Προς το περιεχόμενο

Squier Jazzmaster ...remastered


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ανοίγω καινούριο θέμα, μιας και έχουμε ήδη αυτό για μόντα στην Squier JMVM.

 

Μετά από πολύ κόπο, πολλά λάθη και κάποια πράγματα να μην βγαίνουν όπως ακριβώς τα περίμενα, μιας και είναι η πρώτη φωρά που ασχολούμαι με το να φτιάξω κάτι κιθαριστικό

 

34j9lhd.jpg

 

Είναι και αυτή μια Squier VM Jazzmaster. Οι μαγνήτες είναι δύο Fender Enforcer (σαν αυτούς στην Jaguar Classic Player HH, με έξτρα καπάκια. Στο rhythm circuit, τα δύο roller σπλιτάρουν τους μαγνήτες και το switch λειτουργεί ως killswitch. Η αλήθεια είναι ότι δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα χρήσιμο το killswitch αλλά δεν ήξερα τι άλλο να το κάνω!

 

Πρόσθεσα άλλο ένα ποτενσιόμετρο, οπότε κάθε μαγνήτης έχει δικό του Tone, και το τελευταίο κάτω είναι Master Volume. Όλα τα pots είναι 500άρια, και το Volume έχει και treble bleed κύκλωμα.

 

Το pickguard κόπηκε στο χέρι με ένα ντρέμελ τύπου εργαλείο από το Lidl. Είχε αρκετό κόπο και σίγουρα το αποτέλεσμα δεν είναι σαν εργοστασιακό, αλλά νομίζω ότι τελικά είναι αξιοπρεπές.

 

Τα δαχτυλίδια στους μαγνήτες δεν είναι από επιλογή, αν και πλέον μου αρέσουν. Από βλακεία κατέστρεψα τα πάσα στις 2 τρύπες του bridge μαγνήτη (έχουν 3 ευτυχώς στο κάθε αυτί) και αναγκάστηκα έτσι να χρησιμοποιήσω τις μεσαίες τρύπες, και επισης οι τρύπες που άνοιξα για τους μαγνήτες έμοιαζαν λίγο με... Πικάσο. Οπότε τα δαχτυλίδια κάλυψαν τις βλακείες μου.

 

Το headstock βάφτηκε, αλλά το χρώμα μου βγήκε τελικά ελαφρώς εκτός. Όχι όσο εκτός φαίνεται στην φωτό, αλλά εκτός όπως και να έχει. Σκοπεύω όταν βρω χρόνο να το ξανακάνω σωστά αυτή την φορά. Αν δεν φαίνεται, το logo λέει "Jazzblaster Deluxe"  :P :P :P

 

Για να μην σκάψω το σώμα, σίμαρα το μανίκι, γιατί ο neck μου έβγαινε πολύ ψηλά και δεν μπορούσα να τον ισορροπήσω με τον πίσω.

 

Τα knobs έρχονται ακόμα εδώ και ενάμιση μήνα από την άπω ανατολή και γι'αυτό λείπουν. Θα πόσταρα ολοκληρωμένα, αλλά βαρέθηκα να περιμένω! Ενδεικτικά, θα βάλω τρία τέτοια:

 

$T2eC16h,!zcE9s4g4wQgBRzT3mzrdQ~~60_12.JPG

 

Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ομορφη!Με τρωει να κανω μια "partmaster" με H-S μαγνητες `η με ενα P-90 κατω ,single επανω και κατι σαν vintage white για χρωμα.

και επισης οι τρύπες που άνοιξα για τους μαγνήτες έμοιαζαν λίγο με... Πικάσο.

Μαλλον προσπαθησες χωρις καποιο template για οδηγο ε?Τα εργαλεια Dremell `η τυπου Dremell ειναι λιγο δυσκολα στο χειρισμο τους,ειδικα σε πλαστικο.Την επομενη φορα αν το κανεις παλι χωρις οδηγο,βαλε το εργαλειο καπου σταθερα π.χ. σε μια μορσα ,καθετα και κρατα το pickguard με τα χερια ,θα εχεις καλυτερο ελεγχο και αποτελεσματα.

Μια χαρα παντως φαινεται απο τη φωτο!

Ασχετη ερωτηση ,με τον bugera τα πας καλα?Τον ειχα ,εμφανισιακα μου αρεσε παρα πολυ απο τα αυτια μου ειχα ενστασεις και παραπονα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομορφη!Με τρωει να κανω μια "partmaster" με H-S μαγνητες `η με ενα P-90 κατω ,single επανω και κατι σαν vintage white για χρωμα.Μαλλον προσπαθησες χωρις καποιο template για οδηγο ε?Τα εργαλεια Dremell `η τυπου Dremell ειναι λιγο δυσκολα στο χειρισμο τους,ειδικα σε πλαστικο.Την επομενη φορα αν το κανεις παλι χωρις οδηγο,βαλε το εργαλειο καπου σταθερα π.χ. σε μια μορσα ,καθετα και κρατα το pickguard με τα χερια ,θα εχεις καλυτερο ελεγχο και αποτελεσματα.

Μια χαρα παντως φαινεται απο τη φωτο!

Ασχετη ερωτηση ,με τον bugera τα πας καλα?Τον ειχα ,εμφανισιακα μου αρεσε παρα πολυ απο τα αυτια μου ειχα ενστασεις και παραπονα  ;D

 

Χρησιμοποίησα το προηγούμενο pickguard, μέτρησα και τα ζωγράφισα πάνω  στο καινούριο φύλλο και το έκοψα. Όντως, ήταν δύσκολο κυρίως στο κόψιμο και ευτυχώς με βοήθησε ένας φίλος. Στο τρίψιμο όμως με βόλεψε αρκετά και τρίβοντας έδωσα το τελικό σχήμα. Γι'αυτό και οι τρύπες για τους μαγνήτες βγήκαν όπως να'ναι, επειδή βασίστηκα στο κόψιμο, αντί να κόψω κάτι μικρότερο και μετά να το τρίψω μέχρι να φτάσει το σωστό σχήμα. Κατάφερα να κάνω και υποτυπώδες bevel πάντως. Αλλά όντως, μου πήρε πολύ ώρα. Την επόμενη φορά θα είμαι πιο οργανωμένος!

 

Ωραία η ιδέα σου. Κι εγώ θα ήθελα κάποια στιγμή μία partsmaster, με διπλό neck και tele bridge.

 

Όσο για τον Bugera, μου ακούγεται λίγο... μπουκωμένος. Σαν να έχει πολλά μεσαία ίσως; Δεν ξέρω. Για practice είναι αξιοπρεπής, αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας. Με βοήθησε κάποιος από το φόρουμ προσθέτοντάς του ένα speaker out, και θέλω να τον δοκιμάσω κάποια στιγμή σε καμπίνα, να δω αν είναι το ηχείο του το θέμα. Εγώ δεν τον άκουσα, αλλά μου είπε ότι στην δική του 2x10 ο ήχος δεν έχει καμία σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία δουλειά έκανες, μπράβο!

 

Γέφυρα άλλαξες, ή έβαλες καπάκι?

 

Όταν με το καλό έρθουν και τα κουμπιά, ρίξε καμιά φωτό να την δουμε ολοκληρωμένη.

...και κανα κλιπάκι αμα σου βρίσκεται... ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία δουλειά έκανες, μπράβο!

 

Γέφυρα άλλαξες, ή έβαλες καπάκι?

 

Όταν με το καλό έρθουν και τα κουμπιά, ρίξε καμιά φωτό να την δουμε ολοκληρωμένη.

...και κανα κλιπάκι αμα σου βρίσκεται... ;)

 

Άλλαξα μόνο Saddles, έβαλα κάτι Tusq, και πρόσθεσα και το καπάκι για λόγους ποζεριάς! Αν είχα τα λεφτά, θα χτυπούσα μια Mastery! Αλλά αργότερα αυτά, όταν η μπάντα με κάνει πλούσιο! Μαζί με ένα Tremolo Mastery που μόλις κυκλοφόρησε.  :o :o :o :o :o

 

Εκτός αυτού, κάποια στιγμή θα την πάω σε έναν μάστορα να μου φτιάξει ένα nut, και ένα shim που να μην είναι γυαλόχαρτο  :-\

 

Το μόνο που δεν μου αρέσει, είναι ότι οι μαγνήτες μου φαίνονται λίγο "dark", το οποίο δεν το περίμενα από ότι demo της Jaguar CP HH έχω ακούσει. Έχω 500άρια pots όπως είπα, και υποτίθεται ότι και τα καπάκια κόβουν λίγα πρίμα. Η Jaguar έχει χιλιάρια.

 

Αν έβαζα 1000άρια pots, θα έχανα και μπάσα ή θα έχω μόνο έξτρα πρίμα; Καμμία πρόταση;

 

Ίσως να φταίει και ο ενισχυτής μου βέβαια και ότι δεν είχα πριν σοβαρή επαφή με κιθάρα με humbuckers. Κυριακή θα την πάω στο στούντιο να δω πώς ακούγεται εκεί.

 

Και κλιπάκι πρέπει, μόλις βρω τον χρόνο. Χρωστάω ήδη ένα από μία μονταρισμένη Tele, εδώ και πολύύύ καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 1Μ θα "απλώσουν" τους Humbuckers και θα έχεις πιο snappy ήχο, μιας και θα μετακινηθεί το resonant peak τους.

To Volume θα αφήνει λιγότερες συχνότητες να "φουντάρουν στη γη" και θα έχεις ευρύτερο συχνοτικό φάσμα στην έξοδο.

Μπορείς να πειραματιστείς και με τα Tone controls, όπου πάλι μια τιμή στο 1Μ θα "ανοίξει" τα πράματα.

Ίσως να ξεκινήσεις απο τα tone, και αν πάλι σου λείπει κάτι δοκιμάζεις και στο Volume.

 

Μην ξεχνάς και τους πυκνωτές. Έχει κι εκεί ψωμί...  :P

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 1Μ θα "απλώσουν" τους Humbuckers και θα έχεις πιο snappy ήχο, μιας και θα μετακινηθεί το resonant peak τους.

To Volume θα αφήνει λιγότερες συχνότητες να "φουντάρουν στη γη" και θα έχεις ευρύτερο συχνοτικό φάσμα στην έξοδο.

Μπορείς να πειραματιστείς και με τα Tone controls, όπου πάλι μια τιμή στο 1Μ θα "ανοίξει" τα πράματα.

Ίσως να ξεκινήσεις απο τα tone, και αν πάλι σου λείπει κάτι δοκιμάζεις και στο Volume.

 

Μην ξεχνάς και τους πυκνωτές. Έχει κι εκεί ψωμί...  :P

 

 

Ωραία, θα δοκιμάσω τότε σίγουρα 1Μ pots στα tone, αλλά δυστυχώς σε κανά 6μηνο γιατί θα είμαι εκτός έδρας... Όπως και να έχει θα ξαναποστάρω εδώ όταν τα κάνω.

 

Από πυκνωτές, χρησιμοποίησα 0.01 μF γιατί ήθελα να είναι όσο πιο ήπιες γίνεται οι μεταβολές στα Tone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πυκνωτές, χρησιμοποίησα 0.01 μF γιατί ήθελα να είναι όσο πιο ήπιες γίνεται οι μεταβολές στα Tone.

 

Με 0,01μ ίσα ίσα παίρνεις τον ...αφρό.   :P

 

Με τα 1Μ ίσως σου φανούν "λίγοι" αυτοί οι πυκνωτές. Για τον neck πιθανόν να είναι καλούτσικα.

 

anyway, έχεις ψάξιμο μπροστά σου...  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια λύση είναι να κολλήσεις μεταλλικά λαμακια κάτω από τους μαγνήτες. Όπως έχουν οι τελε και κάποιες παλιές stratocaster στον bridge.

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια λύση είναι να κολλήσεις μεταλλικά λαμακια κάτω από τους μαγνήτες. Όπως έχουν οι τελε και κάποιες παλιές stratocaster στον bridge.

 

 

Θα έχει όντως διαφορά αυτό; Εννοώ, οι humbuckers έχουν ήδη την μεταλλική τους βάση. Θα έκανε διαφορά το έξτρα μέταλλο;

 

Τους δοκίμασα και στούντιο και τελικά είναι όντως πολλοί πιο "dark" από ότι demo έχω ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου