Προς το περιεχόμενο

Να επιτραπούν επίσημα οι Πολιτικές συζητήσεις στο Noiz;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και σερβιέττες δεν χρησιμοποιώ...αλλά τις έχω διαφημίσει.  ;)

τα γιαουρτάκια πάνε -συνήθως- σε αυτούς που είναι μπροστά από τις κουρτίνες και όχι στους πίσω 8)

Τόσο άσχετο επιχείρημα ρε συ (εκτός και αν είσαι ιδεολογικά τοποθετημένος απέναντι στις σερβιέτες) όσο άσχετη είναι και η στιχομυθία αυτή στο συγκεκριμένο thread.

Αλλά μη διακόπτω.

Παρακαλώ (ΜΗΝ) συνεχίστε.

 

Αν το επιχείρημα είναι ότι είμαστε όντα πολιτικά και ως εκ τούτου συζητάμε πολιτικά, είναι δεδομένο και έχει συζητηθεί.

Το ερώτημα που υφίσταται είναι αν είναι σωστό/εφικτό/βιώσιμο να υπάρχουν πολιτικές συζητήσεις σε ένα μουσικό forum.

Εκτός κι αν ταυτίζεις το forum με τη ζωή σου, οπότε αυτό χρήζει κάποιας προσοχής.

 

Ας επανέλθουμε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 499
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

 

Το ερώτημα που υφίσταται είναι αν είναι σωστό/εφικτό/βιώσιμο να υπάρχουν πολιτικές συζητήσεις σε ένα μουσικό forum.

 

 

Σωστό: Λάθος δεν είναι σίγουρα (καταρχήν)/ Εφικτό: Γιατί να μην είναι; / Βιώσιμο: Γιατί Όχι;

 

Αν δεν ισχύει τίποτα απ’ όλα αυτά (και είναι και λάθος, και ανέφικτο και μη βιώσιμο), μάλλον δεν φταίει η θεματολογία του forum (μουσική τεχνολογία), αλλά τα μέλη που το απαρτίζουν.

 

 

Ξαναλέωγράφω.

Εγώ δεν πολυσυμμετάσχω σε πολιτικές κουβέντες , ούτε και τις διαβάζω, διότι….έτσι θέλω. :P ;D

 

Όπως επίσης ΔΕΝ κάνω "κλικ" πάνω σε ένα θέμα π.χ. με τίτλο "scalloped fretboard".

 

Δεν με πειράζει όμως , όσα μέλη επιθυμούν , να κάνουν και "κλικ" για να διαβάσουν αλλά και να γράψουν τη γνώμη τους επ’ αυτών.

 

Τόσο απλό μου φαίνεται το θέμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό: Λάθος δεν είναι σίγουρα/ Εφικτό: Γιατί να μην είναι; / Βιώσιμο: Γιατί Όχι;

 

Αν δεν ισχύει τίποτα απ’ όλα αυτά (και είναι και λάθος, και ανέφικτο και μη βιώσιμο), μάλλον δεν φταίει η θεματολογία του forum (μουσική τεχνολογία), αλλά τα μέλη που το απαρτίζουν.

a) Τα "γιατί" ψάχνουμε

b) Τα εκάστοτε fora είναι τα μέλη τους και όχι το αντικείμενό τους.

 

Τα αυτονόητα θα λέμε my dear Watson ?

 

Και ξαναλέω: Μην κρίνουμε εξ' ιδίων τα αλλότρια.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

a) Τα "γιατί" ψάχνουμε

b) Τα εκάστοτε fora είναι τα μέλη τους και όχι το αντικείμενό τους.

 

Άρα, αν ισχύει το: "λάθος, το ανέφικτο και το μη βιώσιμο", τότε η απάντηση στο "a", είναι το "b"...επίσης τόσο απλό.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, αν ισχύει το: "λάθος, το ανέφικτο και το μη βιώσιμο", τότε η απάντηση στο "a", είναι το "b"...επίσης τόσο απλό.  ;)

Yeap.

Άρα είναι λογικό να επιχειρηματολογήσουμε επί του παρόντος με προσωπικές πεποιθήσεις/υποθέσεις/εικασίες ή να αντλήσουμε ιστορικά στοιχεία αντίστοιχων συζητήσεων;  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραία!!!

 

Για να πούμε τα πράγματτα με το όνομά τους λοιπόν, my dearest Κώστα.

 

Έχουμε μια υποψία να πλανάται και η οποία αφήνει να εννοηθεί το εξής:

 

"Δεν σας θεωρώ ικανά μέλη , ώστε να συζητήσετε πολιτισμένα ένα πολιτικού ενδιαφέροντος θέμα".

 

Και αυτή η υποψία, αντί να μας «τσιγκλήσει» και να μας κάνει να σκεφτούμε: «όχι μπορούμε, δεν είναι δα και τόσο δύσκολο», αντιθέτως μας βρίσκει σύμφωνους και μάλιστα υπερθεματίζουμε  «ΟΜΟΛΟΓΩΝΤΑΣ » ότι είμαστε μη ικανοί ΑΝΙΚΑΝΟΙ για μια τέτοια συζήτηση.

 

Ok, fine with me!   ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή να αντλήσουμε ιστορικά στοιχεία αντίστοιχων συζητήσεων; 

 

Τα ιστορικά στοιχεία αντίστοιχων συζητήσεων δεν είναι επαρκή. Είναι σίγουρο ότι θα έχουμε επανάληψη άσχημων συμπεριφορών βραχυπρόθεσμα, όμως δίνεται η ευκαιρία για διαρκή βελτίωση έστω και μακροπρόθεσμα. Και για να είμαστε πιο σωστοί θα έπρεπε να γράψεις

 

Είναι λογικό να επιχειρηματολογήσουμε επί του παρόντος με προσωπικές πεποιθήσεις/υποθέσεις/εικασίες και να αντλήσουμε ιστορικά στοιχεία αντίστοιχων συζητήσεων.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία!!!

 

Για να πούμε τα πράγματτα με το όνομά τους λοιπόν, my dearest Κώστα.

 

Έχουμε μια υποψία να πλανάται και η οποία αφήνει να εννοηθεί το εξής:

 

"Δεν σας θεωρώ ικανά μέλη , ώστε να συζητήσετε πολιτισμένα ένα πολιτικού ενδιαφέροντος θέμα".

 

Και αυτή η υποψία, αντί να μας «τσιγκλήσει» και να μας κάνει να σκεφτούμε: «όχι μπορούμε, δεν είναι δε και τόσο δύσκολο», αντιθέτως μας βρίσκει σύμφωνους και μάλιστα υπερθεματίζουμε υπέρ της «ΟΜΟΛΟΓΩΝΤΑΣ ότι είμαστε μη ικανοί ΑΝΙΚΑΝΟΙ για μια τέτοια συζήτηση».

 

Ok, fine with me!   ;D ;D ;D

 

Δεν έκρυψα ποτέ τις επιφυλάξεις μου.

Και να μην λέμε φιοριτούρες, ναι αυτό λέω.

Όχι δεν "σας" αλλά δεν "μας".

 

Γιατί δεν αντιμετωπίζουμε όλοι το φορουμ με τον ίδιο τρόπο, δεν είμαστε όλοι το ίδιο, δεν μπαίνουμε την ίδια ώρα, δεν έχουμε και οι ίδιοι πάντα την ίδια διάθεση, δεν έχουμε τους ίδιους σκοπούς, δεν αντιμετωπίζουμε το ίδιο μια πρόκληση και δεν κάνουμε (όπως σε ένα καφενείο ας πούμε) τις επιλογές μας με ποιόν θα μιλήσουμε και βέβαια δεν έχουμε τους ίδιους κώδικες επικοινωνίας.

 

Σιχαίνομαι μέχρι πολέμου τα "μια χούντα σας χρειάζεται", ξεπέρασα από τα 18 μου τις αυτοδιοικούμενες κοινότητες και ξέρω δυο πράγματα παραπάνω τόσα χρόνια στην αγορά για να πιστεύω στην αυτορύθμισή της.

 

Και κρίμα βέβαια γιατί τότε δεν θα χρειαζόμασταν τους δικηγόρους. Οι οποίοι δεν υπάρχουν στό φόρουμ (πέρα από μέλη  ;D).

 

Με εννοείς πιστεύω.

 

Θα μου πεις "τότε γιατί συμμετέχεις;"

Καλό ερώτημα. Συνήθως απαντώ στον εαυτό μου ότι επειδή είμαι αθεράπευτα ρομαντικός η επίμονα στα κοινά συμμετέχων αλλά μπορεί η αλήθεια να είναι κρυμμένη σε πιο αρνητικές έννοιες εγωισμού.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μπορεί να είμαι ρομαντικός αλλά νομίζω ότι τα λόγια διαμορφώνουν μια αρένα μέσα στην οποία όλοι μας μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι. Ναί θα νευριάσουμε, ναι θα αλλάξουμε βαριές κουβέντες, αλλά αυτή είναι η φύση της αντιπαράθεσης. Και για να απαντήσω στον φίλο που είπε ότι αν μας ρωτούσαν τι πιστεύουμε ότι κερδίζουμε απ' αυτές τις κουβέντες θα απαντούσαμε τίποτα (οι περισσότεροι), να του πω ότι και μόνο αυτή η συγκεκριμένη κουβέντα που κάνουμε εδώ αρκεί για να θεωρηθεί κέρδος,αφού εκ των πραγμάτων μας έβαλε σε μια διαδικασία να σκεφτούμε τα καλά και τα κακά του διαλόγου. Μην υποεκτιμάτε την πνευματική παίδευση και τους εαυτούς σας.

 

Και όπως λέει και ο trolley (περίπου) ο πολιτισμός κερδίζεται δεν χαρίζεται.

Αυτο ισχυει κυριως σε συζητηση στο τραπεζι...σε συζητητες με πληκτρολογια,το θεμα ειναι πιο ευαισθητο και ειδικα σε ενα τοπικ οπως τα πολιτικα....ευκολα μπορει να παρεξηγηθει κατι,να εκτροχιαστει κ αντε να το μαζεψεις μετα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Με εννοείς πιστεύω.

 

 

 

Φυσικά, και το ξέρεις  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου