Προς το περιεχόμενο

Να επιτραπούν επίσημα οι Πολιτικές συζητήσεις στο Noiz;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ταυτίζομαι σχεδόν 100% με όλα όσα έχει γράψει ο kpeyos.

 

Οι πολιτικές συζητήσεις δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα σε ένα φόρουμ όπως το δικό μας παρα μόνο εξάρσεις, αντιδικίες και πικρίες. Ναι, υπήρχαν και ήρεμα τμήματα πραγματικής συζήτησης, τα οποία όμως δεν θεωρώ ότι προσέφεραν τίποτα ουσιαστικά, πέραν της βασικής ανταλλαγής απόψεων.

 

Το πραγματικό ερώτημα παραμένει αναπάντητο:

"ΓΙΑΤΙ να επιτραπούν οι πολιτικές συζητήσεις στο φόρουμ;"

Δλδ τι προσφέρει το Νόιζ παραπάνω; Είμαστε πιο πολιτισμένοι εμείς οι μουσικοί; ΟΧΙ. Πιο έξυπνοι; ΟΧΙ. Δεν μπορούμε να συζητήσουμε πολιτικά αλλού on and off line; ΟΧΙ.

Γιατί λοιπόν να έχει ΚΑΙ το Noiz τμήμα πολιτικής συζήτησης;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 499
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το πραγματικό ερώτημα παραμένει αναπάντητο:

"ΓΙΑΤΙ να επιτραπούν οι πολιτικές συζητήσεις στο φόρουμ;"

 

Άντε, αφού το υποβάλλεις ακόμη και εσύ, ας απαντήσω, μόνο που κάντε το κόπο να κάνετε μόνοι σας το quote με την απάντηση στους επόμενους που θα ρωτήσουν:

 

"Διότι, οι πολιτικές εξελίξεις στην - υπό καθεστώς πτώχευσης - χώρα μας, είναι τόσες και τέτοιας έκτασης που μόνο απαθείς ηλίθιοι δεν θα τις περιλάμβαναν στον ορίζοντα των προβληματισμών τους, από όποιο χώρο και αν προέρχονται".

 

Για να το καταλάβεις ακόμη καλύτερα, αν η χώρα είχε κτυπηθεί από πανδημία και είχαμε εκατοντάδες χιλιάδες νεκρούς, θα ήταν αναπόφευκτο να μιλάμε και για το θέμα της πανδημίας, όπου επίσης θα είχαμε διαφορετική αντίληψη για το ποιος ευθύνεται και για το πως θα πρέπει να προχωρήσουμε. Το τωρινό είναι πολύ παρόμοιο ζήτημα, τουλάχιστον όσον αφορά τον αριθμό των ανθρώπων που επηρρεάζει, δηλαδή όλους μας.

 

Το φόρουμ, έχει - προ πολλού - βαπτισθεί και λειτουργεί ως "κοινότητα μουσικών": ΚΑΘΕ θέμα έχει θέση, πόσο μάλλον ένα που αποδεδειγμένα (από τον όγκο των συμμετοχών) το γουστάρουν σχεδόν όλοι.

 

Λέτε (από απροσεξία φαντάζομαι) δύο μεγάλες κοτσάνες: α) ΚΑΝΕΙΣ δεν πρότεινε να αντικατασταθεί η μουσική θεματολογία με πολιτική και κανείς δεν είπε ότι το φόρουμ θα γίνει πολιτικό, β) ΟΛΑ τα θέματα (πολιτικά ή άλλα) κρίνονται στο "σανίδι", δηλαδή αν δεν είχαν θέση στο φόρουμ ποτέ δε θα έφταναν τις 160 σελίδες.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο απαθείς ηλίθιοι δεν θα τις περιλάμβαναν στον ορίζοντα των προβληματισμών τους,

 

Kαι η απάντηση ή αν θέλετε η ανάστροφη όψη του ''απαθής ηλίθιος που δεν προβληματίζεται'' είναι να επιτραπούν οι πολιτικές συζητήσεις σε μουσικό φόρουμ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε, αφού το υποβάλλεις ακόμη και εσύ, ας απαντήσω, μόνο που κάντε το κόπο να κάνετε μόνοι σας το quote με την απάντηση στους επόμενους που θα ρωτήσουν:

 

"Διότι, οι πολιτικές εξελίξεις στην - υπό καθεστώς πτώχευσης - χώρα μας, είναι τόσες και τέτοιας έκτασης που μόνο απαθείς ηλίθιοι δεν θα τις περιλάμβαναν στον ορίζοντα των προβληματισμών τους, από όποιο χώρο και αν προέρχονται".

 

 

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

Αρα οποιος δεν συζηταει σε ενα φορουμ,σε μια υποενοτητα για πολιτικα θεματα,διαβαζοντας τον καθε 'αγνωστο' πισω απο το πληκτρολογιο να του κουναει το δαχτυλο και να του υποδεικνυει μια καθως πρεπει συμπεριφορα και πώς πρεπει να συμπεριφερεται καποιος απο δω και περα για να σωθει η πατριδα,μη ξεροντας καν το ποιον και το παρελθον του γραφοντα,ειναι ηλιθιος....και μετα θελουμε κ ενοτητα με 'πολιτικα θεματα΄....μαλιστα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ψηφίζω όχι. Τι νόημα έχει άλλωστε; Εδώ σφαζόμαστε για θέματα του τύπου PC vs Mac, για πολιτική θα συζητάμε; Σε ένα Thread με συμμετοχές όπως του SF και του Trolley θα ήταν χαρά μου να συμμετέχω, αλλά να μου τη λέει το κάθε 15χρονο επειδή... βγήκε από το αυγό και έμαθε που είναι η... βίλα Αμαλίας, ε αυτό πάει πολύ. Γιατί να χαλάω τη ζαχαρένια μου; Ετσι και αλλιώς σε 10 χρόνια που θα... μεγαλώσει, και θα καταλάβει ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΩΡΕΑΝ ΓΕΥΜΑ, τα... ίδια θα λέμε.

 

Οχι λοιπόν. Ας πάει και το παλιάμπελο δε νοιάζομαι σταλιά.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 σε kostas80, harvy και ένα κάρο άλλους που δε τους έχω πρόχειρους αυτή τη στιγμή...

 

παρακολουθώ από τη δημιουργία του το θέμα αλλά δε συμμετείχα μιας και δε συμμετέχω γενικότερα στις πολιτικές συζητήσεις του φόρουμ....

 

έχω ήδη ψηφίσει "όχι" όμως μιας και, όπως το έχουν ήδη αναφέρει αρκετοί, δεν θα θελα να διευρυνθεί ειδικά προς τα εκεί η θεματολογία του φόρουμ και λόγω της φύσης της αλλά και λόγω του γεγονότος πως, όπως έχει αποδειχθεί, καταλαμβάνει μεγάλο μέρος των συζητήσεων...συζητήσεις οι οποίες είναι άσχετες με μουσική...

 

δεν αντιλέγω πως εδώ είναι "κοινότητα μουσικών" αλλά παράλληλα δεν είναι και το e-steki όπου συζητούν επί παντός επιστητού!

σαν μουσικοί...και για μπάλα θα μπορούσαμε να συζητάμε...και για γκόμενες...και για ρούχα...και για οτιδήποτε...

είμαστε άνθρωποι και, ναι, είμαστε όλοι μας πολύπλευρες προσωπικότητες αλλά το φόρουμ όχι....

δημιουργήθηκε με συγκεκριμένο προσανατολισμό και πιστεύω πως πρέπει να τον κρατήσει...αλλιώς θα γραφόμασταν σε άλλο φόρουμ γενικού ενδιαφέροντος για να συζητήσουμε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μας απασχολεί

 

και τέλος...trolley...ελπίζω να μην πάρεις αυτή τη νύξη υπερβολικά προσωπικά και θιχτείς αλλά γιατί τόση πρεμούρα να ανοιχτούν και "επίσημα" οι πολιτικές συζητήσεις?

σε αυτό το θέμα έχεις πάρα πολλές απαντήσεις (όπως και σε όλα τα πολιτικά θέματα και σε λιγότερα μουσικά, εκτός απ'την περίπτωση που θα αναλωθείς σε διαφωνίες)

φαντάζομαι πως σε ενδιαφέρει και παίζεις μουσική αλλά μου χεις δώσει την εντύπωση πως περισσότερο ενθουσιάζεσαι όταν υπάρξει θέμα των "άλλων" κατηγοριών παρά μουσικό....

 

αφήστε να γίνει η ψηφοφορία...να βγει ένα αποτέλεσμα...και ΑΝ ο yameth θελήσει να το ακολουθήσει (διότι σαν ιδιοκτήτης εννοείται πως έχει το δικαίωμα να κάνει ό,τι αποφασίσει αυτός στην τελική) βλέπουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατά το παρελθόν έχουν τεθεί θέματα (και από εμένα είτε ρωτώντας είτε απαντώντας) ποικίλα, που ουδεμία σχέση με την μουσική είχαν.

Παράδειγμα:

 

Θέματα Ηλεκτρονικών Υπολογιστών σε σχέση με δίκτυα.

Θέματα Κινηματογράφου.

Θέματα Φωτογραφίας.

Θέματα Παιδαγωγικής.

Θέματα Ιστορίας.

Θέματα Φιλολογίας.

Θέματα Νομικά....και πολλά άλλα.

 

Ναι, φυσικά υπάρχουν αντίστοιχης θεματολογίας forum, και  θα μπορούσαν να τεθούν τα θέματα εκεί και όχι στο noiz.gr

 

Έλα όμως που το Noiz , έχει μια ιδιαιτερότητα.

Αποτελείται από διάφορους ανθρώπους, πολλών ειδικοτήτων , που τους έφερε κοντά η μουσική.

 

Έτσι π.χ. μετά από την γνωριμία μας, αναπτύχθηκε ένα σεβασμός στην άποψη τους, και εγώ εμπιστεύομαι την άποψή τους και σε πέραν της μουσικής ζητήματα….που φευ είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ τους δουλειά.

 

Έτσι εδώ βρίσκονται και άνθρωποι που έχουν σπουδάσει πολιτικές επιστήμες και θα μπορούσαν να μας βοηθήσουν με τις γνώσεις τους.

 

Περιμένω την απόφαση πλέον του ιδιοκτήτη, που μόνο αυτός είναι αρμόδιος να χαράξει.

 

Δηλώνω ότι όποια και αν είναι η απόφαση του, θα εναρμονισθώ πλήρως.

 

Αν από αυτή (την απόφαση) προκύψει ότι δεν πρέπει να συζητιόνται άλλα, εκτός μουσικής, θέματα στο noiz.gr….αυτό θα πράξω και εγώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τέλος...trolley...ελπίζω να μην πάρεις αυτή τη νύξη υπερβολικά προσωπικά και θιχτείς αλλά γιατί τόση πρεμούρα να ανοιχτούν και "επίσημα" οι πολιτικές συζητήσεις?

σε αυτό το θέμα έχεις πάρα πολλές απαντήσεις (όπως και σε όλα τα πολιτικά θέματα και σε λιγότερα μουσικά, εκτός απ'την περίπτωση που θα αναλωθείς σε διαφωνίες)

φαντάζομαι πως σε ενδιαφέρει και παίζεις μουσική αλλά μου χεις δώσει την εντύπωση πως περισσότερο ενθουσιάζεσαι όταν υπάρξει θέμα των "άλλων" κατηγοριών παρά μουσικό....

 

Καλές ερωτήσεις...

 

Για την πρώτη, δεν άνοιξα εγώ αυτό το θέμα, ούτε έκανα εγώ την πρόταση. Απλώς την υποστηρίζω ένθερμα. Μην μπερδεύεσαι λοιπόν, ξανακοίτα ποιος έχει ανοίξει τα θέματα, και βγάλε τα συμπεράσματά σου για την προέλευση της ιδέας.

 

Για την δεύτερη, ναι παίζω μουσικούλα ερασιτεχνικά και ιδιωτικά. Η σχέση μου με τη μουσική είναι περισσότερο στενή με τη μουσική τεχνολογία παρά με την οργανοπαιχτική (αν δεν είναι αδόκιμος ο όρος), αλλά επειδή είμαι και κάποιας ηλικίας, δεν έχω και πολλά να συζητήσω για θέματα μουσικής τεχνολογίας με τους νεότερους ανθρώπους στο φόρουμ, οι οποίοι συνήθως έχουν ακόμη λίαν βασικές απορίες. Υπάρχει επάρκεια τεχνικά καταρτισμένων ανθρώπων στο φόρουμ και αντιμετωπίζουν αυτές τις απορίες ικανοποιητικά, οπότε θα μπλέξω σε μία συζήτηση μόνο αν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω.

 

Προσωπικά, δεν με πολυενδιαφέρει αν θα επιτραπούν οι πολιτικές συζητήσεις ή όχι. Απλά θα αναγνώριζα σαν ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση το να επιτραπούν. Άλλωστε, κάλλιστα θα μπορούσαν να επιτραπούν αλλά πάλι να μη συμμετείχα, εφ' όσον το επίπεδο δε θα ήταν αυτό που θέλω.

 

Καλή καρδιά, δηλαδή.. μην έχεις την εντύπωση ότι καίγομαι επί του ζητήματος.

 

Δίνω επίσης ένα προκαταβολικό +1 στο ποστ του LK από πάνω, το οποίο είδα ενώ ετοιμαζόμουν να κάνω το ποστ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου