Προς το περιεχόμενο

Να επιτραπούν επίσημα οι Πολιτικές συζητήσεις στο Noiz;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ Blue Πολύ ενδιαφέρουσα, ψύχραιμη και αναλυτική τοποθέτηση  8)

Λίγο πρωινή χωρίς να έχει πιεί καφέ (η τοποθέτηση) όμως.

 

Το δεύτερο που με ενόχλησε (και δεν θα επεκταθώ πολύ) είναι η επίκληση στην έλλειψη σοβαρότητας, μεθοδολογίας του διαλόγου και επάρκειας (άκουσον-άκουσον) συγκεκριμένης μερίδας των σχολιαστών να αντιληφθούν την πολιτική διανόηση στην ολότητά της.

Αν θεωρείς ότι στις πολιτικές συζητήσεις στο noiz συζητείται από το σύνολο των συμμετεχόντων, με ψύχραιμο τρόπο, κάποιο είδος πολιτικής διανόησης (με παραπομπές στο protothema.gr), είναι προφανές ότι ένας από τους δυό μας κάνει λάθος.

 

Προσωπικά, μου πέρασε η όρεξη για πολιτικές συζητήσεις ......

Και μένα και ΛΟΓΩ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΘΕΣΗΣ ΤΟΥ ADMIN, αποσύρω την ψήφο μου καθότι δεν θεωρώ ότι έχει νόημα.

 

Περίμενε να τολμήσει κανείς να βάλει photo με τον Samaras

Η φωτό υπάρχει και το ξέρουμε.

Ας τολμήσει λοιπόν.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 499
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

..

Αν θεωρείς ότι στις πολιτικές συζητήσεις στο noiz συζητείται από το σύνολο των συμμετεχόντων, με ψύχραιμο τρόπο, κάποιο είδος πολιτικής διανόησης (με παραπομπές στο protothema.gr), είναι προφανές ότι ένας από τους δυό μας κάνει λάθος.

...

 

Το αντίθετο έγραψα και επεσήμανα ότι κατά τη γνώμη μου δεν τρέχει και τίποτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Η φωτό υπάρχει και το ξέρουμε.

Ας τολμήσει λοιπόν.

 

Να τολμήσει...

 

Εγώ πάντως αν στα νιάτα μου είχα προνοήσει να βγάλω μια μαζί με τον (τότε) πρόεδρο Δρακουμέλ, θα την ανέβαζα και θα σας ζητούσα δικαιώματα για το vintage / relic που θα απολαμβάνατε  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αν στα νιάτα μου είχα προνοήσει να βγάλω μια μαζί με τον (τότε) πρόεδρο Δρακουμέλ, θα την ανέβαζα και θα σας ζητούσα δικαιώματα για το vintage / relic που θα απολαμβάνατε  ;D ;D ;D

Σταμάτα πια ! Δεν είσαι τόσο γέρος όσο νομίζεις.

 

Το αντίθετο έγραψα ....

Λάθος μου τότε και σχώρνα με.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σταμάτα πια ! Δεν είσαι τόσο γέρος όσο νομίζεις.

 

 

Εγώ όχι. Αλλά ο Δρακουμέλ...  ;D ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όχι. Αλλά ο Δρακουμέλ...  ;D ;D ;D ;D

Τα σύμβολα και οι βρυκόλακες (δγιαλέγεις) είναι αιώνιοι.

Εκτός και είναι Ηighlander.

"There can be only one".

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

 

Επειδή οι όροι "φιλελεύθερος" και "φιλελευθερισμός" χρησιμοποιούνται σ' αυτήν τη συζήτηση, ας μου επιτραπεί να κάνω μερικές διευκρινήσεις, ειδικά σήμερα  που οι ταμπέλες «δεξιός» και «αριστερός» μοιάζουν παρωχημένες και αποτυγχάνουν να προσδιορίσουν τα νέα κοινωνικά δεδομένα.

 

Φρονώ ότι κάποιος  θα πρέπει να αναζητήσει τι τελικά θα μπορούσε να προσδώσει σε ένα κράτος δικαίου, μεγαλύτερη ελευθερία στους πολίτες στο να επιχειρούν και να ευημερούν αλλά παράλληλα να σκύβει και πάνω στους ανήμπορους και τους μη κατέχοντες το δικαίωμα της ισονομίας, της ισοπολιτείας στα πλαίσια ενός κράτους δικαίου.

 

Αναμφίβολα, το κράτος οφείλει να  εξασφαλίζει δωρεάν πρόσβαση στην υγεία, την παιδεία και τις ίσες ευκαιρίες ώστε ο κάθε πολίτης, ειδικά αυτός που στερείται και αδυνατεί να επιβιώσει, να μπορέσει να διεκδικήσει το δικαίωμα στη δική του ευημερία.

 

Ο άκρατος οικονομικο-πολιτικός φιλελευθερισμός του Milton Friedman και της σχολής του Σικάγο είναι και απάνθρωπος και επικίνδυνος γιατί προκλητικά αγνοεί το δεδομένο πως η φτώχεια όπως άλλωστε και ο πλούτος ανακυκλώνονται. Αυτού του είδους ο φιλελευθερισμός, προσωπικά με ενοχλεί γιατί δεν εμπεριέχει τα βασικά στοιχεία του ανθρωπισμού και των ανθρωπίνων αξιών που κατ’ εμέ θα πρέπει όχι μόνο να υπάρχουν αλλά και να αποτελούν τα δομικά συστατικά μιας κοινωνίας.

 

Ο Κοινωνικός Φιλελευθερισμός ουδεμία σχέση έχει με τον πολιτικό φιλελευθερισμό του Milton Friedman. Ο ρόλος του είναι από τη μία να πολεμά τον κρατισμό, την υπερφορολόγηση, τη γραφειοκρατία και τα κρατικά μονοπώλια και από την άλλη να συγκρούεται με τις μονοπωλιακές και ολιγοπωλιακές πρακτικές ενός ολιγαρχικού τύπου ιδιωτικού τομέα που εξ ορισμού διαπλέκεται με το κράτος, εμποδίζει τη δημιουργία νέων επιχειρήσεων και δημιουργεί φτώχεια και ανέχεια.

 

Ο Κοινωνικός φιλελευθερισμός ουδεμία σχέση έχει με τον άκρατο καπιταλισμό και τις αδίστακτες πρακτικές του που αναμφίβολα οδηγούν μεγάλες μερίδες του πληθυσμού στην εξαθλίωση. Ο ΚΦ μάχεται τις στρεβλώσεις τις αγοράς, ενισχύει τα δίκτυα κοινωνικής αλληλεγγύης και δεν επιτρέπει στο μεγάλο κεφάλαιο να εξουδετερώνει τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Ο ΚΦ μάχεται την αισχροκέρδεια και στέκεται απέναντι στις παρασιτικές πρακτικές των μεσαζόντων επιχειρώντας μέσω του υγιούς ανταγωνισμού να καταπολεμά την ανεργία και την κοινωνική ανισότητα.

 

Με άλλα λόγια, ο ΚΦ είναι τελείως αντίθετος με τις οικονομίες τύπου Σοβιέτ που ευνουχίζουν κάθε επιχειρηματική προσπάθεια και κάθε δικαίωμα στην ατομική ευημερία αλλά είναι επίσης και τελείως αντίθετος με τους θιασώτες μίας οικονομίας που δίνει το δικαίωμα στους λίγους να καταπιέζουν τους πολλούς.

 

Τι είχαμε όμως και τι έχουμε στην Ελλάδα; Και από τα δύο άκρα ανακατεμένα σε ένα μοναδικό κοκτέιλ αλλά Γκρέκα. Οι κυβερνήσεις διακατέχονται από μία κρατιστική αντίληψη που όλα δεν ανήκουν σε όλους αλλά ανήκουν στα δικά μας τα παιδιά. Έτσι λοιπόν δημιουργήθηκαν οι στρατιές των κρατικοδίαιτων, αντιπαραγωγικών ΔΥ που απομυζούσαν και εξακολουθούν να απομυζούν τους κρατικούς πόρους χωρίς να ευνοείται η ανάπτυξη και το κράτος δικαίου.

 

Σήμερα, οι ίδιοι άνθρωποι που κατέστρεψαν το κάθε υγιές παραγωγικό κύτταρο   της κοινωνίας, υπόσχονται πως θα μας σώσουν και πως έχουν τη λύση για τη σωτηρία μας. Ε, λοιπόν, δεν την έχουν. Κανένας τους δεν την έχει. Για να βρεθεί λύση θα πρέπει το κράτος να στραφεί εναντίον του εσώτερου εαυτού του και να αποβάλλει από πάνω του όλα τα παρασιτικά και αντιπαραγωγικά στοιχεία που τα τελευταία 40 χρόνια το χαρακτηρίζουν. Είναι αυτό εφικτό; Φοβάμαι πως όχι.

 

Την καλημέρα μου και πάλι.

 

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@blue

Κατηγορείς το φόρουμ ως "δεξιό" (το οποίο στη καθομιλούμενη σημαίνει "αγορασμένο από δεξιά συμφέροντα"), αλλά δυστυχώς για 'σένα είναι αριστερής προέλευσης η φωτογραφία που ξεφτύλισα και η οποία αναρτήθηκε με την παράκληση να μην πειράζουμε τον "αρχηγό". Δεν είναι κάτι "δεξιό" επειδή συγκυριακά έχουν μαζευτεί άνθρωποι που συμφωνούν ότι ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης είναι φίλος του Πρίαμου, αλλά αν υπάρχει "γραμμή" για την υποστήριξη δεξιών θέσεων, εις βάρος των προτιμήσεων της πλειοψηφίας. Υπάρχει τέτοια "γραμμή";

 

Αγνοείς ότι - όπως επικαλέστηκα - είναι και από τις δύο "παρατάξεις" αυτοί που δέχονται να συνεχιστούν οι πολιτικές συζητήσεις, εκτός αν δεν πρόσεξες τα τρανταχτά "αριστερά" ονόματα που προσυπογράφουν. Μάλιστα, θα διακινδυνεύσω την εκτίμηση ότι είναι περισσότεροι οι "αριστεροί" που προσυπογράφουν, παρά οι "δεξιοί".

 

Η προσπάθειά σου να επιχειρηματολογήσεις στη βάση του ότι πλέον συμμετέχουν λιγότεροι (και ότι εξ' αυτού υπάρχει συμφωνία) είναι άσχετη με την πραγματικότητα... σε τελευταία ανάλυση, από πότε είναι ποσοτικά τα κριτήρια με τα οποία εκτιμούμε οτιδήποτε; Και... που στην ευχή την είδες τη συμφωνία;

 

Προσέγγιση λοιπόν τυφλόμυιγας(sic) όπως ακριβώς και το σχήμα που παρέθεσες (o ndnikola έγραψε ότι έτσι μιλά με τους φίλους επί πολιτικών θεμάτων).

 

Μου αρέσει που προειδοποιείς να μην επιχειρήσει κανείς να σου πουλήσει Βολταίρο. Είμαι οργισμένος μαζί σου, και θα στήσω φωτογραφία σου στο τοίχο όπου θα της πετάω μασημένες τσιχλοφουσκες κόκκινες. Για να μάθεις.

 

@audiokostas

Θέση του admin υπάρχει και εκφράζεται προς το παρόν με το να επιτρέπει τη ζύμωση που διεξάγεται στα πλαίσια αυτής της συζήτησης. Δεν καταλαβαίνεις ότι αν - σε αυτό το χρονικό σημείο - βγει και πει τη γνώμη του, η συζήτηση θα λήξει; Εδώ, τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας άφησε να φαίνονται και ήδη ο Θερμοπύλες σου δίνει οδηγίες να κοιτάξεις να είσαι με τους νικητές. Φαντάσου λοιπόν...  ;) ;)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να βρεθεί λύση θα πρέπει το κράτος να στραφεί εναντίον του εσώτερου εαυτού του και να αποβάλλει από πάνω του όλα τα παρασιτικά και αντιπαραγωγικά στοιχεία που τα τελευταία 40 χρόνια το χαρακτηρίζουν. Είναι αυτό εφικτό; Φοβάμαι πως όχι.

 

Την καλημέρα μου και πάλι.

 

 

Μόνο εσύ...  8)

 

Ένα ενδιαφέρον πρωτοσέλιδο για όσους συνεχίζουν να... αισιοδοξούν  ;D ;D ;D

Akropolis_1957.jpg.34355e582571749f0a55d2565aaaf53b.jpg

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@blue

Εδώ, τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας άφησε να φαίνονται και ήδη ο Θερμοπύλες σου δίνει οδηγίες να κοιτάξεις να είσαι με τους νικητές. Φαντάσου λοιπόν...  ;) ;)

Eάν είχε φαντασία...δεν θα έπαιζε blues 8)...σε αυτή την ηλικία....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου