Προς το περιεχόμενο

Να επιτραπούν επίσημα οι Πολιτικές συζητήσεις στο Noiz;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατάλαβα....

απλά, όπως είπες, είδα αυτή την ένθερμη υποστήριξη και απόρησα...

Για την πρώτη, δεν άνοιξα εγώ αυτό το θέμα, ούτε έκανα εγώ την πρόταση. Απλώς την υποστηρίζω ένθερμα. Μην μπερδεύεσαι λοιπόν

δεν μπερδεύτηκα κάπου, δεν εννοούσα πως τα χεις ανοίξει εσύ...

μάλλον θα έγινε παρανόηση με το "έχεις απαντήσεις" μου στο πρώτο μου ποστ...

 

παίδες,ας αφήσουμε τον καθένα να πει την άποψή του και ας βγει ένα αποτέλεσμα να τελειώνουμε...

δε χρειάζεται να απαντάμε όλοι σε όλους συνέχεια..ας αφήσουμε και κάτι να περάσει! :)

 

Καλή καρδιά, δηλαδή..

εννοείται!! :)

 

καλή συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 499
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Προς τους πολεμιους του ''οχι'':Δε μπορω να καταλαβω τι διαφορα θα εχει μια ενοτητα ''πολιτικη'' απο την ενοτητα ''περι ανεμων και υδατων''.

Αληθεια θεωρειτε τοσο επικινδυνο το να γινει το νοιζ ενα πολιτικο φορουμ-σαλατα?

 

Προς τους υπερμαχους του ''ναι'':Τοσο μεγαλη αναγκη εχετε το να μιλατε για πολιτικη στο νοιζ?Γιατι δεν το κανετε σε πολιτικα φορουμ αμιγως ενδιαφερομενα για το θεμα?

 

Ψηφισα ''ναι'' γιατι δε θεωρω σημαντικο το θεμα γενικα...(του να συζητειται η πολιτικη εδω).

Πολυς λογος για το τιποτα...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

"Διότι, οι πολιτικές εξελίξεις στην - υπό καθεστώς πτώχευσης - χώρα μας, είναι τόσες και τέτοιας έκτασης που μόνο απαθείς ηλίθιοι δεν θα τις περιλάμβαναν στον ορίζοντα των προβληματισμών τους, από όποιο χώρο και αν προέρχονται".

 

Αυτό είναι σωστό σαν αξίωμα. Τίποτα όμως σε αυτό δεν δικαιολογεί την ενσωμάτωση πολιτικών συζητήσεων παντού και πάντα. Για όλα υπάρχουν οι κατάλληλοι χώροι.

 

Για όσους δε, ψάχνονται για ακροατήρια επί πολιτικών ή κομματικών θεμάτων, στο ιντερνετ θα βρούν χώρους με πολύ πιο πρόθυμα αλλά και πολύ πιο απαιτητικά και ενημερωμένα ακροατήρια. Θα ήταν μεγαλύτερη πρόκληση και για τους ίδιους νομίζω, να ελέγξουν αν μπορούν να τα καταφέρουν το ίδιο καλά με τον αντίλογο και εκεί  ;).

 

Κανα δυο πραγματάκια ακόμη...

 

Το παράδειγμα σου με την πανδημία δεν είναι δόκιμο. Στις εδώ "πολιτικές" συζητήσεις δεν συζητούνται φλέγοντα και έκτακτα κοινωνικά θέματα. Συνήθως απλά ισοπεδώνονται οι πολιτικές πεποιθήσεις της Αριστεράς με αναδρομές που φτάνουν στα γκουλαγκ, αναφορές στη Β. Κορέα και τρολλάρεται κατα βάση ο ΣΥΡΙΖΑ.

 

Αν ήθελε ο καθένας μας κάτι τετοιο θα μπορούσε να ανοίξει τον ΣΚΑΙ ή να μπεί στο Twitter, να κάνει follow τους κατάλληλους ανθρώπους και να απολαύσει. Δεν χρειαζόταν να μπει στο Noiz.

 

Είχα την εντύπωση πως η αρχή αυτής της συζήτησης έγινε από σενα στο post με τους κόκκινους χαρακτήρες.

 

Δεν θα ποστάρω άλλο μιας και η άποψη μου είναι καταγεγραμμένη σαφώς νομίζω. Περιμένω με ειλικρινές ενδιαφέρον την απόφαση του κ. Μεθενίτη.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω με ειλικρινές ενδιαφέρον την απόφαση του κ. Μεθενίτη.

 

συγγνώμη η ψηφοφορία αυτή δεν είναι και η τελική απόφαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παράδειγμα σου με την πανδημία δεν είναι δόκιμο. Στις εδώ "πολιτικές" συζητήσεις δεν συζητούνται φλέγοντα και έκτακτα κοινωνικά θέματα. Συνήθως απλά ισοπεδώνονται οι πολιτικές πεποιθήσεις της Αριστεράς με αναδρομές που φτάνουν στα γκουλαγκ, αναφορές στη Β. Κορέα και τρολλάρεται κατα βάση ο ΣΥΡΙΖΑ.

 

Θεωρώ ότι το παράδειγμά μου είναι δόκιμο. Στη θέση του θα μπορούσε να είναι ένας σεισμός ή κάποια άλλη φυσική καταστροφή. Στην πρώτη σελίδα της ίδιας της Apple (η οποία σελίδα είναι προϊόν ενδελεχών διαδικασιών marketing και δεν προσφέρεται για αιφνίδιες αλλαγές), όταν είχε γίνει η ζημιά με την Κατρίνα, υπήρχε ειδική αναφορά και σχετικός σύνδεσμος.. αν μπορεί να το κάνει η Apple (δηλαδή να παρεκλίνει κάποιου αρχικού σχεδίου εν' όψει εκτάκτων εξελίξεων), τότε σίγουρα μπορεί να το κάνει και το noiz.

 

Όσον αφορά το αν τρολλάρεται ο ΣΥΡΙΖΑ, θυμίζω ότι κάποιος μπορεί να τρολλαριστεί μόνο στο χώρο του - το noiz δεν είναι χώρος κανενός κόμματος οπότε μάλλον η έκφρασή σου χρήζει αναθεώρησης. Από εκεί και έπειτα, αν η Αριστερά ή οποιοσδήποτε άλλος έχει επιχειρήματα, και αν αυτά είναι ποιοτικώς καλύτερα από των αντιπάλων της, δεν έχει παρά να τα εκφέρει και να αξιολογηθούν. Αυτό ακριβώς λέμε.

 

Αν ήθελε ο καθένας μας κάτι τετοιο θα μπορούσε να ανοίξει τον ΣΚΑΙ ή να μπεί στο Twitter, να κάνει follow τους κατάλληλους ανθρώπους και να απολαύσει. Δεν χρειαζόταν να μπει στο Noiz.

 

Εγώ μπαίνω στο noiz κάθε μέρα εδώ και σχεδόν δέκα χρόνια. Εκεί γουστάρω να συχνάζω δικτυακώς. Ναι, μπορώ να συνηθίσω και αλλιώς, αλλά γιατί; Επειδή εσένα (υποθετικά μιλάω) σου χαλάει την εικόνα ότι είσαι ειδικός (και ειδικώς) κιθαρίστας και συμμετέχεις σε ένα "μουσικό" φόρουμ, ή ειδικός (και ειδικώς) αριστερός; Και τι με νοιάζει εμένα... ο καθένας πάσχει από φαντασιώσεις, γιατί οι δικές σου έχουν κάποια αξία;

 

Όπως πολύ σωστά έλεγε νωρίτερα ο LK, εδώ μέσα συζητιούνται κατά καιρούς τα πάντα και παρουσιάζονται τα πάντα. Εγώ ο ίδιος αν τελειώσω κάποιο μουσικό κομμάτι θα το παρουσιάσω εδώ, αλλά το ίδιο θα κάνω αν τελειώσω ένα βίντεο ή ένα γραπτό, διότι εδώ είναι η δικτυακοί μου γνωστοί και οι δικτυακοί μου φίλοι.

 

Αν δεν περάσει το αίτημα για τις πολιτικές συζητήσεις, θα τιμωρήσω το φόρουμ μη ξαναγράφοντας τίποτε σε κανένα θέμα παρά μόνο στα αμιγώς μουσικής τεχνολογίας, μέχρι να ψοφήσουμε όλοι από το χασμουρητό. :) :) :) :)

 

Είχα την εντύπωση πως η αρχή αυτής της συζήτησης έγινε από σενα στο post με τους κόκκινους χαρακτήρες.

 

Όχι. Οι κόκκινοι χαρακτήρες ήταν μία απόπειρα χιούμορ, επειδή είχει προηγηθεί η μπλε σήμανση πάνω από το ποστ του Harilatron. Περίμενα ότι θα συνεχίσουν και άλλοι, με άλλα χρώματα, αλλά δεν έγινε αντιληπτό το αστείο (αν ήταν τέτοιο).

 

Δεν θα ποστάρω άλλο μιας και η άποψη μου είναι καταγεγραμμένη σαφώς νομίζω. Περιμένω με ειλικρινές ενδιαφέρον την απόφαση του κ. Μεθενίτη.

 

Ένα σημαντικό ποσοστό των μελών θέλει τις συζητήσεις, και ένα άλλο δεν τις θέλει. Δεν έχουμε ένα λόγο 9:1, αλλά μάλλον 6:4, οπότε αναγκαστικά θα αξιολογηθούν και ποιοτικά χαρακτηριστικά. Το σημαντικό είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι και από τις δύο "παρατάξεις" που δεν αρνούνται τη συζήτηση και αυτό είναι σίγουρα ένα βήμα προς τον ιντερνετικό πολιτισμό που (για τρίτη φορά) επικαλούμαι.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις εδώ "πολιτικές" συζητήσεις δεν συζητούνται φλέγοντα και έκτακτα κοινωνικά θέματα. Συνήθως απλά ισοπεδώνονται οι πολιτικές πεποιθήσεις της Αριστεράς με αναδρομές που φτάνουν στα γκουλαγκ, αναφορές στη Β. Κορέα και τρολλάρεται κατα βάση ο ΣΥΡΙΖΑ.

 

Βέβαια, αν το κλίμα ήταν κυρίαρχα αριστερό και "τρολλαριζόταν κατά βάση" η ΝΔ  το ΠΑΣΟΚ και η ΔΗΜΑΡ, εσύ θα έπαιρνες και πάλι κεφάλι στη σταυροφορία να απαγορευθούν οι πολιτικές συζητήσεις στο φόρουμ, έτσι δεν είναι, kpeyos? 

 

Δεν είναι ότι οι πολιτικές συζητήσεις δεν έχουν την κατεύθυνση που εσύ προτιμάς, είναι ότι γενικά και κατ' αρχήν είσαι αντίθετος σ' αυτές, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα μου φαινοταν περιεργο που η πολιτικη ηταν θεμα ταμπου σε αυτο φορουμ. Και αυτα μερος της ζωης ειναι... Ειλικρινα, δε μπορω να δω τον λογο. Υπαρχει διαφορα μεταξυ του να μην ενθαρρυνεις πολιτικες συζητησεις και απο το να τις απαγορευεις.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Διάβασα -χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις- τις απόψεις όλων.

Προσωπικά είμαι έτοιμος να σεβαστώ την επιθυμία αυτού που απωθείται από τις πολιτικές συζητήσεις και να κατανοήσω την υπόθεση ότι με τις συζητήσεις αυτές πλήττεται η συνοχή του χώρου. Σε σχέση με το πρώτο, εκτιμώ ότι θα πρέπει να προστατευτούν (κάπως).

Σε σχέση με το δεύτερο όμως, έχω καλούς λόγους να πιστεύω ότι με το να συνεχίσουμε το διάλογο (αφού ξεκίνησε) το μόνο που μπορεί να συμβεί είναι να αμβλυνθούν οι (όποιες) διαφορές. Επίσης, ίσως παρατηρήσατε παλιά μέλη που επανήλθαν με την αφορμή του τελευταίου "πολιτικού" θέματος.

 

 

Θέλω όμως ιδιαίτερα να επισημάνω και να τοποθετηθώ για 2 σημεία που κατά τη γνώμη μου ήταν πολύ προσβλητικά και γράφτηκαν από ανθρώπους που περίμενα να βλέπουν καθαρότερα.

 

Το πρώτο το οποίο διάβασα ευθέως, διέκρινα ανάμεσα στις γραμμές, και εισέπραξα και σε ιδιωτικές συζητήσεις, είναι ότι το noiz τείνει να γίνει "δεξιό forum".

 

Και γιατί αυτό λέει? Γιατί κάποια μέλη που γράφουν πολύ (μεταξύ αυτών κι εγώ) τόλμησαν να ασκήσουν κριτική στον Τσίπρα. Ή επειδή επεσήμαναν ότι δεν υπάρχει κεντρικός αντιπρόσωπος της ηθικής και των λεγόμενων  "αριστερών αξιών" προσπαθώντας να εξηγήσουν (υπερβαίνοντας στερεότυπα και παγιωμένους αστικούς μύθους 10ετιών) ότι υπάρχουν τίμιοι, δίκαιοι και ευαίσθητοι άνθρωποι που δεν οραματίζονται το σοσιαλιστικό μετασχηματισμό ή την κοινωνικοποίηση των μέσων παραγωγής. (Ναι, ρε υπάρχουν).

Τι ακριβώς εννοείτε λοιπόν "δεξιό forum"?

(Επιμένω γιατί την ψώνισα μ' αυτό….. ;D )

Δοκίμασε κανείς να διατυπώσει την άποψη ότι κάποιο κόμμα της δεξιάς αντιπροσωπεύει "γνήσια ελπίδα" για να δείτε τι σχόλια (εκτιμώ ΚΑΙ ειρωνικά) θα εισέπραττε -από τους ίδιους πολυγραφότατους σχολιαστές? Δοκίμασε κανείς να φέρει ως σημαντικά στη συζήτηση στοιχεία τα "δεξιά ιδεώδη" της πατρίδας-θρησκείας-οικογένειας για να δούμε τι σχόλια θα εισέπραττε από αυτούς που (νομίζετε) ότι προσδίδουν "δεξιά" χροιά στο forum? Δοκίμασε κάποιος ακροδεξιός να πει τα δικά του?

 

Ας μην χαρακτηρίζουμε "δεξιό" (το οποίο από μόνο του -με κάποιο τρόπο- έχει φτάσει να θεωρείται βρισιά) την οποιαδήποτε έκφραση δυσπιστίας απέναντι σε συγκεκριμένα πρόσωπα ή προτάσεις.

 

 

Το δεύτερο που με ενόχλησε (και δεν θα επεκταθώ πολύ) είναι η επίκληση στην έλλειψη σοβαρότητας, μεθοδολογίας του διαλόγου και επάρκειας (άκουσον-άκουσον) συγκεκριμένης μερίδας των σχολιαστών να αντιληφθούν την πολιτική διανόηση στην ολότητά της.

Ακούστε:

1.Της κοντής στολής τα παπούτσια της φταίνε. Αυτοί που θέλουν να παίξουν μπάλα, την ζητάνε ταχέως από την εξέδρα όταν κάποιος την πετάξει εκεί για να συνεχίσουν. Εν προκειμένω, οι περισσότεροι που επέλεξαν το "ναι" στο poll είναι από αυτούς που αισθάνονται ότι μπορούν να επιχειρηματολογήσουν ισχυρά. (Δεν υπονοώ το αντίθετο για όσους επέλεξαν "όχι")  

2. Αντιπαρερχόμενος τον ελιτισμό, θα απαντήσω και θα επισημάνω ότι στην πραγματικότητα δεν υπάρχει ούτε ένα ζήτημα που να μπορούμε να συζητήσουμε όλοι σαν ίσοι μεταξύ ίσων. Αν ήταν προϋπόθεση κάτι τέτοιο, σε κάθε section θα έγραφαν 2-3 άτομα κι εγώ πιθανότατα θα είχα 1 (ή κανένα) ποστ.

 

Προσωπικά, μου πέρασε η όρεξη για πολιτικές συζητήσεις και πάω να δω καμιά κιθάρα.

 

Ας μην παίρνουμε τους εαυτούς μας τόσο στα σοβαρά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είπε ο harilatron. Κάποιοι είναι περισσότερο παρεξηγιάρηδες απ' ότι θα επρεπε.

Αλήθεια, το harilatron είναι μποζόνιο ή φερμιόνιο?  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου