Προς το περιεχόμενο

Squier Jazzmaster ...remastered


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφόσον έχουν στην βάση τους λαμακια τότε δεν έχει ουσία να προσθέσεις και άλλα.

Μια άλλη λύση περά από αυτά που προτείνει ο Alder Body,είναι να κάνεις το "50's wiring" το όποιο "καθαρίζει" τον μαγνήτη και αυξάνει τα πρίμα.

Αν το ψάξεις στο ιντερνέτ θα βρεις την συνδεσμολογία, δεν χρειάζεσαι έξτρα υλικά και είναι εύκολη.

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εφόσον έχουν στην βάση τους λαμακια τότε δεν έχει ουσία να προσθέσεις και άλλα.

Μια άλλη λύση περά από αυτά που προτείνει ο Alder Body,είναι να κάνεις το "50's wiring" το όποιο "καθαρίζει" τον μαγνήτη και αυξάνει τα πρίμα.

Αν το ψάξεις στο ιντερνέτ θα βρεις την συνδεσμολογία, δεν χρειάζεσαι έξτρα υλικά και είναι εύκολη.

 

 

Το 50s όμως σηκώνει μόνο ένα tone, καθώς μπαίνει μετά το volume. Ή κάνω λάθος; Όχι ότι με καίει τελικά να έχω δύο, απλά πρέπει να κόψω και καινούριο pickguard και βαριέμαι!

 

Θα ξεκινήσω με τις αξίες των pots και βλέπουμε! Απλά θα περιμένω καιρό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και συνδεσμολογία για ένα tone, ψάξε για το telecaster 50’s wiring.

 

Εγώ έχω δύο tone, γι'αυτό το λέω. Δύο tone με ένα volume. Και βρίσκω μόνο το tele wiring, οπότε 1tone σε 1 volume, ή το les Paul, που θέλει 2 volume και δύο tone. Μπορεί να γίνει με 2 tone και ένα volume; Επειδή τα tone συνδέονται κατευθείαν πάνω στο switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.mylespaul.com/forums/tonefreaks/558-wiring-library.html

Ειναι το σχέδιο που λεει master volume two tone.

 

Χίλια ευχαριστώ! Αυτό μπορώ να το κάνω και άμεσα, το άλλο σκ που θα είμαι σπίτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα σκέφτομαι, μήπως έχω κάνει κάποια πατάτα στην καλωδίωση; Γιατί δεν μπορεί να είναι τόσο μπάσοι οι μαγνήτες!

 

Μπορεί κάποιος να δει το σχηματικό αυτό:

http://support.fender.com/service_diagrams/jaguar/014-1710A_SISD.pdf

 

Και να μου πει πώς γειώνονται οι μαγνήτες;;;

 

Είχα πολύ θόρυβο στην πρώτη καλωδίωση, και ένας φίλος πρόσθεσε αυτό που είναι σημειωμένο με κόκκινο στο πάνω κύκλωμα, σε αυτό που σπλιτάρει τους μαγνήτες, υποθέτωντας ότι το γυμνό καλώδιο (bare στο σχηματικό) είναι για την γείωση:

 

154kfuh.jpg

 

Παίζει να φταίει αυτό για την απώλεια σε πρίμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου