Προς το περιεχόμενο

EHX lpb-1 πρόβλημα


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους φίλους του noiz!

 

Είχα αγοράσει πέρυσι φθινόπωρο ένα EHX lpb-1. Έψαχνα ένα απλό και φθηνό booster για "όταν χρειαζόμουν το κατιτίς από ένταση". Αρχικά, έκανε καλά τη δουλειά του.

Σε κάποια φάση, και χωρίς ποτέ να καταλάβω γιατί, αρχισέ να βγάζει ένα lo-fi drive. Βρώμιζε το σήμα μου, ακόμα και σε χαμηλές ρυθμίσεις. Ακούγοντας το, καταλαβαίνει κανείς ότι δεν τίθεται θέμα υπεροδήγησης; είμαι πλέον σίγουρος ότι κάπως/κάτι/κάπου "την έχει ακούσει".

 

Έχει αντιμετωπίσει κανένας κάποιο παρόμοιο πρόβλημα?

Παίζει να μπορώ να το φτιάξω κάπως-κάπου?

Δεν είναι ότι είναι και ακριβό πετάλι, αλλά κρίμας να πάει χαμένο.  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρησιμοποιώ με τροφοδοτικό, είτε από το pedalboard μου είτε από onespot.

Το πρόβλημα παραμένει. Δεν έχω δοκιμάσει μπαταρία αλλά το κόβω λίγο δύσκολο να φταίει αυτό.

Μία η άλλη, θα το δοκιμάσω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρεπιπτοντως εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι true bypass.ισως να εχει προβλημα το τρανζιστορ του σχετικα με τον θορυβο που κανει.αυτην εδω την εκδοση εχεις;

 

http://farm4.staticflickr.com/3266/3154293306_054e720277.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α-χα, αυτή την έκδοση έχω. Όχι την παλιά. :)

Με τις ποταπές μου γνώσεις, γιγνώσκω ότι ένα πετάλι είναι true bypass αν το σήμα περνάει με κλειστό πετάλι και χωρίς τροφοδοσία στο πετάλι αυτό.

Το lpb-1, σύμφωνα με τον παραπάνω ορισμό, είναι true bypass. Αν είναι κλειστό και βγάλω το ρεύμα του, τότε μια χαρά συνεχίζει να περνάει το σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α-χα, αυτή την έκδοση έχω. Όχι την παλιά. :)

Με τις ποταπές μου γνώσεις, γιγνώσκω ότι ένα πετάλι είναι true bypass αν το σήμα περνάει με κλειστό πετάλι και χωρίς τροφοδοσία στο πετάλι αυτό.

Το lpb-1, σύμφωνα με τον παραπάνω ορισμό, είναι true bypass. Αν είναι κλειστό και βγάλω το ρεύμα του, τότε μια χαρά συνεχίζει να περνάει το σήμα.

 

έτσι ακριβώς,όταν είναι κλειστό το πετάλι σου βγάζει πάλι θόρυβο?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα μου δεν είναι ο θόρυβος. Δεν βγάζει noise το πετάλι. :)

Είναι ότι όταν πατάω το boost, αντί το σήμα μου να παραμένει καθαρό, έχει πρόσθετο drive. Παλιότερα με το ίδιο πετάλι, δεν είχε. Πάταγα boost στο καθαρό, και παρέμενε καθαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα μου δεν είναι ο θόρυβος. Δεν βγάζει noise το πετάλι. :)

Είναι ότι όταν πατάω το boost, αντί το σήμα μου να παραμένει καθαρό, έχει πρόσθετο drive. Παλιότερα με το ίδιο πετάλι, δεν είχε. Πάταγα boost στο καθαρό, και παρέμενε καθαρό.

 

 

Σωστά μπερδεύτηκα,όπως λες τπτ άλλο δεν έχει αλλάξει στην αλυσίδα σου ώστε να σου δώσει παραπάνω gain,δηλ αν το πας κιθάρα boost και ενισχυτή στο καθαρό κανάλι πάλι θα σου δώσει ένα ψιλοgain.

 

Πέρα από το τρανζίστορ μπορεί να έχει κανένα πυκνωτάκι πρόβλημα ή καμιά αντιστασούλα.

Θα μου πεις αν ήταν θέμα αντίστασης θα καιγόταν και δεν θα είχες τπτ,απλά θυμάμαι το δεύτερο DIY πετάλι μου ήταν το συγκεκριμένο και μου έβγαζε drive και χρειάστηκε μια αντίσταση να την αλλάξω με μια μεγαλύτερη(από συμβουλή των παιδιών του ΝΟΙΖ) και λύθηκε το πρόβλημά μου.

 

Αν έχεις πολύμετρο μέτρα τες να δούμε

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρησιμοποιώ με τροφοδοτικό, είτε από το pedalboard μου είτε από onespot.

Το πρόβλημα παραμένει. Δεν έχω δοκιμάσει μπαταρία αλλά το κόβω λίγο δύσκολο να φταίει αυτό.

Μία η άλλη, θα το δοκιμάσω. :)

Μπορεί να σου φανεί αστείο αλλά δεν είναι λίγες οι φορές που μια πεσμένη μπαταρία έχει δημιουργήσει παρόμοιο σύμπτωμα!  ;D

Όπως φαίνεται το πετάλι σου έχει κάποιο πρόβλημα, λογικά όχι τραγικό, καλό θα είναι να το δει κάποιος ειδικός.

 

Αν χρειάζεσαι βοήθεια να το επισκευάσεις μόνος σου εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου