Προς το περιεχόμενο

Αγορα πιατων απο Τουρκια. Μυθος η πραγματικοτητα;


blastologos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχας θα ηθελα να καλησπερισω την παρεα. Παρακολουθω αρκετο καιρο (σχεδον 2 χρονια) το σαιτ και τις συζητησεις στο foroum, απο το οποιο και εχω λαβει αρκετες χρησιμες πληροφοριες. Παρ'αυτα, ειναι η πρωτη φορα που γραφω κατι. οποτε... καλως σας βρηκα!

Στο θεμα μας ομως:

Αγορα πιατων απο Τουρκια. Μυθος η πραγματικοτητα ???

Εχει παρει ο αυτης μου για περιπτωσεις τετοιες, αλλα τις περισσοτερες φορες ακουω γενικολογιες. τιποτα συγκεκριμενο. Ξερετε, το κλασσικο "α, ειχα καποιο γνωστο που πηγε και πηρε. τσαμπα πραμα. κλπ...". Πιστευω πως υπαρχουν αρκετοι, πολυ πιο εμπειροι εδω μεσα απο μενα και με χρονια στο... "επαγγελμα" που ισως εχουν μια ξεκαθαρη εικονα γυρω απο το θεμα. Οποτε παραθετω το ντελιριο αποριας, κι ελπιζω να λαβω καποιες απαντησεις  ;D  (οχι τιποτα αλλο, απλα να ξερω: να κλεισω εισητηρια, η τσου?!)

Λοιπον, εχουμε και λεμε:

1. στα εργοστασια που βρισκονται στην Κωνσταντινουπολη, μπορει να παει ο οποιοσδηποτε ιδιοτης (αρα και πελατης λιανικης) σα να πηγαινει στο super market της γειτονειας του? πρεπει να εχει επικοινωνησει πρωτα μεσω e-mail με το οποιο εργοστασιο? η ειναι πιο ζορικα τα πραγματα?

2. εχω ακουσει υπερβολες τυπου "πηγα με 10euro, και πηρα 167 πιατινια!!!" (ε, καλα, στο περιπου!) ειναι οντως τοσο μεγαλη η διαφορα τιμης λογο της παραγωγης τους εκει, που να κανει μια τετοια αγορα να συμφαιρει ακομα και με τα μεταφορικα?

3. εαν ισχυουν τα αποπανω και πουμε οτι φτασαμε στα εργοστασια, μπορουμε να ακουσουμε πιατα και να επιλεξουμε, η παμε καθαρα και μονο για παραγγελια και παραλαβη απο κει, γνωριζοντας ΑΚΡΙΒΩΣ τι θελουμε?

4. αιντε, και τα πηραμε(!) θα εχουμε κανενα θεμα η εξτρα εξοδο κατα την επιστροφη? (τελωνεια/ προβληματα στο αεροπλανο/κλπ... δεν εχω την παραμικρη ιδεα πανω σ'αυτα)

5. η καλυτερη επιλογη (απο Αθηνα) ειναι αεροπορικως, η οδικως?...

 

Αυτα πανω κατω. χιλια συγνωμη αν σας κουρασα με το κατεβατο! απλα οι αποριες ειναι πολλες, και επειδη ειμαι αρκετα κοντα σε ενα τετοιο βημα (εφ'οσον λαβω θετικες πληροφοριες φυσικα  :P ) θελω να διαλευκανω εντελως το τοπιο!

Ευχαριστω εκ των προτερων την παρεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντω στις ερωτησεις σου με τη σειρα που τις παρεθεσες

 

1.Επικοινωνεις πριν μεσω email και τους λες στο περιπου τι θες αλλα επακριβως ποτε θα πας γιατι ερχονται και σε παιρνουν απο το ξενοδοχειο (συνηθως)

 

2.Η τιμες ειναι περιπου 60 % κατω απο οτι στον thomann κανινουρια παντα.Εαν παρεις περισσοτερα κομματια ανεβαινει η εκπτωση

 

3.Ακους και δοκιμαζεις μεσα στο εργοστασιο οση ωρα θες

 

4.Επεστρεψα απο Τουρκια με 13 πιατα σε θηκη στην πλατη μου και δε με ρωτησε κανενας τιποτα.Μετα απο 3 μηνες παρειγγειλα και ηρθαν με dhl και πληρωσα για φπα,δασμους handling κλπ τα κερατα μου.Ολα αυτα προ κρισεως , σημερα πλεον που οι τελωνειακοι εχουν εντολη να δουλευουν  :Pειναι ρισκο

 

5.Το ερωτημα αυτο δεν εχει σχεση με τυμπανα.. ;)

 

οτι αλλο θες ρωτα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχας θα ηθελα να καλησπερισω την παρεα. Παρακολουθω αρκετο καιρο (σχεδον 2 χρονια) το σαιτ και τις συζητησεις στο foroum, απο το οποιο και εχω λαβει αρκετες χρησιμες πληροφοριες. Παρ'αυτα, ειναι η πρωτη φορα που γραφω κατι. οποτε... καλως σας βρηκα!

Στο θεμα μας ομως:

Αγορα πιατων απο Τουρκια. Μυθος η πραγματικοτητα ???

Εχει παρει ο αυτης μου για περιπτωσεις τετοιες, αλλα τις περισσοτερες φορες ακουω γενικολογιες. τιποτα συγκεκριμενο. Ξερετε, το κλασσικο "α, ειχα καποιο γνωστο που πηγε και πηρε. τσαμπα πραμα. κλπ...". Πιστευω πως υπαρχουν αρκετοι, πολυ πιο εμπειροι εδω μεσα απο μενα και με χρονια στο... "επαγγελμα" που ισως εχουν μια ξεκαθαρη εικονα γυρω απο το θεμα. Οποτε παραθετω το ντελιριο αποριας, κι ελπιζω να λαβω καποιες απαντησεις  ;D  (οχι τιποτα αλλο, απλα να ξερω: να κλεισω εισητηρια, η τσου?!)

Λοιπον, εχουμε και λεμε:

1. στα εργοστασια που βρισκονται στην Κωνσταντινουπολη, μπορει να παει ο οποιοσδηποτε ιδιοτης (αρα και πελατης λιανικης) σα να πηγαινει στο super market της γειτονειας του? πρεπει να εχει επικοινωνησει πρωτα μεσω e-mail με το οποιο εργοστασιο? η ειναι πιο ζορικα τα πραγματα?

2. εχω ακουσει υπερβολες τυπου "πηγα με 10euro, και πηρα 167 πιατινια!!!" (ε, καλα, στο περιπου!) ειναι οντως τοσο μεγαλη η διαφορα τιμης λογο της παραγωγης τους εκει, που να κανει μια τετοια αγορα να συμφαιρει ακομα και με τα μεταφορικα?

3. εαν ισχυουν τα αποπανω και πουμε οτι φτασαμε στα εργοστασια, μπορουμε να ακουσουμε πιατα και να επιλεξουμε, η παμε καθαρα και μονο για παραγγελια και παραλαβη απο κει, γνωριζοντας ΑΚΡΙΒΩΣ τι θελουμε?

4. αιντε, και τα πηραμε(!) θα εχουμε κανενα θεμα η εξτρα εξοδο κατα την επιστροφη? (τελωνεια/ προβληματα στο αεροπλανο/κλπ... δεν εχω την παραμικρη ιδεα πανω σ'αυτα)

5. η καλυτερη επιλογη (απο Αθηνα) ειναι αεροπορικως, η οδικως?...

 

Αυτα πανω κατω. χιλια συγνωμη αν σας κουρασα με το κατεβατο! απλα οι αποριες ειναι πολλες, και επειδη ειμαι αρκετα κοντα σε ενα τετοιο βημα (εφ'οσον λαβω θετικες πληροφοριες φυσικα  :P ) θελω να διαλευκανω εντελως το τοπιο!

Ευχαριστω εκ των προτερων την παρεα...

 

Καλησπερα φιλε, απο γνωστο μου που πηγε για πιατινια εκει πριν κατι μηνες μου ειπε οτι τα καλα κομματια τα εχουν παει "εξω".. ομως αυτος δεν ειναι και μεγαλος φαν τουρκικων πιατινιων.. Απο εναν αλλο φιλο παλι που ειναι φαν των Turkish ακουσα τα καλυτερα για ποικιλια και ποιοτητα! Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι κι εγω (οντας λατρης και κατοχος χειροποιητων πιατινιων) σκεφτομαι εδω και καιρο να παω μεσα στο 13 Τουρκια για πιατινια.. αν οι συνθηκες (χρονικα και οικονομικα) ευνοουν και τους 2 μας θα σκεφτοσουν το ενδεχομενο μηπως πηγαιναμε μαζι?

 

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον,μια απαντηση και απο μενα.

 

δεν ειμαι σιγουρος αν αξιζει να πας στην τουρκια μονο και μονο για να αγορασεις πιατινια.

εννοω αν υπολογισεις τα 150 ευρω μινιμουμ που θα εχουν τα εισιτηρια πηγαινε και ελα, το 50την βραδια για ενα δωματιο και το πενηνταρι την ημερα για φαι και λοιπα εξοδα, ισως να μην αξιζει.

αλλα αν εχεις σκοπο να πας ετσι και αλλιως,τοτε σιγουρα καλο ειναι να εχεις λεφτα μαζι σου για να μπορεις να κανεις αγορες.

 

εγω πηγα το 2011,και αγορασα απο μαγαζι 9 πιατινια.

απο οσο ειδα στην γενικοτερη βολτα μου, οι τιμες ηταν πανω κατω στο μισο απο οσο βρισκεις εδω η στο ιντερνετ,αλλα με το παζαρι(που πιστεψε με ειναι αναγκαιο στην τουρκικη αγορα, το κανουν και λιγο σαν αξιοθεατο του τοπου)μπορουν να κατεβουν αρκετα.

 

τα ιδια τα μαγαζια εχουν απειρα για να μπεις να ακουσεις και να διαλεξεις ο,τι θες.

 

εγω δεν καταφερα να ταιριαξω την διαδικασια να ερθουν να με παρουν απο το ξενοδοχειο και να δω τι παιζει στα εργοστασια,οποτε ισως εκει να ειναι ακομα μεγαλυτερη η ποικιλια και οι τιμες αρκετα πιο χαμηλες.

 

τελος, οταν επεστρεψα στο αεροδρομιο,ειχα τα πιατινια στην πλατη σε μια τεραστια,φουσκωμενη και πανβαρη τσαντα.

με ρωτησαν αν εχω αγορασει χαλια η δερματινα(που δεν ειχα)με ρωτησαν αν εχω ξεπερασει το αφορολογητο των 400ευρω κατα ατομο(ειμασταν 2,αρα οκτακοσια ευρω)δεν τα ειχα ξεπερασει,οποτε περασαμε ανετα.

 

αυτα απο μενα.

αν εχεις καποια συγκεκριμενη ερωτηση, θα χαρω να σε βοηθησω.

 

Λούμπεν Τρολλεταριάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε hampis ευχαριστω για τις πληροφοριες. σιγουρα μετραει απειρα στα αυτια μου (στα ματια μου στη συγκεκριμενη περιπτωση!) η γνωμη και η εμπειρια καποιου που εχει κανει αυτο το εγχειρημα!

κι οσο για την προταση του GaragePunk27... δυο εγκεφαλικα καμμενοι τυποι, ειναι προτιμοτερο απο εναν! ασε που λογικα σε τετοια περιπτωση θα υπαρχει και μεγαλυτερη εκπτωση (λογο μεγαλυτερης ποσοτητας, υποθετω) Ετσι κι αλλιως και εγω για "μεσα στο 2013" το σκεφτομαι...

βα thanks. εγω να φανταστεις σκεφτομαι ακομα και το "αυθημερων" προκειμενου να μην ξεφυγω οικονομικα, και να συμφαιρει εντελει μια τετοια κινηση. δεν ξερω βεβαια αν ειναι εφικτο, αλλα το σκεφτομαι. για το "παζαρι" τωρα που λες... ειχα την εντυπωση οτι μονο απο τα εργοστασια παιζαν οι "καλες" τιμες. δεν ειχα υπ'οψιν την "αγορα" και τα διαφορα μαγαζια (που οντως πρεπει να ειναι αρκετα) απο τα οποια μπορεις να προμηθευτεις τα ιδια πιατινια, και ισως και σε εξ'ισου καλες τιμες!

anyway, αναμενω και αλλες γνωμες επι του θεματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαρτία βρε αδερφέ, να πας μέχρι εκεί και να τα πάρεις από μαγαζί; Όπως προαναφέρθηκε, οι περισσότεροι κατασκευαστές έρχονται και σε παίρνουν από το ξενοδοχείο σου και σε αφήνουν πάλι εκεί. Σίγουρα γίνεται αυτό στη Bosphorus.

 

Θα είναι ωραία εμπειρία να δεις τις τρώγλες που τα φτιάχνουν όπως μπορείς επίσης να ρωτήσεις πότε έχουν τη χύτευση και να το πετύχεις κι αυτό. Να 'χεις να λες στα εγγόνια σου :P. Το αυθημερόν ίσως να σε στριμώξει λιγάκι αλλά ψάξ' το.

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου