Προς το περιεχόμενο

Να επιτραπούν επίσημα οι Πολιτικές συζητήσεις στο Noiz;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Και για να κλείσω χιουμοριστικά, φανταστείτε να βρεθείτε σε καμμιά αγοραπωλησία ή σε κανένα live θα στέλνετε αντιπροσώπους στην παράδοση - παραλαβή.  :D

 

 

Μπα, το χιουμοριστικό θα είναι να βρεθεί κανένας τρελλαμένος καμιά δόση να στείλει κανα mail του τύπου "Σε ιστότοπο που υποτίθεται αφορά τη μουσική τεχνολογία και αριθμεί χιλιάδες μέλη, οι συντόνιστές του προσπαθούν να πλασάρουν την ατζέντα πως αν τολμήσει κάποιος να σας ψηφίσει θα στείλετε τη μισή Ελλάδα στα γκουλάγκ και στους θαλάμους αερίων" και παραλήπτη κάποιο πολιτικό γραφείο του ΣΥΡΙΖΑ ή της Χρυσής Αυγής.

 

Εκεί να δεις γέλια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 499
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Χαίρετε! Καταθέτω κι εγώ μια άποψη, διότι έχω συμμετάσχει στο παρελθόν σε πολιτικές συζητήσεις του νόιζ και διότι είμαι καθημερινός αναγνώστης του σάιτ. Πέρα από το θεσμικό θέμα(απαγόρευση ή όχι), είναι αυτονόητο πως χρειάζεται αυτοπειθαρχία στην έκφραση της πολιτικής μας θέσης, ειδικά σε ένα "ξεκάρφωτο" περιβάλλον, όπως αυτό μιας μουσικής σελίδας.

 

Ωστόσο, οι πολιτικές συζητήσεις μέχρι τώρα, έσταζαν είτε από φανατισμό είτε από αποπνικτική συμφωνία. Και τα δύο, είναι χαρακτηριστικά κομματικά και μάλιστα από τα πιο θλιβερά.

 

Παρ' όλα αυτά, ψηφίζω ναι, διότι

 

1. Υπάρχουν ήδη καθημερινά πολιτικά ποστ. Άρα η απαγόρευση (εφόσον δεν τηρείται, ή τηρείται μερικώς) είναι άστοχη.

2. Μου φαίνεται θεμιτό το δικαίωμα έκφρασης πολιτικής γνώμης σε περιβάλλον μουσικής παρέας.

3. Συμφωνώ με το σκεπτικό του LK περί προληπτικών απαγορεύσεων.

 

Βέβαια, η επιχειρηματολογία του kpeyos είναι βάσιμη και, πέρα από τη θεωρία, επιμένω πως τα κακά χαρακτηριστικά των συζητήσεων του νόιζ(αυτά που ονόμασα κομματικά) μπορεί να το καταστήσουν αφόρητο σε επισκέπτες οι οποίοι δεν έχουν απόψεις μπετόν αρμέ και δεν είναι έτοιμοι μόνο για πόλεμο ή έρωτα.  :)

 

Είμαι απαισιόδοξος για την πορεία των πολιτικών συζητήσεων, νομίζω πως ο φανατισμός και η μονόπαντη υποστήριξη της ιδεολογίας των πιο δραστήριων μελών θα ρίξει το επίπεδο στα τάρταρα, αλλά δεν μου φαίνεται ρεαλιστική, ούτε θεμιτή, η λογική των απαγορεύσεων. Ξέρω ότι μάλλον θα σταματήσω να διαβάζω το νόιζ αν μετατραπεί σε παράρτημα του capital.gr, αλλά δε βλέπω άλλη λύση από την αυτορρύθμιση (μπλιαχ) των μελών. 

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επισης,μελη που θα προσφεραν γνωση σε θεματα σχετικα με τη μουσικη,να μην αναλωθουν γραφοντας για την πολιτικη.Ειναι μικροβιο.. ;)

Δειτε τον Παραγκα...σε 3 μερες εχει γραψει οσα σε τρια χρονια στο νοιζ.. ;D :-*

 

Πες μου πως αποστερήθηκες τις μουσικές μου γνωσείς ελεώ πολιτικής κι ας αποθάνω ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-επειδή στην 1η συζήτηση επικαιρότητας έχασα αρκετές ώρες προσπαθώντας να προτείνω την αυτοδιαχείριση και την αυτοσυγκράτηση και επειδή έπαψε να είναι ανοιχτό με τους όρους που προτείνουν αυτές οι λεξούλες, αλλά παρέμεινε με ad hoc "αυτονόητες" διαχειριστικές παρενθέσεις (ολίγον έγκυος) (<= αυτό δεν είναι μομφή, αλλά η περιγραφή του αναπόφευκτου, όταν δεν έχουν οριστεί εξαρχής οι κανόνες του παιχνιδιού).

 

-επειδή το noiz, όπως προκύπτει από τις συμμετοχές των κυρίως συζητητών (#posts στις πολιτικές συζητήσεις, όχι #μελών) , πρόκειται για δεξιό φόρουμ και είναι επιζήμιο ένας πολιτικός χαρακτηρισμός να συσχετίζεται με ένα χώρο που ονομάζεται "Η κοινότητα των μουσικών"

 

-επειδή σε ένα τεχνικό θέμα μπορείς να δείξεις εξισώσεις ενώ σε ένα κοινωνικοπολιτικό το απολύτως ξεκάθαρο που μπορείς να δείξεις είναι πυρηνικές πεποιθήσεις και λογικά ατοπήματα

 

-επειδή μια συζήτηση για να την πούμε συζήτηση πρέπει να υπακούει λίγο σε κάτι σαν αυτό :

Debate%2BRules.jpg

 

,θεωρώ οτι το noiz, όπως και κάθε άλλος χώρος σήμερα δείχνει τρομερή αδυναμία στο να παραστήσει οτι η συζήτηση γίνεται για την αναζήτηση της αλήθειας, αλλά για την επιβολή της ελλιπούς μας τοποθέτησης ως μονοσήμαντης και λογικά στιβαρής.

 

Επειδή όμως είμαι κατά των απαγορεύσεων και επιπλέον γνωρίζω οτι αποκλείεται να εφαρμοστούν, θέλω να πω οτι το σωστό κατά τη γνώμη μου-αν θέλετε να επισημοποιηθεί αυτό που ήδη γίνεται- θα ήταν ένα ξεχωριστό unmoderated τμήμα του φόρουμ (καλύτερα ξεχωριστό όπως το smart), αθέατο στους αναγνώστες. Moderated πολιτικό forum είναι αδιανόητο να υπάρχει, όπως είναι λογικά προβληματικό ο βαθμός επέμβασης του moderator να είναι αποσυνδεδεμένος από την ιδεολογία του. Και ναι, ουσιαστικά προτείνω να παραμένουν greeklish, βρισιές, τσόντες, και οτιδήποτε δεν μπορεί να οδηγήσει τον admin σε νομικά προβλήματα. Σε κάθε πολιτική κουβέντα στα καφενεία επιτρέπονται όλα τα παραπάνω, ενώ οι κανόνες του εδώ χώρου μάλλον σχεδιάστηκαν για συζητήσεις τύπου "τι delay να πάρω?" και όχι "θύμα κρατικής καταστολής vs. θύμα παρακρατικής οργάνωσης, ποιανού η μάνα στεναχωρήθηκε περισσότερο?" .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με θλιβει πραγματικα το γεγονος που στις 160+ σελιδες αυτου του ποστ , ειναι

 

διασκορπισμενες και μπολικες κατι φρασεις του στυλ "εδω ειναι μουσικο φορουμ ,

 

ασχολουμαστε με τη μουσικη , καλη η πολιτικη αλλα οχι εδω ρε παιδια..." και κατι τετοια.

 

Συγγνωμη , αλλα εδω εγω προσωπικα και το τονιζω το προσωπικα,  θεωρω το μεγαλο

 

φαουλ. Οπως καθε τεχνη , ετσι και η μουσικη ειναι στρατευμενη. Πολιτικη ειναι το καθε τι

 

στη ζωη μας , ακομη και το πως ποσταρουμε ενα "μουσικου" περιεχομενου ποστ , και

 

αυτο πολιτικη ειναι. Ποσο μαλλον ενα μουσικο κομματι η μια "μουσικη ολοκληρη" σαν τα

 

Blues. Γιατι μαλλον ο καψερος, αρχικα δουλος, μετα φυλακισμενος και μετα ορθιος στα

 

λεωφορεια μαυρουλης δεν τραγουδουσε για την τις C major minor και ουτε ξερω εγω

 

γιατι.Ουτε τον απασχολουσε πως θα κατσει το πεταλακι στον Φεντερ του αργοτερα.

 

Ολα καλα ειναι , και τα τεχνικα θεματα και το ενα και το αλλο. Ολα προσφερουν κατι.

 

Εχω και εγω μια πολιτικη νυξη να κανω παντως ...

 

Οταν ο μπονο τραγουδουσε το with or without you , τον George Bush junior ειχε στο

 

μυαλο του ?  ;D ;D ;D ;D La Lucha Sigue !

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγω μια πολιτικη νυξη να κανω παντως ...

 

Οταν ο μπονο τραγουδουσε το with or without you , τον George Bush junior ειχε στο

 

μυαλο του ?  ;D ;D ;D ;D La Lucha Sigue !

Μάλλον τον τραπεζικό λογαριασμό του είχε στο μυαλό του...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου τα έχεις μπλέξει...ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις...ή πραγματικά δεν καταλαβαίνεις τι γράφονται σε τόσες σελίδες...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι απλα θελω να πω οτι δεν θα πρεπε να ειχε μονο αυτο στο μυαλο του. Για το παραδειγμα μασ μιλω. Εσυ αν ησουν καλλητεχνης , θα εκανες καμπανια για τον ΓΑΠ ? Σεναριο λεμε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου