Προς το περιεχόμενο

modern blues rock sound, τι fuzz, τι drive, τι ενισχυτής???


mc06060

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εφοσον θες vintage χροια πας σε αυτους

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_classic_30_tweed_b_stock_2.htm

 

http://www.thomann.de/gr/laney_vc30_112n_b_stock_2.htm

 

κατ εμε ο peavy ειναι πιο κοντα σε αυτο που θες να κανεις αλλα δεν ειμαι αντικειμενικος στην προκειμενη περιπτωση  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στον kreypos κ στα Wren & Cuff fuzzes.

Προσωπικη μου αποψη ειναι να ''σπρωξεις'' το ΕΗΧ Big Muff κα να χτυπησεις ενα απο αυτα.Προσωπικα εχω το Box Of War κ ειναι αναντικαταστατο!

Κ πιστεψε με εχουν περασει ακετα muffs απο τα χερια μου,οπως EHX Big Muff, Mad Professor Fire Red Fuzz, Blackout Effectors Twosome Dual Fuzz, Blackout Effectors Musket Fuzz V2 για παραδειγμα.

Το Box Of War ομως ειναι βαρυ,μπασαριστο Big Muff.Μηπως στην περιπτωση σου να κοιτουσες καποιο αλλο οπως το carpid η το tri pie 70 η αν τα γοuστα σου κλινουν προς fuzzface μερια υπαρχει κ το Τhe Your Face fuzz.

Μπες στη σελιδα Wren & Cuff κ στο youtube κ ακου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης τα muff συνεργαζονται πολυ καλα με tubescreamer τυπου overdrive σε ηπιες ρυθμισεις κ με την προσθηκη κ ενος equaliser για να κοψεις-ραψεις συχνοτητες βρισκεις εναν ηχο μουρλια!Προυποθεση βεβαια ειναι ενας λαμπατος ενισχυτης σε καθαρο καναλι με υψηλο το volume κ χαμηλα το gain.

Αφησε το tubescreamer κ το eq παντα ανοιχτο (οταν θες να καθαρισεις καθαρισε με το volume της κιθαρας η με ενα volume pedal) κ οταν θες να βρωμισεις ανοιξε το muff μαζι τους.

Τελος ενας κομπρεσσορας μεταξυ του muff κ του tubescreamer σε επισης ηπιες ρυθμισεις σου δινει extra sustain κ διαυγεια στις βρωμικες νοτες.

Προσωπικα για να κανεις δουλεια: muff-compressor-tubescreamer-eq-λαμπατος ενισχυτης.

Αυτα απο μενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης τα muff συνεργαζονται πολυ καλα με tubescreamer τυπου overdrive σε ηπιες ρυθμισεις κ με την προσθηκη κ ενος equaliser για να κοψεις-ραψεις συχνοτητες βρισκεις εναν ηχο μουρλια!Προυποθεση βεβαια ειναι ενας λαμπατος ενισχυτης σε καθαρο καναλι με υψηλο το volume κ χαμηλα το gain.

Αφησε το tubescreamer κ το eq παντα ανοιχτο (οταν θες να καθαρισεις καθαρισε με το volume της κιθαρας η με ενα volume pedal) κ οταν θες να βρωμισεις ανοιξε το muff μαζι τους.

Τελος ενας κομπρεσσορας μεταξυ του muff κ του tubescreamer σε επισης ηπιες ρυθμισεις σου δινει extra sustain κ διαυγεια στις βρωμικες νοτες.

Προσωπικα για να κανεις δουλεια: muff-compressor-tubescreamer-eq-λαμπατος ενισχυτης.

Αυτα απο μενα...

 

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δοκιμάσει τη λύση του tubescreamer αλλά έχω δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο με ένα BOSS SD-1, χωρίς ωστόσο να μπορώ να πω ότι συνεργάζεται και άψογα με το Muff, εκτός από καθάρα lead ήχους. Ωστόσο το "μεσαίο" επίπεδο fuzz το θέλω ως βασικό ρυθμικό ήχο. Παραθέτω κάποια βασικά παραδείγματα που καλύπτουν περίπου το εύρος των ήχων που θέλω να έχω διαθέσιμους:

 

 

The Black Keys - 10 A.M. Automatic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Από την άλλη έχω το Big Muff που για μένα είναι αναντικατάστατο, ακριβώς λόγω του πολύ πολύ ιδιαίτερου χαρακτήρα του....

 

Αφου το Muff σου αρεσει τοσο πολυ και απεριψες ενισχυτη για χαρη του δε θα το πειραζα. Υπαρχουν εκατονταδες clones αλλα ετσι και αρχισεις μπορεις να χαλασεις πολλα χρηματα χωρις να το καταλαβεις. Ειναι καλο που εισαι ευχαριστημενος με το απλο και φθηνο. Αν θες να ψαχθεις υπαρχουν Muff type πεταλια που ειτε απο το κυκλωμα τους εχουν πιο πολλα μεσαια ή εχεις επιλογη μεσω switch/knob να boostαρεις τη μεσαια περιοχη. Ετσι δε χρειαζεσαι EQ ή drive που αρκετοι χρησιμοποιουν με το Big Muff για να του δωσουν μεσαια και να ακουστουν καλυτερα.

 

Δυστυχως τα περισσοτερα πεταλια δε θα τα βρεις στην Ελλαδα να τ'ακουσεις. Αναγκαστικα πρεπει να επενδυσεις βασισμενος σε clips και οnline συζητησεις.

 

Προσωπικα θα επικεντρωνομουν σε αγορα καλου ενισχυτη αφου ειδη εχεις καποια πεταλια. Νεους Fender δε θα κοιταγα αφου μπορεις να αγορασεις 70's Fender με τα ιδια και λιγοτερα χρηματα. Και Marshall (70's) και Hiwatt σου κανουν για καθαρη βαση αλλα δυσκολο να βρεις κατω απο 1000 ευρω. Γενικως οι περισσοτερες προτασεις που σου εχουν γινει ξεπερνουν το χρηματικο σου οριο, πρεπει ν' αποφασισεις αν μενεις ή ανεβαινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

 

 

Από ενισχυτές ασυζητητί κάποια ευκαιρία από το noiz σε Fender Silverface. Αν έχει επάνω τα στοκ noname μεγάφωνα πέτα τα στα σκουπίδια βάλτου δυο αξιοπρεπή Celestion και τέλος.

 

ποια celestion θα προτεινες εσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου