Προς το περιεχόμενο

Επείγουσα βοήθεια e bay!


Tasospelt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις νίκησα στο bidding το MXR Double Shot Distortion στα 44 $ !

Το θέμα είναι οτι ο seller έχει feedback στο 94 % οπότε δεν είναι κ απόλυτα έμπιστος. Αποδέχεται τραπεζική επιταγή μιας κ δεν έχω πιστωτική αλλά του αντιπρότεινα cash on delivery, αντικαταβολή. Θέλει πληρωμή μέσα σε 7 μέρες και μετά μου το στέλνει. Υπάρχει κατι που μπορώ να κάνω για να διασφαλίσω ότι θα το στείλει;;; Η αντικαταβολή δεν είναι τρόπος που ευνοεί και τους δύο;; O seller είναι απο Αμερική (αμερικάνικο e bay)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ευνοεί και τους 2 μιας και εσύ μπορεί να μην παραλάβεις το δέμα και να μην πληρώσεις οπότε ο Αμερικανός πληρώνει απο την τσέπη του τα λεφτά της αποστολής. ¶σε που δεν ξέρω αν γίνεται και πόσο παραπάνω θα κόστιζε η αντικαταβολή...

 

Σε όλες τις αγορές σου να ξέρεις ότι πρώτα πληρώνεις και μετά σου στέλνουν τα πράγματα. Βγάλε μια χρεωστική να μην έχεις προβλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις νίκησα στο bidding το MXR Double Shot Distortion στα 44 $ !

Το θέμα είναι οτι ο seller έχει feedback στο 94 % οπότε δεν είναι κ απόλυτα έμπιστος. Αποδέχεται τραπεζική επιταγή μιας κ δεν έχω πιστωτική αλλά του αντιπρότεινα cash on delivery' date=' αντικαταβολή. Θέλει πληρωμή μέσα σε 7 μέρες και μετά μου το στέλνει. Υπάρχει κατι που μπορώ να κάνω για να διασφαλίσω ότι θα το στείλει;;; Η αντικαταβολή δεν είναι τρόπος που ευνοεί και τους δύο;; O seller είναι απο Αμερική (αμερικάνικο e bay)[/quote']

 

Χμ, δυστυχώς αυτά έπρεπε να τα έχετε "πει" πριν κάνεις bid. Από τη στιγμή που έκανες, θα πρέπει να τον πληρώσεις με έναν από τους τρόπους που περιγράφει στη σελίδα για το auction. Επίσης, εγώ δε θα αγόραζα (γενικώς) από sellers με 94%, ΑΝ είχαν πολλά references. Γιατί άμα έχει 25 refs και το ένα είναι negative μπορεί πάντα να έφταιγε αυτός που το άφησε, και όχι ο χρήστης με τον οποίο συναναστρέφεσαι. Τέλος, καλό είναι να διαβάσεις τα αρνητικά references για να έχεις μια γνώμη για ποιος φταίει, γιατί πολλοί αγοραστές ζητάνε παράλογα πράγματα και μετά αφήνουν αρνητικά references. Όπως και να'χει, αντικαταβολή από εξωτερικό από ebay δεν έχω ακούσει ποτέ. Το πιο ασφαλές για μένα είναι πιστωτική μέσω paypal, είναι χίλιες φορές πιο ασφαλές από ότι τραπεζική επιταγή κλπ, προσφέρει ασφάλεια για απάτη μέχρι $1000 και σε κάθε περίπτωση συμφέρει και τους δύο. Στα extras ότι τα (διαδικαστικά) έξοδα είναι κάτι ελάχιστα (συνήθως τα "τρώει" ο seller) ενώ για bank transfer είναι νομίζω ένα κάποιο ποσό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενθουσιώδης ών, δεν έδωσα σημασία σε στοιχεία όπως feedback.. Επιπλέον, κρατάει private τα σχόλια feedback! To paypal δεν αναγράφεται ως τρόπος πληρωμής. Και πάνω που νόμιζα οτι έπιασα πολύ καλό πράμα σε τιμή ευκαιρίας!! Μου φαίνεται θα ρισκάρω με επιταγή κ ό τι γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα..Στέλνω το ποσό δολλαρίων+ τα μεταφορικά για να πάνε.

Υπάρχει περίπτωση να δηλώσει οτι δεν έλαβε τα μεταφορικά (για να κερδίσει τα 32 δολλάρια) και να τα διπλοπληρώσω εγώ όταν παραλάβω το αντικείμενο ; Στη περίπτωση που είναι εντιμος (:D) θα πληρώσω με την άφιξη του πεταλιού το Φ.Π.Α και το δασμό μόνο (γύρω στο 24% της αξίας δλδ.). Τα λέω σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Ρε παιδιά κανείς απάντηση στα παραπάνω;;;... Αν δεν στείλω τα χρήματα τι συμβαίνει; Τελικά θα πληρώσω εις διπλούν τα 32 ευρω ως μεταφορικά, μία για να στείλω τα χρήματα και μία όταν μου στείλει το πεταλάκι;;

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις , είναι η πρώτη φορά που αγοράζω online και θέλω να ενημερωθώ σωστά.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω από όλα ψυχραιμία, το ποσό είναι αρκετά μικρό.Πλήρωσε τον άνθρωπο κανονικά και περίμενε να σου έρθει το πεταλάκι.Ρώτα μόνο αν θα έχεις tracking number και σε πόσες μέρες θα είναι Ελλάδα η αποστολή.Την επόμενη φορά σου συνιστώ να αποφύγεις αγορά από το Ebay γιατί καταντάει ψυχοφθόρο για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βιαστείς να ανησυχήσεις γιατί δεν έρχεται το δέμα σου (εφόσον έχεις πληρώσει) καθώς θα κάνει τουλάχιστον 3 εβδομάδες αν το στείλει με USPS απλή αποστολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

well i had more then 40 auctions won and payed them by sending over a registered letter with the cash included - not a recomended way hehe - ...as it is said by others if you feel that it doesnt work for you then pay for this auction and dont do this again...you see on ebay you can come up with some real bargains but as in real life all sellers are not the best guys in the world...just wish you the best with this one... :wink: :wink: :wink:

 

cheers

ead, Follow or Get out of the way !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου