Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με ηλεκτρικά σε strartocaster


sgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, έχω μία classic player 60s και θέλω να βάλω ένα jb jr που έχω στην άκρη, καθώς και ένα tbx control.

Απο μία ματιά που έριξα στο διαδίκτυο, προτιμάται ένα super switch ώστε στην θέση 2 να τον κάνει split.

Το tbx θα μπορούσε να συνδεθεί ώστε να δουλεύει σαν γενικό tone control  και το δεύτερο tone control να το κάνω ποτενσιόμετρο για τον neck μαγνήτη? Ξέρει κανείς σχεδιάγραμμα καλωδίωσης που να περιλαμβάνει HSS συνδεσμολογία με super switch, tbx tone control και την μόντα για τον neck μαγνήτη?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να σπλιντάρεις τον jb γιατί δεν παίρνεις ένα push pull pot να κάνεις την δουλειά σου,έτσι πιστεύω πως έχεις μεγαλύτερη ευελιξία ήχου γιατί δεν σε υποχρεώνει στην να είσαι σπλινταρισμένος στην θέση δύο ετκός αν το έχεις επιλέξει εσύ από το push pull.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν  νομίζω να βρείς έτοιμη συδεσμολογία

για master tone απλώς συνδέεις το tbx στο volume (το κάτω μεσαίο πόδι του tbx στο ακριανό πόδι του volume όπου πάει η έξοδος του 5θέσιου), δες οποιαδήποτε συνδεσμολογία master tone. (Σου προτείνω να δοκιμάσεις και το 50's wiring, μεσαίο ποδι του volume -> ΤΒΧ)

 

Για blender pot κοίτα τα μπλε εδώ width=600 height=432http://www.neighborhost.com/temp/blender+.jpg[/img]

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω push pull μιας και δεν με ενδιαφέρει ο ήχος του jb σαν μονοπήνιου στην θέση bridge. Είδα και ένα mod για το tbx (http://www.tdpri.com/forum/tele-technical/288137-tbx-control-docs-mod.html)

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και με τον απλο πενταθεσιο μπορεις να τον σπλιταρεις στη θεση 2 τον διπλο,δεν χρειαζεσαι απαραιτητα superswitch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου