Προς το περιεχόμενο

Γιώργος Γ. vs Thomann


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ πάντως λέει ότι είναι υποχρεωμένοι από την ΕΕ να χρεώνουν τον ΦΠΑ που ισχύει σε κάθε κράτος-μέλος στο οποίο γίνεται η παράδοση της παραγγελίας:

 

http://www.thomann.de/gr/faq_2_195.html

 

Τι γίνεται με την διαφορά δεν ξέρω - ίσως αποδίδεται κάπως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτο ομως δεν καταργεί την υποχρέωση του Χανς να τα ακουμπάει στο Δημόσιο  ;D

O αλλος Χανς (Music Store) απ'οτι εχω καταλαβει μπορει να αφαιρεσει τον ΦΠΑ και να σου πουλησει το προιον χωρις αυτον. Με ενα απλο email στον/στους Ελληνες υπευθυνους και η δουλεια εγινε. Δεν ξερω αν αυτο ειναι πολιτικη της εταιρειας ή πατεντα των εκει Ελληνων υπευθυνων αλλα γινεται. Σε ολα τα προιοντα εκτος Mac και Fender αν θυμαμαι καλα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ομως δεν καταργεί την υποχρέωση του Χανς να τα ακουμπάει στο Δημόσιο  ;D

 

Φίλε ο Τομάν κάνει ενδοκοινοτικές παραδόσεις, αποδίδει φόρο στο γερμανικό δημόσιο και δεν έχει στην ελλάδα εγκαταστημένο φορολογικό αντιπρόσωπο. Αν είχε τέτοιον όφειλε να τον δηλώνει στην ιστοσελίδα του, με νόμιμο αφμ και δου σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία.

Το σύστημα του φορολογικού αντιπροσώπου εφαρμόζεται σε πολλές περιπτώσεις για να αποφύγεις την υψηλή φορολογία που μπορείς να έχεις σε μια χώρα. ΠΧ η Ολλανδική Xerox έχει φορολογικό αντιπρόσωπο στην αγγλία για να αποφύγει κάποιους φόρους και κάνει συναλλαγές μέσω αυτού.

Άλλωστε αν τσεκάρεις τα περισσότερα γνωστά site θα δεις ότι ένα ποσοστό φπα έχουν αυτόν που ισχύει στην χώρα τους. Το σύστημα του ΤΟΜΑΝ είναι μοναδικό έως τώρα.

 

Να πω για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις ότι καμία σχέση δεν έχω με ελληνικό ή άλλο κατάστημα ή κάτι εναντίον του ΤΟΜΑΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Να αναφέρω και εγώ, από τη μεριά μου, την (ευχάριστη) έκπληξη, όταν πήγα σε τοπικό μαγαζί, για να προβώ σε αγορά ενισχυτή και ο πωλητής (ευγενέστατος) μου είπε ότι δουλεύει με τιμές Thomann και μάλιστα, χωρίς μεταφορικά.

 

Αν δεν προβώ σε αγορά μεταχειρισμένου, σίγουρα θα ψωνίσω από εκεί.  ;)

 

(αναφέρομαι στο Mega Music Store στη Θεσ/νίκη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πάντως λέει ότι είναι υποχρεωμένοι από την ΕΕ να χρεώνουν τον ΦΠΑ που ισχύει σε κάθε κράτος-μέλος στο οποίο γίνεται η παράδοση της παραγγελίας:

 

http://www.thomann.de/gr/faq_2_195.html

 

Τι γίνεται με την διαφορά δεν ξέρω - ίσως αποδίδεται κάπως.

 

 

Mα αυτό λέω ότι κάτι τέτοιο ισχυρίζεται μόνο ο Τομαν.

Πχ:

http://www.dv247.com/page/Terms

All prices are in Pounds Sterling and include all taxes (where applicable) at the current rates but do not include delivery charges. We reserve the right to express the price exclusive of VAT, but we shall show VAT separately and include it in the total price.

 

Δεν αναφέρει καμία τέτοια υποχρέωση πέρα από το να χρεώνει τους αντίστοιχους φόρους που έχουν στην Αγγλία και να τους γράφει ξεχωριστά.

 

To ίδιο και εδώ:

http://www.guitarbitz.com/terms-conditions-i7

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα αυτό λέω ότι κάτι τέτοιο ισχυρίζεται μόνο ο Τομαν.

 

Στο λίνκ που έβαλα πριν, λέει οτι ο Thomann χρεώνει έτσι λόγω του τζίρου του (Due to the turnover of our company). Υπάρχουν όρια συνολικών πωλήσεων σε Ευρώ (ανά χώρα) που αν ξεπεραστούν η χρέωση γίνεται μ'αυτόν τον τρόπο:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_value-added_tax_area

 

http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/vat/how_vat_works/vat_on_services/index_en.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαίνοντας στην ιστοσελίδα του Τομαν από την Ελληνική σημαία η ιστοσελίδα με ενημέρωνε ότι όλα τα προιόντα έχουν ΦΠΑ 23%. Ορίστε???? Τι είπατε??

Ο γερμανός λοιπόν φίλοι μου μας κλέβει κανονικά ένα 5% τουλάχιστον από τον ΦΠΑ.

To έλεγξα πριν κάτι μήνες αυτό και δεν ισχύει. Οι τιμές ήταν οι ίδιες. Μή σου πω ότι βρήκα και προϊόν φτηνότερο προς Ελλάδα από ότι σε άλλη χώρα που σύγκρινα (δε θυμαμαι τώρα ποια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τελειώνει αυτό το θέμα με το ΦΠΑ μιας και η δουλειά μου έχει να κάνει με ενδοκοινοτικές και μη συναλλαγές !!

 

Όταν πουλάς με απόδειξη λιανικής χρεώνεις το ΦΠΑ της χώρας που πουλάς και αυτό αποδίδεις στο Υπουργείο Οικονομικών της χώρας σου! Ο Thoman και ο κάθε ευρωπαίος που πουλάει στην Ελλάδα πουλάει λιανική με 23% και αυτό αποδίδει στο Γερμανικό δημόσιο !!!

 

Όταν πουλάς με τιμολόγιο πώλησης (θεωρείται χονδρική πώληση) θεωρείται ενδοκοινοτική συναλλαγή και δεν περιέχει ΦΠΑ !!!! Και αυτό γιατί αυτός που θα αγοράσει δεν θεωρείται ότι αγοράζει για αυτόν αλλά για να πουλήσει, και αυτός θα χρεώσει αντίστοιχο ΦΠΑ !!!!

 

Με λίγα λόγια όταν αγοράζει κάποιος έλληνας από Γερμανία ένα προϊόν που κάνει νετ τιμή 1.000 ευρώ, ως πελάτης λιανικής θα το αγοράσει 1.230 ευρώ ενώ ως έμπορος θα το αγοράσει 1.000 ευρώ!!!!!

 

Αυτό ισχύει και δεν χωράει αμφισβήτηση !!!

 

Άλλωστε κάθε επιχείρηση που κάνει ενδοκοινοτικές συναλλαγές θεωρεί στοιχεία (υποχρεωτικά) intrastat για να αποφεύγονται (υποτίθεται τουλάχιστον) τυχόν κακή διαχείρηση του ΦΠΑ !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1. Ποιός σας είπε ότι τα καταστήματα του εξωτερικού είναι φθηνότερα(*) από τα εγχώρια(*);

    Βλέπετε τις τιμές(*) που είναι αναρτημένες(*) στις διάφορες Ελληνικές(*) ιστοσελίδες;

    Κάντε μία σωστή έρευνα(*) αγοράς, όσοι γνωρίζουν βέβαια τι σημαίνει αυτό.

    Συζητήστε από κοντά(*) για τιμές - υποστήριξη(*) κλπ, και μετά βγάλτε τα

    όποια συμπεράσματά(*) σας.

 

2. Άλλο φόρος(*) και άλλο ΦΠΑ. Είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα.

  Ο φόρος(*) θα πληρωθεί στην έδρα της επιχείρησης.

  Το ΦΠΑ αποδίδεται στον τόπο προορισμού αν πρόκειται για ενδοκοινοτική συναλλαγή(*).

 

  {To VIES είναι σύστημα ελέγχου των ενδοκοινοτικών συναλλαγών (VAT INFORMATION

  EXCHANGE SYSTEM). Πρόκειται για ένα ηλεκτρονικό σύστημα το οποίο βασίζεται στην

  αυτόματη ανταλλαγή πληροφοριών αφού έχει πρόσβαση στις βάσεις δεδομένων των

  άλλων κρατών-μελών. Σε κάθε κράτος- μέλος υπάρχει ένα κεντρικό μητρώο

  υποκειμένων στο ΦΠΑ, το οποίο περιλαμβάνει όλα τα πρόσωπα (νομικά ή φυσικά) που

  διενεργούν ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Με την εγγραφή στο σύστημα, ο υποκείμενος

  λαμβάνει τον ευρωπαϊκό αριθμό ΦΠΑ (VAT NUMBER), τον οποίο πρέπει να χρησιμοποιεί σε

  κάθε ενδοκοινοτική συναλλαγή.}

 

3. Ποιός σας είπε ότι Thomann και ο κάθε Thomann δεν έχει και Ελληνικό ΑΦΜ(*);

  Εάν δεν είχε Ελληνικό ΑΦΜ(*) δεν θα μπορούσε να αποδώσει το Ελληνικό ΦΠΑ

  στο Ελληνικό δημόσιο όπως ορίζει η Ευρωπαϊκή νομοθεσία(*), αφού Γερμανία - Ελλάδα

  είναι ενδοκοινοτική συναλλαγή(*).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

  Δεν ξέρω και ούτε με νοιάζει ποσο ΦΠΑ πληρώνει ο Thomann. Εγώ ξέρω ότι αυτό  http://www.thomann.de/gr/carl_martin_hydra_boost.htm στον thomann έκανε 100 € και στον Τρίμη 150 €. Από που να το πάρω εγώ μετά?

 

Το να κατέβεις σε μαγαζί στο κέντρο να ψωνίσεις και όχι απλά να δοκιμάσεις είναι χάσιμο χρόνου. Το πιθανότερο είναι να μην βρεις αυτό που θες, να το παραγγείλεις, να δώσεις προκαταβολή 20%, να σου πούνε θα έρθει σε 2 βδομάδες και αν τελικά το έχεις παραλάβει σε ένα δίμηνο θα είσαι ΠΟΛΥ τυχερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου