Προς το περιεχόμενο

Squier Jazzmaster ...remastered


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θύμισε μου λίγο τη διεύθυνση σου για να σου στειλω και τη δικιά μου!!!!

 

εμ..  Fullerton, California  8)

 

;D ;D ;D ;D

 

Εξαιρετική δουλειά , μπράβο !

 

Σχετικά με το Headstock αν κάποιος θέλει να κάνει "επαγγελματική" εφαρμογή , ο σωστός τρόπος είναι να φτιάξει ένα πατρόν από το headstock ή ακόμα καλύτερα να βρει ένα template στο ίντερνετ, να το εκτυπώσει και να κόψει το λευκό αυτοκόλλητο στις σωστές διαστάσεις. Αφαιρούμε τα κλειδιά και "περνάμε" το headstock με λίγο ava αραιωμένο με νερό ( κοινώς μια σαπουνάδα χωρίς αφρό, βοηθάει στο να "γλιστράει" το αυτοκόλλητο και να το κολλήσουμε με ακρίβεια και μετά με μια ελαστική σπάτουλα να το στρώσουμε και να αφαιρέσουμε τις φυσαλίδες. Το αφήνουμε να στεγνώσει και μετά αν το headstock έχει κάποια "κουρμπα-καμπυλότητα" στις ακμές του , τότε με ένα "πιστολάκι" μαλλιών με προσοχή ζεσταίνουμε της άκρες του αυτοκόλλητου και απαλά με τα δάχτυλα τραβάμε το το αυτοκόλλητο να "αγκαλιάσει" την κούρμπα του headstock, αυτό δίνει εξαιρετικά αποτελέσματα αλλά απαιτεί κάποια εξοικείωση και πειράματα πριν το πετύχετε, το αποτέλεσμα όμως είναι επαγγελματικού επιπέδου. Στο τέλος περνάμε κάποιο βερνίκι (με σπρέι ή πιστόλι) που δεν αλλοιώνει τα αυτοκόλλητα (δηλαδή όχι νίτρου κτλ).

Αν κάποιος έχει απορίες ευχαρίστως να βοηθήσω, ελπίζω να μην είμαι offtopic.  :D :D 

 

εσυ είσαι πολύ Pro!

 

για λέγε...  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θύμισε μου λίγο τη διεύθυνση σου για να σου στειλω και τη δικιά μου!!!!

 

εμ..  Fullerton, California  8)

 

;D ;D ;D ;D

 

Εξαιρετική δουλειά , μπράβο !

 

Σχετικά με το Headstock αν κάποιος θέλει να κάνει "επαγγελματική" εφαρμογή , ο σωστός τρόπος είναι να φτιάξει ένα πατρόν από το headstock ή ακόμα καλύτερα να βρει ένα template στο ίντερνετ, να το εκτυπώσει και να κόψει το λευκό αυτοκόλλητο στις σωστές διαστάσεις. Αφαιρούμε τα κλειδιά και "περνάμε" το headstock με λίγο ava αραιωμένο με νερό ( κοινώς μια σαπουνάδα χωρίς αφρό, βοηθάει στο να "γλιστράει" το αυτοκόλλητο και να το κολλήσουμε με ακρίβεια και μετά με μια ελαστική σπάτουλα να το στρώσουμε και να αφαιρέσουμε τις φυσαλίδες. Το αφήνουμε να στεγνώσει και μετά αν το headstock έχει κάποια "κουρμπα-καμπυλότητα" στις ακμές του , τότε με ένα "πιστολάκι" μαλλιών με προσοχή ζεσταίνουμε της άκρες του αυτοκόλλητου και απαλά με τα δάχτυλα τραβάμε το το αυτοκόλλητο να "αγκαλιάσει" την κούρμπα του headstock, αυτό δίνει εξαιρετικά αποτελέσματα αλλά απαιτεί κάποια εξοικείωση και πειράματα πριν το πετύχετε, το αποτέλεσμα όμως είναι επαγγελματικού επιπέδου. Στο τέλος περνάμε κάποιο βερνίκι (με σπρέι ή πιστόλι) που δεν αλλοιώνει τα αυτοκόλλητα (δηλαδή όχι νίτρου κτλ).

Αν κάποιος έχει απορίες ευχαρίστως να βοηθήσω, ελπίζω να μην είμαι offtopic.  :D :D 

 

εσυ είσαι πολύ Pro!

 

για λέγε...   :)

 

Τι ακριβώς θες να πω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..και συ ρε alderbody εισαι Pro .

MΠΡΑΒΟ .

Kαι ειναι και κουκλα !!!!

 

Σ' ευχαριστώ Frank!  :)

 

 

Τι ακριβώς θες να πω ?

 

Βασικά, τώρα που το ξαναδιάβασα λίγο, έχω δύο πρατηρήσεις.

 

Η μία έχει να κάνει με το κατα πόσο ένα ιντερνετικό template θα καταφέρει να "κατσει" dead-on στο εκάστοτε headstock γιατί παρά την παραγωγή με CNC πιθανόν να υπάρχει κάποια απόκλιση. Και αν είναι μεγαλύτερο, μπορείς να το κόψεις/τριμάρεις. Αν είναι μικρότερο, τον πίνεις...

Απ' την άλλη το συγκεκριμένο αυτοκόλλητο δεν νομίζω οτι εκτυπώνεται.

Αλλά αυτό δεν μας πειράζει. Τα decals ούτως ή άλλως κανονικά μπαίνουν απο πάνω. Εγώ το κάλυψα όλο για να δώσω γυαλάδα στο μάτ βινύλιο.

 

Η δεύτερη παρατήρηση έχει να κάνει με την καθαυτή χρήση νερού πάνω στο headstock δεδομένου οτι οι τρύπες των κλειδιών, του string tree και εν προκειμένω του trussrod plug είναι ...ορθάνοιχτες και ακάλυπτες.

Το νερό λογικά θα μπεί στα αλουστράριστα σημεία (και ιδίως στο trussrod), θα "καπακωθεί" απο το αυτοκόλλητο και θα μείνει εκεί για να κάνει αργά και σταθερά την καταστροφική δουλειά του...

 

Προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα.

Χωρίς νερό, μια χαρά. Με νερό, πιστεύω οτι υπάρχει κίνδυνος.

 

Οι luthiers του forum τι γνώμη έχουν περι τούτου?

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι είδες αναφέρω ότι η φτιάχνουμε μόνοι μας πατρον ( δηλαδή με ριζοχαρτο ) ή βρίσκουμε σε μορφή autocad που αποκλείεται να χει απόκλιση αν ειναι το σωστό μοντέλο.

Σχετικά με το νερό αν δεις έχω γράψει με bold γράμματα ΛΙΓΟ, εννοείται ότι δεν βάζουμε στις τρύπες νερό αλλά αλείφουμε με προσοχή στην επιφάνεια ίσα για να γλιστράει το αυτοκόλλητο, ιδανικά με ένα πινελάκι ζωγραφικής ή και με ένα βετεξ.Αυτή είναι η κλασική τεχνική εφαρμογής αυτοκόλλητων σε διάφορες επιφάνειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AlderBody φανταστική η δουλεια σου,  μπράβο με το Ξ κεφαλαίο.

Πέρα της πλάκας μου αρέσει η δουλεια που έκανες οπως επίσης και τη λεπτομέρεια στο Headstock.

Nα κάνω μια ερώτηση και εγω με την σειρά μου?

Γιατι υπάρχει η άποψη ότι το νίτρο λειώνει τα decals? Παλιά πως κάλυπταν τα decals?

 

 

IMAG0072.jpg

 

Δεν θέλω  πουλήσω πνεύμα, απλά το έχω διάβαση και σε άλλο Ελληνικό site.

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι υπάρχει η άποψη ότι το νίτρο λειώνει τα decals? Παλιά πως κάλυπταν τα decals?

 

απο το 1949 εως το 1966 ΔΕΝ τα καλυπταν  ;D,η Fender τα εβαζε ΠΑΝΩ απο το βερνικι.

 

φυσικα και ΔΕΝ λειωνει τα decals το nitro,o πολυεστερας τα λειωνει και για αυτο και ΟΛΕΣ οι Fender μετα το 1966 εχουν νιτρο πανω απο το decal & στο headstock γιατι η πολυεστερικη βαφη της υπολοιπης κιθαρας χαλαγε τα decal

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι είδες αναφέρω ότι η φτιάχνουμε μόνοι μας πατρον ( δηλαδή με ριζοχαρτο ) ή βρίσκουμε σε μορφή autocad που αποκλείεται να χει απόκλιση αν ειναι το σωστό μοντέλο.

 

'Ντάξει, οκ. Φτιάχνουμε πατρόν με το ριζόχαρτο. Το ριζόχαρτο όμως θα "αντιγράψει" το εξώτερο outline. Θα χρειαστεί να το τριμάρουμε λίγο αφότου κοπεί, τοποθετώντας το ξανά πάνω στο headstock γιατί οι ακμές του ξύλου είναι "λειασμένες" και σίγουρα θα περισσεύει.

 

Το autocad template αν είναι για το ακριβές μοντέλο, σίγουρα θα κάθεται σωστά. Απλά αναφέρομαι στις μικρομετρικές διαφορές που πιθανόν να υπάρξουν.

Όπως και να το κάνουμε, αλλιώς είναι ένα κουστούμι που ράβεται πάνω μας και αλλιώς ένα που το αγοράζουμε έτοιμο βάσει μεγέθους.

Αν κατάλαβες, δεν λέω οτι λές κάτι λάθος. Είναι η λεπτομέρεια που κάνει τη διαφορά.

 

Σχετικά με το νερό αν δεις έχω γράψει με bold γράμματα ΛΙΓΟ, εννοείται ότι δεν βάζουμε στις τρύπες νερό αλλά αλείφουμε με προσοχή στην επιφάνεια ίσα για να γλιστράει το αυτοκόλλητο, ιδανικά με ένα πινελάκι ζωγραφικής ή και με ένα βετεξ.Αυτή είναι η κλασική τεχνική εφαρμογής αυτοκόλλητων σε διάφορες επιφάνειες.

 

Καλά τα λες, αλλά πες μου πως θα γίνει να βάλεις νερό (έστω και λίγο) σε μια τόσο μικρή επιφάνεια και να μην πάει στα επίμαχα σημεία, τη στιγμή που πρέπει να το διώξεις με τη σπάτουλα... Και αν δεν βάλεις στα σημεία αυτά, πως θα γλιστράει το αυτοκόλλητο για να το τοποθετήσεις εντελώς σωστά?

Η μέθοδος που παρουσιάζεις είναι όντως η ενδεδειγμένη για προσαρμογή αυτοκόλλητης μεμβράνης σε επιφάνεια(έτσι περινούνται τα διαφημιστικά αυτοκόλλητα, οι αντηλιακές μεμβράνες στα τζάμια κλπ), απλά πιστεύω οτι η εφαρμογή της σε κιθάρα είναι επίφοβη.

 

Πες με υπερβολικό, νερό _υπο αυτές τις συνθήκες_ πάνω στο όργανο δεν θα έβαζα.  :)

Και τονίζω τις συνθήκες γιατί πχ κατά τη διαδικασία της βαφής (με nitro), το wet sanding είναι εκ των ουκ άνευ, αλλά το νερό εκεί έχει τη δυνατότητα να εξατμιστεί ελεύθερα. Εδώ υπάρχει πιθανότητα να εγκλωβιστεί και μάλιστα σε σημεία όπου μπορεί να προκαλέσει ανεπανόρθωτη ζημιά (trussrod).

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν ξέρεις να φτιάχνεις πατρόν δεν θα έχει καμία διαφορά, αν είσαι λίγο αρχάριος με λίγη εξάσκηση θα αν αφήνεις όσο "αέρα" χρειάζεται για να το "φέρεις" με το θερμό αέρα (πιστολάκι) και θα τα καταφέρεις μια χαρά, δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται, υπομονή χρειάζεται !!

Όσο για το νερό σου ξαναεξηγώ οτι είναι ava αραιωμένο με λίγο νερό και το εφαρμόζουμε με ένα πινελάκι ίσα για να "γλιστράει" το αυτοκόλλητο, φαντάσου όσο σάλιο βάζεις σε ένα γραμματόσημο !! δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει υγρασία που να κάνει ζημιά σε καμιά κιθάρα , άλλωστε με το πιστολάκι θα στεγνώσει στο πι και φι !! περισσότερο επηρεάζει την κιθάρα η αλλαγές στην θερμοκρασία από τον καιρό ή τα aircondition παρά αυτό ... εν πάσει περιπτώσει αν φοβάσαι το δίνεις σε κάποιον που ξέρει τι κάνει  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου