Προς το περιεχόμενο

Να επιτραπούν επίσημα οι Πολιτικές συζητήσεις στο Noiz;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα, για να μην μας πεδέξουν, πες ότι αν ψηφίσουν ΟΧΙ δεν σημαίνει ότι θα γράφεις λιγότερο.  ;D ;D

 

Με μπρέδεπσες φίλως.

Κάτσε να δοκιμάσουμε κάτι άλλο: "οι δεκαπέντε δεκατρείς παραπανίσιοι που ψήφισαν όχι, να περάσουν από το λογιστήριο".

 

;D ;D ;D ;D ;D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 499
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχω την εντύπωση, πάντως, πως αυτός, που κερδίζει, μέχρι στιγμής, είναι η αποχή.  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά... ψηφίστε ΝΑΙ.

Σας υπόσχομαι ότι θα γράφω περισσότερο.

 

 

Και πάντα ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΔΑΙΜΟΝΑ ΕΑΥΤΟY που λέει κι ο Jim Morrison.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάντα ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΔΑΙΜΟΝΑ ΕΑΥΤΟY που λέει κι ο Jim Morrison.

 

Ο Νταλούκας είσαι;

Τι θα γίνει ρε παιδί με εκείνα τα δανεικά;...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Νταλούκας είσαι;

Τι θα γίνει ρε παιδί με εκείνα τα δανεικά;...

 

 

 

Εμ έτσι είναι, με το καλημέρα ο νεοφιλελέ λεφτά θα σου ζητήσει.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ έτσι είναι, με το καλημέρα ο νεοφιλελέ λεφτά θα σου ζητήσει.

 

Βασικά, ο ανάρχας τα είχε ζητήσει, σε μία πλατεία κάποτε.

Εγώ απλώς τα ζητάω πίσω.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα. Προκειται ομολογουμενως για ενα πολυ ενδιαφερον θεμα, με πολυ καλες τοποθετησεις και απο τις 2 πλευρες. Προσωπικα ημουν ενας απο αυτους που ψηφισαν οχι - ενας απο τους 50 που αναφερει ο Χαριλαος που δεν συμμετειχαν μεχρι στιγμης- και γι'αυτον ακριβως τον λογο αποφασισα να συμμετασχω σε αυτη την κουβεντα.

 

Γιατι οχι λοιπον; Οι λογοι ειναι καθαρα πρακτικοι και λογοι λειτουργιας του φορουμ (οπως τουλαχιστον εγω αντιλαμβανομαι τον ορο "ευρυθμη λειτουργια" για ενα μουσικο φορουμ). Θα ειχε πολυ μεγαλο ενδιαφερον να βλεπαμε στατιστικα για το ποσα πραγματικα μελη απο τα 81,000+ του ΝΟΙΖ εχουν διαβασει/ασχοληθει με τα πολιτικα θεματα που ανοιγουν κατα καιρους. Προσωπικη μου αποψη, τετοιου ειδους θεματα αποπροσανατολιζουν το ενδιαφερον του μεσου μελους/επισκεπτη απο την ουσια του φορουμ, που ειναι η μουσικη και η μουσικη τεχνολογια. Εκτος αν εχετε την εντυπωση οτι ο μεσος επισκεπτης του ΝΟΙΖ θα μπει στην διαδικασια να διαβασει 160 σελιδες με πολιτικες τοποθετησεις αλλες επιτυχεις, αλλες αστοχες κλπ κλπ.

 

Τετοιου ειδους θεματα ειναι θεματα που αφορουν αποκλειστικα και μονο τους συμμετεχοντες και οσους ειχαν την τυχη, την διαθεση και τον ελευθερο χρονο να τα παρακολουθησουν απο την αρχη και δεν εχουν καμια μα καμια απολυτως χρησιμοτητα ως future reference. Καποιος εδω ευστοχα θα πει "ΟΚ ρε μεγαλε, μπορεις απλα να μην ασχοληθεις με το συγκεκριμενο θεμα, διαβασε οσα σε απασχολουν και ολα καλα". Εν μερει θα εχει δικιο, δεν ειναι ομως ετσι τα πραγματα.

 

Περα απο τις εριδες και τις αχρειαστες τριβες που προκαλουν τετοιες συζητησεις αναμεσα στα μελη (επηρεαζοντας αμεσα την οποια διαδραστικοτητα των μελων στα υπολοιπα sections του φορουμ) και οσο και αν θελω να πιστεψω σε αυτο που πολυ ωραια εθεσε ο trolleys ως ιντερνετικο πολιτισμο (προσοχη, δεν λεω οτι δεν υπαρχει), μια πολιτικη συζητηση πολυ σπανια θα οδηγησει σε καποιο γονιμο συμπερασμα, προϊον σκεψης/επιχειρηματολογιας/λογικης συνεπαγωγης κλπ. Ποσο μαλλον μια συζητηση που ο καθενας μπορει να γραψει οτι θελει, ανωνυμα και να φυγει. Αληθεια υπηρξε καποιο γονιμο και κοινως αποδεκτο συμπερασμα απο τις 160 σελιδες συζητησης μεχρι στιγμης? Αυτο ομολογω οτι το λεω με μια μικρη επιφυλαξη, μιας και αδυνατω να διαβασω ολοκληρω το θεμα περι πολιτικης επικαιροτητας. Ειμαι σιγουρος ομως οτι αν μιλαγαμε για κσυλα, σε 160 σελιδες ολο και καπου θα ειχαμε καταληξει  ;D

 

Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ως μουσικοι και ενεργοι πολιτες θα πρεπει να απεχουμε απο οποιαδηποτε πολιτικη κουβεντα, απομονωμενοι απο οτιδηποτε γινεται γυρω μας (πως θα μπορουσαμε αλλωστε; ) Το ερωτημα που προκυπτει ειναι κατα ποσο το εδαφος ενος μουσικου φορουμ ειναι καταλληλο για να γινουν τετοιου ειδους συζητησεις. Και για να το παω ακομα παραπερα, κατα ποσο το προφιλ και η ποιοτητα του ανωνυμου μεσου χρηστη internet ειναι αναλογα μιας τετοιας διαδικασιας. Προφανως δεν αναφερομαι σε ανθρωπους που αφιερωσαν χρονο και σκεψη και για να επιχειρηματολογησουν πανω στο οποιο πολιτικο θεμα με ευγενεια και σεβασμο στον συνομιλητη τους.

 

Προσωπικα εκτιμω οτι η πολιτικη, οντας κατι που επηρεαζει τις ζωες ολων μας βαθυτατα, ειναι πολυ σοβαρο θεμα για να συζητιεται πισω απο πληκτρολογια ανωνυμα απο τους περισσοτερους, προς το παρον τουλαχιστον. Απο την αλλη, πως θα μπορουσαμε να αποκοψουμε την πολιτικη απο τον e-βιο μας? Σαμπως δεν ειναι πολιτικο ενα θεμα που λεει: μου εκοψαν 20% το μισθο μου, πουλησα τις λαμπες, προτεινεται μου ενισχυτη με 80 ευρω για σπιτι?

 

Εχοντας διαβασει ολοκληρο το συγκεκριμενο θεμα λοιπον, ελπιζοντας οτι ετσι θα εξελιξουμε λιγο τον ιντερνετικο πολιτισμο (πολυ μου αρεσε αυτο  ;D ) και αναγνωριζοντας πως οι οποιες πολιτικες ζυμωσεις (αμφιβαλω για αυτες αλλα αναγνωριζω οτι μπορει να ειμαι εγω λαθος σε αυτο) που μπορει να γινονται σε τετοιες συζητησεις μονο καλο κανουν, αποφασισα να αλλαξω την ψηφο μου! ΝΑΙ λοιπον, ναι σε ολα! :P  Βεβαια με την προϋποθεση να μην φαινονται τετοια θεματα φατσα φορα αναμεσα στα νεοτερα θεματα του φορουμ και να μην δινεται η δυνατοτητα σε καποιον μη εγγεγραμμενο να συμμετεχει. Ή ακομα καλυτερα αυτο που ειπαν καποιοι, να απαιτειται ενας minimum αριθμος ποστς για να συμμετασχει καποιος, διασφαλιζοντας ετσι την οποια σοβαροτητα στη κουβεντα. Προσωπικα θα ηθελα να δω το ΝΟΙΖ να παραμενει μια αμιγως μουσικη κοινοτητα, με μουσικη θεματολογια, με μελη, ενεργους πολιτες που προσεγγιζουν και αλλα θεματα με σοβαροτητα, σεβασμο στον συνομιλητη,  και οχι με νοοτροπια κερκιδας... Γινεται? ελπιζω....

 

 

Αυτα τα ολιγα και σορρυ αν κουρασα,

 

Σταυρος

 

 

ΥΓ: το ξερω οτι αυτοαναιρουμαι καποιες φορες, μου συμβαινει κατα την ροη της σκεψης μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ΝΑ το λήξουμε εδώ....ή θέλετε μεγαλύτερη διαφορά? :D :D ΤΡόλευ και σία ;D ;D ;D

 

Κάτσε ρε λίγο. Εγώ δεν ψήφισα ακόμα.

;D ;D ;D

 

Είναι και εξ επαγγελματικής συνήθειας....ψηφίζω ΠΑΝΤΑ τελευταίος :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε λίγο. Εγώ δεν ψήφισα ακόμα.

;D ;D ;D

Μία πάνω μία κάτω...δεν αλλάζει τώρα μετά από 600 σελίδες... ;D ;D Σφύρα το Admin :P :-*

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου