Προς το περιεχόμενο

Squier Jazzmaster ...remastered


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Alderbody βλέπω άλλαξες και το Switch Tip και τα Knobs ε; :)

 

Αλήθεια για Shielding κάτω από το Pickuard τι υλικό χρησιμοποίησες; Φύλλα αλουμινίου/χαλκού;

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλτατε αλδερ, τι φωτορομάντζο είναι αυτό!

 

Λόγω δημόσιου χώρου, δεν μπορώ να εκφράσω τι ακριβώς μας έκανες πρωινιάτικα. ;D .

 

(Με ένα shimming ξεχνιέμαι  ;D  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alderbody βλέπω άλλαξες και το Switch Tip και τα Knobs ε; :)

 

Αλήθεια για Shielding κάτω από το Pickuard τι υλικό χρησιμοποίησες; Φύλλα αλουμινίου/χαλκού;

 

 

το switch tip ειναι "περίσσεμα" απο έναν switchcraft και τα κουμπιά είναι ...προίκα απο τον twin reverb.

 

To shielding στο pickguard ειναι συνδυασμός αλουμινίου και χαλκού.

Οχι για κανέναν ιδιαίτερο λόγο. Απλά ...δεν είχα πολύ χαλκό!  :P

 

Η αλουμινοταινία είναι αυτή που μπορεί να βρεί κανείς στα Praktiker κλπ χαρντγουεράδικα. Είναι φυσικά αγώγιμη, αλλά θέλει προσοχή στα ενώματα (στα επανωτίσματα που λένε και οι μοδίστρες).

Παρόλο που η κόλλα της είναι αγώγιμη, δεν συγκρίνεται με αυτή της χάλκινης.

Θέλει οπωσδήποτε έλεγχο με το πολύμετρο (beep).

Σε αρκετά σημεία συνάντησα προβλήματα αγωγιμότητας, και γιαυτό (αν δείτε) σε κάποια σημεία έβαλα απο πάνω χαλκό για να σώσει την κατάσταση.

 

Εδω δεδομένου οτι υπάρχει ήδη η επίστρωση του γραφίτη, η έξτρα εφαρμογή του αλουμινίου πιστεύω οτι είναι αρκετή. Είναι και οι βίδες που ουσιαστικά ενώνουν γαλβανικά τα δυο στρώματα (γραφίτη και αλουμίνο), οπότε το τελικό αποτέλεσμα πάει καλά.

 

Σε σκέτο ξύλο θα πήγαινα κατευθείαν σε χαλκό.

 

 

(Με ένα shimming ξεχνιέμαι  ;D  )

 

...shimms like it!  ;D  8)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μας και 2 λόγια για τους πυκνωτες που χρησιμοποιήσεις!

Είναι...3D? ;D απο που τους πήρες και πόσο;

 

Εγω σκέφτομαι να πάρω αυτο το wiring kit:

http://www.ebay.com/itm/NEW-Jazzmaster-Pots-Switch-Wiring-Kit-for-Fender-Guitar-Sliders-Cap-Diagram-/200884641669?pt=Guitar_Accessories&hash=item2ec5a85f85

 

γιατι δε βρίσκω κάποιο άλλο φθηνοτερο

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία εσύ, μία ο άλλος, την βλέπω την Sonic Blue να έρχεται!  :D

 

Τέλος αν προσέξετε στο κοντινό του Neck heel, θα δείτε μια ξεκάρφωτη τρύπα.

Επειδή απο 'κει ...διαρρέουν κάτι συχνότητες κοντά στα 1837,2Hz, έπρεπε να κλείσει.

Τη "στούμπωσα" με όσα κομματάκια κέδρου χωρούσαν και το θέμα έκλεισε με μερικές σταγόνες Tung Oil...

Θεός!  ;D

 

Μαγνήτες και ένα ωραίο tort pickguard θα έλεγα για επόμενο update!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως παιδια την κιθαρα την επαιξα και την μελετησα προσεκτικα και ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα και αυτο το λεω μετα λογου γνωσεως... ;D..μια και εχουν περασει δεκαδες ακριβες και vintage JM απο τα χερια μου...

 

Αυτη η κιθαρουλα ειναι χαλαρα το καλυτερο deal που υπαρχει αυτη τη στιγμη στην αγορα...

 

Ενα καλο σετ απ θελει και μετα φυσαει....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μας και 2 λόγια για τους πυκνωτες που χρησιμοποιήσεις!

Είναι...3D? ;D απο που τους πήρες και πόσο;

 

Εγω σκέφτομαι να πάρω αυτο το wiring kit:

http://www.ebay.com/itm/NEW-Jazzmaster-Pots-Switch-Wiring-Kit-for-Fender-Guitar-Sliders-Cap-Diagram-/200884641669?pt=Guitar_Accessories&hash=item2ec5a85f85

 

γιατι δε βρίσκω κάποιο άλλο φθηνοτερο

 

 

 

Οι πυκνωτές είναι φυσικά 3D, απο ειδικό ...earwax για να ταιριάζει με τις ακουστικές συχνότητες και να ξεβουλώνει το αυτί!  ;D ;D ;D

 

Πέραν πλάκας (και τερηδόνας), ο πυκνωτής του rhythm circuit είναι TAD και τον πήρα απο τον Banzai (http://www.banzaimusic.com/TAD-Vintage-Oil-0-02uF.html).

 

O άλλος, είναι ενας NOS Sprague Vitamin Q (με τ' όνομα...) και τον είχα απο πολύ παλιά. Αν θυμάμαι καλά τον είχα πάρει απο έναν τύπο στην Ολλανδία.

Δυστυχώς δεν έχει κάτι σε μοντέρνα παραγωγή σ' αυτή την χωρητικότητα (0,033μF), αλλά σε κανα ebay όλο και θα παίζει κάτι (με την ανάλογη τιμή :()

 

Μια χαρά βέβαια παίζουν και οι orange drops (π.χ. http://www.banzaimusic.com/Orange-Drop-225P-0-033uF.html ή σε πολυπροπυλένιο http://www.banzaimusic.com/Orange-Drop-715-0-033uF.html που όμως είναι πιο HiFiντελίστικο ηχητικά)

 

Εννοείται οτι πέρασαν πολλοί πυκνωτές πριν καταλήξω στο τελικό "σχήμα", με τη γνωστή μέθοδο των alderbody Laboratories, δηλαδή ...τα κροκοδειλάκια.  ;)

 

Πολύ καλή επίδοση (close second θα έλεγα) είχαν οι Mullard tropical fish (επίσης με τ' όνομα...), αλλά εκεί έβγαινε ένα πιο μπασοπρίμο προφίλ.

Οι Oilcaps δίνουν πιο πολύ "σώμα" (= μεσαία?) στην αίσθηση του ήχου.

 

Τωρα όσον αφορά στο σετάκι του link, οι παρατηρήσεις μου έχουν να κάνουν με το γεγονός οτι οι πυκνωτές είναι απλούστατοι κεραμικοί και τα μικρά ποτενσιόμετρα δεν είναι CTS.

 

...so fking what θα πει κανείς και δεν θα έχει και καθόλου άδικο...  ;D

 

Έχω όμως την εντύπωση οτι τα Thumbwheels έχουν κι αυτά φαρδιές τρύπες, άρα είναι ίδια με αυτά που έχουν οι κιθάρες μας.

 

Θα μπορούσες ίσως να πάρεις απλά δύο μεγάλα CTS απο κανα banzai και να αφήσεις τα μικρά όπως έχουν.

Πιστεύω οτι τη μεγαλύτερη "ζημιά" στο στοκ wiring την κάνουν οι αστείες κολλήσεις που είναι επιπέδου δημοτικού.

Αν δηλαδή κάποιος ξανακάνει τις κολλήσεις σωστά και χρησιμποιήσει ίσως και κανα cloth καλώδιο (για το γαμwτο...), συν δυο 1Μ CTS και καναδυό πυκνωτές της προκοπής, μπορεί να κάνει καλή δουλειά, ακόμα και με τον στοκ διακόπτη (που δεν έχει και κανα κουσούρι_ μη βλέπετε εμένα που με πιάνει και τα αλλάζω όλα...)

Άντε κι ένα switchcraft βύσμα για σιγουριά...  8)

 

Αλλά οι κολλήσεις ΘΕΛΟΥΝ αλλαγή. Μιλάμε οτι σχεδόν σε κάθε κόλληση δεν υπάρχει επαφή μέταλλο με μέταλλο. 'Ολα πατάνε μέσω του καλάϊ...  ::)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως παιδια την κιθαρα την επαιξα και την μελετησα προσεκτικα και ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα και αυτο το λεω μετα λογου γνωσεως... ;D..μια και εχουν περασει δεκαδες ακριβες και vintage JM απο τα χερια μου...

 

Αυτη η κιθαρουλα ειναι χαλαρα το καλυτερο deal που υπαρχει αυτη τη στιγμη στην αγορα...

 

Ενα καλο σετ απ θελει και μετα φυσαει....

 

Δεν θα διαφωνήσω σχεδόν καθόλου!

 

Την κιθάρα την καταγούσταρα right out of the box!

 

Απλά τα "μερεμέτια" στα ηλεκτρικά χρειάζονται τουλάχιστον σε επίπεδο κολλήσεων όπως λέω και παραπάνω.

 

Πέρα απ' αυτό, ενα καλό setup που λες κι εσύ και το όργανο πε τά ει

 

Απλά αν το' χεις το χούι με τις μόντες, χωράνε μια χαρά κι αυτές!

 

 

Μία εσύ, μία ο άλλος, την βλέπω την Sonic Blue να έρχεται!  :D

 

...είσαι έτοιμος!

 

σου χρωστάω και μια φωτό. Δεν σε ξέχασα.  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω όμως την εντύπωση οτι τα Thumbwheels έχουν κι αυτά φαρδιές τρύπες, άρα είναι ίδια με αυτά που έχουν οι κιθάρες μας.

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς...

 

Θα μπορούσες ίσως να πάρεις απλά δύο μεγάλα CTS απο κανα banzai και να αφήσεις τα μικρά όπως έχουν.

Πιστεύω οτι τη μεγαλύτερη "ζημιά" στο στοκ wiring την κάνουν οι αστείες κολλήσεις που είναι επιπέδου δημοτικού.

 

Πάντως και στο "πάνω" κύκλωμα, πάλι η συμπεριφορά των μικρών pots δεν είναι και τόσο ομαλή (ειδικά το tone)... Νομίζω ότι δεν είναι δηλαδή και τόσο θέμα wiring, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου