Προς το περιεχόμενο

Να επιτραπούν επίσημα οι Πολιτικές συζητήσεις στο Noiz;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, με τις εξής προϋποθέσεις:

 

1ον) Ένα και μόνο thread για να μην το πάμε μακρυά το πράγμα και πλατειάζουμε με κάθε ασήμαντη αφορμή.

 

2ον) Αυστηρώς μη- προσβάσιμο σε guests και μέλη με λιγότερα από 300- 400 μηνύματα. Ετσι θα αποφύγουμε τη λειτουργία του ως μέρος άσκοπης προπαγάνδας από άτομα που θα μπουν στο Noiz μόνο για αυτό το νήμα.

 

3ον) Η οποιαδήποτε ad hominem επίθεση να σημαίνει αυτόματα και ban από το thread αυτό. Αυτονόητο το γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 499
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σε προσωπικές και pm-ικές συζητήσεις με αρκετούς από εσάς έχω αναφέρει εν εκτάσει τη γνώμη μου για την κληρονομιά των συζητήσεων περί επικαιρότητας. Να τί πιστεύω for what it's worth, και ευχαριστώ προκαταβολικά αν ανεχτείτε τον πιο προσωπικό τόνο του post:

Eκείνα τα threads δημιούργησαν ένα κλίμα "βάλτε-τώρα-που-γυρίζει" επί μιας σειράς θεμάτων που λίγο ως πολύ τα τρώμε στη μάπα καθημερινά. Είναι δύσκολο να γίνει μια τέτοια συζήτηση με ψυχραιμία, χωρίς επιρροή απ' τα καλά ή κακά media, χωρίς επιρροή από την ίδια τη χειροπιαστή, καθημερινή πίεση. Ειδικά αφού μιλάμε για κάτι πολύ γενικότερο από τη σύνδεση μιας κάρτας ήχου στο PC ή το biasing σε έναν ενισχυτή, το πράγμα φαντάζει ανοιχτό για όλους. Εν ολίγοις έχουμε κάθε ικανή και αναγκαία συνθήκη για να μετατραπεί μια τέτοια κουβέντα σε ροντέο, και σε αρκετές περιπτώσεις μετατρέπεται όντως.

 

Το μεγάλο μου πρόβλημα και ο βασικότερος λόγος αποχής μου από τέτοια threads είναι ότι δημιουργούνται προηγούμενα που θέλοντας και μη τα βλεπουμε να μεταφέρονται σε threads για το action μιας ηλεκτρικής, τις flat χορδές στο μπάσο, τα Mac και τα Πισιά κ.ο.κ. Και κάπως έτσι κόβονται ή μισοκόβονται καλημέρες, μέλη με παρουσία και προσφορά λουφάζουν, και οι πιο τακτικοί χρήστες μοιάζουν να κουβαλάνε μαζί και το "φάκελό" τους.

Απεταξάμην.  ::)

 

Αν το θέλετε πιο συνοπτικά, όλα αυτά που έφερε η τελευταία τριετία μας βρήκαν σε ένα χώρο όπου κάποτε μιλούσαμε κυρίως "για ζάντες" (όπου "ζάντες" βάλτε το gear της προτίμησής σας), και σταδιακά αποστέρησαν από τους περισσότερους το μετρητό αλλά και τη διάθεση ίσως έστω και για μοναχικό οφθαλμόλουτρο στο x, y κατάστημα.

 

Πρέπει να προσαρμοστούμε και εν πολλοίς προσαρμοζόμαστε (εκτός Noiz εννοώ). Εντός Noiz, μιας και προσωπικά πέρα από το πρεστίζ, τις γυναίκες και την υποψία γράμμωσης το αξίωμα του μπινέ Mod μου έφερε πολλή (και εντελώς άχαρη) λάντζα, ενδεχομένως να μου έκανε ευκολότερη τη ζωή να μαζευτούν σε ένα παχνί τα περί πολιτικής και να μη τα κυνηγάω σε όλη την αλάνα. Φοβάμαι όμως ότι ακόμα και με τις ασφαλιστικές δικλείδες που προτάθηκαν, οι πιθανότητες είναι σέρνουμε μια πληγή. Κι αυτό το ενδεχόμενο με απωθεί πολύ - ως αναγνώστη.

 

Στο δια ταύτα, αν και έχω καταλήξει πως ούτε το άσπρο ούτε το μαύρο θα αποδώσουν με τα δεδομένα που έχουμε, ψηφίζω "όχι". Αναγνωρίζω την ανάγκη ύπαρξης βαλβίδων αποσυμπίεσης αλλά δε μου αρέσουν ούτε προσωπικά ούτε ως μέρος του Noiz. Διευκρινίζω ότι αν τελικά κινηθούμε προς αυτή την κατεύθυνση θα συμμορφωθώ προς τη νέα πραγματικότητα και ως συζητητής και ως μίσθαρνο όργανο της ξενοκίνητης Μεθενίτικης ολιγαρχίας, aka κρέας διαχειριστής. ;D

Δεν είμαι σίγουρος ότι θα μου αρέσει, και είμαι ακόμα λιγότερο σίγουρος ότι θα αρέσει στους υπόλοιπους αλλά ζωή είναι, θα περάσει.  8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενίσταμαι εντόνως επί της διαδικασίας και παρακαλώ να καταγραφεί στα πρακτικά πάραυτα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγάλο μου πρόβλημα και ο βασικότερος λόγος αποχής μου από τέτοια threads είναι ότι δημιουργούνται προηγούμενα που θέλοντας και μη τα βλεπουμε να μεταφέρονται σε threads για το action μιας ηλεκτρικής, τις flat χορδές στο μπάσο, τα Mac και τα Πισιά κ.ο.κ. Και κάπως έτσι κόβονται ή μισοκόβονται καλημέρες, μέλη με παρουσία και προσφορά λουφάζουν, και οι πιο τακτικοί χρήστες μοιάζουν να κουβαλάνε μαζί και το "φάκελό" τους.

Απεταξάμην.  ::)

 

Κάποτε, όταν το noiz ήταν νέο, όχι μόνο οι θαμώνες του αλλά και οι θαμώνες των περισσότερων ελληνικών ιστοτόπων, έγραφαν grenglish. Επίσης, πρότειναν "αβέρτα-κουβέρτα"(sic) παράνομους δικτυακούς τόπους με downloads. Και πολλά άλλα τέτοια.

 

Δέκα χρόνια μετά, η κατάσταση έχει αλλάξει - εκείνο που κάποτε φαινόνταν ακατόρθωτο ("σιγά μη γράφουμε και εκθέσεις", μου είχε πει κάποιος, σε grenglish φυσικά), τώρα είναι κοινός τόπος (σχεδόν σε όλο το ελληνικό ίντερνετ).  Ο λόγος που επιτεύχθηκε αυτό, ήταν ακριβώς το ότι κάποιοι (όπως και εγώ) επικαλούμασταν ιντερνετικό πολιτισμό ακόμη και τότε που δεν υπήρχε. Και επειδή το κάναμε με συνέπεια και πείσμα, τώρα υπάρχει!

 

Και επειδή υπάρχει, το φόρουμ έχει την προσοχή ανθρώπων που όντως ξέρουν να εκφράσουν τη γνώμη τους - ενώ δεν στερείται ποσώς καλλιτεχνών που μέσα από εδώ έχουν παρουσιάσει τη δουλειά τους, ακριβώς επειδή ειμαστε κοινό ειδικών (και μάλιστα απαιτητικό).

 

Τα threads για ΚΣΥΛΑ, Μακ, Τζακ κλπ, έχουν γίνει οικόπεδα δεκάδες φορές ΠΡΙΝ το πρώτο πολιτικό thread και θα συνεχίσουν να γίνονται οικόπεδα χωρίς τα πολιτικά thread. Ο ιντερνετικός πολιτισμός δεν εξαντλείται στα τεχνολογικά thread... αν υπάρχει είναι πρόδηλος σε όλα (ε, σχεδόν όλα) τα ποστ ενός μέλους. Όπως τώρα ο kpeyos κατηγορεί για πολιτική ατζέντα, εμένα με κατηγορούσαν στο παρελθόν ότι δουλεύω σε δισκογραφική εταιρεία (επειδή αποθάρρυνα τις δημόσιες συζητήσεις για πειρατικά mp3).

 

Η προσαρμογή σε ένα νέο και καλύτερο επίπεδο δημιουργεί προβλήματα σε κάποιους που προτιμούν να βολεύονται στην πρότερη αντίληψή τους για τον εαυτό τους, τη μουσική, το φόρουμ και τα μέλη του.

 

Μόνο σε αυτούς όμως.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το περιέγραψε πολύ ωραία ο τρόλευς σε όλες του τις πτυχές το "στοίχημα".

 

Πάντως η αίσθησή μου είναι ότι αν επιτραπεί (και επισήμως) ο πολιτικός σχολιασμός σε ειδικά θέματα κάπως απομονωμένα αφενός θα μειωθούν οι πολιτικού χαρακτήρα "μπηχτές" σε άλλα θέματα και επίσης η συνολική συμμετοχή σε πολιτικές συζητήσεις μάλλον θα μειωθεί. (Αυτό που βλέπουμε έχει και λίγο τη λογική του "βάλε τώρα που γυρίζει" που περιέγραψε και ο δωσίλογος της διαχείρισης ο Earendil).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2ον) Αυστηρώς μη- προσβάσιμο σε guests και μέλη με λιγότερα από 300- 400 μηνύματα.

Wow...Η απόλυτη σύμπτωση.Όντως,τα καινούρια μέλη δεν έχουν τίποτα θετικό να προσφέρουν σε μια πολιτική συζήτηση...Πώς το ήξερες;

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow...Η απόλυτη σύμπτωση.Όντως,τα καινούρια μέλη δεν έχουν τίποτα να προσφέρουν σε μια πολιτική συζήτηση...Πώς το ήξερες; ???

Ξέχασες την δεύτερη επεξηγηματική (της θέσης του) πρότασης.

 

Περιμένω την τοποθέτηση του ιδιοκτήτη του φόρουμ.

Υπάρχει πρόθεση ή συζητάμε για να συζητάμε;

Η ύπαρξη ενός poll (απροσδιορίστων συνεπειών) δεν στοιχειοθετεί αυτόματα και την ύπαρξη πρόθεσης.

 

Νομίζω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Wow...Η απόλυτη σύμπτωση.Όντως,τα καινούρια μέλη δεν έχουν τίποτα να προσφέρουν σε μια πολιτική συζήτηση...Πώς το ήξερες;

???

 

Δεν νομίζω να ήθελε να πει αυτό.

Η λογική πίσω από μια τέτοια πρόταση είναι να μην είναι προσβάσιμο (και ορατό στις μηχανές αναζήτησης) το τμήμα αυτό του forum ώστε να αποφύγουμε το ενδεχόμενο κάποιοι να εγγράφονται μόνο για να να συμμετάσχουν στα θέματα αυτά.

Είναι διαφορετικό τα μέλη του noiz να σχολιάζουν την επικαιρότητα και την πολιτική - ως ειδική περίπτωση του περί ανέμων- και διαφορετικό να μπαίνει στη διαδικασία να το κάνει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε και μετά να κάνουμε ψηφοφορίες για τις κοινωνικές συζητήσεις, μετά για τις οικονομικές, μετά για τις βρωμοκουβέντες, μετά για το sexισμό και στο τέλος θα μιλάμε μόνο για μαόνια με προσοχή μη προσβάλουμε κανένα .

Θυμάστε το απίστευτο ...every man...or woman... από τους Monty Pythons

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες την δεύτερη επεξηγηματική (της θέσης του) πρόταση.

Σκοπίμως.Η επεξήγηση,τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τα μέλη,είναι περισσότερο τρύπια από την ίδια τη δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου