Προς το περιεχόμενο

Sandberg bass;


BASSKILLER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπασάρα.&-

 

Ε, ίσως πολύ ασπρο το pickguard αλλά ούτε καν πταίσμα δεν είναι αυτό.

 

Καλόπαιχτο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράγγειλα από Θωμά ένα SANDBERG BASIC KEN TAYLOR 4 RW QUILTED. Δεν έχω ξαναπαίξει μπάσο (είμαι κιθαρίστας) οπότε δε θα μπορέσω να σε διαφωτήσω ως προς την ευκολία στο παιξιμο και στον ήχο. Αλλά θα σου γράψω μόλις το παραλάβω σχετικά με την ποιότητα κατασκευής του οργάνου

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ! Το αγόρασα απο το Thomann 1150.

Οι φωτογραφίες το αδικούν πόλυ αλλά παραθέτω μερικές  :P

 

Πολύ όμορφο! Σιγούρα απο κοντά θα ειναι ομορφότερο! Η τιμή του πολύ δελεαστική.

 

Σου εύχομαι να είναι το μπάσο που θα σου δίνει έμπευση κάθε φορά που το πιάνεις στα χέρια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά,

είμαι κάτοχος ενός πεντάχορδου Sandberg California με τον μονό μαγνήτη και έναν humbucker (από τότε που το πήρα άλλαξαν τα ονοματα των μοντέλων και τα εχω μπερδέψει είναι η αλήθεια)!

Λίγα λόγια για το όργανο..το έχω 3,5 χρόνια και το έχω καταευχαριστηθεί! Το αγόρασα με το σκεπτικό ενός πιο οικονομικού από fender μπάσο και ταυτόχρονα πιο ευέλικτου, αφού έχει το μαγνήτη τύπου musicman μαζί με τον μονό τύπου j bass. Επίσης σε αντίθεση με οποιοδήποτε fender είχα την ευχαίρια επιλογής των ξύλων στο σώμα και στην ταστιέρα ώστε να ταιριάζει ακόμα περισσότερο σε μενα!

Από άποψη hardware τα ηλεκτρονικά του είναι Glockenglang και είναι απιστευτα! Οι μαγνήτες του ωραίοι αλλά διαφορετικόι από τους αντίστοιχους της fender και της musicman. Αυτό είναι λογικό μιας και είναι delano αλλά εκτός αυτού και τα ηλεκτρονικά του οργάνου είναι διαφορετικά από τις παραπάνω εταιρίες. Επίσης, προσωπικά θα έλεγα με κάθε επιφύλαξη ότι ο μονός μαγνήτης μου μοιάζει ηχητικά πιο πολύ με ενός p bass παρά με ενός j bass. O humbucker τήνει πιο πολυ στον κλασσικό ήχο των musicman με ορισμένες αποκλίσεις βέβαια. Το μανίκι του εμένα με βόλεψε (δεν μπορώ να το συγκρίνω με άλλους τύπους μπάσων μιας και δεν έχω παίξει με πολλά διαφορετικά).

Τα αρνητικά του τώρα..λίγο πριν τα χριστούγεννα το π'ηγα για σετάρισμα σε γνωστό κατασκευαστή οργάνων της Θεσσαλονίκης και αφού μου εκθύασε το όργανο μου είπε τα εξής. Το όργανό σου έχει κάποιες ατέλειες..τα τάστα του έχουν φαγωθεί αρκετά για το χρονικό διάστημα που το έχεις(που κατά μεγάλη πιθανότητα είναι λόγω της χρήσης) και επίσης (και πιο σημαντικό) η ταστιέρα δεν είναι σωστά συνδεδεμένη με το σώμα. Αυτό που εννούσε είναι ότι το μανίκι και το σώμα έχουν ελαφρώς μεγαλύτερη κλίση από οτι θα έπρεπε κατά τη γνώμη του, πράγμα που διορθ'ωνεται. Σύμφωνα με αυτόν παρότι πολύ καλά όργανα λόγω της μαζικής πλέον παραγωγής και της απρόσωπης αγοράς (το αγόρασα μέσω Thomann) η ποιότητα έχει μειωθεί.

Γενικά εγώ το προτείνω! Από κει και πέρα το καλύτερο θα ήταν να παίξεις πρώτα με ένα πράγμα που οπως ξέρω είναι λίγο δύσκολο! Ότι άλλο θες να με ρωτησεις πες μου...

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου