Προς το περιεχόμενο

Deep Purple new album 2013


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 2005 που τους ειδα Αθηνα μου σηκωθηκε η τριχα...το 2010-2011 που τους ειδα θεσσαλονικη δις, ηταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ....και ειναι ισως ο αγαπημενος μου...!

 

(με τις ημερομηνιες δε τα παω καλα,μπορει να ειναι ενα χρονο πανω-κατω)

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενταξει ρε Noe13, αφου ειναι...απαραδεκτος, να πας εσυ να τραγουδησεις στη θεση του. singing.gif

Βεβαια το οτι σχεδον καθε βραδυ καπου 10.000 κοσμου πληρωνει για να δει τον...απαραδεκτο να τραγουδαει, δεν σου λεει κατι. Προφανως ειναι και αυτοι απαραδεκτοι.shy.gif

Pitik_tomato.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ρε Noe13, αφου ειναι...απαραδεκτος, να πας εσυ να τραγουδησεις στη θεση του. singing.gif

Βεβαια το οτι σχεδον καθε βραδυ καπου 10.000 κοσμου πληρωνει για να δει τον...απαραδεκτο να τραγουδαει, δεν σου λεει κατι. Προφανως ειναι και αυτοι απαραδεκτοι.shy.gif

Pitik_tomato.gif

οκ τωρα ανεβασες το επιπεδο της συζητησης...

 

επισης σου λεω εμπειρια που εχω εγω ο ιδιος και οχι κατι που ακουσα... ειδικα το 2010-2011 τραγουδαγε σα να ραπαρει απο την αδυναμια του και εφευγε απο τη σκηνη καθε 3'....δηλ κοσμος σε συναυλια μια εκ των ιστορικοτερων μπαντων της ιστοριας,παει μονο για την εξαιρετικη αποδοση της μπαντας???Αν διαβασεις κ κριτικες απο κεινες τις εμφανισεις θα καταλαβεις....Αλλωστε σου λεω εγω ο ιδιος οτι το 2005 εμεινα παγωτο!!!!

 

Τελος παιρνεις ποσοστα απο τις συναυλιες ή ειστε συγγενεις???....ή μηπως εισαι ο σκυλος??? ;D

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Noe13, επεσες λοιπον πανω σε μια κακη στιγμη του. WhoCares? ::)

Ξερεις, ειναι κι αυτος ανθρωπος. Το να ονομαζεις "απαραδεκτο" εναν τραγουδιστη του επιπεδου του Gillan μονο και μονο απο μια κακη εμφανιση, αυτο κι αν ειναι απαραδεκτο!

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τεχνικης αποψεως και μονο η χροια ενος τραγουδιστη δυσκολα αλλαζει η εκταση ναι αλλαζει-μικραινει λογω ηλικιας -πολυχρησιας κλπ.Η μουσικη που παιζουν οι Deep Purple ειναι απαιτητικη ειναι αληθεια !!Ο Ιan προσπαθει ειναι  65+ και παλι καλα να λεμε (εκεινο που φοβαμαι ειναι μην παθει τιποτα απο το σφιξιμο οταν προσπαθει να βγαλει τις ψηλες νοτες :D) και να προσευχεστε να μην αρχισει τα VIBRATOS γιατι θα ξενερωσουν οι οπαδοι.Κωστα εκεινο που παρατηρησα στο promo ειναι οτι ο ηχος τους εχει πολλα ατμοσφαιρικα keys (μου θυμιζει λιγο τον ηχο των YES η κανω λαθος ;) Παντως φαινεται οτι θα ειναι ανανεωμενοι σε ηχο και στυλ ..για να δουμε  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Waterfall-K

1) Στη χροιά κολλάει το χειρότερα. Αν εσύ ακούς ίδια χροιά από τον Γκίλαν των 70's με αυτόν των 80's, των 90's, και του σήμερα, τότε απλά δεν ακούμε το ίδιο. Εμένα μου άρεσε πολύ ο Γκίλαν των 70's, είχε χάρισμα στη φωνή ο άνθρωπος (και δεν αναφέρομαι στο Child In Time που πέταξες από το πουθενα και μου θύμισες συζητήσεις γυμνασίου, γενικό ήταν το χάρισμα... δύναμη, στίγμα, range, απ'όλα). Τώρα η χροιά του είναι πολύ διαφορετική, και δεν φτάνει η όσο καλή και μουσική ερμηνεία που μπορεί να κάνει για να με ικανοποιήσει προσωπικά. Ελπίζω να καλύφθηκες.

 

2) Για τις καταχρήσεις δεν έχω εμπεριστατωμένη γνώμη, το είπα εντελώς γενικά. Κάποιοι είναι τόσο προικισμένοι από τη φύση που ό,τι και να καπνίσουν η φωνή τους παραμένει ίδια ή ελάχιστα παραλλαγμένη - ή να το πω αλλιώς, καταφέρνουν και κρατάνε τη φωνή τους σε σούπερ επίπεδα -, ενώ άλλοι ακόμα και την αθλητικότερη ζωή να κάνουν έχουν αισθητές επιπτώσεις στο τι βγαίνει από το λαρύγγι τους. Αφορούσε γενικότερα την ανθρώπινη φύση το σχόλιο, και απλά από αυτό που ακούω είναι προφανές ότι ο Gillan, όπως και η πλειονότητα των τραγουδιστών παγκοσμίως, δεν είναι "force of nature" σε αυτό το θέμα (δεν είναι ούτε Tom Jones, ούτε Καζαντζίδης, ούτε Stevie Wonder... αυτό εννοώ). Είναι θνητός.

 

3) Hughes για μένα γενικά ανώτερος τραγουδιστικά του Gillan (αν μιλήσουμε συγκεκριμένα για τις τελευταίες δεκαετίες δε, η διαφορά είναι μεγάλη - στα καλά τους είναι και οι 2 πολύ σπουδαίοι, αν και πάλι προσωπικά με κερδίζει στα σημεία ερμηνείας ο Hughes μάλλον), αφού ρωτάς... γούστα είναι αυτά όμως.

 

Τώρα συγγνώμη αλλά εγώ δεν έχω χιλιομετρητή λάιβ, και ούτε και με απασχολεί και ιδιαίτερα (κάθε καλλιτέχνης με τις επιλογές του σε αυτά τα θέματα). Σέβομαι τον κάθε μουσικό που παίζει πολύ ζωντανά "for the love of the game" (και επιπροσθέτως για λόγους επιβίωσης ή διατήρησης της καλής ζωής τελοσπάντων), αλλά αν με 20000 χιλιόμετρα λιγότερα ο Ίαν κατάφερνε να κρατήσει λιγότερη ταλαιπωρημένη τη φωνούλα του, προσωπικά θα το προτιμούσα. Αφού ζήτησες ονόματα φωνών που θεωρώ ότι καταφέρνουν, παρά τις όποιες παράπλευρες απώλειες και τα χρόνια που περνούν, να κρατούν το επίπεδο τους στα δικά τους ψηλά στάνταρντς (το περιορίζω σε ροκ και τα περιφερειακά του μόνο, αν και για μένα οι περισσότερες μεγάλες φωνές βρίσκονται προς RnB μεριά), ορίστε μερικά (όπως μου ήρθαν τυχαία στο μυαλό, κι ο καθένας πολύ διαφορετικός με τους άλλους - επίσης με εντελώς διαφορετικές δυνατότητες φωνής ο καθένας): Gary Moore, Freddie Mercury, David Coverdale, Dio, Glenn Hughes, Jorn Lande, Stevie Ray Vaughan, Paul Rodgers, Paul McCartney, Sting, Mark Knopfler, Joe Cocker, Phil Collins κλπ.

 

Γενικά πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί μιλάς σαν προσωπικά θιγμένος... αν δεν καλύπτεσαι από όσα λέω στο 1 (δηλ βλέπεις ελάχιστη διαφορά στο σημερινό Γκίλαν από το νεαρό Γκίλαν, και όχι πολύ μεγάλη που βλέπω εγώ), δέξου ότι απλά διαφωνούμε και προχωράμε.

 

Υ.Γ: Εγώ 2 φορές τον έχω δει λάιβ, μία κάπου το 2002 και μία 3-4 χρόνια μετά, και τις 2 ήταν πολύ ωραίος. Απλά και στις 2 δεν άκουσα την ίδια φωνή που άκουγα τη δεκαετία του 70... έχει αλλοιωθεί ο χαρακτήρας της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Noe13, επεσες λοιπον πανω σε μια κακη στιγμη του. WhoCares? ::)

Ξερεις, ειναι κι αυτος ανθρωπος. Το να ονομαζεις "απαραδεκτο" εναν τραγουδιστη του επιπεδου του Gillan μονο και μονο απο μια κακη εμφανιση, αυτο κι αν ειναι απαραδεκτο!

 

προσπαθησε να ξεθολωσεις απο το κολλημα σου με τον Gillan (ειδικα αν εισαι πανω απο 18 πρεπει να το κανεις γρηγορα)και να διαβασεις τι γραφει ο καθενας.ΠΟΥΘΕΝΑ δεν ειπα οτι ειναι γενικααπαραδεκτος,μαλιστα ειπα οτι ειναι ο αγαπημενος μου.Αλλα στα 3 λαιβ που πηγα απο το 2010-2012 (μονη λαζαριστων-μονος σε ενα θεατρο-φοινικα)ηταν απαραδεκτος....αφου ΔΥΣΤΥΧΩΣ δε μπορουσε να τραγουδησει...κ ξερεις γτ πηγα κ στα 3....γτ εχω κ εγω κολλημα με DP κ δεν ηθελα να χασω κανενα λαιβ....αλλα τι να κανουμε ομως....τα χρονια περνανε!!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον noe13.Τους είδα στα Γιάννενα το 2011 και ο Gillan ήταν απαράδεκτος.Βέβαια, η Ελλάδα ήταν ο τελευταίος σταθμός της περιοδείας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καινουριο άλμπουμ το περιμένω ανυπόμονα (όπως και όλα των Deep Purple, γιατί όλα στέκονται σε καλό έως πολύ καλό επίπεδο) αλλά (προσωπική γνώμη για αποφυγή παρεξηγήσεων) Deep Purple χωρίς Blackmore και Lord είναι ένας μεγάλος συμβιβασμός. Θεωρώ ότι κυρίως η μουσική ιδιοφυία αυτών των δύο ανθρώπων πήγε στην μπάντα αυτή στα απίστευτα επίπεδα τα οποία έχει κατακτήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου