Προς το περιεχόμενο

Squier Jazzmaster ...remastered


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Επίσης: οι 11άρες νιώθεις να σε περιορίζουν παικτικά; (Εγώ ακόμη προσπαθώ να τις συνηθίσω παίζοντας σόλο. Στα ακόρντα είναι μια χαρά...)

 

 

Για δοκιμασε 11/10 (οχι 10,5). Εγω εχω βολευτει με το πορτοκαλι σετακι της EB, 11ρες τυλιχτες και 10ρες καντινια. Ειναι ενα καλο compromise μεταξυ βαριων τυλιχτων για κοπανημα χωρις τριξιμο και ευκολιας σε bends.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Ψες ανακάλυψα αυτό, που μπορεί να σώσει πολλές παρτίδες(...και νεύρα, βαζελίνες, κλωστές και loctite).

 

http://staytrem.com/epages/950002362.sf/seca3efee82a3/?ObjectPath=/Shops/950002362/Categories/JM_Jaguar__Jazzmaster_bridge1

 

Όποιος έχει δοκιμάσει, ας πει γνώμες, για να μπει στα υπ' όψιν.

 

Οκ, δεν είναι 'Mastery', αλλά επιλέγεις μοντέλο και radius, φαίνεται καλοφτιαγμένο και με τη στερλίνα πεσμένη, είναι 60-70 ευρώ φθηνότερη από mastery...(προ πιθανών δασμών).

 

Βγάζει και σύστημα για το trem arm μαζί με δικό του collet εσωτερικό. Κι αυτό ενδιαφέρον...

 

Αlderbody, πετάω μια ιδέα. Gold Anodized pickguard...

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες διαφορές που άκουσες με το Bone nut!

Επίσης: οι 11άρες νιώθεις να σε περιορίζουν παικτικά;

 

Η διαφορά με το Bone nut είναι όπως πάντα στις "ανοιχτές" όπου λόγω του σκληρότερου υλικού ο ήχος είναι ακόμα πιο bell-like, χωρίς μεταλλική χροιά.

 

Ασε που εγώ ψυχοακουστικά βρίσκω διαφορές και στην συνολική ποιότητα του ήχου...  ;D

 

Οι 11άρες για μένα είναι στάνταρ μια και τις χρησιμοποιώ σε όλες τις κιθάρες μου.

Αρα μπορώ να πω οτι με βολεύει περισσότερο έτσι.

 

 

...βρέθηκα σε άλλη εποχη..fenderfull

 

χεχε... άλλες εποχές, άσχετα αν δεν τις έζησα μιας και είμαι γεννημένος ...post CBS  :)

 

 

Ψες ανακάλυψα αυτό, που μπορεί να σώσει πολλές παρτίδες(...και νεύρα, βαζελίνες, κλωστές και loctite).

 

http://staytrem.com/epages/950002362.sf/seca3efee82a3/?ObjectPath=/Shops/950002362/Categories/JM_Jaguar__Jazzmaster_bridge1

 

Όποιος έχει δοκιμάσει, ας πει γνώμες, για να μπει στα υπ' όψιν.

 

Οκ, δεν είναι 'Mastery', αλλά επιλέγεις μοντέλο και radius, φαίνεται καλοφτιαγμένο και με τη στερλίνα πεσμένη, είναι 60-70 ευρώ φθηνότερη από mastery...(προ πιθανών δασμών).

Ωραίο μαραφέτι!

Σίγουρα ευπρόσδεκτο το feedback απο κάποιον που πιθανά έχει έρθει σε επαφή.

 

Βγάζει και σύστημα για το trem arm μαζί με δικό του collet εσωτερικό. Κι αυτό ενδιαφέρον...

Το δικό μου δεν μπορώ να πω οτι έχει ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά ο elavd έχει εκφράσει παράπονα για το δικό του.

 

-Τελικά Ηλία με το σφίξιμο έγινε κάτι?

 

 

Αlderbody, πετάω μια ιδέα. Gold Anodized pickguard...

α εσύ μας πάς μακριά...  8)

 

Ωραίο κι αυτό, πολύ ωραίο μάλιστα! Και η πλάκα είναι οτι όσο την έφτιανα και ήταν χωρίς pg με τις αλουμινοταινίες, το πιο "φωτεινό" σύνολο μου έκατσε πολύ καλά στο μάτι...

 

αλλά είναι κι αυτός ο συνδυασμός Oly white + tortoise που δεν παίζεται ο άτιμος...

 

...δεν συμφωνείτε?  γεννηθήτω το θέλημά σου αγαπητέ maze:

 

Strat-Jazz-Twin_03_zps2ddc0d14.jpg

 

Strat-Jazz-Twin_02_zpsebd9a3e1.jpg

 

Strat-Jazz-Twin_04_zps2d582683.jpg

 

Strat-Jazz-Twin_05_zps41ad41d7.jpg

 

Strat-Jazz-Twin_06_zpsf556cdfd.jpg

 

πάρτε και μια με διάφορα ..."γυαλιστερά" αντικείμενα  ;D  ;D  ;D

 

Strat-Jazz-Twin_07_zps97ac9de7.jpg

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψες ανακάλυψα αυτό, που μπορεί να σώσει πολλές παρτίδες(...και νεύρα, βαζελίνες, κλωστές και loctite).

 

http://staytrem.com/epages/950002362.sf/seca3efee82a3/?ObjectPath=/Shops/950002362/Categories/JM_Jaguar__Jazzmaster_bridge1

 

Όποιος έχει δοκιμάσει, ας πει γνώμες, για να μπει στα υπ' όψιν.

 

Οκ, δεν είναι 'Mastery', αλλά επιλέγεις μοντέλο και radius, φαίνεται καλοφτιαγμένο και με τη στερλίνα πεσμένη, είναι 60-70 ευρώ φθηνότερη από mastery...(προ πιθανών δασμών).

 

Βγάζει και σύστημα για το trem arm μαζί με δικό του collet εσωτερικό. Κι αυτό ενδιαφέρον...

 

το φοραει η Johnny Marr Jaguar,προσωπικα δεν θα εδινα λεφτα για κατι τετοιο μια και δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα glorified Mustang bridge ....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου δεν μπορώ να πω οτι έχει ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά ο elavd έχει εκφράσει παράπονα για το δικό του.

 

-Τελικά Ηλία με το σφίξιμο έγινε κάτι?

 

Χθες έκανα πρόβα, μετά τις πρόσφατες τροποποιήσεις που έκανα.

 

Καταρχάς το tremolo δεν έφευγε τόσο εύκολα όσο πριν από τη θέση του, παρόλα αυτά, μια φορά μου έπεσε.

Θα εφαρμόσω αυτό που είδα κάπου στο internet, ένα ελαφρύ λύγισμα στο τελείωμα του tremolo arm (με μέγγενη) γιατί από ότι λενε κάνει δουλειά.

 

Οι 11αρες έδωσαν πολύ στιβαρότητα στο γενικότερο feeling κάνοντας τα ακόρντα να αποκτούν πολύ περισσότερη βαρβατίλα.

 

Επίσης ο ήχος (μάλλον λόγω του μεγαλύτερου gauge) απέκετησε όγκο, έχω την αίσθηση όμως ότι έχασε λίγο σε πρίμα και σκάσιμο. Μου φάνηκε πως έγινε λίγο πιο γλυκός (jazzy) ειδικά με το διακόπτη στη θέση neck.

 

Μετά το Loctite-ινγκ στη γέφυρα, τι τρίξιμο έχει εξαφανιστεί και επιπλέον δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με το action. Η γέφυρα με 2 λόγια είναι πλέον πολύ πιο στιβαρή από πριν γιατί οι βίδες της είναι πλέον "κλειδωμένες" στη θέση τους.

 

Εν ολίγοις είμαι ΥΠΕΡ-ευχαριστημένος από το όργανο (κι εγώ κι η μπάντα μου) ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αλλά είναι κι αυτός ο συνδυασμός Oly white + tortoise που δεν παίζεται ο άτιμος...

 

...δεν συμφωνείτε?   γεννηθήτω το θέλημά σου αγαπητέ maze:

 

Strat-Jazz-Twin_03_zps2ddc0d14.jpg

 

Strat-Jazz-Twin_02_zpsebd9a3e1.jpg

 

Strat-Jazz-Twin_04_zps2d582683.jpg

 

Strat-Jazz-Twin_05_zps41ad41d7.jpg

 

Strat-Jazz-Twin_06_zpsf556cdfd.jpg

 

πάρτε και μια με διάφορα ..."γυαλιστερά" αντικείμενα  ;D  ;D  ;D

 

Strat-Jazz-Twin_07_zps97ac9de7.jpg

Προσκυνάω στην ομορφιά!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορι για το (λίγο) οφ τοπικ... Ποια η διαφορά του olympic white απο το arctic white?

 

H στρατ στα αριστερά είναι η roadhouse made in mexico?

 

Πάντως συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά! Απο έναν τελείως ερασιτέχνη!

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ολίγοις είμαι ΥΠΕΡ-ευχαριστημένος από το όργανο (κι εγώ κι η μπάντα μου) ;D

 

αυτό είναι που μετράει πιο πολύ!

 

Δεν ξέρω αν θα συνεχίσουν να τις φτιάχνουν έτσι, αλλά πρόκειται για καταπλκτικά όργανα!   8)  8)  8)

 

E μα, μου κοιταζες τις Gretsch τωρα ;D ;D

 

...another priest's Gospel, αλλά άλλο πράμα η Fenderιά (έστω κι αν είναι Squier!)

 

 

Σορι για το (λίγο) οφ τοπικ... Ποια η διαφορά του olympic white απο το arctic white?

 

το ένα ...φυτρώνει στον Όλυμπο και το άλλο στον αρκτικό κύκλο!...  ;D ;D ;D

 

Πέραν πλάκας, το Olympic white είναι το αυθεντικό λευκό των παλιών fender.

Το arctic είναι κάτι πιο μοντέρνο και παρόλο που δεν έχω δει απο κοντά κάποιο παράδειγμα, μου μοιάζει λίγο ...λιγότερο λευκό απο το Oly.

Ας με διορθώσει κάποιος με "hands-on" εμπειρία.

 

 

H στρατ στα αριστερά είναι η roadhouse made in mexico?

 

H Strat στα αριστερά είναι απο Warmoth parts και την έφτιαξα εγώ.  ;)

 

 

Προσκυνάω στην ομορφιά!

 

ΠΑΟΚ είσαι...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου