Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κάρτα ήχου


riddle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως είναι πυκνωτικο το mic και θέλει phantom ?

Εχω και δυναμικο και πυκνωτικο (το οποιο οταν χρησιμοποιω γυρναω το διακοπτακι του phantom στο on), με κανενα δεν παιρνω ηχο. Ουτε με την κιθαρα.

 

Εγω προτείνω:

α)Βεβαιώσου πρώτα 100% οτι δεν φταίει η κάρτα δοκιμάζοντας την στο μηχάνημα του φίλου σου.(αυτο σιγα μην ειναι)

 

β)αφου θα πας που θα πας σπίτι του,δες τις ρυθμίσεις του να είναι ακριβώς ίδιες με τις δικές σου η καλύτερα βουτα τα αρχεια που είναι αποθηκευμένες οι ρυθμίσεις του.(ψαξε google) (ουτε αυτο θα πιάσει)

 

γ)Αγνοησε τα παραπάνω και βάλε κατευθείαν windows 7 32mpita η xp γιατι εκεί είναι πιθανότατα το πρόβλημα. ;D

α) Δεν εγινε ακριβως ετσι. Ηρθε η καρτα του φιλου μου εδω, η οποια δουλευει μια χαρα στο pc του, και δεν δουλεψε. Ετσι εβγαλα το συμπερασμα οτι το προβλημα δεν ειναι στην καρτα. Εκτος αυτου, πριν παρω το καινουριο pc και τα win7 64bit (πριν κανα 3μηνο), η καρτα δουλευε ρολοι. Παντως θα το κανω κι αυτο που λες.

 

β) Απο υπολογιστες και στησιμο μηχανηματος δεν σκαμπαζω μια. Αυτος ο συγκεκριμενος φιλος εχει στησει το μηχανημα μου...αν εχει κανει κατι διαφορετικο απ το δικο του θα τον σκοτωσω. Να φανταστεις οτι τα pc μας ειναι "διδυμακια" για ενα project που δουλευουμε μαζι.

 

γ) Κριμα ειναι...τοσα λεφτακια εσκασα για καινουριο pc, 64bitα win και μνημη. Προτιμω να μαζεψω για καινουρια καρτα.

 

Καλημέρα κι από μένα φίλε riddle. Είναι σίγουρο ότι η συγκεκριμένη κάρτα ήχου έχει drivers που είναι εγγυημένα συμβατοί με Win7 64bit; Ξέρω ότι αρκετές εταιρείες είχαν ένα θέμα με τα 64μπιτα.

 

Και ω του θαύματος, υπάρχει μάλλον θέμα με τους drivers:

http://community.m-audio.com/m-audio/topics/please_fast_track_pro_drivers

 

Απ οτι λεει η m-audio και η avid, ναι ειναι συμβατοι. Εχω ψαξει πολλα forum, εχω βρει κι αλλους με το ιδιο προβλημα και εβλεπα και απαντησεις του στυλ "δεν ξερω γιατι δεν σου παιζει εσενα, εμενα παιζει μια χαρα". Καποιοι το λυσανε αλλαζοντας usb θυρα. Σε μενα δεν επιασε. Το εκνευριστικο ειναι οτι στο φιλο μου με ιδια καρτα, win 7 64bit και ιδιους drivers ολα ειναι κομπλε...κι εκει αρχιζεις να πιστευεις σε φαντασματα, δαιμονες κτλ :)

 

Eυχαριστω ολους για τις απαντησεις παιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΟΚ...

 

 

Το κουμπάκι δίπλα στην είσοδο είναι στη θέση inst, σωστά;

 

 

Τα leds της κάρτας κινούνται όταν μιλάς στο μικρόφωνο;

 

Μην αποκλείεις πάντως την περίπτωση των προβληματικών drivers, το usb είναι μυστήριο τρένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου ανεφερε πιο πανω οτι αναβουν τα led της εισοδου.

Riddle,λαμβανοντας υποψιν αυτο συν το οτι στον αλλον παιζει κομπλε,τοτε ή δεν λειτουργουν οι θυρες usb ή θες αλλες usb!(mοtherboard δηλαδη η επεκταση pci)...  ;D Λαβε το υποψιν σου σαν τελευταιο σεναριο,οι μητρικες ειναι ακομα πιο μυστηρια τρενα...φαντασου μια χιουμοριστικη φωτογραφια της asus παλια απεικονιζε σαν repair kit της μητρικης ενα σφυρι διπλα στην μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια

 

Εχω το fractal design define r4. Αυτο εχει 2 θυρες usb2 και 2 usb3 μπροστα. Οταν εμφανιστηκε το προβλημα και εψαχνα στα forums της m-audio κτλ, ειχα διαβασει καπου οτι αλλαζοντας θυρα usb σε καποιους λυθηκε. Εγω σαν κλασσικος βλακας και νουμπας που ειμαι δοκιμασα ολες τις θυρες που δινει η μητρικη πισω. Σε καμια δεν δουλευε, παρ ολο που ενα mouse που εχω usb δουλευει μια χαρα σε μια απ αυτες...

 

Διαβαζοντας το μηνυμα του Σταθη ξανακοιταξα τις usb. Εβαλα την καρτα σε ολες τις θυρες της μητρικης αλλα τιποτα παλι...και λιγο πριν βαλω τα κλαμματα συνηδειτοποιησα, επιβεβαιωνοντας την βλακεια μου, οτι δεν εχω δοκιμασει τις θυρες του κουτιου μπροστα...και δουλεψε!!!!!!!

 

Σταθη εισαι ο καινουριος αγαπημενος μου φιλος!!

 

Αυτο ομως τι σημαινει οτι η μητρικη εχει προβλημα με τις usb? To mouse πως δουλευει?

Και τελος υπαρχει προβλημα αν η καρτα ειναι "κουμπωμενη" σε θυρα του κουτιου κι οχι της μητρικης?

 

Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολα τα παιδια που ασχοληθηκαν με την παρτυ μου!!Respect

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Το site της Μ-audio εκει σε παραπεμπει για την fast track pro.

Φίλε μου, έχω ψάξει πάρα πολύ για να βρω drivers νεώτερους από του 6.0.7. της 21/12/2010 αλλά εις μάτην. Τι να πω ???  Ύστερα από αυτή την ενημέρωση έχουν την εντύπωση ότι έλυσαν τα πάντα και για πάντα. 2 χρόνια και 1 μήνα χωρίς ανανέωση. Για ποιο λόγο άραγε κάποιες κάρτες τις έσπρωξαν στην Avid;

Όσο για το πρόβλημά σου, να υποθέσω ότι έχεις δώσει αρκετή προενίσχυση από το ποτενσιόμετρο επειδή στο cubase το σήμα έρχεται αρκετά χαμηλά, ενώ στα μόνιτορ ακούγεται ικανοποιητικά.

Για να καταλάβεις, η ένδειξη στο Audio κανάλι που παίρνει το σήμα του μικροφώνου, που ηχογραφεί δηλαδή πάνω στο  cubase,  είναι κίτρινο γεμάτο - γεμάτο, για να ηχογραφηθεί κάτι αξιοπρεπές.

Επίσης κάτι που δεν το αναφέρεις, αλλά πιστεύω ότι εννοείται, είναι ότι δημιούργησες ένα Audio κανάλι ή φόρτωσες ένα project από τα ήδη έτοιμα με Audio κανάλια. ;D

 

Ελπίζω να βρεις γρήγορα άκρη. Καλή συνέχεια.

 

 

We will walk on the land....

Peter Gabriel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον έπιασε η ευχή μου.  ;)Άλλο ήταν.

Άνοιξε το κουτί και κοίτα σε τι θύρες έχουν συνδέσει τα USB.

We will walk on the land....

Peter Gabriel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου