Προς το περιεχόμενο

Paypal, πως ακριβώς?


Thkioups

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη το ξέρω ότι έχει ξανασυζηθεί το θέμα αλλά το search (μάλλον άχρηστο είναι τελικά) δεν μου βγάζει κανένα αποτέλεσμα.

 

Είτε παραπέμψτε με στο κατάλληλο thread είτε πείτε μου λεπτομέριες

 

1)Κάνω register στο Paypal. Στο premium account και όχι personal, γιατί όπως λέει, στο Pesonal δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις πιστωτική ή χρεωστική κάρτα . Ε, τότε γιατί υπάρχει το personal? Με ποιό άλλο τρόπο δηλαδή θα μπορούσε κανείς να χρηματοδοτεί το λογαρισμό του στο Paypal?

2) Προφανώς θα μου ζητήσει τον αριθμό της κάρτας μου (χρεωστική έχω).

3) Είμαι έτοιμος? Μπορώ να πληρώσω αμέσως κάποιον ή υπάρχει κάποιο όριο στην αρχή το οποίο άρεται με κάποιο κωδικό που θα μου χορηγήσει η τράπεζά μου, δεν ξέρω πότε (περίπου αυτά θυμάμαι από κάποιο σχετικό thread).

4) Για να πληρώσεις κάποιον βάζεις απλώς το e-mail του ή θέλει και άλλα στοιχεία (και ποιά)?

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EDIT ως προς το 1ο ερώτημα.

Κατάλαβα ότι με το personal account μπορείς τελικά να πληρώσεις κάποιον μέσω πιστωτικής ή χρεωστικής αλλά δεν μπορείς να δεχθείς πληρωμή από κάποιον μέσω πιστωτικής ή χρεωστικής, σωστά?

Με το premium μπορείς να δεχθείς και πληρωμή

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ Paypal με χρεωστική κάρτα (attica gift card), και έχω Personal Account.

Διάβασα τα εξής:

 

Premier accounts include all the benefits of a Personal account. You also have the ability to:

 

* Accept all payment types for low fees

* Set up your PayPal Shopping Cart

* Access exclusive, professional customer service seven days a week

* Be identified as a Premier account in your reputation pop-up box

 

Από ότι καταλαβαίνω, ο Premium account είναι για όσους θέλουν ΚΑΙ να δέχονται πληρωμές, εκτός από το να πληρώνουν οι ίδιοι, κάτι που φαντάζομαι δε σε ενδιαφέρει...

 

Μόλις φτιάχνεις το λογαριασμό σου, σου ζητάει το νούμερο της κάρτας σου και τα λοιπά στοιχεία και με αυτό τον τρόπο έχεις τη δυνατότητα να κάνεις αγορές μέχρι 100$ νομίζω.

 

Για να μην έχεις αυτό το όριο αγορών, θα πρέπει να γίνεις "Verified user", με λίγα λόγια, σου παίρνουν από την κάρτα 2$ και τον επόμενο μήνα στο αναλυτικό λογαριασμό* που θα σου έρθει από την τράπεζα θα φαίνεται αυτή η κίνηση χρημάτων προς το paypal, και δίπλα θα υπάρχει ένας 4-ψήφιος κωδικός.

Αυτόν τον κωδικό τον εισάγεις στο paypal, σου επιστρέφονται τα 2$ και μετά καλό G.A.S.!!!!! Your pocket is your limit...

 

* εγώ επειδή δεν έχω κανονική πιστωτική αλλά την gift card, δε δέχομαι αναλυτικό λογαριασμό, και επομένως χρειάστηκε να τηλ στην τράπεζα ο ίδιος μετά από κάποιο διάστημα για να μου πούνε τον 4-ψήφιο κωδικό ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@elavd

Μετά από πόσο καιρό τηλεφώνησες στην τράπεζα για τον 4ψήφιο κωδικό

(κι εγώ χρεωστική έχω)?

Που θα μάθω αν το αρχικό όριο (πριν τον 4ψήφιο) είναι 100 ευρώ ή παραπάνω? Το αναφέρει πουθενά στο site του το paypal?

Όταν ολοκληρωθεί η εγγραφή και έρθει η στιγμή της αγοράς, πώς πληρώνω κάποιον? Βάζω απλώς το email του σε κάποιο πεδίο ή εισάγω και άλλα προσθετα στοιχεία και ποιά?

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@elavd

Μετά από πόσο καιρό τηλεφώνησες στην τράπεζα για τον 4ψήφιο κωδικό

(κι εγώ χρεωστική έχω)?

 

Δε θυμάμαι' date=' αλλά λογικά μετά από 1-2 μέρες, μπορείς να πάρεις τηλ στα κεντρικά και να ρωτήσεις

 

Που θα μάθω αν το αρχικό όριο (πριν τον 4ψήφιο) είναι 100 ευρώ ή παραπάνω? Το αναφέρει πουθενά στο site του το paypal?

 

 

Εδώ λέει κάτι σχετικά με αυτό.

Δε μπόρεσα να βρώ πού λέει για τα 100$ (ίσως έχει αλλάξει η πολιτική του paypal)

 

Όταν ολοκληρωθεί η εγγραφή και έρθει η στιγμή της αγοράς' date=' πώς πληρώνω κάποιον? Βάζω απλώς το email του σε κάποιο πεδίο ή εισάγω και άλλα προσθετα στοιχεία και ποιά?[/quote']

 

Αν ο πωλητής (πχ στο ebay) υποστηρίζει paypal τότε θα υπάρχει και ένα κουμπάκι που θα λέει "pay using paypal" ή κάτι παρόμοιο. Μετά θα σε οδηγήσει μόνη της η σελίδα στο paypal, και θα σου βγάλει αυτόματα το ποσό που πρέπει να πληρώσεις (με τα μεταφορικά υπολογισμένα) και εσύ απλά πρέπει να αποδεχτείς την πληρωμή. Είναι αρκετά απλό ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@elavd

Μετά από πόσο καιρό τηλεφώνησες στην τράπεζα για τον 4ψήφιο κωδικό

(κι εγώ χρεωστική έχω)?

Που θα μάθω αν το αρχικό όριο (πριν τον 4ψήφιο) είναι 100 ευρώ ή παραπάνω? Το αναφέρει πουθενά στο site του το paypal?

Όταν ολοκληρωθεί η εγγραφή και έρθει η στιγμή της αγοράς' date=' πώς πληρώνω κάποιον? Βάζω απλώς το email του σε κάποιο πεδίο ή εισάγω και άλλα προσθετα στοιχεία και ποιά?[/quote']

 

Το κόστος την τελευταία φορά που θυμάμαι ήταν 1.5 ευρώ.

Κανονικά πρέπει να έρθει αναλυτικός λογαριασμός στο σπίτι σου και απαγορεύεται ο υπάλληλος να σου πει τον αριθμό ακόμη και αν πας ο ίδιος στην τράπεζα.

 

Το αρχικό όριο είναι ενα σύνολο 100 ευρώ. Το αναφέρει και στο paypal αλλά και στα e-mail που θα σου στείλουν/έστειλαν. Πέρα απο αυτό όμως να ξέρεις ότι αν δεν είσαι "verified" στο e-bay και σε αγορές σε forum θα είναι "σκεπτικοί" όταν σου στέλνουν πράγματα...

 

Προσοχή όταν για κάποιο λόγο στείλεις κάποιο αντικείμενο σε κάποιον άλλο και σε πληρώσει. Πρέπει να το στείλεις στη διεύθυνση που λέει στον paypal λογαριασμό του. Διαφορετικά αν σου πει να το στείλεις αλλού -και το κάνεις- μπορεί αν γουστάρει να σε καταγγείλει στο paypal ότι δεν έστειλες τα πράγματα που σε πλήρωσε! Εσύ θα έχει μεν μια απόδειξη στο όνομά του αλλα θα είναι άκυρη για το paypal. Την πάτησαν έτσι κάποιοι τύποι...

 

Προσεχε μην ξεπεράσεις το όριο των 100 ευρώ γιατί θα φάς μαύρη... :)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά πρέπει να έρθει αναλυτικός λογαριασμός στο σπίτι σου και απαγορεύεται ο υπάλληλος να σου πει τον αριθμό ακόμη και αν πας ο ίδιος στην τράπεζα.

 

Στις χρεωστικές όμως (τουλάχιστον στη δική μου), δεν έρχεται αναλυτικός, οπότε το τηλεφώνημα ήταν ο μόνος τρόπος για να βρω τον 4-ψήφιο αριθμό ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Έχω κάνει σε έναν τύπο dispute γιατί τον πέταξε έξω το ebay και μετά απο ένα μήνα δεν ήρθε το δέμα. το dispute λήγει κ μάλλον αφου δεν έχει δεχθεί να μου τα ξαναστείλει θα το προωθήσω.

Έχετε κάποια εμπειρία στο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει σε έναν τύπο dispute γιατί τον πέταξε έξω το ebay και μετά απο ένα μήνα δεν ήρθε το δέμα. το dispute λήγει κ μάλλον αφου δεν έχει δεχθεί να μου τα ξαναστείλει θα το προωθήσω.

Έχετε κάποια εμπειρία στο θέμα;

 

Πολλές!!! Δυστυχώς. Αλλά ευτυχώς πάντα τελειώναν θετικά για μένα.

 

Προώθησε το αμέσως και στείλε όλα τα σχετικά "δικαιολογητικά" που θα σου ζητήσουν. To paypal despute είναι κάτι σαν online δικαστήριο' date=' όποιος έχει τις ποιο τρανταχτές αποδείξεις κερδίζει. Γι αυτό ποτέ δεν πετάς αποδείξεις αποστολής ή δε σβίνεις κανένα email επικοινωνίας με τον πωλητή.

Π.χ. πρίν δυο μήνες έστειλα μια ακουστική κιθάρα η οποία έπαθε ζημιά στη μεταφορά. Φυσικά ο αγοραστής άνοιξε despute και το paypal τράβηξε το ποσό από τον paypal λογαριασμό μου μέχρι να ληθεί το θέμα. Το δέμα δεν το είχα στείλει ασφαλισμένο(επειδή ο αγοραστής δεν είχε πληρώσει για ασφάλεια) οπότε δεν μπορούσα να πάρω τα λεφτά από την μεταφορική αλλά όταν είχα στείλει invoice είχα συμπεριλάβει και το option για insurance αλλά ο αγοραστής δεν το είχε επιλέξει για να το πληρώσει οπότε επίσημα ήταν δικό του το λάθος, αρά το despute έλειξε υπέρ μου και πήρα τα λεφτά πίσω...

 

Προσοχή όταν για κάποιο λόγο στείλεις κάποιο αντικείμενο σε κάποιον άλλο και σε πληρώσει. Πρέπει να το στείλεις στη διεύθυνση που λέει στον paypal λογαριασμό του. Διαφορετικά αν σου πει να το στείλεις αλλού -και το κάνεις- μπορεί αν γουστάρει να σε καταγγείλει στο paypal ότι δεν έστειλες τα πράγματα που σε πλήρωσε! Εσύ θα έχει μεν μια απόδειξη στο όνομά του αλλα θα είναι άκυρη για το paypal. Την πάτησαν έτσι κάποιοι τύποι...

 

Γενικά τα πράγματα έχουν σφίξει πολύ και θέλει προσοχή. Εχθές κυνηγούσα ένα μπάσο σε μια δημοπρασία η οποία τελικά ξέφυγε και έλειξε σε πολύ μεγάλο ποσό και εγώ ήμουν 6ος στα bid. Σήμερα το πρωί έλαβα fake second chance offer. Είναι πανομοιότυπη με την κανονική μόνο που στο τέλος σου λέει "if you want to buy this item please contact this email...." Ένα είναι αυτό που κάνει μπάμ ότι είναι fake και το άλλο είναι ότι όταν πέρνεις second chance offer εμφανίζεται και στο my ebay, αυτή δεν ήταν. Aυτό όμως που με τρομάζει περισσότερο είναι που βρίσκουν τα email...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου