Προς το περιεχόμενο

Να επιτραπούν επίσημα οι Πολιτικές συζητήσεις στο Noiz;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

;D ;D ;D

Το λες επίσημα ή ανεπίσημα...να ξέρω πως να ντυθώ.

 

;D ;D ;D ;D

 

Μωρέ, αν δεν δω τα ΝΑΙ να αυξάνονται , θα φάτε τόση παραπληροφόρηση που θα τραβάτε φωτογραφίες και σε όλες θα βγαίνει ο Μπαγκς Μπάνυ.

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 499
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Μωρέ, αν δεν δω τα ΝΑΙ να αυξάνονται , θα φάτε τόση παραπληροφόρηση που θα τραβάτε φωτογραφίες και σε όλες θα βγαίνει ο Μπαγκς Μπάνυ.

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Όταν έχουμε ένα "puzzle" να φτιάξουμε πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε ΟΛΑ τα κομμάτια απο τα οποία αποτελείται.Διαφορετικά πάντα θα καταλήγουμε σε αδιέξοδο.Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με την πολιτική.Ελάχιστοι άνθρωποι πάνω στον πλανήτη βρίσκονται σε θέση να "έχουν όλα τα κομμάτια του puzzle" στα χέρια τους. (και το πιθανότερο είναι πως δεν "συχνάζουν" σε forums...  ::))

 

Οι υπόλοιποι νομίζουνε ότι τα έχουνε όλα.Κάποιοι από αυτους μάλιστα είναι τόσο ανόητοι (και εγωιστές) που αντί απλά να παραδεχτούν ότι δυστυχώς (ή μήπως ευτυχώς;) δεν τα έχουνε όλα,επιμένουν να πιστεύουν ότι γνωρίζουν τι τους γίνεται χλευάζοντας συγχρόνως τους άλλους (ομοιοπαθείς) οι οποίοι απλά τυχαίνει να έχουν διαφορετική γνώμη. (αλλά -στην ουσία- την ίδια μαύρη νύχτα...) To αδιέξοδο είναι το μόνο βέβαιο...

 

Προσωπικά δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω όταν ακούω "απλούς" ανθρώπους να συζητούν για πολιτική.Και για να μην παρεξηγηθώ και ο γράφων στους "απλούς ανθρώπους" κατατάσσει τον εαυτό του. :)

 

 

 

 

Άρα να υποθέσω ότι ούτε καν ασκείς το εκλογικό σου δικαίωμα...μάταιο θα ήταν , σωστά; (ή έστω αδιέξοδο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα να υποθέσω ότι ούτε καν ασκείς το εκλογικό σου δικαίωμα...μάταιο θα ήταν , σωστά; (ή έστω αδιέξοδο)

 

Το εκλογικό μου δικαίωμα πάντα το ασκούσα.Αλλά ναι,για τυπικούς -στην ουσία- λόγους,το παραδέχομαι.Δεν περιμένω από κανέναν να με "σώσει" ή να ενδιαφερθεί.

 

Πρέπει να είμαι μάλιστα και το μόνο μέλος που δήλωσα και το τι ψήφιζα.Άντε να το ξαναπώ μιά ακόμα φορά:Λευκό-παρών εκτός από μία φορά τη Ν.Δ. του Καραμανλή. (και ναι, μουτζώνω τον εαυτό μου κάθε μέρα από τότε...) Θα μου πεις,ότι αν θέλεις το πιστεύεις (το τι ψήφιζα) και λογικό θα είναι,αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι γι΄αυτό.  :)

 

Να σε ρωτήσω κάτι και εγώ με τη σειρά μου:Δέχεσαι ότι η ψήφος σου έχει την ίδια ακριβώς "βαρύτητα" με αυτήν ενός...δέντρου; :)

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Να σε ρωτήσω κάτι και εγώ με τη σειρά μου:Δέχεσαι ότι η ψήφος σου έχει την ίδια ακριβώς "βαρύτητα" με αυτήν ενός...δέντρου; :)

 

 

 

Ενδιαφέρον θέμα βάζεις.

Αν επιτραπούν τελικά οι συζητήσεις αυτού του είδους, πολύ θα χαρώ να το συζητήσουμε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το πρώτο το οποίο διάβασα ευθέως, διέκρινα ανάμεσα στις γραμμές, και εισέπραξα και σε ιδιωτικές συζητήσεις, είναι ότι το noiz τείνει να γίνει "δεξιό forum".

 

Και γιατί αυτό λέει? Γιατί κάποια μέλη που γράφουν πολύ (μεταξύ αυτών κι εγώ) τόλμησαν να ασκήσουν κριτική στον Τσίπρα.

 

Μμ, όχι ακριβώς...νομίζω σε παρέσυρε λίγο η οργή σου.

Το γεγονός πως κάποιοι έφτασαν σε τέτοιο συμπέρασμα, δεν οφείλεται νομίζω στην κριτική κατά Τσίπρα -άλλωστε, νομίζω πως οι περισσότεροι εδώ έχουν ασκήσει τέτοια ανεξαρτήτως της πολιτικής τους προτίμησης- αλλά στο ότι δηλώθηκε ξεκάθαρα απο μερικούς πως στηρίζουν τις επιλογές κυβέρνησης Σαμαρά. Χωρίς φυσικά αυτό να τους κάνει αυτομάτως "δεξιούς", αλλά φαντάζομαι συμφωνείς πως αυτό είναι κάποια σημαίνουσα ένδειξη. Κατά τα λοιπά, και οι κιθάρες καλές είναι  ;D.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον θέμα βάζεις.

Αν επιτραπούν τελικά οι συζητήσεις αυτού του είδους, πολύ θα χαρώ να το συζητήσουμε.  

 

Conflicts of interest my friend,conflicts of interest...  ;D

 

Προσωπικά,θα χαιρόμουν περισσότερο αντί να συζητούσαμε για πολιτική και πονηρούς πολιτικούληδες,να άκουγα (καινούρια) τραγούδια σου και να έβλεπα και (πολλά) μοντέλα σου...  :D  ;D

 

(είσαι και μπαογκτζής πανάθεμά σε...  ;D)

 

 

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόεδρα Νέστορα αντιλαμβάνομαι πως για ψηφοθηρικούς και μόνο λόγους που και που αναγκάζεσαι να ποστάρεις και καμιά φωτό με θαυμαστάς σου ,αλλά στη φωτό διέκρινα μια αιθέρια παρουσία συντρόφισσα με κομμουνιστικό κόκκινο μονδελάκι και μάλιστα στα αριστερά του κάδρου .

Θα παρακαλούσα τους ειδικούς επί τα φωτογραφικά του φόρουμ να ενσκύψουν στο θέμα και να μας δώσουν περισσότερες λεπτομέρειες της εν λόγω συντρόφισσας ,αμάν πια με τους κσυλάδες  ;D

 

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κύριοι περιέγραψα τον τρόπο με τον οποίο βγάζω δεξιό το φόρουμ. Μετρήστε τα ποστς και βγάλτε συχνότητες. Να το πω αριστερό? Θα είναι ειρωνεία. Να το πω πολυφωνικό? Θα μπορούσε, αλλά τυχαίνει να μην είναι. Φυσικά και είναι ανοιχτό (δεν υπονόησα πουθενά οτι σβήνονται "αλήθειες που σοκάρουν" ούτε οτι απαγορεύεται να μιλήσει ο αριστερός). Η κεντρική τάση όμως τι είναι?

 

Πάμε να μετρήσουμε τώρα #μελών που συμμετείχαν στην 1η επικαιρότητα και #μελών στην τελευταία. Γιατί μειώθηκαν? Και αφού μειώθηκαν, μήπως δεν είναι τυχαία η αύξηση του βαθμού συμφωνίας? Βαρέθηκαν οι άλλοι, δεν έχουν χρόνο? Ή μήπως τους απέβαλε αυτός ο πολιτικός πολιτισμός που αναφέρετε?

 

{o α-δέξιος gdevelek εντωμεταξύ κατηγορεί ανοιχτά τον kpeyos οτι αν ήταν αριστερή η κεντρική γραμμή, τότε θα ψήφιζε υπερ της διεξαγωγής πολιτικών συζητήσεων. Όποιος λέει "όχι" το κάνει γιατί τον πειράζουν οι αλήθειες που διατυπώνονται. Δεν έχει άποψη ο kpeyos που γράφει μόνο για gear στην κοινότητα των μουσικών, έχει γραμμή από το Κρεμλίνο. Ξέρω, ξέρω, δεν καταλαβαίνω τον πολύπλοκο λόγο του, όπως δεν τον καταλαβαίνει και ο καλός_για_αριστερός Samy} (όπως λέμε καλή alternative μπάντα για τα ελληνικά δεδομένα).

 

οσον αφορά στο optimum της συζήτησης φυσικά και δεν μιλάω έτσι με τους φίλους μου. Ούτε υποστηρίζω οτι υπάρχει φυσικός χώρος οπου γίνεται τέτοιου είδους συζήτηση. Το έγραψα ξεκάθαρα. Το σχήμα ήταν μια απάντηση σε όσους-κατά την ειλικρινή μου άποψη εθελοτυφλώντας- υποστηρίζουν οτι εδώ μέσα (ή οπουδήποτε) γίνονται "συζητήσεις" προς την κατεύθυνση της λύσης. Χωρίς αυστηρά ορισμένη εκφώνηση του προβλήματος : κάποιοι λένε αριθμητικό, κάποιοι θεσμικό, κάποιοι εθνικό κλπ. Λέγεται "αυτό είναι άσχετο με το πρόβλημα και δεν είναι αυτή η συζήτηση", την ώρα που διαδραματίζεται από τους ίδιους ομιλητές η κουβέντα για το θέμα που "δεν είναι το θέμα".

 

Ζμπρόβλημα : ο καθένας έρχεται με τη λύση του, την είχε χρόνια έτοιμη και την ξέρει, αλλά όλοι οι άλλοι είναι βλάκες που δεν μπορούν να αναγνωρίσουν την κομψότητά της. Φυσικά οι εκάστοτε "άλλοι" εντοπίζουν τη σοβαρότητα ενός άλλου υποσυνόλου του προβλήματος και προτίθενται να προτάξουν τα γενναία τους πληκτρολόγια απέναντι στον εγκάθετο που δεν βλέπει την κομψότητα της δικής τους λύσης. Πουθενά πρόθεση να τα βάλουμε κάτω και να τα δούμε στο μικροσκόπιο (πού χρόνος για τέτοια? το πρόβλημα είναι απλό και συμφωνώ εγώ με τους φίλους μου). Αν σας νοιάζει, ο Μr Freeman τα λέει πολύ καλύτερα από όσο θα μπορούσα να τα πω εγώ + οτι μια χαρά περιγράφει και τα μούτρα του γραφόντος (bonus : αν με περιλαμβάνει δεν είναι επίκκληση στην αυθεντία=> Καστοριάδης-blue : 0-1)

 

hχχp://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_846471&feature=iv&src_vid=T0m4096SxPk&v=cV-HtclvLaw

 

Ισχυρίζομαι οτι κάποιος μπορεί να δει εύκολα αυτά που έθιξα στο προηγούμενο ποστ μου και ενώ δεν αρνούμαι οτι μπορούν να οριστούν προσωπικές γωνίες θέασης που εν μέρει εξηγούν οτι δεν είναι και τόσο στραβά αυτά (πχ "εδω μιλάω με την παρέα μου"), νομίζω οτι αξίζει να ορίζουμε όσο πιο στενά μπορούμε το πρόβλημα που βλέπουμε. Εγώ βλέπω πρόβλημα στην καθαρότητα του λόγου και οφείλω να επισημάνω οτι χωρίς τέτοια, δεν  επιτυγχάνεται η κατεύθυνση προς τη "λύση", αλλά περαιτέρω απαξίωση της πολιτικής. Τελευταία νομίζω οτι "αν ο προ κρίσης νορμάλ καθώς πρέπει επαγγελματίας και έξυπνος άνθρωπος δεν μπορεί (ή δεν θέλει) να δει οτι η σημερινή του πολιτική τοποθέτηση είναι ολοφάνερα διάτρητη, τι να περιμένω από το εκπαιδευμένο ντόπερμαν που ανυπομονούσε να βγαίνει για να σκοτώνει?" Αριστερός λαϊκισμός, έστρεψα το πρόβλημα αλλού, κάπου που συμφωνείτε όλοι. Αποκλείεται να είναι αυτός ο φόβος μου.

 

Αν σας πω και οτι η δική μου ανάλυση λέει οτι η κοινωνική ανοχή στα εγκλήματά τους υποβαστάζεται λίγο από την πρόθεση του κατά τα άλλα άστεγου πολιτικά σώματος να κάνει παραχωρήσεις σε θέματα κοινής λογικής (και όταν λέω κοινής εννοώ κοινότατης, μη μου πουλήσετε Βολταίρο) χάριν της επίλυσης του εκάστοτε "αμεσότερου", μπορούμε να συζητήσουμε ή είμαι εκτός θέματος?

 

"μπορεί να είμαι politicaly incorrect αλλά κατά βάση έχω δίκιο". Πώς μπορεί κάποιος politically incorrect να έχει δίκιο σε ένα πολιτικό θέμα ρε alitez?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πρόεδρα Νέστορα

 

 

Ρε Σάμυ, ποιος είναι αυτός δίπλα στον Νέστορα  ::) ;D ;D

 

@ Blue Πολύ ενδιαφέρουσα, ψύχραιμη και αναλυτική τοποθέτηση  8)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου