Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση ακουστικών τυμπάνων


thedrpapa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και πάλι σε όλους τους κρουστούς και σε όλους τους μουσικόφιλους!

Για μία αξιοπρεπή ηχογράφηση ντραμς,τι χρειάζομαι εκτός από τα ίδια τα τύμπανα(duuuh!);Ας το πάρουμε από την αρχή.Αγοράζει κάποιος ένα σετ τύμπανα και στη συνέχεια θέλει να τα ηχογραφήσει.Τι χρειάζεται για να κάνει μία ηχογράφηση;Ξεκινώντας από το μηδέν πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικροφωνα,προενισχυτες,daw,pc,καρτα ηχου.

 

Αν δεν ξερεις τι ακριβως κανουν (ή ΤΙ ειναι)   τα παραπανω μην ασχολεισαι,πηγαινε σε ενα στουντιο για να γραψεις.

 

Επισης πρεπει να ξερεις να ηχογραφεις τυμπανα

 

εχουμε αρκετα αρθρα στο recording section του φορουμ γυρω απο αυτη την τεχνη ξεκινα με αυτο

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=188

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ superfunk!Δεν θέλω τόσο να κάνω επαγγελματική-υπερπαραγωγή στιλ ηχογράφηση.Το θέλω πιο πολύ για την μελέτη μου.Έχω ακούσει πως υπάρχει μία συσκευή,το Tascam,το οποίο είναι ένα recorder στο μέγεθος της παλάμης και λίγο πιο μεγάλο και ηχογραφεί αρκετά καλά.O Πάνος Βασσιλόπουλος έχει ηχογραφήσει αυτό το ζωντανό παίξιμο μόνο με αυτό:http://www.youtube.com/watch?v=eahTf8jkc4I

το οποίο το είχε βάλει overhead.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες κατι τοσο απλο χρησιμοποιεις μια οποιαδηποτε συσκευη καταγραφης ηχου,ακομα και...κασσετοφωνο μια χαρα δουλεια κανει...

 

αυτο το Tascam ειναι μια χαρα οπως και ολα τα αλλα που ειναι παρομοια με αυτο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την μελέτη μου το θέλω αποκλειστικά,να ακούω τι παίζω.Αυτό θα με καλύψει ή θα χρειαστεί να ασχοληθώ παραπάνω με την κανονική ηχογράφηση και να πάρω μικρόφωνα κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε καλύψει μια χαρα, έχω και γω ενα μινι εγγραφέα Και έχω γράψει πρόβες, συναυλίες ολόκληρες και τύμπανα αξιοπρεπέστατα.

Πρόσφατα μάλιστα έγγραψα και τύμπανα με πολυκάναλη αλλά το στήσε ξέστησε ρύθμισε  μιξάρησε θέλει εμπειρία και χρόνο άσε που το κόστος για να κάνεις καλή δουλειά ανεβαίνει εκθετικά ;D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα.Αφου το θελεις μονο για μελετη νομιζω ενα φορητο ψηφιακο ρεκορντερ σαν και αυτο π.χ zoom h4n (υπαρχουν και αλλα εξισου καλα πιο φθηνα η πιο ακριβα αναλογως τις δυνατοτητες του καθε μηχανηματος) ειναι οτι καλλιτερο. Ακομα και στην χειροτερη περιπτωση θα εχεις ενα αξιοπρεπες αποτελεσμα.Επισης μερικα εχουν και την δυνατοτητα ηχου και βιντεο μαζι π.χ zoom q3 αμα θες να σε βλεπεις και να σε καμαρωνεις  ;D .Αν εισαι Πειραια μπορουμε να κανονισουμε ενα ραντεβου να το δεις και να το ακουσεις απο κοντα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα zoom h2 θα εισαι μια χαρα

 

βεβεια εαν βαλεις μικροφωνα και παρεις μια καρτα και γραψεις σε υπολογιστη θα εισαι...100 χαρες  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Υπάρχουν οι λύσεις των portable recorders που προαναφέρθηκαν.

 

Από κει και πέρα, μιας και έχεις υπολογιστή, μπορείς να αγοράσεις μια αποδεκτή κάρτα ήχου σχετικά φθηνα και να ηχογραφήσεις ακόμη και με ένα (a la Trent Reznor) ή δύο μικρόφωνα (a la Steve Albini).

 

Σε περίπτωση που πας σε δύο μικρόφωνα το ένα θα πρέπει να είναι πυκνωτικό και θα το χρησιμοποιήσεις ως overhead και το άλλο δυναμικό και θα το χρησιμοποιήσεις στην μπότα.

Επίσης η κάρτα θα πρέπει να έχει δύο εισόδους.

 

Ο Trent Reznor αν θυμάμαι καλά, όποτε ηχογραφούσε φυσικά τύμπανα (στα πρώτα album που τον παρακολουθούσα) χρησιμοποιούσε ένα δυναμικό κέντρο και μπροστά από τα τύμπανα όπου ρύθμιζε με την απόσταση και το ύψος το κατάλληλο ambience και μπάσα/πρίμα.

 

Οι περισσότερες κάρτες ήχου έχουν on board προενίσχυση. Μικρόφωνα δυναμικά και πυκνωτικά για τύμπανα θα βρεις φθηνά τόσο στον Thomann όσο και στο Drum Store. Τα φθηνά μικρόφωνα του Thoman (t.bone & superlux) έχουν και πολύ καλές κριτικές στο νετ.

 

Αυτά ως μία ακόμη επιλογή, αν τελικά αποφασίσεις να πάς σε μια τέτοια λύση.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου