Προς το περιεχόμενο

Επείγουσα βοήθεια e bay!


Tasospelt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οσον αφορα το ποτε θα ερθειεδω μην εχεις πολλες φιλοδοξιες.

πηρα μια καρτα ηχου τον ιουνιο απο το αμερικανικο ebay κ ο ανθρωπος την εστειλε αμεσως με tracking number αμεσως μετα την πληρωμη κ ακομα κααααααααααααθονται στο τελωνειο πειραια κ τη κοιτανε.δεν εχει φτασει ακομα η σειρα της μου λενε.ειχαν επισης τη καλοσυνη να μου λενε ανα 2 εβδομαδες να παω σε 2 εβδομαδες γιατι τωρα εχουν διακοπες.αυτα στα λεω για να μη πανικοβληθεις αμα δεις κ κανει πανω απο 2 μηες.αν παλι θεωρησουν οτι το αντικειμςνο ειναι μικρο κ δε χρειαζεται εκτελωνισμο θα σου ερ8ει σχετικα γρηγορα.για μετρα ομως 16 ιουνιου μεχρι σημερα ποσες μερεσ ειναι κ θα καταλαβεις ποσο μπορει να περιμενεις.αν το παλληκαρι εχει feedback 94% σε πολλες συναλλαγες μη σε ανησυχει.αν εχει 94%σε πολυ λιγες νταξ...αλλα χλωμο το βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

well i had more then 40 auctions won and payed them by sending over a registered letter with the cash included - not a recomended way hehe - ...as it is said by others if you feel that it doesnt work for you then pay for this auction and dont do this again...you see on ebay you can come up with some real bargains but as in real life all sellers are not the best guys in the world...just wish you the best with this one... :wink: :wink: :wink:

 

cheers

 

that's true..thanx a lot! :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το παλληκαρι εχει feedback 94% σε πολλες συναλλαγες μη σε ανησυχει.αν εχει 94%σε πολυ λιγες νταξ...αλλα χλωμο το βλεπω.

 

Σε 176 συναλλαγές 94,4 %.. Το θέμα είναι οτι του στέλνω e mail για να καθορίσουμε τον τρόπο πληρωμής κ δεν έχει απαντήσει εδώ και μιάμιση μέρα λες κ έχει εξαφανιστεί ενώ έχει ορίσει και περιθώριο 7 ημερών. Του είπα οτι αν δεν έχω απάντηση κ σήμερα ακυρώνω τη συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ειναι να αφησεις τις απειλες κ αυτα στην ακρη γιατι δεν οδηγουν σε καλο.ασε που δε μπορεις να ακυρωσεις τη συναλλαγη.μετα απο 10 μερες νομιζω απο το κλεισιμο της δημοπρασιας το ebay κανει κατι για τα παραπονα σου για μη επικοινωνια η οτδηποτε αλλο.τωρα καλο ειναι να εχεις λιγο υπομονη κ αν δεις κ δε βγαζεις ακρη οκ.

 

αλλα να θυμασαι οτι δε φταιει αυτος που εσυ δεν μπορεις να πληρωσεις με τους τροπουσ που εγραφε στη περιγραφη του αντικειμενου.

 

δεν εχεις κατι να διεκδικισεις.

 

οποτε η τα στελνεις τα λαφτα κ περιμενεις να σου ερθει αν κ οταν η σου αφηνει αρνητικο feedback κ στη χειροτερη κινδυνευεις με αποκλεισμο απο το ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μη στείλεις τίποτα αν δεν σου απαντήσει για τρόπους πληρωμής - εκτός βέβαια αν σου έχει ήδη απαντήσει. Από εδώ και στο εξής, να έχεις πάντα υπ'όψιν οτι πρέπει να τα κανονίζεις από πριν αυτά. Επίσης εγώ δεν αγοράζω από sellers με τόσο χαμηλό feedback, δεν αγοράζω από sellers που τα κάνουν όλα private και αποφεύγω να αγοράζω από US λόγω φόρων και καθυστερήσεων.

 

Πάντως εγώ ξαναλέω: αν δεν έχει επικοινωνήσει ΚΑΘΟΛΟΥ μαζί σου και έχεις μια ΣΟΒΑΡΗ ερώτηση για το πώς να πληρώσεις ΜΗΝ του στείλεις λεφτά και περίμενε να σου απαντήσει πρώτα. Στο κάτω κάτω αν σου πουν τίποτα μπορείς να τους πεις ότι δεν ήξερες πόσα να στείλεις γιατί δε είχατε κανονίσει για τα μεταφορικά και δε σου απαντούσε στα mail που ρώταγες για το θέμα, αυτό δεν είναι παράλογο. Τώρα αν βέβαια σου έχει πει επ'αυτού, τότε αλλάζει το πράγμα και θα πρέπει να τα στείλεις.

 

Όπως και να'χει, εγώ αγοράζω συχνά πράγματα από το ebay, φτηνά και ακριβά, και δεν ανησυχώ καθόλου. Αρκέι να συναναστρέφεσαι ανθρώπους που έχουν αποδείξεις για την τιμιότητα και τη σοβαρότητά τους, και να κανονίζεις από την αρχή όσα πρέπει, πριν κάνεις bid. Θα είναι πραγματικά κρίμα να "χάσεις" την αγορά του ebay (και τα ΑΠΕΙΡΑ λεφτά που μπορείς να γλιτώνεις) λόγω μιας κακής αρχής, απλά από δω και πέρα να προσέχεις ;)

 

Πάντως εγώ πιστεύω ότι και σ'αυτή την περίπτωση δε θα έχεις πρόβλημα, απλά περίμενε 2-3 μερες και αμα δεν απαντήσει μπες στο help του ebay και ρώτα τους τι να κάνεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx για τη συμβουλή menealos :wink:

 

 

 

 

αλλα να θυμασαι οτι δε φταιει αυτος που εσυ δεν μπορεις να πληρωσεις με τους τροπουσ που εγραφε στη περιγραφη του αντικειμενου.

 

Δεν είπα οτι φταίει για κανα τέτοιο λόγο.. Φταίει για την ανυπαρξία επικοινωνίας μαζί μου αφού τελείωσε το bidding για να κανονιστούν οι όποιες λεπτομέρειες , ενώ του χω πει οτι διατείθεμαι να του στείλω ταχυδρομικώς τα χρήματα. Αλλά δεν έχει επικοινωνήσει για τα διαδικαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου