Προς το περιεχόμενο

Συνεχεια για Rhodes Photos (επαναφορα stage 73 1980 στην Δραση.)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να δωσω και ορισμενεσ περιγραφες των εικονων.

1.1633 καθαρισμος τσοχων(κοκκινες ) pedestal

2.1637 επανακολληση του tollex στο καπακι του πιανου

3.1683 τοποθετηση καινουργιας τσοχας (πρασινη) στην πισω βαση των πληκτρων 1 χιλιοστο πιο παχια για αυξηση της ταχυτητας του πληκτρου.

4.1684 καθαρισμος βασεων σφυριων απο τις παλιες κολλες (πολυ επιπονη,χρονοβορα και προσεκτικη δουλεια)

5.1678 αφιρεση σαπιας τσοχας εμπρος και τοποθετηση αλλων στρογγυλων τσοχων.

6.1690Τα σφυρια πεντακαθαρα πλεον μετα απο μπανιο και στεγνωμα σε δυο φασεις

7.1692 Τοποθετηση και ευθυγραμμιση των πληκτρων .

8.1697 Το πιανο πλεον ετοιμο στον παγκο (προς παραδοση )

9.1698 απο αλλη γωνια

10.1699 πλαγια οψη (που φαινονται τα μεταλλικα μερη μετα την επινικελωση τους)

Οτι ερωτησεις εχετε στην διαθεση σας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια Περικλη! :)

Ετσι που το ειδα ανοιγμενο και "λυμενο" αγχωθηκα, και σκεφτηκα "θα του πηρε κανα μηνα να το ξαναφτιαξει". :P Ωραιο εγινε, καλοπαιχτο να'ναι.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχω ενα κουσουρι με τα οργανα θελω να ειναι κουκλες (ολα τα οργανα οχι μονο τα δικα μου) Ειναι εργα τεχνης Χαρη και εσυ που εχεις επισκεφτει το εργαστηριο-στουντιο τα ειδες απο πρωτο χερι.Δεν μπορω να βλεπω οργανο απεριποιητο η παρατημενο γενικα ..κατι με πιανει.Ευχαριστω για το ''master'' ( master yonda ???- star wars remember??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να εκτιμήσω τη δουλειά σου  αλλά απο τις φωτο πριν και μετά υπάρχει μεγάλη διαφορά, ωστε επινικέλωσες και τα μεταλλικά μέρη?

μου βάζεις ιδέες για τις γωνιές του super reverb μου!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νασο ειναι δυσκολο να εκτιμησεις απο αποσταση.Το γνωριζεις αλλωστε.Απλα οι φωτο δειχνουν την διαφορα.Και εωσ επι το πλειστον τα πιανα που εχω φτιαξει μεχρι τωρα ειναι περιπου στην ιδια κατασταση (μπιχλα μεσα εξω ) γιατι τα εχουν παρατησει ,εχουν παιξει πολυ μ'αυτα στο παρελθον κλπ.Η επινικελωση ειναι απαραιτητη και κοστιζει φθηνα σχετικα,η χρωμιωση ειναι τρεις φορες πιο ακριβη και πρεπει το μεταλλο να ειναι ηδη χρωμιομενο για να πιασει η καινουργια αλλιως παει στα υψη το κοστος (τηρουμενων των αναλογιων παντα)

Παντως οποιο μελος θελει και εχει ενδιαφερον για να δει δουλεια μου απο κοντα ειμαι ανοικτος σε προτασεις για επισκεψη,  καφε & μια επιδειξη ηχου με οποιο πιανο υπαρχει εκεινη την στιγμη στο εργαστηριο.ΑΛΛΑ και μελη που εχουν ηδη περασει απο εδω με οργανα φτιαγμενα ηδη μπορουν να ανεβασουν κλιπς η βιντεο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Barbara Streisand & Barry Gibb "What Kind Of Fool"

AΝΕΒΑΣΑ αυτο το βιντεο απο tube για να ακουσετε τον ηχο του Rhodes suitcase εφε της αποχης αναλογικα βεβαια( chorus ,Phaser κλπ) Αυτο και αλλα παο το ιδιο αλπουμ κομματια με εκαναν να αγαπησω αυτο τον ηχο περισσοτερο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου