις.

 

Εχω παιξει κ με τον Blackstar, ο οποιος μου αρεσε κ ειναι πιο ευελικτος (εχει περισσοτερη βρωμα στο βρωμικο καναλι), αλλα εχει πιο "μοντερνο" ηχο, πιο επιθετικο. Οι αλλοι δυο ειναι πιο προς το vintage, δηλαδη για μπλουζ/60's/70's νομιζω θα σε ευχαριστησουν περισσοτερο.

 

Blackstar θα βρεις να δοκιμασεις στον Τριμη (Χαρ. Τρικουπη), ισως κ τον Ibanez γιατι ειναι αντπροσωπος της εταιρειας. Blues jr και Peavey Classic μαλλον στο Guitar Store στα Εξαρχεια.

 

(Ενημερωνω οτι σκεφτομαι μηπως πουλησω προσεχως τον Peavey Classic μου για να παρω κατι πιο μοντερνο στο μελλον, οποτε αν τελικα καταληξεις σ'αυτον μπορεις να επικοινωνησεις αν θες.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενισχυτές υπάρχουν πολλοί... αυτό που σου κάνει είναι το πολύ 30-50W και αν είναι δυνατόν να υπάρχει master volume σε περίπτωση που έχει 2 κανάλια.... απίστευτη χρηστικότητα στο σπίτι. Αυτό που θέλει προσοχή είναι ο ήχος. Υπάρχουν μοντέρνοι εξαιρετικότατοι ενισχυτές VHT, Blackstar κλπ.. υπάρχουν όμως και οι Fender, Marshall, Vox που όπως και να το κάνουμε στην μουσική blues - rock - hard rock είναι οι ήχοι που λατρέψαμε όλοι... δελεαστικά τα νέα μοντέρνα μοντέλα, καλοί ήχοι, αλλά όπως και να το κάνουμε άλλο Fender & Marshall... ανεπιφύλακτα, Blues Junior, Marshall DSL combo ή ακόμα και Peavy classic 30 (εξαιρετικότατος ενισχυτής).  ;)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο peavey classic 30 γενικά μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον γιατί έχει vintaτζοήχο που ψάχνω αλλά με τρομοκρατεί το γεγονός ότι είναι 30w! όλοι οι ενισχυτές που μου είπατε με δελεάζουν και θα προσπαθήσω να ψάξω Ελλάδα να τους δοκιμάσω σε μαγαζιά και ιδιώτες γιατί να τον πάρω χωρίς να τον έχω δοκιμάσει δεν το ρισκάρω. τον blackstar πιστεύω θα τον βρώ και τον bj για τους άλλους δεν έψαξα εξονυχιστικά ακόμα για δοκιμές !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παρασύρεσαι από τα Watts. Σίγουρα από 30-50W είσαι Ok. Αποδεδειγμένα το βασικό είναι ότι σε αυτή την κατηγορία παίζει 12'' speaker. Κάτι μικρότερο και ενδεχομένως με 10'' speaker να έκανε πιό στενό τον ήχο σου. Αυτό που είναι ιδανικό είναι δικάναλο με master volume έως 50W max. Στο σπίτι θα σε βολέψει και στην πρόβα - stage θα ακούς κανονικά τον ήχο σου. Σε live από κάτω θα σε βγάλουν από τα ηχεία. Σημαντικό είναι να σε ακούς. Όχι ότι με λιγότερα watts δεν θα σε "άκουγες" αλλά θα "ζόριζες" λίγο παραπάνω τον ενισχυτή. Προσωπικά στα live όταν παίζω με λίγα watts 30-50 ο ενισχυτής είναι στο 6-7. Με τους 100W Marshalls μου στο 3-4 (κοπανάει και ο ντράμερ μας αρκετά). Δηλαδή καλώς κακώς θα βγείς σε live από κάτω έστω και με 5 Watts, στην σκηνή το πιθανότερο να μην σε ακούς... οπότε τα 30-50W είναι ό, τι πρέπει. Τώρα όσο αφορά τις μάρκες περί ορέξεως, γνώμη μου είναι πάρε κάτι το οποίο με το που θα καρφώσεις την κιθάρα ο ΗΧΟΣ να είναι γνώριμος, θα σου φτιάξει την διάθεση. Fender, Marshall, Peavey!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη χρονια σε ολους,φιλε ακουσε και την σειρα της vox ac15-30,εχω ακουσει(οχι στο youtube)απο φιλους τον blues junior και τον ac-15 οχι βεβαια διπλα-διπλα,στα δικα μου αυτια ο vox ακουγεται αρκετα καλυτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου