Προς το περιεχόμενο

Squier Jazzmaster ...remastered


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου αν ξέρεις να φτιάχνεις πατρόν δεν θα έχει καμία διαφορά, αν είσαι λίγο αρχάριος με λίγη εξάσκηση θα αν αφήνεις όσο "αέρα" χρειάζεται για να το "φέρεις" με το θερμό αέρα (πιστολάκι) και θα τα καταφέρεις μια χαρά, δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται, υπομονή χρειάζεται !!

Όσο για το νερό σου ξαναεξηγώ οτι είναι ava αραιωμένο με λίγο νερό και το εφαρμόζουμε με ένα πινελάκι ίσα για να "γλιστράει" το αυτοκόλλητο, φαντάσου όσο σάλιο βάζεις σε ένα γραμματόσημο !! δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει υγρασία που να κάνει ζημιά σε καμιά κιθάρα , άλλωστε με το πιστολάκι θα στεγνώσει στο πι και φι !! περισσότερο επηρεάζει την κιθάρα η αλλαγές στην θερμοκρασία από τον καιρό ή τα aircondition παρά αυτό ... εν πάσει περιπτώσει αν φοβάσαι το δίνεις σε κάποιον που ξέρει τι κάνει   ;D

 

Φίλε gmw ούτε αρχάριος είμαι, ούτε φοβάμαι κάτι και προ πάντων ξέρω τι κάνω.

Γι' αυτό και δεν θα έβαζα ava, fairy, ή palmolive έστω και με λίγο νερό στην κιθάρα μου.   :)

 

Εδώ η χρήση του αυτοκόλλητου είναι είναι ήδη "ταλιμπανιά". Ας μην ξεφεύγουμε περισσότερο...  :)

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

όπως θες φίλε μου, δεν είπα οτι δεν είναι ταλιμπανια άλλο είπα αλλά μάλλον δεν το καταλαβες ... τέλος πάντων είμαστε οφτοπικ και οι δυο μας ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alderbody, κατ αρχήν, φοβερή δουλειά και ευχαριστώ πολύ! Γιατί αναρωτιόμουν για τα εσωτερικά της VM JM αλλά δεν είχα τον χρόνο να την ανοίξω! Να σε ρωτήσω και κάποια πράγματα για τα ποτενσιόμετρα του rhythm.

 

Εδώ και καιρό σκέφτομαι μια δραστική αλλαγή στην JM μου, με wide range humbuckers, χρήση των δύο pots σε αυτό ως tone για τον κάθε μαγνήτη, και το switch θα μετατραπεί σε killswitch. Άρα, πιθανώς να χρειαστεί να αλλάξω τα pots του rhythm. Τα άλλα δύο θα γίνουν volume για τους μαγνήτες. Γενικώς,  Tele Deluxe στυλ.

 

Οπότε, οι ερωτήσεις είναι:

 

1. Τι πρέπει να προσέξω για το μέγεθος του άξονα ώστε να χωράνε χωρίς μοντες τα ρολερακια; Χρειάστηκε να πατενταρεις λίγο τα δικά σου, και θα προτιμούσα να το αποφύγω.

 

2. Στα πόσα ohm είναι τα εργοστασιακά στην Squier και πόσα αυτά της AVRI;

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, αλλά δεν μπορώ να το θυμηθώ με τίποτα!

 

Υ.Γ. Τοπικός οργανοποιος (Θεσσαλονίκη) μου είπε ότι βάφει το headstock για 20 ευρώ. Δεν θα ήταν μονιμοτερο κ εμφανισιακά πιο ωραίο έτσι; Δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στο κόστος. Ήταν όμως η τρύπα του rod ο κύριος λόγος του αυτοκόλλητου;

 

Και κάτι άσχετο! Ευχαρίστως θα αγόραζα decal, αν πουλάς, και σε καμία περίπτωση με το Fender logo, για να είμαστε και νομικά καλυμμένοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alderbody, κατ αρχήν, φοβερή δουλειά και ευχαριστώ πολύ! Γιατί αναρωτιόμουν για τα εσωτερικά της VM JM αλλά δεν είχα τον χρόνο να την ανοίξω! Να σε ρωτήσω και κάποια πράγματα για τα ποτενσιόμετρα του rhythm.

 

Εδώ και καιρό σκέφτομαι μια δραστική αλλαγή στην JM μου, με wide range humbuckers, χρήση των δύο pots σε αυτό ως tone για τον κάθε μαγνήτη, και το switch θα μετατραπεί σε killswitch. Άρα, πιθανώς να χρειαστεί να αλλάξω τα pots του rhythm. Τα άλλα δύο θα γίνουν volume για τους μαγνήτες. Γενικώς,  Tele Deluxe στυλ.

 

Οπότε, οι ερωτήσεις είναι:

 

1. Τι πρέπει να προσέξω για το μέγεθος του άξονα ώστε να χωράνε χωρίς μοντες τα ρολερακια; Χρειάστηκε να πατενταρεις λίγο τα δικά σου, και θα προτιμούσα να το αποφύγω.

 

2. Στα πόσα ohm είναι τα εργοστασιακά στην Squier και πόσα αυτά της AVRI;

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, αλλά δεν μπορώ να το θυμηθώ με τίποτα!

 

Υ.Γ. Τοπικός οργανοποιος (Θεσσαλονίκη) μου είπε ότι βάφει το headstock για 20 ευρώ. Δεν θα ήταν μονιμοτερο κ εμφανισιακά πιο ωραίο έτσι; Δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στο κόστος. Ήταν όμως η τρύπα του rod ο κύριος λόγος του αυτοκόλλητου;

 

Και κάτι άσχετο! Ευχαρίστως θα αγόραζα decal, αν πουλάς, και σε καμία περίπτωση με το Fender logo, για να είμαστε και νομικά καλυμμένοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, αλλά δεν μπορώ να το θυμηθώ με τίποτα!

 

Θυμήθηκα! Τα pots του rhythm είναι solid shaft ενώ τα άλλα δύο είναι split shaft, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σου Eneekay ευχαριστώ για τα σχόλιά σου και sorry για τη ...φρέσκια απάντηση.

 

1. Τι πρέπει να προσέξω για το μέγεθος του άξονα ώστε να χωράνε χωρίς μοντες τα ρολερακια; Χρειάστηκε να πατενταρεις λίγο τα δικά σου, και θα προτιμούσα να το αποφύγω.

 

2. Στα πόσα ohm είναι τα εργοστασιακά στην Squier και πόσα αυτά της AVRI;

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, αλλά δεν μπορώ να το θυμηθώ με τίποτα!

 

Υ.Γ. Τοπικός οργανοποιος (Θεσσαλονίκη) μου είπε ότι βάφει το headstock για 20 ευρώ. Δεν θα ήταν μονιμοτερο κ εμφανισιακά πιο ωραίο έτσι; Δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στο κόστος. Ήταν όμως η τρύπα του rod ο κύριος λόγος του αυτοκόλλητου; 

 

1. Οι τρύπες των thumbwheels στις US JM είναι μικρότερης διαμέτρου, άρα και τα ποτενσιόμετρα που χρησιμοποιούνται έχουν αντίστοιχα λετπότερους άξονες.

 

2. Οι ονομαστικές τιμές των αντιστάσεων είναι ίδιες.

 

Το βάψιμο του headstock είναι κάτι μόνιμο και σίγουρα δεν καλύπτει την τρύπα του TR.

Αν είχα κανονικό  ;) μανίκι, δεν θα έμπαινα στον κόπο.

 

Τα pots του rhythm είναι solid shaft ενώ τα άλλα δύο είναι split shaft, σωστά;

 

Σωστά.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alderbody ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όσο για την καθυστέρηση, σιγά! Εγώ συνέχεια σκέφτομαι ένα thread εδώ που κανά μήνα, ακόμα με περιμένουν να τους στείλω samples από μια μόντα... Θα γίνει και αυτό όμως!!

 

1. Οι τρύπες των thumbwheels στις US JM είναι μικρότερης διαμέτρου, άρα και τα ποτενσιόμετρα που χρησιμοποιούνται έχουν αντίστοιχα λετπότερους άξονες.

 

Οπότε, αυτό πρακτικά σημαίνει ότι αν κρατήσω τα thumbweels της Squier μπορώ να τσιμπήσω mini-pots με το κλασικό 6mm shaft για το Rhythm; Ρωτάω γιατί έγω ιστορικό με τέτοιες μικρό-μ******ς λάθη και εκνευρίζομαι κάθε φορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, αυτό πρακτικά σημαίνει ότι αν κρατήσω τα thumbweels της Squier μπορώ να τσιμπήσω mini-pots με το κλασικό 6mm shaft για το Rhythm; Ρωτάω γιατί έγω ιστορικό με τέτοιες μικρό-μ******ς λάθη και εκνευρίζομαι κάθε φορά!

 

Σε κάθε περίπτωση μετράς προσεκτικά τι έχεις και τι θέλεις να πάρεις και πράττεις ανάλογα!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου