Προς το περιεχόμενο

Νέα ιδιοκατασκευή - Φωτορεπορτάζ


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άψογος..... Πολύ ωραία κατασκευή

 

Οι δύο ενστάσεις μου είναι ίσως το η υπερβολική κλίση που έχει το arm rest (όπως φαίνεται στις φωτογραφίες) και ίσως η πάνω βίδα στην ένωση μπράτσου-σώματος μήπως σου  έχει βγει λίγο έξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Αίσχος.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Πουφφφφ...

 

Αν ο δημιουργός δεν έχει τέτοιες δυνατότητες, τότε ποιός, μου λες; Οι πολιτικοί;  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Αργύρη: Πιανίστας/συνθέτης είμαι ο άνθρωπος αλλά γιατί καυλώνω με τις εικόνες, μου λες;

 

Πολύ ωραίος... Μακάρι να μπορούσε να γίνει το ίδιο με ένα πιάνο, αλλά που... Και πώς...

 

συγχαρητήρια.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ μάστερ !! 

Κι εγώ το πθαίνω με τις φωτοζζ!!  ;)

 

Δεν μπορεί θα γίνονται και καστομιές σε πιάνα!!  ;D ;D

 

Μπορεις να μου φτιαξεις μια κιθαρα περιπου ετσι;

 

Τρομερη δουλεθα! Περιμενω ακουσμα!

 

Αφου θες πολυπλευρη κιθαρα γιατι δεν εβαλες ενα πενταθεσιο να κανεις και σπλιταρισματα;

 

Καλή ιδέα !! ΠΟΛΥ καλή ιδέα!! (Αυτό που με βόλεψε με τον διακόπτη είναι ότι είναι σε πλάγιο προσανατολισμό ώστε το χέρι να πέφτει κατευθείαν πάνω του φυσικά και να τον ''χαστουκίζει'' Αν βάλω πενταθέσιο θα έχει τον προσανατολισμό της στρατ για να είναι εργονομικός όπως είναι τώρα. Επίσης αν την ακούσεις θα δεις ότι οι humbuckers της singlecoilιάζουν κάπως οπότε ίσως είναι και περιττό! Θα δείξει!!! Προτίμησα την απλότητα. Εδώ να πω πάλι ότι με επηρέασε πολύ ο Trev Wilkinson που είπε ότι βάζει στην τέλε slanted διακόπτη για εργονομία όπως έχουν οι στρατ, επίσης θεωρώ τον 3 way πιο ''γρήγορο'' οι φεντεροδιακόπτες έχουν λίγο παραπάνω αντίσταση... λεπτομέρειες ίσως αλλά ήθελα να μου είναι ΓΑΝΤΙ!

(πάντως θα το δοκιμάσω αυτό που λες ίσως με έναν σπλίττερ switch ,έτσι κι αλλιώς ό,τι θέλω μπορώ να την κάνω... ;D ;D ;D χωρίς τύψεις!!!

 

Προτεινω να αλλαχτει ο τιτλος του topic σε Φωτορομαντζο  ;D

 

Το σκέφτηκα και γω! Σωστός!!

 

1000 μπραβο σου φιλε μου, πραγματικα πολυ ιδιαιτερη κατασκευη! Προσωπικα σου δινω τα ευσημα γιατι τολμας κατι διαφορετικο και προσαρμοσμενο στα δικα σου γουστα.

Απο τα highlights του φωτορεπορταζ η λιστα με τις εργασιες σε κοφτα Αγγλικα  ;D Κανω ακριβως το ιδιο πραγμα και οταν ειδα τη φωτο εσκασα στα γελια  :P

 

Να σαι καλά παίκτη και μάστορα!! Η λίστα ήταν όλα τα λεφτά ! Την σκέφτηκα πρώτα καλά και μετά την έβαλα σε εφαρμογή. Time saver και επίσης σε βοηθά να οργανώνεις τα εργαλεία που θα βγάλεις σε συγκεκριμένο περιορισμένο χώρο όπως και μειώνει λάθη  και πισωγυρίσματα!!

 

Άψογος..... Πολύ ωραία κατασκευή

 

Οι δύο ενστάσεις μου είναι ίσως το η υπερβολική κλίση που έχει το arm rest (όπως φαίνεται στις φωτογραφίες) και ίσως η πάνω βίδα στην ένωση μπράτσου-σώματος μήπως σου  έχει βγει λίγο έξω?

 

Θενξ μαν!! Το αρμ ρεστ ήταν λίγο ράντικαλ είναι η αλήθεια αλλά είναι πολύ βολικό...

Έγινε για να φύγει βάρος...

 

Η κιθάρα στην αρχή έγινε σαν κανονική vintage τελε χωρίς την κοιλότητα για τα κοντρόλς. Η ιδέα για τα μπολτς ήρθε μετα. Οπότε αφαίρεσα ένα και έβαλα ένα στο υπόλοιπο ξύλο που έμεινε αφού αφαίρεσα λίγο heel.  Aν το δεις στην άκρη μια χαρά είναι σαν θέση και δύναμη πατάει ακριβώς στην παλιά κλασσική τρύπα. Απλά έφαγα λίγο παραπάνω από το περίγραμμά του με το σκαρπέλο για να μην ''δαγκώνει το χέρι''. Από πλευράς ενώσεως όμως είναι δυνατό δεν έχει πρόβλημα. Αν το έκανα από την αρχή θα ήταν πιο κοντά σε κοντούρς της Ibanez ίσως...

 

 

Να 'στε όλοι καλά!! Θα ηχογραφήσω βιντεάκι και θα το ανεβάσω!

 

 

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω ωραια πραγματα και με ενθουσιαζουν  ;)

Εμενα προσωπικα μου αρεσει και ας ειναι "frakentele".Εχει κατι το δικο της και αυτο ειναι που μετραει σωστα ?

Τα συγχαρητηρια μου man και καλη συνεχεια

 

Υ.Γ.Το "εργαλειο" για το πλανισμα της ταστιερας σε εχει βολεψει βλεπω ε ?  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω ωραια πραγματα και με ενθουσιαζουν  ;)

Εμενα προσωπικα μου αρεσει και ας ειναι "frakentele".Εχει κατι το δικο της και αυτο ειναι που μετραει σωστα ?

Τα συγχαρητηρια μου man και καλη συνεχεια

 

Υ.Γ.Το "εργαλειο" για το πλανισμα της ταστιερας σε εχει βολεψει βλεπω ε ?  ;)

 

Να 'σαι καλά παίκτουρα!!

Το πλανιστήρι τα σπάει! Παίρνω πρώτα τα χοντρά με πλάνη χειρός κανα δυο περάσματα μετά βάζω γυαλλόχαρτο 80άρι σε radius block μικρό αφού σημαδέψω με μολύβι για να δω τι φεύγει και μετά με το jig έρχεται και δένει το πράμα σε λίγη ώρα και ολόισια!!! Να 'σαι καλά για την ιδέα σου!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει οι κατασκευες σου ειναι απο αλλο πλανητη...επειδη ομως και οι παρατηρησουλες εχουν τη χρησιμοτητα τους,το μονο που με χαλαει ειναι το μαυρο καπακι στο τεραστιο καβιτυ απο πισω...κατανοω οτι εγινε για λογους βαρους αλλα ισως πιο ομορφο θα ηταν να μπει ενα καπακι ξυλινο στο χρωμα της κιθαρας!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και ένα πολύ πρόχειρο κλιπάκι στον  Dr Z

 

Eίναι με τη σειρά  μπριτζ - μίντλ - νεκ και μετά ανεβάζω το ντράηβ του ενισχυτού οπότε έχομε πάλι μπριντζ - μιντλ-  νεκ και χρησιμοποιώ σποραδικά το τρέμελο και προς το τέλος θυμήθηκα και το kill switch

 

Είναι λίγο προχειράντζα επιφυλλάσομαι και για πιο high gain στο μέλλον....

stagono-kitharo.mp3

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει οι κατασκευες σου ειναι απο αλλο πλανητη...επειδη ομως και οι παρατηρησουλες εχουν τη χρησιμοτητα τους,το μονο που με χαλαει ειναι το μαυρο καπακι στο τεραστιο καβιτυ απο πισω...κατανοω οτι εγινε για λογους βαρους αλλα ισως πιο ομορφο θα ηταν να μπει ενα καπακι ξυλινο στο χρωμα της κιθαρας!

 

Έχεις δίκιο απλά μου ήταν πιο έυκολο να το φτιάξω από πλαστικό.....

Για το μέλλον όμως είναι μια πολύ  καλή ιδέα! (Είναι κάτι που διορθώνεται άλλωστε...)

να ΄σαι καλά φίλε μου θενξ για την ιδέα

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο απλά μου ήταν πιο έυκολο να το φτιάξω από πλαστικό.....

Για το μέλλον όμως είναι μια πολύ  καλή ιδέα! (Είναι κάτι που διορθώνεται άλλωστε...)

να ΄σαι καλά φίλε μου θενξ για την ιδέα

το οποιο μπορει να κολληθει κ οχι να βιδωθει!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειδα, ακουσα και το κλιπακι.

Φιλε ΤΑ ΣΠΑΕΙ ΛΕΜΕ !

Μεγειες και καλοπαιχτη και παντα τετοια !!!

 

YΓ: Τι κριμα που εισαι Σαλονικα... να αναλαμβανες και ενα δικο μου

μικρο projectακι....  :'(

 

YΓ2: Τι μαγνητες ειπες οτι εβαλες;

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου