Προς το περιεχόμενο

Τα ευχαριστω ,οι γνωμες κ τα πρωτα βηματα!


githeartist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας διαβάσει πολλά απ τ άρθρα/συζητήσεις εδώ σήμερα γράφω για πρώτη φορά αφού μέσα από τις συμβουλές του φορουμ κατάφερα βήμα βήμα να φτιαξω σε ένα ικανοποιητικό βαθμό τα τραγούδια μου και να τα ανεβάσω στο web. Στην αρχή έγραφα τους στίχους στο κινητο, μετά ηχογραφουσα τη μελωδία πάλι στο κινητό! Ύστερα αγόρασα ένα πακέτο εξωτερικής κάρτα ήχου+μικρόφωνο κ τελικά κ ένα midi keyboard . Στο πρόγραμμα studio One Π δινόταν με το πακετάκι έφτιαξα κ τος πρώτες μελωδίες. Τελικά τα ανέβασα στο bandcamp. Τα γράφω αυτά γιατί θέλω να ευχαριστήσω όλους εσάς Π postarate εδώ κ μπορούμε όλοι εμείς οι πρωτάρηδες να περνούμε τα φόντα σας. Χίλια ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ λοιπόν.

 

Αν θέλετε να ακούσετε κ τα αποτελέσματα αυτου του ταξιδιού, πατηστε εδώ  http://githeartist.bandcamp.com/.  σχολια και κριτική παρακαλώ.

 

Σημείωση. Μπορείτε να το κατεβάσετε δωρεάν( πατήστε buy now name your price,εισάγετε 0)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρε G.I καλλιτέχνη.  :)

 

Άκουσα τα κομμάτια σου με ενδιαφέρον. Μου αρέσουν όλα σαν συνθέσεις και επίσης σπανιότατα ακούω αυτό το είδος από Έλληνες. Ακόμα, έχουν ενδιαφέρον οι επιλογές των ήχων. Τους στίχους δεν μπορώ να τους κρίνω, διότι δεν άκουγα καλά αυτά που έλεγες.

 

Ωστόσο, υπάρχουν κάποια στοιχεία τα οποία λειτούργησαν αρνητικά. Σε κανένα κομμάτι δεν είχα την αίσθηση του σωστού ρυθμού. Πιθανολογώ πως δεν χρησιμοποίησες συγχρονισμό για τα μίντι. Νομίζω πως είναι ένα σημείο το οποίο καλό θα ήταν να ξαναδείς.

 

Η μίξη, επίσης, αδικεί τα κομμάτια σου. Π.χ. στο 01.21 του the end..ain't yet το συνθ είναι κεραυνός εν αιθρία. Είμαι σίγουρος πως ήθελες να ακούγεται πιο μπροστά από τα άλλα, ή ενδεχομένως να ξαφνιάζει, αλλά νομίζω πως θα μπορούσες να το κάνεις καλύτερα. Ζητήματα μίξης προκύπτουν, κατά τη γνώμη μου, και στα άλλα κομμάτια. Είναι καλό να παίξεις περισσότερο με τις εντάσεις, το πάνινγκ κτλ. ώστε να μην ακούγεται "αχταρμάς". Παράδειγμα είναι το πρώτο κομμάτι, στο οποίο υπάρχουν ωραίες μελωδίες και ήχοι, αλλά δεν ξεχωρίζουν καλά με αποτέλεσμα να κουράζουν λίγο.

 

Τέλος, νομίζω πως θέλει περισσότερη δουλειά η φωνή. Ένα pop filter είναι απαραίτητο. Ίσως και ένα (δανεικό ;  ) μικρόφωνο για καλύτερη ποιότητα. Σκέψου και την πιθανότητα για συνεργασία με τραγουδιστή/τραγουδίστρια για τα πιο μελωδικά σημεία, όπως π.χ. για μετά το 01.25 του crisis.

 

Αν αυτή είναι η πρώτη σου προσπάθεια, είναι πολύ καλή κατά τη γνώμη μου. Έχεις ωραίες ιδέες (και έναν αέρα από παλιούς streets  :)  ). Ελπίζω το εναλλακτικό ύφος να είναι εκούσιο και να μην προκύπτει από τις τεχνικές σου ελλείψεις  ;D .

 

Καλή συνέχεια!

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το χρόνο κ την αξιόλογη κριτική kostri.  :D

 

Το συγχρονισμό midi δεν τον γνωριζω ακόμα, αν υπάρχει καποιο topic/link θα το εκτιμούσα πολύ. Να αναφέρω κ κατι σχετικά με το πρόγραμμα..είναι σαν live recorder, το κάθε όργανο έχει παιχτεί στο midi κ ηχογραφήθει απευθείας,ακόμα κ τα ντραμς. Έχω ακούσει από άλλου για παρτιτούρες ,loops κτλ. Αν έχει κάποια διάφορα.

 

Για το θέμα του mixing να σημειώσω πως τα κομμάτια δεν έχουν περάσει mastering. Το θέμα του αχταρμά θα μπορούσε να οφείλετε κ σε αυτό?

 

Ευχαριστω κ πάλι θερμά για τα πολύτιμα σχόλια kostri

 

Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα.

Πριν πατησω το λινκ σου νομιζα οτι θα ηταν κατι κιθαριστικο οπως εχουμε συνηθησει εδω μεσα κατα 95%.Πατωντας ομως το play στην σελιδα σου ενθουσιαστηκα ακουγωντας κατι "ηλεκτρονικο"  ;)

  Τα ακουσα ολα τα κομματια σου,και θα συμφωνησω με τον φιλτατο kostri σε ΟΤΙ ειπε γιατι οτι σου εγραψε ειναι εκει ακριβως που πασχουν τα κομματια σου,και σε καποιου λιγοτερο υπομονετικου απο εμενα θα ηταν μαχαιρια στα αυτια και θα τα εκλεινε αμεσως  :D

*προσοχη δεν θελω να θιξω καταστασεις ή οτιδηποτε αλλο με αυτα που σου γραφω παραπανω και αυτα που θα πω παρακατω*

 

Στο θεμα μας.(Δεν θα πω τα ιδια που ειπε και ο kostri γιατι απλως συμφωνω μαζι του)

  1: Αυτο που σου χρειαζεται επιγοντως ειναι να κατσεις να ακουσεις αλλων καλλιτεχνων κομματια,και να "παρεις" ιδεες ειτε για παραγωγη ειτε για δομη για ολα.Φανηκαν σαν να ειναι σκορπιες μελωδιες δεξια και αριστερα χωρις συνοχη και πατημα.

  2: Πρεπει να βαλεις στην ζωη σου τον μετρονομο.Ο μετρονομος μας βοηθαει να κραταμε ενα "μετρο" στο κομματι για να ξερουμε που πρεπει να μπει και να βγει το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.Φωνη,εφφε,μελωδιες,κ.τ.λ.Σε κανενα κομματι δεν ηταν μεσα στον χρονο

  3:Επειδη ειπες οτι εγραφες real time να σου πω οτι δεν χρειαζεται.Εισαι σπιτι σου στην ησυχια σου,με το καφεδακι σου και ολο τον χρονο μπροστα σου.Μελετησε,ακου αυτα που παιζεις και τραγουδας.Δεν σε κυνηγαει κανενας  ;)

  4:Αν καταλαβα καλα (αν οχι να με διορθωσετε),Αυτο που λεει ο kostri "συγχρονισμος midi" ειναι το quantize.Google it and learn it  ;) Πολυ χρησημο στο ειδος μουσικης που κανεις

 

  Αυτα απο εμενα και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε  :)

Καλη συνεχεια

  Χρηστος

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καλή προσπάθεια με ορίτζιναλ τοποθέτηση.

Αν εχεις εξωτερικά σύνθια που χρησιμοποιείς ταυτοχρονα δες το MIDI sync που είπε ο Kostri. Tο Quantize (διαφορετική έννοια) αφορά το DAW αφού και αν γράψεις MIDI data και όχι audio.

 

Σημαντικό: οταν ηχογραφείς ή μειξάρεις, πρόσεχε τις στάθμες σου. Υπάρχει πολλή ψηφιακή παραμόρφωση επειδή τα πάντα είναι στο κόκκινο. Φρόντισε ο μέσος όρος στα VU/Peak meters των καναλιών αλλά και της εξόδου να είναι γύρω στο -3db και να μην περνάει το 0db μονιμα.

 

Κατα τ' άλλα πρόσεξε ότι σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω.

 

Keep them coming!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να μου αρέσει αναγνωρίζω στην προσπάθεια σου το πηγαίο και το δίχως συστολή. Είναι σημαντικό να διατηρηθούν όσο γίνεται αυτές οι ποιότητες στις μελλοντικές (πιθανώς  πιο συγκροτημένες) σου προσπάθειες. 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ messalion

 

Καταρχάς ευχαριστώ για το χρονο την υπομονή :) κ την άμεση κριτική σου.

 

1.Πολλά από τα κομμάτια σε αυτό το  ειδος μουσικής έχουν μια/δύο λούπες π παίζουν σε όλο το κομμάτι. Ήθελα να γράψω κατι διαφορετικό,πιο πολύπλοκο κ μ αρκετές εναλλαγές. Θα μ πεις ετσι βγαίνει αχταρμάς κ.σκόρπιες μελωδίες.  ;D αλλά αυτό ήταν ο στόχος.... Θα ακολουθησω τη συμβολή σ..

 

2.Μετρονόμος. ο καλύτερος μ φίλος στο εξής.!

 

Αγαπητέ yameth

 

Αυτό με το db δεν το ήξερα . Πολύ χρησιμο. Ιδιαίτερα τη φωνή , την έχω τέρμα, γιατί σε σχέση με τα όργανα ήταν χαμηλά. Πως όμως το κομμάτι θα ακούγεται εξίσου δυνατά ,αν τα κατεβάσω όλα?

 

Ευχαριστω yameth για το χρόνο σου κ την κριτική!

 

Atreu73 πολύ ποιητικός ο λόγος σου. Σε ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ messalion

 

Καταρχάς ευχαριστώ για το χρονο την υπομονή :) κ την άμεση κριτική σου.

 

1.Πολλά από τα κομμάτια σε αυτό το  ειδος μουσικής έχουν μια/δύο λούπες π παίζουν σε όλο το κομμάτι. Ήθελα να γράψω κατι διαφορετικό,πιο πολύπλοκο κ μ αρκετές εναλλαγές. Θα μ πεις ετσι βγαίνει αχταρμάς κ.σκόρπιες μελωδίες.  ;D αλλά αυτό ήταν ο στόχος.... Θα ακολουθησω τη συμβολή σ..

 

2.Μετρονόμος. ο καλύτερος μ φίλος στο εξής.!

Και πολυ καλα κανεις και θελεις να το κανεις.Μαζι σου και γουσταρω που εχεις "διαφορετικες" ιδεες απο τον "σωρο" ;)

Αγαπητέ yameth

 

Αυτό με το db δεν το ήξερα . Πολύ χρησιμο. Ιδιαίτερα τη φωνή , την έχω τέρμα, γιατί σε σχέση με τα όργανα ήταν χαμηλά. Πως όμως το κομμάτι θα ακούγεται εξίσου δυνατά ,αν τα κατεβάσω όλα?

 

Ευχαριστω yameth για το χρόνο σου κ την κριτική!

 

Atreu73 πολύ ποιητικός ο λόγος σου. Σε ευχαριστω.

Αν τα φερεις ολα τα οργανα εκει που σου λεει ο yemeth (στην σταθμη) θα παρατηρησεις οτι αν δεν ακουγεται κατι αρκετα δυνατα κατι λαθος εχει γινει στην αρχικη ηχογραφηση  ;).Απλως η σταθμη του -3db σου δειχνει μεχρι που ειναι "επιτρεπτο" να φτανει η ενταση ενος καναλιου (φωνης,πληκτρων,κιθαρας κ.ο.κ)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όλους θερμά. Το ταξίδι συνεχίζεται, κ χάρη σε  σας θα είναι ακουστικά καλύτερο...

Εύχομαι και σε σας ότι καλύτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου