Προς το περιεχόμενο

PDO Green Tune Mastering CD-R στην Αθήνα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κανείς να μου πει αν μπορώ να βρω αυτό το σιντι πουθενά στην Αθήνα http://www.thomann.de/gr/pdo_green_tune_mastering_cdr.htm ;; Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το χρειάζεσαι για προσωπική χρήση ή για cd master για replication?

Προσωπικά χρησιμοποιώ Taiyo Yuden που τα βρίσκεις εύκολα στην Ελλάδα και κάνεις απροβλημάτιστο master ειδικά σε συνδυασμό με Plextor recorder.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την πληροφορία ! Το θέλω για mastering replication. Aπλά ψαχνω το συγκεκριμένο εδώ και καιρό στο ίντερνετ και εκτός από τον thomann δεν το χω βρει αλλού χωρίς να πληρώσω ένα σκασμό λεφτά.  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ που σε βγάζω λίγο εκτός θέματος, αλλά έχε υπόψιν σου ότι το καλύτερο μέσο που μπορείς να δώσεις σε cd plant για replication είναι το DDP image το οποίο δεν έχει digital errors όπως (αναπόφευκτα) θα έχει οποιοδήποτε cd, ακόμη και αυτό που ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, είναι απλό αρχείο και είναι η σύγχρονη και ασφαλέστερη μέθοδος παραγωγής glass master για replication.

Upload το DDP image στον server του εργοστασίου σε zip μορφή (που είναι και επιπρόσθετο μέτρο προφύλαξης ενάντια στο ενδεχόμενο corruption από την διαδικτυακή μεταφορά) και ..voila! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το εχω υπ' όψη μου, αλλά στο παρελθόν τουλάχιστον, το DDPi παρεδίδετο σε Exabyte. Ποιό εργοστάσιο στην Ελλάδα παραλαμβάνει σε δικό του server;

Την τελευταία φορά που έδωσα δουλειά μου ζητούσαν CD.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα δεν ξέρω, ένα cd που έκανα πρόσφατα για ελληνική εταιρία που κάνει duplication μόνη της και replication σε συνεργάτη της, ήθελε μόνο cd. Τα cd μας στους Έμμονο τα δίνουμε μέσω ελληνικού αντιπροσώπου σε αυστριακό εργοστάσιο και τα παραδίδουμε σε DDP image κάνοντας upload το file set.

Όντως το exabyte ήταν το μέσο μεταφοράς του DDP, αλλά τώρα που, όπως γνωρίζεις, είναι obsolete, το απλό image του σε file set, είναι το ευρέως (τουλάχιστον στο εξωτερικό) και ασφαλέστερο μέσο παράδοσης.

Φαντάζομαι πως οποιαδήποτε ελληνική εταιρία κάνει glass master, θα γνωρίζει(?) και θα αποδέχεται(?) DDPi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Exabyte είναι απλά ένα brand name ενός data storage medium δεν είναι κάποιο format (όπως αντίστοιχα και το U-matic)....απλά οι τύποι κατάφεραν να δημιουργήσουν πίσω στα 80ς ένα σταθερό αποθηκευτικό μέσο χρησιμοποιώντας ένα υπάρχον φορμάτ (8mm video tape). Φυσικά σήμερα είναι παρωχημένο και ξεπερασμένο (εδώ και χρόνια δηλαδή...αλλά τι να κάνεις.. κάποιος έπρεπε να πληρώνει τα exabyte drives και τα umatic drives...)...τουλάχιστον τα dat tapes ήταν "ανοικτό" format...

 

...το φορμά εγγραφής του master για glass mastering replication είναι το DDP και μπορεί να παραδοθεί με οποιοδήποτε μέσο το υποστηρίζει....από ένα hard drive, flash drive, online transfer, cd rom...ακόμη φυσικά και ένα error tested audio cd

 

..απαντώντας λοιπόν και στην αρχική ερώτηση..αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις audio cd για να παραδώσεις την δουλειά σου για glass mastering δεν χρειάζεται να αναζητάς "μαγικές μάρκες" cd....απλά να φροντίσεις να πληρεί τις προυποθέσεις του red book protocol και να είναι error tested.  

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

..απαντώντας λοιπόν και στην αρχική ερώτηση..αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις audio cd για να παραδώσεις την δουλειά σου για glass mastering δεν χρειάζεται να αναζητάς "μαγικές μάρκες" cd....απλά να φροντίσεις να πληρεί τις προυποθέσεις του red book protocol και να είναι error tested. 

 

Πολύ σωστά τα λες όπως πάντα Νικόδημε. Ο λόγος που είχε επικρατήσει τότε το 8mm της Exabyte (που και για αυτό μιλάμε για Exabyte και όχι TDK πχ) είναι πως ήταν error free ενώ τα CD δεν είναι. Και γι αυτό προκύπτει το ευαίσθητο θέμα "ποιό CD όταν τα εργοστάσια το ζητούν". Για παράδειγμα εμένα μου επέστρεψαν ένα CD με DDPi γιατί "όλοι στέλνουν CD".

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου