Προς το περιεχόμενο

Νεα Fender American Vintage Μπασα


Nikoubis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χωρίς να το έχω τσεκάρει τώρα- αλλά από παλιότερες έρευνες αγοράς, ένα παρτκαστερόκούστουρο- με κσύλα πγιότητος (σώμα μπράτσο), νιτροβαψίματα a Kostas, ηλεκτρικό/μαγνητό και λοιπά τσουμπλέκια (καβαλάρηδοκλειδιά) κλπ, έβγαινε κοντά στο 1200αρι

Κάποιοι υπολογισμοί που έχω κάνει κι εγώ (who hasn't) μου το βγάζει και χαμηλότερα.

 

Δεν  βαριέσαι,  ζηλευεις!!! :P  που δεν εχεις  αμερικανικο  vintage reissue ... τι να πεις  για το  mexico , οτι του βαλες   noiselesssssssssssss...... ;D :-*

Μπαα. Το ΜΙΑ καλό είναι να το χεις αλλά κόλλημα δεν έχω. Ας πουμε ένα MIJ PB-70 (το Alder όχι το Ash) λίγο πειραγμένο ή ένα JB 70s classic λίγο πειραγμένο με καλύπτουν μια χαρά.

Όχι ότι δεν ήθελα ένα original 60s ή ένα custom shop αλλά οκ, δεν καίγομαι.

Ασε που το midnight blue με τους noiseless και τον J-Retro είναι κούκλα θανατηφόρα. ;D

 

Ναι  αλλά δεν γράφει fender η απόδειξη.... τι θα του πεις του Στουρνάρα  ;D

Δεν πειράζει. Θα γράφει το headstock. 8)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Κάποιοι υπολογισμοί που έχω κάνει κι εγώ (who hasn't) μου το βγάζει και χαμηλότερα.

 

 

Άμα θες με λιγότερα, άνετα. Εγώ το υπολόγισα με κσύλα Warmoth «τούμπανα»  ;D

 

Αλλιώς... ου από budget επιλογές να δειπνίσουν και οι όρνιθες  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, πάνω κάτω κάνα 800-1000 θα το γλυτώσεις (σε σχέση με τα 2000+ ) 

 

οχι.

 

το 63 Precision εχει $2000 retail στις ΗΠΑ στα μεγαλα μαγαζια.

 

για να δουμε ενα ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο (με roundlam neck που ΚΑΝΕΝΑ μπασο παραγωγης  δεν εχει και που ΕΙΔΙΚΑ για ΜΠΑΣΟ ειναι σημαντικο μια και το μπρατσο δεν σκευρωνει με την καμμια.... ) απο parts ποσο θα μας παει..

 

αν παμε στον Mark Jenny (για να μας κανει και 100% nitro finish) θα χρειαστουμε $1200   για τα...βαμμενα Κσυλα (μια και αναγκαστικα θα παμε σε custom order Musikraft neck για να εχουμε round lam) & το hardware.

 

δεν θα παρουμε και ενα σετακι SD Antiquity μαγνητες?Αλλα $130 .

 

το συνολον $1330.

 

Ναι αλλα το μπασο ΔΕΝ παιζει αν δεν συναρμολογηθει...σεταριστει ,τριφτουν ταστα κοπει nut κτλ κτλ...να βαλουμε και ενα...$200αρι αν δεν ξερουμε μονοι μας (που οι περισσοτεροι ΔΕΝ ξερουμε μονοι μας.. ;D)

 

παμε στα $1530....ΧΩΡΙΣ θηκη..και logo & ...pedigree.... ;D,αν παρουμε αναλογη θηκη θελουμε αλλα $150 το συνολον $1680...αρα ουσιαστικα η διαφορα ειναι μολις $320..αλλα για ενα οργανο που το ΠΟΥΛΑΣ πανευκολα χωρις να χασεις το 50% της αξιας του οπως με το partsbass...

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι με αυτές τις σειρές, η Fender χτυπάει τον ανταγωνισμό από διάφορους κατασκευαστές fender-style οργάνων, πχ Sadowsky, Aleva Kopollo κλπ. H υψηλή τους τιμή ειναι πολύ χαμηλή αν τα συγκρίνεις με τέτοια όργανα, ενώ η αξία τους δεν είναι καθόλου χαμηλότερη. Είναι υψηλότερης ποιότητας απο τη standard σειρά, και συγκεντρώνει specs που έχουν αποδειχτεί αγαπημένα για μουσικούς εδώ και χρόνια, όπως λούστρα, συνδυασμούς χρωμάτων κλπ, εξαλείφοντας μειονεκτίματα όπως υπερβολικό βάρος. Αντίθετα στη standard σειρά εξελίσει τα μοντέλα της με μικρες καθε φορά αλλαγές, όπως 5 βίδες, μοντέρνο κόψιμο στην επαφή μπράτσου-σώματος, νέου τύπου κλειδιά κλπ.

Τώρα το γιατί να παρεις fender αντί για partcaster... Πρώτον τα fender έχουν κάτι που σε κανένα άλλο μπάσο δεν έχω ξαναδεί (ακόμη και σε μπάσα των 3500 που εχω την τύχη να έχω): Κάθε μα κάθε νοτα σε κάθε τάστο, σε κάθε χορδή, είναι νότα μπάσου. Δηλαδή μπορείς να παίξεις ένα riff στη G στη μέση της ταστιέρας, και η νότες να είναι μέσα στη μπάντα πλήρεις συχνοτικά, και με τα μπάσα τους στη θέση τους!!!

Δεύτερον είναι η μαγική συνταγή που δουλεύει πάντα. Η δύναμη της απλότητας.

Τρίτον αν το μπάσο βγει καλό, και γραφει πάνω και fender, διατηρεί τη μεταπωλητική του αξία. Αν θελήσεις να το πουλήσεις σε πχ 20 χρόνια, θα βγάλεις κι απο πάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

οχι.

 

το 63 Precision εχει $2000 retail στις ΗΠΑ στα μεγαλα μαγαζια.

 

 

Άσε φίλος... πλέον δεν θα πάρουμε. Διαβάζω εδώ επαραδίπλα ότι βγήκαν κάτι Eastsilence που κάτι... γατάκια Fender τα κάνουν χαρτοπόλεμο  ;D ;D ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να δουμε ενα ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο (με roundlam neck που ΚΑΝΕΝΑ μπασο παραγωγης  δεν εχει και που ΕΙΔΙΚΑ για ΜΠΑΣΟ ειναι σημαντικο μια και το μπρατσο δεν σκευρωνει με την καμμια.... ) απο parts ποσο θα μας παει..

 

Σωστός  .......  αμα να ταν και  quartersawn

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός  .......  αμα να ταν και  quartersawn

E, όχι ακριβώς.

Να το θες το laminated γιατί θες παρόμοια specs, κατανοητό.

Να το θες όμως για τους λόγους που το επέλεξε ο Fender δεν είναι, καθότι η τεχνολογία στις κόλες έχει αλλάξει δραματικά από τα 60s. ;)

 

To quartersawn το καταλαβαίνω. Αλλά δεν είναι απαραίτητα και σωστό για τα specs.

 

Ασε το $1200 που βγαλε στα νίτρα. Ρε συ Νίκο 3 το λάδι, 3 το ξύδι, 10 το λαδόξιδο;

 

Τέλος πάντων, μην αρχίσουμε με values και added values.

Είπαμε. Ο καθείς και τα γούστα του.

post-326-0-88122300-1347955940.jpg

Να και τα δικά μου. Ίσως σε άλλο χρώμα. Με έναν Jazz στο bridge. Και 62 JAzz stack στα pots....... ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε το $1200 που βγαλε στα νίτρα. Ρε συ Νίκο 3 το λάδι, 3 το ξύδι, 10 το λαδόξιδο;

 

Μα αν δεν θες νιτρα,αν δεν θες roundlam,αν δεν θες vintage spec μαγνητες..αν δεν θες 100% ακριβεια στα specs,αν δεν θες χλιδα θηκη ,αν δεν θες αμερικανικο οργανο ,αν δεν θες..την μανα και τον..πατερα σου ...ΓΙΑΤΙ να παρεις το συγκεκριμενο μπασο? :o ;D

 

Εγω απαντησα απλα ποσο θα κοστιζε ενα μπασο με τα ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ specs...

 

Aλλοιως παιρνεις το μεξικανικο Rw & εισαι πασας με 8 εκατοσταρικα...  

 

Το round lam δεν ειχε σχεση με τις...κολλες αλλα με το shrinkage difference μεταξυ των..2 κσυλων ,φυσικα ειναι και πολυ πιο ακαμπτο λογω κατασκευης

 

Επισης μη ξεχναμε οτι ειναι και ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ στην κατασκευη.

 

slab_veneer.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το round lam δεν ειχε σχεση με τις...κολλες αλλα με το shrinkage difference μεταξυ των..2 κσυλων ,φυσικα ειναι και πολυ πιο ακαμπτο λογω κατασκευης

Και δεν μπορούσε η κόλα να κρατήσει το slab.  ;)

Και πιο άκαμπτο αλλά και πιο άτριφτο.  ;)

 

Δεν είπα ότι δεν θέλω. Είπα απλώς ότι δεν με νοιάζουν αυτά. Εξάλλου και η μαμά έχει τόσες εκδοχές που ότι και να διαλέξω, μέσα σε μία από αυτές πέφτω. ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι δεν θέλω. Είπα απλώς ότι δεν με νοιάζουν αυτά.

 

Ναι ρε συ,αλλα υπαρχουν και αυτοι που τους νοιαζουν... ;D

 

Επισης υπαρχουν και αυτοι που θελουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ενα 100% ΙΔΙΟ με το original (για πρωτη φορα στην ιστορια της Fender),EΛΑΦΡΥ (τα παλαιοτερα RI δεν θα τα ελεγες και...πουπουλα,ειδικα αν μιλαμε για κιθαρες),ΚΑΛΟΦΤΙΑΓΜΕΝΟ (και εκει τα παλαιοτερα δεν ηταν και .... ταμαμ... ;D) FENDER oργανο με καλη μεταπωλητικη αξια  χωρις να χρειαστεις να δωσεις πανω απο 3 χιλιαρικα στο CS....

 

Τα μπασα δεν τα εχω παιξει ,οι ΚΙΘΑΡΕΣ ομως που επαιξα..μαμανε και δερνουν (πρωτη φορα θα εδινα τοσα λεφτα για Fender οργανο αν μπορουσα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου