Προς το περιεχόμενο

Να επιτραπούν επίσημα οι Πολιτικές συζητήσεις στο Noiz;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

Κυρίες και κύριοι επειδή το παρόν θέμα έχει πάει 155 σελίδες και είναι πλέον μη λειτουργικό, θα πρέπει σε λίγο να το κλείσουμε.

 

Θα ζητήσω λοιπόν από αυτό τον σιχαμερό κουκουέ τον Samy Paraga να αφήσει λίγο το κονσερβοκούτι (τον είδα που του περνούσε χορδές για να φτιάξει μπαλαλάικα ΚΥΚΝΟΣ).

Επίσης παρακαλώ τον Superfunk να κλείσει το τηλέφωνο που μαγειρεύει συμβόλαια CDS.

Επίσης αποφασίζω και διατάζω τον Noizy να αφήσει για λίγο την τσάντα με τις μολότωφ και τη σφεντόνα καθώς και τον SPY να σταματήσει να "το γυρίζει" στη βίλα.

Επίσης -μόνο για σήμερα- trolley αν ειναι δυνατόν ακύρωσε το ραντεβού με τον Βαλλιανάτο της Φιλελεύθερης συμμαχίας (άσε που έχει πάει στην είσοδο ο Τerry να βάλει γκαζάκι.)

Ας μαζευτούμε (όλοι μαζί, όχι αυτοί που ανέφερα για πλάκα) γιατί πρέπει να σκεφτούμε.

 

Το τελευταίο διάστημα υπάρχει μια συζήτηση στη διαχείριση αλλά και μεταξύ guru, παλιών μελών με πολλά χρόνια συμμετοχή κλπ σε σχέση το το σημείο του κανονισμού σχετικά με τις πολιτικές συζητήσεις.

Υπάρχει η άποψη που λέει ότι πρέπει να τηρείται απαρέγκλιτα ο κανονισμός (για προφανείς λόγους αποφυγής της πόλωσης και των άσκοπων τσακωμών) και εκείνη που υποστηρίζει ότι είναι ουτοπικό σε μια κοινότητα που έχει ανάγκη να μιλήσει ΚΑΙ γι' αυτά τα θέματα να επιλέγουμε την εύκολη και χλιαρή λύση της απαγόρευσης για να έχουμε το "κεφάλι μας ήσυχο".

 

Έχουν γραφτεί κάποια ωραία πράγματα και δεν πρέπει να χάνονται ....

 

Κατά τη γνώμη μου (και κάποιων άλλων) οι συζητήσεις πρέπει να επιτρέπονται και επισήμως με 2 βασικές προϋποθέσεις:

1) Να επιτρέπονται οι μεμονωμένες συζητήσεις αλλά όχι τα εμβόλιμα πολιτικά σχόλια σε άλλα θέματα.

2) Να συζητάμε συγκεκριμένα θέματα και όχι να ξεκινάμε από το στικάκι του Γιώργου και να καταλήγουμε στο συχωρεμένο τον Γρηγορόπουλο όλα μαζί/σαλάτα.

 

Τα σχετικά θέματα θα ανοίγονται στο περί ανέμων.

Ζητείται (ασφαλώς) αυτοσυγκράτηση.

Γνώμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 499
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

SPY πρόσεχε όπως "το γυρίζεις" στη βίλλα, μην πάρει καμιά φωτιά η τσάντα μου! ;D

 

harilatron, το 1ο είναι εφικτό, ξέρεις όμως ότι το 2ο (του π**στη, ξέρεις τι σημαίνει forum) είναι επιστημονική φαντασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έθεσες ένα πολύ ωραίο ζήτημα, που κατά την άποψη μου έχει και μουσικές προεκτάσεις- ναι και μην γελάς.

 

Ουσιαστικά την αυτοπειθαρχία...

 

Το πως θα μπορούμε συναμφοτέρα να επικοινωνούμε. Γιατί και το debate είναι μια μορφή επικοινωνίας...

 

Δύσκολη η απάντηση...

 

Κουτουλάνε πολλά «εγώ», πολλές «απόλυτες αλήθειες», πολλά «μίση και πάθη» και δυστυχώς πολλοί ξεφεύγουμε- και βάζω και εμένα μέσα- πολώνοντας μια ήδη τεταμένη κοινωνική ατμόσφαιρα.

 

Και εδώ είναι που μπαίνει η αυτοπειθαρχία- τόση όση όταν παίζουμε μουσική, συντεταγμένα, μετρημένα, συστηματικά. Όμως όπως και στην μουσική, έτσι και εδώ η «συναισθηματική» φόρτιση μας οδηγεί σε παραπάνω «νότες» και ενίοτε σε «φάλτσα».  

 

Σαφέστατα σχετικές συζητήσεις μπορεί και να λειτουργούν «αποσυμπιεστικά» ή και το αντίθετο- και αυτό το δεύτερο είναι ο «φόβος» μου.

 

 

Μην χωριστούμε σε πρόβατα και ερίφια. Θα ήταν βλακώδες.

 

Ίσως τελικά να χρειαζόμαστε ένα μικρό break από τέτοιες συζητήσεις για έναν πολύ απλό λόγο:

 

Βομβαρδιζόμαστε καθημερινά από όλη αυτή την μιζέρια, ας μην την κουβαλάμε και εδώ μέσα, που θεωρητικά ασχολούμαστε με το χόμπι μας.

 

Τουλάχιστον αυτή είναι η άποψη μου.                

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμες?

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

 

Προτείνω τα εξής:

 

1. Να ανοιχτεί μία θεματική ενότητα (όπως το "Αγορά") το οποίο να ονομάζεται "Κοινωνία" και μέσα σε αυτό να επιτρέπονται οι πολιτικές συζητήσεις. Το "Περί Ανέμων Και Υδάτων" έχει προ-πολλού συνδεθεί με μη-σοβαρότητα, εκούσια ή ακούσια.

 

2. Αυτή η θεματική ενότητα ("Κοινωνία") να μην είναι προσβάσιμη (ή θεάσιμη) σε μη εγγεγραμμένα μέλη (δεν θέλω δηλαδή να γράφονται μη-μουσικοί στο noiz προκειμένου να συμμετάσχουν σε αυτή την ενότητα).

 

3. Να τηρηθούν οι όροι που προτείνει ο harilatron όσον αφορά το μη-πλατειάζειν και την αυτοσυγκράτηση.

 

Σημειώσεις:

(α) Πιστεύω ότι ο noizy έχει δίκηο (στα περί "επιστημονικής φαντασίας"), αλλά με τη λύση (1) που πρότεινα (δηλαδή το να επιτραπεί να υπάρχουν πολλά θέμματα, και όχι ένα μόνο) το πρόβλημα μπορεί να μετριαστεί σοβαρά. Θερμοκέφαλοι (που θα επιχειρήσουν να τα κάνουν όλα σαλάτα) υπάρχουν πάντα σε κάθε θέμα μουσικό ή όχι.

 

(β) Πιστεύω ότι - με οποιοδήποτε μοντέλο - οι πολιτικές συζητήσεις ΠΡΕΠΕΙ να επιτραπούν, διότι είναι αδύνατο σε σκεπτόμενους και εργαζόμενους πολίτες να μην υπάρχει ανάγκη να εκφράζουν τις απόψεις τους, έστω και μόνο για να δοκιμάζουν τη βιωσιμότητα των απόψεων αυτών. Αν επιτρέπεται η συζήτηση πολιτικών θεμάτων μόνο περιστασιακά, υπάρχει επίσης ο κίνδυνος να κατηγορηθεί (όπως και έχει γίνει) το noiz για προπαγάνδα, εφ' όσον κάθε δύο-τρεις μήνες περνάμε μία κρίση στην Ελλάδα, και κάποιοι καχύποπτοι αναρρωτιούνται μήπως αυτή η αιφνίδια αδειοδότηση (δηλαδή μη-μόνιμη) για τέτοιες συζητήσεις σχετίζεται με την εμφάνιση αυτών των κρίσεων.

 

(γ) Ας μην ξεχνάμε ότι οι πολιτικές και κοινωνικές κρίσεις είναι δυνάμει δημιουργικές περίοδοι για έναν καλλιτέχνη (κατά την ταπεινή μου γνώμη, σαφώς δημιουργικότερες από την περίοδο που τσακωνόμασταν για το πόσο καλό ή κακό σέρβις έχει ο αντιπρόσωπος Χ). Σε αυτά τα πλαίσια, ο αποκλεισμός των πολιτικών συζητήσεων σε μία ομάδα δημιουργικών ανθρώπων, είναι λίγο ευνουχιστική προσέγγιση. Δηλαδή, αν δεν έχω τον πολιτικό πολιτισμό που απαιτείται για να συζητήσω για τη κατάσταση στη χώρα μου, σιγά μην έχει οποιοδήποτε νόημα να συζητώ για τους Clash, τους Floyd ή τον Μπακ(αρα).

 

Αυτά είχα να πω, πάω τώρα να δουλέψω μη με δείρει το αφεντικό μου που λέει και ο άτριχου73 * ... :) :) :) :) :)

 

 

* σου είπα να μη με λες "αγορίνα".

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ευθυμησομεν και λιγο

 

http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2013/01/blog-post_8736.html

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στηρίζω με σθένος τις προτάσεις του σύντροφου Trolley. Ειδικά για την δημιουργία ενοτήτων μη προσβάσιμων σε μη εγγεγραμένους χρήστες. Το τελευταίο το αφήνω στην κρίση της διαχείρησης, αν και θα έπρεπε να κάνουμε δημοψήφισμα :D

 

Σούπαφακ, το λινκ που παραθέτεις δεν ενδιαφέρει κανένα, προβοκάτορα.

Ειδικά όταν υπάρχουν στην ίδια σελίδα θέματα όπως "Ν. Καλογρίδη: Το μαύρο, δαντελωτό και διαφανές κορμάκι που προκάλεσε λιποθυμίες! (Φωτό)" και "Γιατί όλα τα τζιν έχουν μια μικρή τσέπη;".

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

 

Προτείνω τα εξής:

 

1. Να ανοιχτεί μία θεματική ενότητα (όπως το "Αγορά") το οποίο να ονομάζεται "Κοινωνία" και μέσα σε αυτό να επιτρέπονται οι πολιτικές συζητήσεις. Το "Περί Ανέμων Και Υδάτων" έχει προ-πολλού συνδεθεί με μη-σοβαρότητα, εκούσια ή ακούσια.

 

2. Αυτή η θεματική ενότητα ("Κοινωνία") να μην είναι προσβάσιμη (ή θεάσιμη) σε μη εγγεγραμμένα μέλη (δεν θέλω δηλαδή να γράφονται μη-μουσικοί στο noiz προκειμένου να συμμετάσχουν σε αυτή την ενότητα).

 

3. Να τηρηθούν οι όροι που προτείνει ο harilatron όσον αφορά το μη-πλατειάζειν και την αυτοσυγκράτηση.

 

Σημειώσεις:

(α) Πιστεύω ότι ο noizy έχει δίκηο (στα περί "επιστημονικής φαντασίας"), αλλά με τη λύση (1) που πρότεινα (δηλαδή το να επιτραπεί να υπάρχουν πολλά θέμματα, και όχι ένα μόνο) το πρόβλημα μπορεί να μετριαστεί σοβαρά. Θερμοκέφαλοι (που θα επιχειρήσουν να τα κάνουν όλα σαλάτα) υπάρχουν πάντα σε κάθε θέμα μουσικό ή όχι.

 

(β) Πιστεύω ότι - με οποιοδήποτε μοντέλο - οι πολιτικές συζητήσεις ΠΡΕΠΕΙ να επιτραπούν, διότι είναι αδύνατο σε σκεπτόμενους και εργαζόμενους πολίτες να μην υπάρχει ανάγκη να εκφράζουν τις απόψεις τους, έστω και μόνο για να δοκιμάζουν τη βιωσιμότητα των απόψεων αυτών. Αν επιτρέπεται η συζήτηση πολιτικών θεμάτων μόνο περιστασιακά, υπάρχει επίσης ο κίνδυνος να κατηγορηθεί (όπως και έχει γίνει) το noiz για προπαγάνδα, εφ' όσον κάθε δύο-τρεις μήνες περνάμε μία κρίση στην Ελλάδα, και κάποιοι καχύποπτοι αναρρωτιούνται μήπως αυτή η αιφνίδια αδειοδότηση (δηλαδή μη-μόνιμη) για τέτοιες συζητήσεις σχετίζεται με την εμφάνιση αυτών των κρίσεων.

 

(γ) Ας μην ξεχνάμε ότι οι πολιτικές και κοινωνικές κρίσεις είναι δυνάμει δημιουργικές περίοδοι για έναν καλλιτέχνη (κατά την ταπεινή μου γνώμη, σαφώς δημιουργικότερες από την περίοδο που τσακωνόμασταν για το πόσο καλό ή κακό σέρβις έχει ο αντιπρόσωπος Χ). Σε αυτά τα πλαίσια, ο αποκλεισμός των πολιτικών συζητήσεων σε μία ομάδα δημιουργικών ανθρώπων, είναι λίγο ευνουχιστική προσέγγιση. Δηλαδή, αν δεν έχω τον πολιτικό πολιτισμό που απαιτείται για να συζητήσω για τη κατάσταση στη χώρα μου, σιγά μην έχει οποιοδήποτε νόημα να συζητώ για τους Clash, τους Floyd ή τον Μπακ(αρα).

 

 

 

+1000!

και για όποιον επιθυμεί προσωπικές συναντήσεις διαθέτω και τον φτωχικό μου εργασιακό χώρο εδώ στα "κατεχόμενα" της Δ. Αττικής Σάββατο απογεύματα και Κυριακές από το πρωί έως το μεσημέρι. Κερνάω και τους καφέδες. Η πρόσκληση είναι για όλους, συμφωνούντες και (κυρίως) διαφωνούντες. 

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω τα εξής:

 

1. Να ανοιχτεί μία θεματική ενότητα (όπως το "Αγορά") το οποίο να ονομάζεται "Κοινωνία" και μέσα σε αυτό να επιτρέπονται οι πολιτικές συζητήσεις. Το "Περί Ανέμων Και Υδάτων" έχει προ-πολλού συνδεθεί με μη-σοβαρότητα, εκούσια ή ακούσια.

 

2. Αυτή η θεματική ενότητα ("Κοινωνία") να μην είναι προσβάσιμη (ή θεάσιμη) σε μη εγγεγραμμένα μέλη (δεν θέλω δηλαδή να γράφονται μη-μουσικοί στο noiz προκειμένου να συμμετάσχουν σε αυτή την ενότητα).

 

3. Να τηρηθούν οι όροι που προτείνει ο harilatron όσον αφορά το μη-πλατειάζειν και την αυτοσυγκράτηση.

 

Σημειώσεις:

(α) Πιστεύω ότι ο noizy έχει δίκηο (στα περί "επιστημονικής φαντασίας"), αλλά με τη λύση (1) που πρότεινα (δηλαδή το να επιτραπεί να υπάρχουν πολλά θέμματα, και όχι ένα μόνο) το πρόβλημα μπορεί να μετριαστεί σοβαρά. Θερμοκέφαλοι (που θα επιχειρήσουν να τα κάνουν όλα σαλάτα) υπάρχουν πάντα σε κάθε θέμα μουσικό ή όχι.

 

(β) Πιστεύω ότι - με οποιοδήποτε μοντέλο - οι πολιτικές συζητήσεις ΠΡΕΠΕΙ να επιτραπούν, διότι είναι αδύνατο σε σκεπτόμενους και εργαζόμενους πολίτες να μην υπάρχει ανάγκη να εκφράζουν τις απόψεις τους, έστω και μόνο για να δοκιμάζουν τη βιωσιμότητα των απόψεων αυτών. Αν επιτρέπεται η συζήτηση πολιτικών θεμάτων μόνο περιστασιακά, υπάρχει επίσης ο κίνδυνος να κατηγορηθεί (όπως και έχει γίνει) το noiz για προπαγάνδα, εφ' όσον κάθε δύο-τρεις μήνες περνάμε μία κρίση στην Ελλάδα, και κάποιοι καχύποπτοι αναρρωτιούνται μήπως αυτή η αιφνίδια αδειοδότηση (δηλαδή μη-μόνιμη) για τέτοιες συζητήσεις σχετίζεται με την εμφάνιση αυτών των κρίσεων.

 

(γ) Ας μην ξεχνάμε ότι οι πολιτικές και κοινωνικές κρίσεις είναι δυνάμει δημιουργικές περίοδοι για έναν καλλιτέχνη (κατά την ταπεινή μου γνώμη, σαφώς δημιουργικότερες από την περίοδο που τσακωνόμασταν για το πόσο καλό ή κακό σέρβις έχει ο αντιπρόσωπος Χ). Σε αυτά τα πλαίσια, ο αποκλεισμός των πολιτικών συζητήσεων σε μία ομάδα δημιουργικών ανθρώπων, είναι λίγο ευνουχιστική προσέγγιση. Δηλαδή, αν δεν έχω τον πολιτικό πολιτισμό που απαιτείται για να συζητήσω για τη κατάσταση στη χώρα μου, σιγά μην έχει οποιοδήποτε νόημα να συζητώ για τους Clash, τους Floyd ή τον Μπακ(αρα).

 

Συμφωνώ. Η πολιτική συζήτηση με επιχειρήματα είναι μέσο εκπολιτισμού και πνευματικής καλλιέργειας, έτσι αν θέλουμε να θεωρούμαστε άνθρωποι της τέχνης (άλλοι περισσότερο άλλοι λιγότερο) αυτές οι συζητήσεις πρέπει να επιδιώκονται κι όχι να αποφεύγονται. Ίσως η κρίση είναι καιρός να αλλάξει και λίγο τους κανονισμούς του noiz.  :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Η πολιτική συζήτηση με επιχειρήματα είναι μέσο εκπολιτισμού και πνευματικής καλλιέργειας, έτσι αν θέλουμε να θεωρούμαστε άνθρωποι της τέχνης (άλλοι περισσότερο άλλοι λιγότερο) αυτές οι συζητήσεις πρέπει να επιδιώκονται κι όχι να αποφεύγονται. Ίσως η κρίση είναι καιρός να αλλάξει και λίγο τους κανονισμούς του noiz.  :)

Συμφωνώ κι εγώ με την δημιουργία της ενότητας. Δεν έχω πάρει μέρος στην συζήτηση, αλλά την διαβάζω με ενδιαφέρον.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για όποιον επιθυμεί προσωπικές συναντήσεις διαθέτω και τον φτωχικό μου εργασιακό χώρο εδώ στα "κατεχόμενα" της Δ. Αττικής

...σε γιάφκες...δεν πάμε! ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου