Προς το περιεχόμενο

Να επιτραπούν επίσημα οι Πολιτικές συζητήσεις στο Noiz;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

το εβγαλες δεξιο εφαρμοζοντας την ΤΥΠΙΚΗ  πρακτικη του μεσου ελληνα αριστερου που λεει οτι "οποιος διαφωνει με τις αποψεις μου ειναι δεξιος/φασιστας/φιλελευθερος κτλ).

 

αυτο ΔΕΝ ισχυει και ειναι και προσβλητικο προς τα μελη (ειδικα αυτα που ΔΕΝ ειναι δεξιοι).

 

Ακριβώς. Είναι στραβός ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε; Δυστυχώς αν τα βλέπεις όλα με όρους μαύρο-άσπρο, όταν ο άλλος δεν συμφωνεί με αυτά που λες καταλήγεις να τον κατατάσσεις στο αντίθετο αυτού που κατατάσσεις τον εαυτό σου. Τελικά καταλήγεις να χαρακτηρίζεις τον άλλον όχι γι' αυτό που είναι, αλλά γι' αυτό που είσαι εσύ.

 

Άσε που είμαι σίγουρος πως οι περισσότεροι "δεξιοί" εδώ μέσα βγάζουν φλύκταινες με την έννοια δεξιά.

 

Επίσης, νιώθω εξαιρετικά άβολα με την άποψη που λέει ότι δεν πρέπει να επιτρέπεις κάτι γιατί υπάρχουν πολλοί που αυτό το κάτι θα το κάνουν μπουρδέλο. Αν είναι έτσι τι θα έπρεπε να γίνει π.χ. με το δικαίωμα ψήφου. Στην πράξη πρόκειται για την απόλυτη υποχώρηση στην τρομοκρατία της βλακείας.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 499
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όποιοι κι αν είμαστε οι "εμείς", κάνει λάθος φίλε Superfunk.

Πρώτος-πρώτος ρίχνεις σπόντες για Πράβδες, ολομέλειες κλπ.  :)

 

ΣΑΦΩΣ και ριχνω αλλα εναντιον ενος κρατους που ειναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ Σοβιετικο.

 

 

Μπορεις να αντιτιθεσαι στην κομμουνιστικη αριστερη κρατικιστικη χουντα και την δημοσιουπαλληλικη  καταπιεση που μας εχει καταστρεψει απο το 74 και μετα   και χωρις να εισαι δεξιος... (ειδικα μαλιστα οταν μεσα σε αυτα τα 39 αθλια χρονια εχουν κυβερνησει και 2 δεξιες κυβερνησεις τις οποιες απεχθανεσαι και θεωρεις το ιδιο ...σοβιετικες με τις "σοσιαλιστικες" που κυβερνησαν τον υπολοιπο καιρο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τελικά η πολιτική είναι "σοβαρότερη" από τη μουσική, ικανή να δημιουργήσει περισσότερα «πάθη»; (παράδοξο και οξύμωρο , σε ένα αμιγώς  μουσικό forum να υπερισχύει ως πάθος άλλο αντικείμενο , πέραν και άνω της μουσικής )

Λάκη, η μουσική είναι πάθος αλλά η πολιτική είναι η ζωή και η καθημερινότητά μας.

Οπότε ναι, υπό αυτή την έννοια η πολιτική είναι "σοβαρότερη" από τη μουσική και ικανή να δημιουργήσει περισσότερα πάθη από ζητήματα τύπου κσύλο ή πλέξιγκλας ;D.

 

Όσο για το αν πρέπει να συζητάμε μόνο για μουσική εδώ, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος. Όλοι έχουμε κι άλλα ενδιαφέροντα που δεν είναι τόσο φορτισμένα και έχουν το χώρο τους στο "περί ανέμων".

 

Και για να είμαι σαφής, δεν διαφωνώ με τις πολιτικές συζητήσεις στο νόιζ - ούτως ή άλλως φαίνεται ότι είναι αναπόφευκτες - αλλά με την "επισημοποίησή" τους και μάλιστα σε ξεχωριστή ενότητα.

Όπως έγραψα και πριν, η ισχύουσα κατάσταση, δηλαδή με την ανοχή της διαχείρισης και υπό το άγρυπνο βλέμμα των μοντερέιτορς, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

Ναι, δυστυχώς ένας "μπαμπούλας" συχνά είναι χρήσιμος.     

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λάκη, η μουσική είναι πάθος αλλά η πολιτική είναι η ζωή και η καθημερινότητά μας.

Οπότε ναι, υπό αυτή την έννοια η πολιτική είναι "σοβαρότερη" από τη μουσική και ικανή να δημιουργήσει περισσότερα πάθη από ζητήματα τύπου κσύλο ή πλέξιγκλας ;D.

 

Ναι μου απαντάς σαφέστατα.

 

Για εμένα δεν ισχύει το ίδιο, γι' αυτό και ρώτησα.

 

Για εμένα η πολιτική είναι ακόμα μια επιστήμη (ενίοτε και τέχνη), που θα με ενδιέφερε να συζητήσω ή να διαβάσω, προκειμένου να μάθω περισσότερα πράγματα τόσο από "ειδικούς" στο forum, όσο και από λοιπά μέλη.  

 

Επιστήμη, που μπορεί ναι είναι και stand alone, αλλά και να εξεταστεί παράλληλα με άλλες π.χ. οικονομία, νομικά...αλλά και τη μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Είναι στραβός ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε; Δυστυχώς αν τα βλέπεις όλα με όρους μαύρο-άσπρο, όταν ο άλλος δεν συμφωνεί με αυτά που λες καταλήγεις να τον κατατάσσεις στο αντίθετο αυτού που κατατάσσεις τον εαυτό σου. Τελικά καταλήγεις να χαρακτηρίζεις τον άλλον όχι γι' αυτό που είναι, αλλά γι' αυτό που είσαι εσύ.

 

Άσε που είμαι σίγουρος πως οι περισσότεροι "δεξιοί" εδώ μέσα βγάζουν φλύκταινες με την έννοια δεξιά.

 

Επίσης, νιώθω εξαιρετικά άβολα με την άποψη που λέει ότι δεν πρέπει να επιτρέπεις κάτι γιατί υπάρχουν πολλοί που αυτό το κάτι θα το κάνουν μπουρδέλο. Αν είναι έτσι τι θα έπρεπε να γίνει π.χ. με το δικαίωμα ψήφου. Στην πράξη πρόκειται για την απόλυτη υποχώρηση στην τρομοκρατία της βλακείας.

Αυτο ειναι βασικη αρχη σε μια κοινωνια...το να απαγορευεις κατι το οποιο πιστευεις οτι θα γινει μπουρδελο με τη συμβολη των πολλων

Δηλαδη να βγαλουμε τα φαναρια απο τους δρομους???

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

quote author=theoctapus link=topic=197214.msg715711#msg715711 date=1359110786]

 

 

Άσε που είμαι σίγουρος πως οι περισσότεροι "δεξιοί" εδώ μέσα βγάζουν φλύκταινες με την έννοια δεξιά.

 

 

 

+10000

 

Και που να δεις οι... απέξω  ;D

 

Μιλούσα χθες με ένα (εφοριοκαμένο) φιλαράκι (right) που ψήφισε δεξά (αν και σε αυτή την χώρα ο όρος διαχέεται πλέον σε αρκετά κόμματα) και ο Σαμαρass και η ND ήταν κάτι παραπάνω από κόκκινο πανί...

 

 

Το τι είπε ο στόμας του δεν...  :-X :-X :-X ;D ;D ;D

 

Ε, όπως καταλαβαίνετε ως ψηφοφόρος την έχει κάνει για άλλες πολιτείες. 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Δηλαδη να βγαλουμε τα φαναρια απο τους δρομους???

 

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο.

Εκει μιλάμε για "χρονικά περιορισμένη απαγόρευση", και όχι μόνιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο.

Εκει μιλάμε για "χρονικά περιορισμένη απαγόρευση", και όχι μόνιμη.

Ναι αλλα η γενικοτερη λογικη ειναι ιδια.Βγαλε τους κανονες λειτουργιες εσυ σε μια κοινωνια και περιμενε να πρυτανευσει η κοινη λογικη....Ζητω που καηκαμε!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι βασικη αρχη σε μια κοινωνια...το να απαγορευεις κατι το οποιο πιστευεις οτι θα γινει μπουρδελο με τη συμβολη των πολλων

Δηλαδη να βγαλουμε τα φαναρια απο τους δρομους???

 

Δεν το 'πιασες μου φαίνεται. Αν μου έλεγες "Δηλαδή να απαγορεύσουμε την κυκλοφορία???" θα ήταν σωστό (και φυσικά λάθος ταυτόχρονα  ;))

 

Ναι αλλα η γενικοτερη λογικη ειναι ιδια.Βγαλε τους κανονες λειτουργιες εσυ σε μια κοινωνια και περιμενε να πρυτανευσει η κοινη λογικη....Ζητω που καηκαμε!

 

Επιμένεις. Άλλο είναι το οριοθετώ και άλλο το απαγορεύω.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επίσης, νιώθω εξαιρετικά άβολα με την άποψη που λέει ότι δεν πρέπει να επιτρέπεις κάτι γιατί υπάρχουν πολλοί που αυτό το κάτι θα το κάνουν μπουρδέλο. Αν είναι έτσι τι θα έπρεπε να γίνει π.χ. με το δικαίωμα ψήφου. Στην πράξη πρόκειται για την απόλυτη υποχώρηση στην τρομοκρατία της βλακείας.

Εγω μια χαρα καταλαβα.Εγραψες αυτο και πανω σε αυτο απαντησα χωρις να πρεπει να υποθεσω τι εννοεις...επισης προσωπικα πιστευω οτι το 'πολιτικο section' δεν οριοθετειται ευκολα...εκτος αν εννοουμε οριοθετηση το 'γραφονται 10 ποστ και σβηνουμε τα 7' ή 'δεν χρειαζεται παρεμβαση γτ ΤΕΛΙΚΑ γραφουν 4-5 ατομα στο θεμα οι οποιοι και συμφωνουν απολυτα'!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου