Προς το περιεχόμενο

Αναπνιά - Νέο κομμάτι!


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από καιρό απουσίας στο φόρουμ, σκέφτηκα ν ανεβάσω το τελευταίο μου κομμάτι για σχολιασμό και συμβουλές για καλύτερο ήχο/παίξιμο κλπ!

 

 

Τραγουδάει και παίζει λαούτο ο φίλος μου Αντρέας Δερμιτζάκης. Τα υπόλοιπα όργανα τα έχω παίξει/προγραμματίσει εγώ. Επίσης έκανα την ηχογράφηση σπίτι μου και το video editing.

 

Ελπίζω να σας αρέσει. Περιμένω τα σχόλιά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο είναι.

 

Όμως, θέλει σίγουρα λίγη περισσότερη προσοχή το κανάλι της φωνής. Ο φίλος σου τραγουδάει οριακά χαμηλά για να έχει "χώρο" να ανέβει (και γι' αυτό προφανώς παίζετε από Α#, σωστά?) και στην τωρινή μίξη είναι αρκετά πίσω η φωνή.

 

Λεπτομέρεια, αλλά νομίζω αξίζει να προσεχθεί. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛΥ ωραίο!

και δε το περιμένα να μου αρέσει τόσο....

(λόγω είδους....είναι πολύ καλό το κομμάτι!)

 

συγχαρητήρια παιδιά!

 

 

(πολύ ωραία και τα όργανα αλλά τρομερή και η φωνή....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο κομματι.

 

+1 στον Earendil.

 

Αλλα και τα τυμπανα θελουν προσοχη. Εχουν συνεχως την ιδια δυναμική και ακουγονται παραξενα. Στο τελος αγγιζουν τα ορια του μη ωραιου (δεν ειναι και καλα προγραμματισμένα).

 

Προτεινω να βρειτε καποιον ντραμμερ να σας φτιαξει τα παττερνς. Ακομα και με περιορισμένα samples, ειναι καλυτερα να γραφει τα ρυθμικα ενας ντραμμερ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο!

Επισης η Κρητικη πινελια που χει η φωνη μ αρεσει πολυ.

Θα συμφωνησω με τον Earendil οτι η φωνη θελει να ναι πιο "ψηλα" στη μιξη και ισως το μπασο πιο χαμηλα.

Παρ ολα αυτα ομως το κομματι που τελικα ειναι και η ουσια του πραγματος ειναι εξαιρετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σχολιανά των άνωθεν  :) με κάλυψαν.

Να σου προσθέσω και το εξής σχόλιο: ''Πανέμορφο Ελληνικό τραγούδι''.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην να σας ευχαριστήσω για τα ωραία σχόλια!  :)

Το λα# προκυπτει από κούρδισμα οργάνων ένα ημιτόνιο πάνω

(τα παλιότερα χρόνια στ κρητική μουσική κούρδιζαν μέχρι κ 3 ημιτόνια πάνω για να κερδίζουν σ ένταση κ έχει μείνει κάτι σαν παράδοση να κουρδίζεις ψηλά)

γενικώς, οι φωνές κάθονται στ τόνο κ όχι ο τόνος στις φωνές όπως άλλα είδη μουσικής.

 

Φωνή έγραφα πρώτη φορά με πυκνωτικό μικρόφωνο και μου βγήκε η πίστη πραγματικά. Το automation στ ένταση της φωνής ανεβοκατέβαινε συνέχεια γιατί δεν είχε μια σταθερή ένταση. Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό ή αν κάναμε εμείς κάτι λάθος, πάντως όντως ακόμα σε μερικά σημεία μου ακούγεται δυνατά κ σε άλλα χάνεται τελείως.

 

Αρχικά δεν ήθελα να βάλω τύμπανα γιατί σκυλεύει πολύ το αποτέλεσμα όπως κ αν παίξουν. Δεν έβρισκα όμως κρουστά να μου αρέσουν κ να βγάζουν αυτή τη δυναμική, οπότε αναγκαστικά μπήκαν. Τώρα το παίξιμο είναι όπως παίζουν ντράμερ σε αυτό το στυλ κομματιών σε κρητικά σχήματα (αργό τσιφτετέλι). Δεν είναι σαμπλς είναι παιγμένα στ πλήκτρα κ ο ήχος απ τ Studio Drummer. Τα γεμίσματα όντως γαυγάνε λίγο (πολύ!)  :P

 

Νομίζω απάντησα σε όλα! Κ πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σας παιδιά. Να ακούμε και καμμιά γνώμη να βελτιωνόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο κομμάτι.

Δεν ξέρω αν το κάνατε ήδη. Αν ναι σόρρυ. Εγώ θα έβαζα τη φωνή σε δύο κανάλια. Ένα τα χαμηλά, ένα τα δυνατα. Με τις δικές του ρυθμίσεις το καθένα.

Και πάλι μπράβο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό μου ακούγεται αυτό RayDtutto. Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ. Όταν λες δυνατά, χαμηλά εννοείς εντάσεις και από ρυθμίσεις το EQ ή κ κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου