Προς το περιεχόμενο

Ειδική περίπτωση για αγορά κάρτας ήχου


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη που ανοίγω νέο θέμα,αλλά το πρόβλημα είναι κάπως ειδικό...

 

Λοιπόν,έχω ένα άθλιο PC (AMD 1,2GHz, 256 RAM,80+20Gb σκληρούς, SB Audigy Platinum ).Μέχρι τώρα έγραφα απλά πράγματα και δεν είχε προκύψει η ανάγκη για κάτι παραπάνω,μιας και οι ηχογραφήσεις μου δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις (2-5 το πολύ audio κανάλια μόνο κιθάρες).

 

 

Το πρόβλημα ξεκινάει με την ανάγκη πλέον να ηχογραφώ ακουστική με μικρόφωνα.Έχω αγοράσει ήδη τα Behringer C-2 και χρειάζομαι μια κάρτα με 2 Phantom Power ή ένα audio interface (όχι οτι ξέρω ποιά είναι η διαφορά τους αλλά λέμε τώρα)

 

Πρόσφατα μου δώσανε και ένα λαπτοπ (P4 3.2 GHz,512 RAM, 80Gb HD) και λέω μήπως να πάρω εξωτερική κάρτα δεδομένου οτι δεν υπάρχουν λεφτά και για κάρτα και για αναβάθμιση του desktop PC, με τη λογική να τη χρησιμοποιήσω στο laptop και αργότερα να μπορώ να τη χρησιμοποιώ και σε ένα καλύτερο desktop.

 

Oπότε χρειάζομαι μια εξωτερική κάρτα με 2 phantom power(έτσι νομίζω τουλάχιστον) και budget μέχρι 250euro.

 

Αυτό κάνει για την περίπτωσή μου?

Έχετε κάτι άλλο να προτείνεται?Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια βοήθεια και συγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί παρόμοιο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνει απ' όσο είδα αλλά επειδή καλό είναι να δεις πολλά πριν επιλέξεις, δες και τα παρακάτω.

 

Tascam US-122L

Ολοκαίνουριο και φαίνεται και πολύ καλό!

Tascam US-122

Το έχω δοκιμάσει, τίμια λύση και φτηνή. Αν δεν σε πειράζει που είναι καιρό στην αγορά και είναι USB 1.1 βέβαια...

M-Audio Fast Track Pro

Πολύ καλό και αυτό, επίσης αρκετά καινούριο.

 

Για δες και αυτά γιατί δεν ξέρω, κάπως στραβά το έχω δει αυτό το Behringer...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σε κάθε περίπτωση καλύπτεσαι με όλες που αναφέρθηκαν παραπάνω.

Το phantom power αναφέρεται στην τροφοδοσία 48volt που χρειάζονται τα πυκνωτικά μικρόφων α για να λειτουργήσουν.

Πέρα από αυτό λοιπόν, δες σε αυτά τα χρήματα που ψάχνεις ποιά κάρτα ή audio interface (το ίδιο είναι) σου προσφέρει περισσότερα (από πλευράς συνδεσμολογίας) μιας και δεν ξέρεις τι απαιτήσεις θα έχεις αύριο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και τους 2 για τις άμεσες απαντήσεις :D

 

@Αlchemist:Αν έχεις βρει και καλές τιμές θα εκτιμούσα ένα πμ :wink:

 

@yameth:Εννοείς οτι και το Behringer με καλύπτει ή αυτά που ανέφερε ο Alchemist?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φυσικά αναφέρομαι και στην Behringer που προσφέρει μέχρι και επιφάνεια με fader.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Η παραγγελία έγινε :D

Tascam US122L.Να δούμε πότε θά 'ρθει όμως γιατί θα είναι available από 4/10 :cry:

 

Φυσικά χτύπησα και ένα SM57 για να γράφω και τον pro junior 8) ο οποίος έφυγε προχτές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από μερικες ημερες, ήρθε η καινουργια καρτα της emu-0404 , usb2, στον Νακα, και την αγορασα. Εχει τρομερα specs για τα 199 ευρώ που κοστίζει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ήρθαν όλα :D

Αυτό λοιπόν είναι το φορητό μου studio:

 

Laptop

Tascam US122L

Shure SM57

Behringer C-2

Sennheiser HD280pro

 

 

100_0063.jpg

 

Xωρίς να έχω ιδέα,αυτό που ακούω από τις τεστ ηχογραφήσεις που έκανα μου αρέσει πολύ.Σας ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου